Рівно рік спікер Андрій Парубій обіцяв внесення в зал Верховної Ради подання про новий склад ЦВК. І ось вчора президент повторно підписав подання на призначення нових членів Центральної виборчої комісії.
Це сталося після того, як “Народний фронт” після року роздумів вніс свої три кандидатури. "Список був узгоджений 2-3 тижні тому, на останній стратегічній нараді. Фронт отримав те, що хотів - 4 членів", - повідомив INSIDER один з впливових депутатів.
Голову і заступників тоді не обговорювали. Тому експерти поки можуть поки гадати на кавовій гущі - чи це буде Світлана Кустова з президентської квоти чи заступниця Павла Петренка Наталія Севостьянова (нині Бернацька).
Як і попереднього разу, більшість в ЦВК належатиме людям президента, а точніше тим, кого відібрали на Банковій.
Водночас вперше в історії туди не подали представників опозиції - своїх кандидатур не матимуть ні “Батьківщина”, ні Опоблок. Як відомо, вони наполягали на кандидатурах Жанни Усенко-Чорної та нинішнього голови ЦВК Михайла Охендовського.
Останнього дуже часто можна було бачити в коридорах адміністрації президента, що підтверджувало взаємну лояльність. Охендовський навіть отримав орден. Але потім президент взяв на озброєння принцип “жодного старого”, і сам же дав привід для звинувачень з боку Юлії Тимошенко в політичних утисках.
“Навіть, не знаю: можливо, краще було дати їй одного члена ЦВК, ніж отримати на рівному місці скандал”, - каже один з депутатів БПП.
Втім президент не став поступатися своїм принципом заради принципа Тимошенко, яка відмовлялась подати когось іншого, крім Усенко-Чорної. Як і Опоблок.
Втім навіть за відсутності голосів цих політичних сил, у президента теоретично має бути вдосталь кнопок для результативного голосування. Свої представників отримали радикали Олега Ляшка, “Самопоміч” та президентські групи дружби “Воля народу” та “Відродження”.
Поки тексту подання немає ні на сайті президента, ні Верховної Ради. Тому INSIDER аналізує той список, який вчора з АП дали у ЗМІ.
Президентські
![]() |
Михайло Вербенський очолює Департамент аналітичної роботи та організації управління МВС. В органах внутрішніх справ він з 20-річного віку, з 1995-го року пішов на підвищення, зайнявши пост першого заступника начальника Головного штабу МВС України. У 2003 році Вербенський став першим заступником голови Державного департаменту України з питань виконання покарань у зв’язках з Верховною Радою України, а через два роки зайняв посаду заступника Міністра внутрішніх справ України – начальника Головного штабу.
Вербенський працював радником тодішнього очільника МВС Василя Цушка, а з приходом на цю посаду Юрія Луценка – його першим заступником. Він звільнився за власним бажанням незадовго після того, як Верховна Рада звільнила Луценка. У 2006-2010 роках Вербенський очолював центральну раду фізкультурно-спортивного товариства “Динамо”.
Після Майдану він знову очолив головний штаб МВС і став директором департаменту аналітичної роботи та організації управління у цьому ж міністерстві. Входив до Експертної ради з питань дотримання прав людини та реформування правоохоронних органів. Наразі є членом колегії Міністерства внутрішніх справ, що складається із найвищого керівництва МВС та кількох народних депутатів.
Ольга Желтова була помічником депутата 4 скликання Юрія Ключковського від “Нашої України”. Значиться серед авторів законопроекту про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" № 6531-2 від 28 квітня 2005 року.
Наразі Желтова працює заступником керівника секретаріату парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя, який очолює Руслан Князевич (БПП). За словами джерел ТСН, її кандидатуру чи Світлану Кустову в Адміністрації президента хочуть бачити у кріслі голови ЦВК.
![]() |
Світлана Кустова працює юристконсультом адвокатської компанії Миколи Катеринчука “Моор і Партнери”. У 2004 році у складі групи юристів вона домоглася у Верховному Суді рішення про “третій тур” голосування на президентських виборах.
Через три роки їй вже дали місце у списку “НУ-НС”, однак 145 мандатів ця політсила не отримала, тож Кустова зайнялася юридичною роботою для партії.
У різних скликаннях вона була помічницею нардепів Миколи Катеринчука, Романа Зварича та Ірини Фріз.
На виборах у 2014 році Кустова була уповноваженою особою БПП, а у Раді VII скликання працювала помічницею Петра Порошенка на громадських засадах.
![]() |
Ольга Лотюк випускниця юрфаку КНУ ім. Т.Шевченка. Наразі працює професором кафедри конституційного та адміністративного права на цьому ж факультеті.
Лотюк була помічником нардепа 4-го скликання Миколи Оніщука.На парламентських виборах 2006 року вона балотувалася під другим номером за списками партії “Нова сила” Юрія Збітнєва, чоловіка депутата Київради Рени Назарової, якого пов’язують із Віктором Медведчуком.
Із розслідування “Наших грошей” стало відомо, що її батько – Степан Лотюк, екс-очільник столичної прокуратури, який пішов на пенсію наприкінці 90-их із посади заступника генерального прокурора.
Під час обшуку у “діамантового прокурора” Олександра Корнійця знайшли копії особистих документів екс-генпрокурора Віктора Шокіна та Степана Лотюка. Також Лотюк із Шокіним значаться засновниками “Української асоціації прокурорів”.
Про родинні зв’язки кандидатки у члени ЦВК журналісти дізналися під час розслідування про виведення у приватну власність майна Міноборони на Печерську, до якого причетні структури Степана Лотюка.
![]() |
Віталій Плукар працює в департаменті місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації президента. Був помічником нардепа Валерія Карпунцова у парламенті минулого скликання.
Плукар працював керівником юридичного департаменту партії УДАР і у 2014 році висувався від цієї партії кандидатом у члени ЦВК, але ним не став. Має досвід роботи в апараті Центрвиборчкому.
Дружина – Ірина Плукар, працювала у Вищому господарському суді, наразі пробує свої сили у конкурсі на посаду судді загальної юрисдикції.
![]() |
Тетяна Сліпачук, за інформацією УП, вважається кандидатурою від групи “Воля народу”. Нині вона партнер відомої юридичної фірми "Саєнко Харенко" та віце-президент Арбітражної комісії Міжнародної асоціації юристів.
Також виступає співзасновницею "Українського центру сприяння інвестиціям і торгівлі".
З 2004 до 2011 рік Сліпачук була партнеркою у юрфірмі “Василь Кисіль і партнери“, де працювала разом із нинішнім заступником голови АП Олексієм Філатовим. Вона входить до складу конкурсної комісії з обрання керівництва Державного бюро розслідувань за квотою президента.
У жовтні 2016 року Сліпачук разом зі своєю колегою по конкурсній комісії Наталією Севостьяновою отримала від президента звання “Заслужений юрист України”. Чим закінчилася епопея із самим конкурсом та детальніше про комісію можна прочитати тут.
“Фронтові”
![]() |
Наталія Бернацька (Севостьянова) займає крісло першого заступника міністра юстиції Павла Петренка з 14 січня 2015 року. До цього була урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини та помічником-консультантом нардепа Мустафи Джемільова.
До Майдану Бернацька працювала на кафедрі міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету “Одеська юридична академія”, більш відомого як “академія Ківалова”. Свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю вона також отримала у Раді адвокатів Одещини.
На стрімкий кар’єрний ріст та дорогу нерухомість і машини першої заступниці Петренка свого часу звернули увагу журналісти “Слідство.info”. Походження немаленьких статків на банківських рахунках вона пояснила бізнесом батьків.
Севостьянова очолювала комісію з обрання членів Національного агентства з питань запобігання корупції, а в комісії по ДБР була секретарем. Восени вона вийшла заміж за керуючого партнера юридичної фірми “Integrites” Руслана Бернацького.
В листопаді минулого року НАБУ мало вручити їй підозру, однак до цього так і не дійшло. Бернацькій можуть інкримінувати розтрату 54 мільйонів гривень – ця сума на виконання рішення ЄСПЛ була відшкодована компанії “Золотий мандарин ОЛ”.
У фальсифікації підозрюють також суддю ЄСПЛ від України Анну Юдковську – дружину “фронтовика” Георгія Логвинського. Коли НАБУ прийшло до Мін’юсту із обшуками 8 грудня, відповідні документи були частково знищені.
![]() |
Ірина Єфремова чинний депутат Верховної Ради від “Народного фронту”, входить до колегії Міністерства внутрішніх справ. Вона представляє харківське крило “фронтовиків”. Разом із Антоном Геращенком Єфремова близька до очільника МВС Арсена Авакова.
До переїзду в столицю вона працювала в Зміївському районному виконкомі та очолювала відділ з питань сім'ї та молоді у цій же РДА. Пізніше була головою Печенізької районної державної адміністрації.
Із Аваковим Єфремова працює ще з часів харківської “Батьківщини”, була першим заступником голови місцевого осередку. У 2014 році вона керувала виборчим штабом "Народного фронту" в Харківській області. На парламентських виборах отримала прохідне 63-е місце у списку цієї політсили, працює у регламентному комітеті.
У ЗМІ Ірина Єфремова “прославилася” закликом обмежити час перебування журналістів в їдальні українського парламенту, оскільки вони нібито проводять там більшу частину часу і не дають депутатам нормально поїсти і поспілкуватися з колегами.
![]() |
Леонтій Шипілов доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права у “Києво-Могилянській академії”. Також працює помічником нардепа від “Народного фронту” Миколи Величковича – колишнього заступника міністра внутрішніх справ.
Його кандидатуру у ЦВК від початку відстоював спікер парламенту Андрій Парубій.
Цікаво, що у 2012-му році Шипілов керував юридичною службою харківського штабу “УДАР”, однак, отримавши 134-ий номер у списку, мандат так і не отримав.
На даний момент Шипілов також є радником голови парламенту.
![]() |
Надія Синиця працювала заступником міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака в першому уряді Яценюка з квітня 2014 року.
Правник і економіст за освітою. Раніше працювала приватним нотаріусом у Києві.
У 2003 році керувала компанією “Інфор-метал”, яка надавала консультації на гірничо-металургійному ринку, її співвласники пов’язані з ДП “Держзовнішінформ” – структури, яка видає довідки про середньоринкові ціни на товари. По суті, від цієї довідки залежить, скільки замовник заплатить за товар на тендері – про сумнівні оборудки під прикриттям цього ДП писали “Наші гроші”.
Також Надія Синиця працювала у банку “Кліринговий дім”, що належить Юлії Львочкіній та Івану Фурсіну.
Позакоаліційні
![]() |
Євгеній Радченко кандидатура від неурядових організацій, яку підтримують західні партнери. Від початку Радченка хотів висунути сам президент, однак ініціативу перехопила “Самопоміч” і назвала його своїм висуванцем.
Радченко – відомий експерт із виборчого права, працює директором із розвитку Internews Україна, був експертом Венеційської комісії та координатором офісу ОБСЄ в Україні щодо виборчого законодавства. Працював на виборах у 14-ти країнах.
Він був помічником-консультантом народного депутата Володимира Стретовича у четвертому скликанні Верховної Ради. Виступив співавтором законопроекту № 2831-2 про місцеві вибори, який 18 червня 2015 року не набрав достатньої кількості голосів. Радченко входить до авторського колективу проекту Закону про вибори народних депутатів 1068-2 від 11 грудня 2014 року.
![]() |
Тетяна Юзькова народний депутат від “Радикальної партії”, член комітету з питань правової політики та правосуддя. Її батько – Леонід Юзьков, був першим головою Конституційного суду України, його називають вчителем Віктора Медведчука.
З 1987 по 1994 рік Юзькова працювала у Київській міській колегії адвокатів. З 1994 року – адвокат у Шевченківській колегії адвокатів міста Києва. її сестра – Олена Юзькова, діюча суддя Шевченківського районного суду.
Знайомство із Медведчуком Тетяна Юзькова підтвердила перед приходом у парламент замість Злати Огнєвіч. "Пана Медведчука я, звичайно, знаю, бо я багато років є адвокатом в Шевченківській колегії адвокатів, де він спершу був адвокатом, а потім навіть завідувачем", – розповіла вона.
Свого часу Юзькова захищала Ляшка в процесі про наклеп з колишнім віце-прем’єр-міністром Василем Дурдинцем. Сам лідер “радикалів” розповідав, що вона захищала його від режиму Кучми у судах. Одним із затриманих у “бурштиновій справі” Борислава Розенблата був помічник Юзькової – Костянтин Проскурко. Однак після розголосу вона його звільнила.
Співрозмовники у парламенті саме Юзькову вважають справжнім автором скандальних правок Лозового до КПК.
![]() |
Алла Басалаєва креатура нардепа Валерія Писаренка із групи “Відродження”, який э давнім другом Андрія Портнова. До недавнього часу була суддею Дарницького районного суду Києва. Наразі вона бере участь у конкурсі до Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
Перед переходом на суддівську посаду Басалаєва працювала в ЦВК протягом 7 років – юристом управління секретаріату, представляла комісію в судах. Її чоловік – Олександр Веселий, також працівник Центрвиборчкому.
Журналісти проекту PROSUD звернули увагу правоохоронців на невідповідність задекларованих статків подружжя їх способу життя.
Теоретично кожного члена ЦВК за процедурою мають голосувати окремо. Але дуже ймовірно, що це відбудеться в пакеті, щоб ніхто нікого не кинув.