Олесь Довгий від початку був у списку тих, кого Юрій Луценко хотів позбавити депутатської недоторканності. Але проти був президент Петро Порошенко, адже Олесь Довгий не лише друг Сергія Березенка, але й необхідна людина для АП в питанні збору голосів.
Втім 21 червня генпрокурор таки вніс подання на депутата. Довгому інкримінували зловживання службовими обов'язками (ст. 364 -) при відчуженні 10 земельних ділянок заказника "Острів Жуків", загальною площею 44,25 га. Готували документи київська прокуратура і САП. На момент, коли слідчий отримав цю справу, в ній було 3 аркуші, які потім переросли в 2 томи.
Це при тому, що в Київраді заявили, що під час Майдану знищили сервер, і тому багато матеріалів зникло.
Довгий навряд чи може бути покараний у цій справі, бо строк давності спливе за 3 місяці.
У вівторок подання ГПУ і САП розглядав регламентний комітет, і вирішив, що докази вини Довгого недостатні.
Чому і як сторони вибудували свій захист і напад, спостерігав кореспондент INSIDER.
Знайти злочин через 10 років
Як і день тому, при розгляді подання на Євгена Дейдея, зал комітету був заповнений вщент. Генпрокурор прийшов на засідання з керівником Сап Назаром Холодницьким та слідчими у справі, Довгий – з адвокатом Петром Бойком, вже знайомим журналістам по справі Миколи Мартиненка.
Першим право на слово отримав Луценко. Він повідомив, що в даному поданні йдеться про події 2007 року, коли Київрада передала кооперативу "Технолог" частину земель заказника "Острів Жуків"
Нормативна оцінка збитків сягає 81,7 млн грн.
Хронологія подій така. У 1999-2002 році було створено заказник "Острів Жуків". Рішенням Київради 2005 року було зарезервовано землі заказника та заборонено відведення земельних ділянок на ньому. Але у 2007 все перегралося і землі були передані кільком кооперативам, в тому числі "Технолог", розповів членам комітету генпрокурор.
За його словами, згаданий кооператив складався з його голови Селецької та ще трьох осіб, які інколи змінювались. В рамках слідчих дій було встановлено, що один з учасників кооперативу, студент отримав за свій підпис в документах 300 гривень та не мав наміру отримувати землю. Ще двоє учасників заплатили по 150 тисяч гривень кожен , але також не отримали землі.
У липні 2007 Тетяна Селецька звернулась щодо виділення кооперативу землі в заказнику до Довгого, і той, працюючи секретарем Київради, вже через два дні дав доручення розробити технічну документацію під дане звернення голові земельної комісії Київради Муховикову.
"Уже 26.07,2017, через два дні пан Довгий підписує згоду на розроблення документації. Висновок експертизи Держуправління охорони навколишнього середовища, що ділянка входить до заказника Жуків острів – тут маніпуляція з назвою і пізніше стане зрозуміло навіщо це, і її виділення можливе лише після внесення змін в рішення Київради від 2005 року. Висновок експертизи санепідемстанції такий же", - повідомив Луценко членам комітету.
Тобто профільні комісії сказали, що виділення неможливе. Тому 28.09 ухвалюється рішення про створення схеми заказника "Жуків острів" (а не "Острів Жуків") площею 196 га. Площа заказника, який мав 1790 га скорочена майже в 10 разів. Рішенням Вищого господарського суду встановлено, що це був лише проект змін, але самої зміни не відбулося.
Але тепер це дозволило земельній комісії змінити своє рішення, а її голова підписав дозвіл. За що начальник головного управління земельних ресурсів Київської міськадміністрації Анатолій Муховиков також отримав підозру у кримінальній справі.
Після цього скликається позачергова сесія Київради, в порядку розгляду якої немає земельних питань. Але на прохання Олеся Довгого їх з голосу вносить голова земельної комісії Євлах.
Слід зауважити, що засідання Київради скликали на другий день після дострокових виборів до Ради, а тому ключові політичні сили були заняті зовсім не моніторингом діяльності Київради. За словами опозиції, кворуму в залі не було, але Олесь Довгий сказав, що він є. І провів тоді понад 400 земельних питань.
На засіданні комітету Луценко зачитав свідчення Євлаха про те, що працівниця КМДА Макєєва передала йому від Довгого список з 20 питань, які треба включити в порядок денний сесії. Другу копію він лишив собі. Депутатам навіть не роздали матеріали, за що вони голосують, хоча Євлах і просив.
![]() |
"Депутатів тримали в невіданні і вони голосували наосліп, не розуміючи, про які землі ідеться", - заявив Луценко, показуючи стенограму засідань Київради.
При цьому судячи зі стенограми засідання навіть Денис Комарницький, близький соратник Черновецького, був проти голосування по Жуковому острову. Але Довгий порадив йому краще працювати в комісіях.
![]() |
Рішення було підписано Черновецьким, а потім завізоване начальником відділу правової експертизи актів Київської міської ради Чиляєвою. Згідно з її свідченнями, зробила вона після дзвінка Довгого та "боячись втратити посаду і лишитись без роботи".
У 2011 це рішення було визнано незаконним всіма інстанціями судів.
"На підставі цього ми вважаємо, що маємо достатньо доказів, щоб висунути підозру Довгому Олесю Станіславовичу", - підсумував свій виступ генпрокурор.
"Я каюсь, але я не винен"
Весь цей час Довгий слухав генпрокурора, майже не рухаючись. Але потім несподівано швидко вийшов з зали. Через кілька хвилин він повернувся. Голова комітету Павло Пинзеник якраз надав йому слово для пояснень.
Несподівано для всіх Довгий встав з місця.
"Ви можете відповідати сидячи", - сказав йому Пинзеник. Але замість того Довгий рушив до екрану з презентацією, на якій ще висіли слайди генпрокуратури.
Я, як і ви, вражений підготовкою генпрокурора до цього виступу. Не з точки зору юридичної, а з точки зору презентації. В цьому плані все пройшло геніально, і якби ще Юрію Віталійовичу дали хвилин 10 він у своїй логіці вийшов би на самого себе, оскільки будучи міністром внутрішніх справ, він не раз проїжджав повз Конча-Заспі під час створення Жукового острова. І жодного разу, будучи міністром, не відреагував, чим вчинив безвідповідальну дію. І цим самим завдав збитків державі, разом з Довгим, - заявив екс-секретар Київради, розмахуючи рукою в ленінській манері.
Члени комітету спершу не зрозуміли, в чому суть спектаклю, але вже хвилині на 2-й почали посміхатись. Навіть Назар Холодницький від гріха подалі прикрив рота рукою і повернувся в інший бік від Довгого. Павло Пинзеник відверто реготав.
"Шановні колеги, в мене є шанс один раз і назавжди поставити крапку у цих сміхотворних звинуваченнях, які лунають на мою адресу, і як змушені переживати я, моя родина і близькі впродовж останніх 10 років", - продовжував Довгий.
- Зараз я покажу на прикладі, як відсутність юридичної освіти шкодить… дайте перший слайд, - по діловому розійшовся винуватець засідання, - заявив він і пішов до столу.
- Це слайди для мого виступу, - обрубав його ініціативу Луценко.
- Я прошу показати слайди, щоб показати абсурдність виступу генпрокурора, - не вгавав депутат.
- Я не дав вам керувати працівниками Генпрокуратури, - не здавався генпрокурор.
![]() |
Слайди генпрокурор так і не дав.
- Добре доведеться коментувати весь цей абсурд по пам’яті. Поїхали!, - жваво махнув рукою депутат.
- Боюсь, уже приїхали, - відповів Луценко, чим викликав черговий сплеск сміху.
Свою лінію захисту Довгий побудував на тому, що він як секретар Київради не може відповідати за рішення колегіального органу, а цей принцип колегіальності підтверджений законом. Він нагадав, що за це рішення підтримала більшість (точніше 65) депутатів і підписав його мер Черновецький. Він також нагадав, що прокурор Києва тоді не оскаржив це рішення, хоча теж мав таке право.
Під час виступу Довгий поводив себе по-панібратськи і в якийсь момент взяв пляшку води зі столу, яка стояла біля генпрокурора.
- Ви звикли не своє брати, це моя вода, поставте! У вас звичка: тягнути, що подобається, - обурився Луценко, звертаючись до Довгого.
- Це не ваша вода, а комітету, - поправив генпрокурора Олег Купрієнко. Тим часом Довгий вже пив воду зі стакана.
Але Довгий не зупинявся. Він розказував, що за логікою Луценка нинішнього голову регламентного комітету можна притягнути до відповідальності за голосування бюджету о 5 ранку, "за 26 закликів з голосу змінити Конституцію, а тим більше знущання над КПК та законом про прокуратуру для того, щоб призначити генеральним прокурором людину без юридичної освіти".
- Я був неодноразово звинувачений в тому, що протягнув рішення про призначення Юрія Віталійовича генеральним прокурором. Я голосував, я каюсь, але я не несу відповідальність за рішення, бо це наше колегіальне рішення, - заявив Довгий під оплески членів комітету.
- Будеш нести, - підколов хтось із депутатів його у відповідь.
Свій виступ Довгий завершив обвинуваченням на адресу генпрокурора, що на цих поданнях він будує свою подальшу політичну кар’єру.
Ще частину перлів Довгий приберіг для спілкування з журналістами.
Там він зокрема розказав про особисті мотиви помсти Луценка. Правда, приклади чомусь були виключно з життя Черновецького.
- Що стосується наших давніх стосунків із Юрієм Віталійовичем, – думаю, за ними спостерігала вся країна і розуміє, що є особистий контекст" – розповів таємниче Довгий. - Особисте Юрія Віталійовича до мене лежить у двох площинах. По-перше – це його образа за програш у 2008 році, коли, домігшись перевиборів, він очолив "Нашу Україну", яка мала 10% рейтингу, – і за два місяці успішно довів її, будучи міністром внутрішніх справ, до 2%. Партія не пройшла", – сказав депутат, вочевидь маючи на увазі результати виборів до Київради 2008, коли "Наша Україна" не пододала 3% бар’єр .
- Друге особисте, що має Юрій Віталійович по відношенню до мене, думаю, ближче лежить до його стосунків із Леонідом Черновецьким, який на всім відомому, на жаль, засіданні РНБО… Там сталася бійка, і всі бачили, як Черновецький дав з ноги Луценку по яйцях. Всі це бачили і всі це знають – і Луценко прямо каже: "це яйця золоті", – заявив він.
За словами Довгого, Луценко хоче добратися до Черновецького , але не може, тому намагається бити по ньому.
Біда цієї версії депутата в тому, що не Черновецький побив Луценка, а навпаки. Тому про золоті яйця, очевидно, розказував той же персонаж, який тепер співає про батюшку Серафима в Грузії, бо на всіх рішеннях стоїть його факсиміле.
![]() |
фото Обозревателя |
Страшний прецедент
Після перерви у 4-годинному засіданні комітету депутати знову повернулися до зали і продовжили ставити питання сторонам, а також обговорювати, чи можна підтримати подання ГПУ.
Адвокат Довгого Петро Бойко нагадав присутнім, що "слава богу, покарання в Україні є індивідуальним, за ті дії, які вчинені особисто".
"Тому звертайте увагу не на те, куди був віднесений острів Жуків і які землі віднесені, а що особисто вчинив Довгий. Головуючий лише ставить питання на голосування, а рада вирішує підтримувати чи ні. А його пропозиція – з голосу чи ні – не обумовила переходу права власності на землю", - заявив Бойко.
На що Луценко попросив адвоката не перекручувати, бо Довгому інкримінується порушення процедури внесення питання, а не голосування депутатів.
Він також нагадав, що в той день відбулося "одностайне голосування від слова стая", бо опозицію не впускали в зал. Слід зауважити, що в цей день сталася наймасштабніша роздача землі – понад 400 ділянок.
"Підписавши дозвіл, Довгий усвідомлював, що йдеться про гектари заповіднику, і саме це протягував в порушення регламенту. І якщо ми хочемо припинити, щоб по всій країні під видом кооперативів дерибанили землю, ми маємо розглянути це питання", - -роздратовано пояснював Луценко.
Голова комітету Пинзеник при цьому поцікавився, чи є в ГПУ докази особистої вигоди Довгого від такого вирішення питання.
На що Луценко відповів, що тоді б це була 191 стаття, і не виключив, що справу можуть перекваліфікувати, якщо ГПУ отримає згоду допитати Довгого.
Також депутат Кишкар поцікавився, чому ГПУ подає справу, за якою строк давності мине 1 жовтня 2017 року і її попросту не зможуть розглянути в суді до того часу.
"Я не винен, що ви раніше не призначали принципового прокурора. Поки в нас час є", - відрізав Луценко.
Найбільше нервів прокурорам потріпав радикал Олег Купрієнко.
Наприклад, він прочитав цілу лекцію Луценку про те ,як правильно вживати слова в діловодстві, присікавшись до того, що поданні генпрокурор написав слово "направляю", а не "вношу".
"Це вам про комітет абсурду", - обурився депутат-радикал. "Ми ж можемо присікатися, і на цій підставі повернути вам подання".
"А Довгий О.С. в поданні це хто - Олена Степанівна? А, Олесь Станіславович", - продовжив депутат сеанс присікування до слів.
"Я цілком підтримую Павла Олександровича, що хоча в нас і відсутнє прецедентне право, ця справа може мати дуже серйозні наслідки. Давайте пояснимо всім головам, секретарям, сільських районних рад, які і так не хочуть туди іти через електронне декларування, що вони можуть сісти за те, що проголосували депутати. І я побачу, яким буде якісний і кількісний склад наших рад", - заявив Купрієнко.
В перерві засідання він довго про щось говорив з адвокатом Довгого, а коли їх спробував сфотографувати кореспондент INSIDER, чомусь вирішив, що їх підслуховують.
![]() |
- Не забудьте написати, що ми давно знайомі та обговорювали проблеми адвокатури, - роздратувався Купрієнко.
Після Купрієнка слово взяв Сергій Шахов, який довго скаржився, що в Сєверодонецьку секретар захопив владу і теж десятками гектарів дерибанить землю.
- Я писав звернення в ГПУ, але реакції немає. Чому ми розглядаємо епізод десятирічної давнини, але не розглядаємо те, що відбувається зараз, - запитав Шахов, який входить в ту ж групу, що і Довгий.
Найцікавішим для журналістів все ж був останній виступ Наталії Новак, яка як і Довгий тоді була депутатом Київради.
За її словами, тоді був влаштований спеціальний бліц-криг, щоб проголосувати потрібні рішення.
"У залі не було кворуму, але ви продовжували проводити сесію, коли інші фракції, які брали участь у цьому "дерибані", голосували за всі ці рішення", - сказала вона, звертаючись до Довгого.
За її словами, кожна фракція, яка брала участь у голосуванні, нібито отримала по 2 мільйони доларів.
"Це була операція "бліцкриг", спеціально змінювали порядок денний, плутали номери питань, коли в залі не розуміли про що мова і швидко натискали кнопки", - розповіла Новак.
Втім цей виступ не переконав депутатів, і вони визнали докази ГПУ недостатніми.
А саме подання за вчорашньою схемою віддали на розсуд голови Верховної Ради.