Чому правка Лозового нищить сотні справ проти поплічників Януковича і не тільки

Під загрозою опиниться не лише розслідування справи Майдану, але і справи Шеремета. А також НАБУ доведеться закрити справу по Енергоатому і Мартиненку
4 жовтня 201711:49

Після затяжної епопеї 3 жовтня Рада таки запустила судову реформу. Президентський законопроект №6232 парламент розглядав майже місяць. Він передбачає внесення змін до ряду кодексів та інших законодавчих актів, що необхідні для початку роботи оновленої судової системи.

Народні депутати до другого читання внесли в законопроект понад чотири тисячі правок. Особливо відзначилися представники “Батьківщини”. INSIDER вже розповідав, як ця фракція три тижні блокувала президенту і прем’єру план реформ.

Попри те, що цього вівторка Рада таки спромоглася закінчити розгляд правок і проголосувати за судову реформу, не обійшлося без чергового скандалу.

Чи може правка №109 “радикала” Андрія Лозового звільнити від покарання тисячі можливих злочинців, серед яких і представники колишньої української влади, розбирався INSIDER.

Радикальний казус

Ще зранку у президентській фракції говорили, що із законопроектом закінчать до обідньої перерви, аби встигнути проголосувати і за пенсійну реформу. Голосів мало вистачити - факт домовленості з “Опозиційним блоком” обидві сторони визнали ще минулого пленарного тижня.

Близько першої розгляд правок нарешті закінчився. Голова комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич запропонував ще раз проголосувати за ряд провалених раніше правок, мовляв, без них законопроект вийде абсолютно розбалансованим.

“Комітет пропонує вилучити все, що викликало таку палку дискусію в сесійній залі”, - заявив він і під стенограму зачитав номера правок, які все ж потрібно внести.

Спікер Андрій Парубій закликав колег підтримати повернення до їх розгляду пакетом. З другої спроби парламенту це таки вдалося, і вже за три хвилини законопроект №6232 був проголосований.

Коаліція заручилася підтримкою 10 депутатів з депутатської групи “Воля народу”, 17 - з “Відродження, ще 20 “за” дав “Опоблок”. В цій фракції через голосування сталася велика суперечка: Михайло Добкін заявив, що віднині він безпартійний, а Вадим Новінський повідомив про те, що зі своїми однодумцями, які не підтримали судову реформу, буде створювати опозиційну платформу всередині “Опозиційного блоку”.

Проте ще минулого тижня співрозмовник INSIDER у фракції переконував, що існує домовленість віддати голоси “за” законопроект, якщо в ньому збережеться правка №109 нардепа від “Радикальної партії” Андрія Лозового.

"І це ми ще не дійшли до Кримінального кодексу. Там такі поправки Лозового, що половина справ в країні закриється. Ахметов за його поправки своїх від в'язниці врятує", - тоді ж розповідав Сергій Соболєв із “Батьківщини”.

Після остаточного голосування його соратниця Альона Шкрум розповіла, що “радикал” підправив реформу, підігравши ОБ.

"Це поправка, яка "знімає з крючка" колег з Опоблоку, а також колишніх регіоналів, на яких були відкриті кримінальні справи", - уточнила вона.

Представник юридичного крила “Народного фронту” минулого четверга також висловлював занепокоєння наслідками прийняття пропозиції Лозового.

"Думаю, що, якщо її приймуть, то генпрокурор буде просити президента ветувати закон. Але проблема в тому, що без цієї поправки Ляшко не дає голоси за законопроект", - розповів нардеп.

Казус в тому, що 109-ту правку Князевич зачитав серед тих, які увійшли в пакет для голосування, “радикали” ж були переконані, що її не буде і голосів під судову реформу не дали.

 Князевич оголосив сотню поправок скопом, серед них і правку Лозового. Фото прес-служби ВР

Рішення всіх “проблем”

Експертні організації звернули увагу на правку, запропоновану Лозовим, ще на початку пленарної сесії. Найбільш небезпечними у “Реанімаційному пакеті реформ” назвали зміни до статтей 219 та 284 КПК.

“Справами Януковича тепер будуть торгувати як на базарі, це і раніше відбувалося, але тепер провадження зможуть закрити, якщо воно триває більше 6 місяців. Суд, звісно, матиме право продовжити розгляд справи. Це віддається на розсуд судді, а вони всі контрольовані. Нівелюється ефективність слідства у 90% кримінальних справ”, - пояснює експерт РПР Михайло Жернаков.

Згідно з правкою Лозового: початок строку досудового розслідування відраховується не від повідомлення про підозру, а від внесення інформації про злочин в Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Два місяці – у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку, три місяці – у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; шість місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Якщо ці строки закінчилися, а жодна особа так і не була повідомлена про підозру - слідчий або прокурор зобов’язані закрити кримінальне провадження. Якщо ж підозра таки була повідомлена, розслідування необхідно завершити за два місяці.

“За цією поправкою всі  фактові справи, по яким немає підозрюваних, будуть закриті! Всі справи, в тому числі щодо народних депутатів та високопосадовців, по яким пройшло 2 місяці з моменту пред’явлення підозри будуть закриті!”, - написала у Facebook нардеп від “Самопомочі” Олена Сотник після голосування.

Сам Лозовий каже, що своєю правкою пишається і щиро здивований “маніпуляціями з боку колег”.

“Суть правки - дозволити оскаржувати необґрунтовані звинувачення. Припинити врешті ганебне затягування справ у судах, внаслідок чого страждають, перш за все, потерпілі, а також ті, кого безпідставно звинувачують у тих чи інших злочинах. Захистити свою честь та гідність ці люди та їх адвокати не можуть”, - стверджує депутат.

Лозовий може бути задоволений - він уникає відповідальності за власною правкою. Фото прес-служби ВР

За його словами, з боку правоохоронних органів нерідко мають місце зловживання: особа свідомо не повідомляється про підозру довгий час за наявності достатніх доказів для підозри, що також порушує її право на захист. Мовляв, слідчі затягують справи, допитуючи фактично підозрюваних як свідків.

“Малось на увазі та ставилось за мету саме це – судовий контроль за продовженням строків досудового розвідування до повідомлення особі про підозру з метою уникнення зловживань”, - уточнив Лозовий.

Варто відзначити, що у разі підписання законопроекту президентом у такому вигляді, буде закрита в тому числі справа проти самого Андрія Лозового і “фронтовика” Євгена Дейдея, який, після скандалу зі спробою зняти з нього недоторканість, ще більше здружився з “радикалами”. “У них офіс там же, де і “Народного фронту, тільки на 5 поверсі. І Дейдей постійно тусить у радикалів”, - розповів один з його однопартйців.

Слово Горбатюка

Начальник департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк у коментарі INSIDER розповів, що за чинним Кримінальним процесуальним кодексом на досудове слідство дається рік з часу повідомлення про підозру, але і цього буває замало, особливо в складних багатоепізодних провадженнях.

“Для прикладу розслідування у справі Лазаренка: останнє продовження строків, ще до прийняття нового КПК, було 186 місяців. Це було викликано необхідністю проведення величезної кількості слідчих дій. Водночас у Литві проблему зі строками вирішено наступним чином: підозрюваний через 9 місяців з початку розслідування може звернутися до суду з клопотанням про закриття справи, якщо буде доведено, що слідство її невмотивовано затягує. Можна було такі зміни внести, якщо б хтось думав головою”, - говорить Горбатюк.

На його думку, зміни до 217, 219, 284, 294, 297 статтей можуть поставити слідчих в такі умови, коли вони будуть зобов’язані закрити усі справи про будь-які злочини, де пройшов рік і не повідомлено про підозру (нерозкриті злочини). Водночас ці зміни провокують масу зловживань для прийняття незаконних рішень через просте затягування розслідування.

"Або наприклад, таке: закінчуються 6 місяців, слідчий бачить, що не встигає, але щоб продовжити слідство він складає повідомлення про підозру, щоби продовжити строки. Може виникнути маса зловживань, коли правоохоронці робитимуть це безпідставно, щоби виграти час”, - каже керівник департаменту спецрозслідувань.

Горбатюк в шоці від запропонованих правок

Норма, що проголосована, за якою слідчий суддя може продовжити розслідування по фактовим справам ще на 6 місяців - глобально ситуацію не змінює.

“Це знову ж обмеження одним роком на розкриття злочину, чого не можна ні в якому разі робити (наприклад, вбивство Павла Шеремета. Вже рік пройшов, підозрюваних немає - вона має бути закрита)”, - пояснює Горбатюк.

Наразі суди завантажені, а суддя повинен буде прийняти відповідне рішення в дуже стислі строки без можливості детально розібратися в ситуації. І якщо він відмовить у продовженні, то рішення за проектом закону не оскаржується.

До речі, також під загрозою опиняться і справи НАБУ по Мартиненку - справу Енергоатому доведеться закрити, бо там вже давно минув річний термін до вручення підозри.

“Тобто держава цим законом каже: незважаючи на те, що є злочин, постраждалі, нанесена шкода і зобов’язання держави захищати - ми закриваємо це провадження, тому що не дотрималися строків. Такі зміни до КПК - це, на мою думку, саме протиправний інтерес тільки особи, яка вчинила злочин, яка розуміє, що в інший спосіб не уникне відповідальності. І тоді питання стоїть: хто ці 234, які проголосували за такі зміни? Всі такі чи подібні зміни вони приймають в інтересах підозрюваних чи тих, що вже притягнуті чи тих, що боїться цього. А про потерпілих хтось думає?”, - запитує слідчий.

У Конституції прописано, що норми, які пом’якшують відповідальність, мають зворотню дію. Є думки, що процесуальні норми не мають зворотньої дії, проте за практикою Європейського суду з прав людини враховується все, що йде їй на користь. Положення законопроекту у частині значного урізання строків слідства виглядають саме так.

У перехідних положеннях поширення дії закону на існуючі кримінальні провадження не прописані. Тобто, за загальною практикою він матиме зворотню дію і до існуючих проваджень - всі "старі" провадження про ще не розкриті злочини або ті, в яких є підозрювані, але слідство ще не завершене, будуть закриті.

“У такому випадку виходить, що і усі майданівські справи підлягають закриттю. Велика справа - фактова, розслідується з 22 січня 2014 року. Взагалі закриються тисячі проваджень, якщо не сотні тисяч. Ці зміни до КПК, якщо вступлять в дію – це злочин, відвертий і цинічний!”, - резюмує Горбатюк.

Оптимістичні прогнози

Дискусія про те, чи має закон зворотню дію дійшла і до керівництва Генпрокуратури. Один із юристів “Народного фронту” розповів INSIDER, що генеральний прокурор Юрій Луценко прийнятою поправкою дуже незадоволений, але вже нібито знайдений варіант як її обійти.

“Ми взагалі не зрозуміли, як ці правки там опинилися. Зараз апарат ВР вивчає стенограму: там був такий галас, що розібрати хоч щось було взагалі неможливо. Так що величезна ймовірність, що ця правка піде лісом. Вона взагалі не в тему, псує всю картину реформи, яка вийшла відверто навіть краще, ніж очікувалося”, - говорить співрозмовник.

За його словами, в юридичній практиці дійсно є норма, яка дозволяє закону мати зворотну дію, в разі, коли він стосується пом'якшення долі обвинуваченого або підозрюваного, однак до цієї правки її застосувати не можна.

Наостанок “фронтовик” порадив дочекатися публікації остаточного тексту, мовляв, на стіл президенту, скоріш за все, потрапить законопроект вже без правки Лозового.

В той час, як у парламенті приймалися скандальні зміни, у Харкові генеральний прокурор заявив, що досудове слідство у справі про розстріли на Євромайдані завершено.

“Зараз можу доповісти: слідчі і прокурори виконали свою величезну гігантську роботу, і ми вважаємо готовими до звинувачення Януковича, Захарченка, Якименка та ряд інших посадових осіб правоохоронних органів до надання наказів, які призвели до розстрілу мирних демонстрантів на Майдані”, - сказав Луценко.

Також він повідомив, що ця справа 5 жовтня буде розглядатися в Печерському суді. У разі задоволення клопотання про заочне правосуддя, її в короткі терміни буде передано для розгляду по суті.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 00:34
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus