Депутатська самооборона. Як парламент знімав недоторканність з нардепів

В результаті із рахунком 3:2 перемогла команда прокурорів, проте Луценко пообіцяв повернутися
Фото: Yan Dobronosov. FB
12 июля 201701:00

Зняття недоторканності з ряду народних депутатів було топ-темою минулого тижня. Попри неоднозначні рішення регламентного комітету остаточне слово залишилося за Верховною Радою. Розгляд подань Генеральної прокуратури був запланований на четвер.

Проте неочікувано це питання було винесене в зал у вівторок силами опозиційних партій. Після обіду до парламенту приїхав генеральний прокурор Юрій Луценко, аби переконати колишніх колег підтримати його подання. В результаті депутати віддали генпрокурору тільки 3 “своїх”, і то частково.

Як проходила битва за недоторканність у парламентській залі, спостерігав INSIDER.

Дійдуть і до Кононенка

У понеділок питання недоторканності обговорювалось на фракціях БПП і НФ.

Президентська фракція зібралася ввечері. На ній за словами депутатів виступили десь 8 депутатів.

“Першим взяв слово Розенблат і попросив виключити його з фракції. Він також пообіцяв, що не тікатиме і захищатиметься в судах”, - розповів співрозмовник INSIDER.

“Інші виступали досить стримано, ніхто особливо не наїжджав, але з тону було зрозуміло, що дії Розенблата вони не підтримують”, - зазначив він.

За підсумками  розмови, фракція вирішила підтримати притягнення всіх поданих депутатів до відповідальності, але не арешт.

Ще одне засідання фракції з цього питання мало відбутися у четвер.

"Це питання (голосування за арешт) не розглядалося. Точніше, фракція вирішила провести обговорення по затриманню та арешту в четвер. Хоч голоси розділились майже порівну, але більшість висловилась за обговорення цього питання та прийняття рішення по ньому в четвер", - пояснив INSIDER Павло Різаненко.

“Невже вас не переконала агент Катерина, вона що дарма так старалася?”, - запитали ми в його колеги, депутата БПП.

“Вирішили ще обговорити це”, - відмахнувся той.

 

Депутати БПП на словах погоджуються з тим, що з них слід зняти недоторканність. Але при цьому в їх словах відчувається, що насправді вони проти.

“Я за зняття кримінальної недоторканності, але за те, щоб лишалась політична. Хоча б тому, що я пам’ятаю Майдан, і знаю, що без недоторканності ми б там не справилися”, - сказав Валерій Пацкан.

Схожа позиція і у його колег. При цьому вони вказують, що рано чи пізно це відгукнеться і тим, хто зараз ініціює зняття недоторканності.

“Знаєте як кажуть, не копай яму іншому. Зараз знімають недоторканність з цих, а завтра можуть і з Березенка з Кононенком зняти, якщо Заходу треба буде. Вони в це не вірять, але може бути все”, - зазначив представник БПП у приватній розмові.

Чимало депутатів від НФ також поділяють думку, що 6 подань – це жертва для Заходу в рамках боротьби з недоторканністю.

“Скажіть, чим Дейдей гірший від Лещенка і Заліщук, які теж на позики купили свої квартири в центрі Києва”, - питає Микола Княжицький, виходячи з сесійної зали.

Він та частина його колег бачить певну політичну зацікавленість в таких поданнях.

А сама фракція Народного фронту через це перетворилась на затяжну дискусію і тривала майже 5 годин – з 18:30 до 23:00.

Внутрішній фронт

“Не скажу, що там був скандал, але дискусія була”, - зізнається Княжицький.

За словам його однопартійців, ще до фракції думки серед депутатів розділились – частина готова була голосувати зняття недоторканності і з Дейдея, і з Полякова. Але частина – була проти.

“Спершу на фракції виступив Георгій Логвинський і розповів, що в справі Полякова і Дейдея багато процесуальних порушень. Говорив про порушення при вилученні телефону дружини слідчими НАБУ, про те що постанова на обшук була виписана заднім числом, говорив навіть щось про повторення 37 року і репресії. Потім слово взяв Пинзеник. Він був стриманішим, але також виступав проти того, щоб голосувати зняття недоторканності з колег, казав про прецедентне право. Знову ж згадували про Лещенка і де справа по ньому”, -  розповідає один з депутатів.

Народний депутат Євген Дейдей

Потім взяли слово ”винуватці” і просили фракцію не підтримувати зняття недоторканності.

“Поляков скаржився, що це підстава і що через дії НАБУ в дружини пропало молоко”, - розповідає фронтовик.

Захисники Дейдея і Полякова казали про те, що це ставить на межу гарячої дискусії НФ і може призвести до незворотних наслідків для парламенту. Говорили і про те, що всі ці подання зроблені під якусь політичну силу, яка з’явиться незабаром і її назва буле співзвучна з НАБУ. Ця сила збере більшість нинішніх антикорупціонерів, а всі ці подання зіграють їм на збільшення рейтингу.

Після цього слово взяли лідери.

“Арсеній Яценюк і Олександр Турчинов говорили про те, що є моменти, коли фракція і партія мають робити вибір між поганим і ще гіршим, і в цьому питанні Дейдей і Поляков мають змиритися з тим, що їх позбавлять недоторканності. Їм говорили, що так вони матимуть шанс довести свою невинуватість у суді і партія їх в цьому підтримає. Аваков, Пашинський, Іванчук по черзі обіцяли їм підтримку”, - розповів співрозмовник INSIDER.

Але Дейдей і Поляков не вірили, і казали, що їх після цього чекатимуть нові справи.

Щоб якось вмовити депутатів лідери НФ взяли перерву на 40 хвилин.

“Не допомогло. Арсен Аваков на пальцях пояснював Дейдею, що після такої історії його вже ніхто ніколи не візьме у список. А Яценюк не витримав і сказав, що зрештою, вони чоловіки і повинні мати яйця”, - розповів депутат.

Зрештою на шостій годині дискусій фракція проголосувала за притягнення депутатів до відповідальності. Проти було 5, ще 8 утримались. В основному це були депутати пов’язані з Миколою Мартиненком.

Зміна порядку денного

За попередньою домовленістю, яка була досягнута на стратегічній раді ще минулої середи (на якій розглядали зміни в бюджет), питання зняття депутатської недоторканності мало розглядатися в четвер.

Така ж думка озвучувалась і на фракціях. Натомість у вівторок депутати мали ухвалити багатостраждальні зміни по Конституційному суду та зміни до бюджету.

Втім, голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв ще о 10:18 ранку поставив вимогу “вже зараз” почати розглядати подання про зняття депутатської недоторканності.  За регламентом розглядати подання мали почати вже сьогодні, бо минув семиденний термін по Дейдею і Довгому.

Натомість спікер зачитав звернення Артура Герасимова та Максима Бурбака про перенесення питання на четвер, "передбачивши проведення одного ранкового пленарного засідання без перерви в 12:00 – 12:30 з його продовженням до вичерпання порядку денного сесії".

Але за проголосувало 190 депутатів – 112 депутатів БПП і 62 НФ.

“Я зараз невідкладно зв'яжуся з Генеральним прокурором, щоб вияснити, в якій годині він зможе прибути у Верховну Раду України для поставлення на розгляд. Я думаю, це може бути або до 12-ої, максимум 12:30”, - розгублено заявив Андрій Парубій.

Але о 12:30 генпрокурор не прибув, тож спікер спробував поставити на розгляд законопроект по Конституційному суду, а також питання призначення дострокових виборів. Депутати все провалили.

“Законопроект по КС не готовий, ми вимагаємо, щоб в зал негайно прибув генеральний прокурор”, - заявив Сергій Соболєв від “Батьківщини”. Лідера цієї політсили сьогодні в парламенті не було через хворобу. Не з’явилися також і кілька найближчих її соратників.

На виході з зали голова регламентного комітету Павло Пинзеник сказав, що в принципі не існує перепон, щоб Рада розглядала подання і після того, як минув строк у 7 днів.

Після такої зміни дехто з депутатів припустив, що це відповідь “Порошенку, Луценку і Яценку, які організували цей спектакль”.

“Я не думаю, що всі ці подання – це лише самодіяльність Луценка, і що президент не був в курсі. Думаю, що без нього в цій схемі не обійшлося, бо йому треба було щось презентувати Заходу по боротьбі з корупцією”, - зазначив депутат з НФ.

В передчутті посадок

Луценко прибув до Ради після обідньої перерви, на 16 годину. Його прес-секретар Лариса Сарган виклала фото з нещодавно посадженим деревом з підписом "Володимира Гройсмана", додавши, що види надихають.

Свій виступ генпрокурор почав з демонстрації фото Майдану і нагадав, що люди на ньому розраховували, що закон “буде один для всіх”.

Він стисло виклав суть звинувачень по Дейдею. За ним слово отримав Павло Пинзеник, який озвучив позицію комітету, що негласні слідчо-розшукові дії проводилися з порушенням законодавства, зокрема нібито було порушено таємницю телефонних розмов Дейдея.

"Вас прослуховують, вас записують на відео", – застерігав народних депутатів перед голосуванням Пинзеник. Він же оголосив про конфлікт інтересів, бо перебуває в одній фракції з Дейдеєм.

Сам Дейдей назвав звинувачення надуманими і закликав колег голосувати “по совісті”.

Хоча розгляд подань не передбачає скороченої процедури, але депутати вправі не використовувати його повністю. Тому на радість помічників, які прогнозували слухання до першої ночі, розгляд подань пішов значно швидше. І вже до 17 години депутати провалили подання по Дейдею.

Всі голоси “за” дала лише “Самопоміч”.

З БПП проголосувало лише 86 депутатів. Зранку за перенесення питання на четвер голосувало 112. Зараз не голосували депутати від групи УДАР, заступник голови фракції БПП Сергій Березенко, друг Ігоря Кононенка Олександр Грановський, друг Юрія Луценка Олександр Третьяков. В Народному фронті попри наказ лідерів не голосувала половина – кнопки за натисли 44 депутати.

Не голосували “Опоблок”, “Воля народу”, “Відродження”, “Батьківщина" дала лише 9 голосів. При цьому в залі виявились відсутні Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Олександр Абдуллін.

Наступним розглядали питання Олеся Довгого.  

Схема була стандартна – виступ генпрокурора, коментар від регламентного комітету, виступи депутатів і заключне слово “обвинуваченого”.

Фото: Богдан Бортаков. FB

З трибуни Ради він повторив майже ту ж промову, що і на комітеті, але без мажорного настрою. Особливий наголос зробив на тому, що йому інкримінують порушення регламенту, а Юрій Луценко став генпрокурором саме завдяки таким порушенням.Довгий встав з місця. Його очі були припухлі як від тривалого недосипу. Хоча напередодні на фракції він запевняв колег, що з легкістю розіб’є звинувачення Луценка до осені в судах.

Насамкінець, щоб пробити зал на сльозу, Довгий зачитав дідівський заповіт:

Не зламайсь як кленочок в негоду,

І не злякайся, коли грім загуде,

Нехай хоробрість козацького роду

Надихає тебе і веде.

Родинні вірші не допомогли – на табло з’явилась цифра 255. За голосувало 107 депутатів БПП, 64 – фронтовика, 16 радикалів, 28 позафракційних, 11 соратників Тимошенко.

Довгий через ложу уряду залишив зал. Далі була черга Андрія Лозового.

Поки слухали подання на попередників фігурант подання сидів на своєму місці і нервово обвівав себе текстом своєї промови.

На звинувачення генпрокурора, що статки Лозового не можна вивести ні з дідівських спадків, ні з продажів ялинок, радикали традиційно включили відповідь про шантаж з боку президента.

“Шановний генеральний прокурор, ви бачите як мені важко казати слово шановний, але я дотримуюсь форми. Чому президент через день мене викликає і вмовляє голосувати за закони. Ви не зрозуміли одного – Ляшко не піддається на шантаж”, - заявив лідер радикалів, який в минулу середу, коли розглядали питання Лозового, ввечері був помічений на Банковій, під приймальнею президента, де якраз розподілили зміни в бюджет.

Але зараз з трибуни Ляшко говорив про те, що він людина зі “стрижнем”, тоді як його опоненти не мають і того, що Черчилль називав “м’яким підчеревцем”.

“Якщо ми не голосуємо за зняття недоторканності з Лозового, то ми маємо звернутись в конгрегацію і просити йому надати статус святого. Це ж благодать божа спустилася і допомогає Андрію жити”, - зіронізував при розгляді питання Олексій Гончаренко.

Але попри іронію депутата від БПП лише 76 його колег натисли кнопку “за”. НФ дав лише 42 голоси.

Всього 177 депутатів. Після проваленого голосування Дейдей прийшов потиснути руку Лозовому та іншим радикалам. А Ляшко дякував Івану Кириленку від “Батьківщини”.

Передостаннім депутати розглядали подання на Максима Полякова, одного із підозрюваних у бурштиновій афері.

На свій захист Поляков заявив, що розгляд подання по ньому  - “це лічняк від голови НАБУ”, якого він в липні 2015 року звинуватив у незаконній подорожі за кордон. Він також ще раз розповів, що після обшуків НАБУ дружина втратила молоко і заявив, що не ховається від суду і готовий доводити свою правоту.

Розгляд подання на Полякова відзначився найбльшою кількістю депутатів. Ганна Гопко назвала те, що відбувається “ярмаркою фарисейства”, коли домовляються і оголошують про одне, а голосують інакше. “Це гірше Африки”, - заявила депутат.

Олег Березюк поскаржився на свавілля силовиків у Бережинці, де Самопоміч захищає фермерів від прокурора і поліції з рейдерами. На що генпрокурор відповів, що “з брехнею можна півсвіту обійти, але сміття не вивезти”.

“Спецназ НАБУ стомився під дверима – голосуйте всі три подання, за притягнення затримання і арешт”, - звернувся Луценко до зали.

250 депутатів проголосували за, але за затримання тільки 125.

Близько 8 вечора таки дійшли до останнього подання, яке із самого початку обіцяло бути найцікавішим. Впевненість у тому, що Розенблата точно будуть “здавати”, навіть серед депутатів закріпилася ще після рішення регламентного комітету. З одного боку сильний вплив справив фільм НАБУ та САП про його бурштинові оборудки, з іншого - він єдиний із фігурантів представляв БПП, ту ж партію з якої вийшов генпрокурор.

Певну відстороненість колег від Розенблата можна було спостерігати протягом розгляду всіх попередніх подань. У залі він сидів один і уважно слухав виступи генпрокурора та його опонентів, час від часу щось видивляючись у телефоні.

“Це безпрецедентна корупційна подія, яка сколихнула не тільки Україну. І тому, з усією відповідальністю я прошу вас дати зараз дозвіл на притягнення пана Розенблата до кримінальної відповідальності, його затримання і його арешт. Ми маємо показати приклад, що зло карається навіть, якщо воно має формальну недоторканність”, - дещо патетично, проте агресивно підвів подання на колишнього однопартійця Луценко.

Народний депутат Борислав Розенблат

Розенблат у відповідь заявив, що більшої ганьби, аніж стояти зараз перед залою Ради у такій ролі, у його житті ще не було, бо він “все своє життя працював на цю країну”. Перейшовши до конкретики він знову пожалівся на підступну агента Катерину та провокацію хабара. Проте, зрештою, нардеп таки попросив зняти із нього недоторканність, щоби він міг захистити свою честь в суді.

Такий жест навіть викликав поодинокі схвальні вигуки у залі. Проте коли дійшло до виступів, то захисників у Розенблата, як і раніше в комітеті, не знайшлося.

Ляшко заявив, що він все життя працював на власну кишеню, і не втік лише тому, що йому гарантували, що голосів на затримання та арешт не вистачить.

“Ви – легальний мільйонер, ви берете копійчані хабарі. Чому? Тому що ви жадний, ви забули, що Кримінальний кодекс треба чтить, а "жадність губить фраєра", от ви - натуральний фраєр, якого згубила  жадність, бо якби ви не були такий жадний, то ви б і далі грабували людей”, - роз’яснював лідер радикалів.

Поки Розенблат виступав із заключним словом, у пустих кулуарах за трансляцією спостерігав один із екс-регіоналів та широко посміхався.

- Як ви думаєте, арештують Розенблата?

- Звісно. По ньому ж стільки фактів… Хоча цей парламент вже нічого не врятує, - відповів нардеп.

За притягнення Розенблата до кримінальної відповідальності проголосувала рекордна кількість депутатів - 296. В очікуванні феєричного закінчення цієї історії із затриманням на виході з парламенту, під екраном скупчилися журналісти та помічники нардепів. Проте на табло засвітилося число 183, а потім і 181 - попри всі звинувачення Розенблата не здали, він втратив депутатський імунітет, проте залишився на свободі.

Парубій за хвилину закрив засідання і депутати, опустивши очі, швидко розходилися з парламенту. Розенблат до журналістів взагалі не вийшов. Сергій Соболєв з “Батьківщини”, яка разом із “Самопоміччю” наполягала на голосуванні сьогодні, каже, що це був відверто не найкращий день парламенту.

“Це вперше за всю історію скликань Верховної Ради, коли сталося покривання окремих парламентарів іншими парламентарями. Думаю, що це був попередній зговір, хто за що голосує - були пораховані всі голоси”, - заявив він.

На брифінгу після засідання генпрокурор Юрій Луценко висловив своє обурення рішеннями парламенту. Мовляв, суд може обрати запобіжний захід для народних депутатів тільки після того, як Рада дасть на це згоду.

Очільник САП Назар Холодницький додав, що справа по Дейдею, до прикладу, тепер не має перспектив, бо всі процесуальні дії, які можна було виконати без зняття з нього недоторканності - вже зроблені.

“Я знову, на жаль, почув на чорне біле, а на біле - чорне”, - прокоментував він обговорення в залі доказів для позбавлення депутатів недоторканності.

Луценко розповів, що напередодні спілкувався із керівниками кількох груп і фракцій. Вони обіцяли дати голоси за зняття недоторканності з усіх фігурантів. Проте деякі сьогоднішні голосування були, за такою логікою, радше вільними.

Наостанок генпрокурор пообіцяв повернутися у вересні з поданнями на тих, кому колеги сьогодні зберегли депутатський імунітет.

“Я прийду скільки потрібно разів, поки дозвіл не буде даний. Єдина відмінність у тому, що я прийду вже з більшою кількістю подань, ніж тільки на двох, яких сьогодні захистили депутати”, - запевнив Луценко.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

21.11.2018, 03:03
Добавить
Система Orphus