"Купити в будь-якому магазині" військову форму в Україні без відповідних документів зовсім скоро може стати неможливо. У Верховній Раді розглянуть законопроект, який передбачає штрафи за безпідставне носіння військової форми та державних нагород.
А за пошкодження могил і пам’ятників військовим автори законопроекту пропонують саджати за грати на 3-5 років.
Ситуація зараз
Жодного покарання за носіння військової форми цивільними особами в Україні зараз немає. Так само як і за виготовлення копій державних нагород. А от за носіння відзнак без відповідних документів передбачено штраф – максимум 34 грн.
Придбати військову форму дійсно не складає жодних проблем. До прикладу: воєнторг в центрі Києва. Форма військовослужбовця збройних сил там обійдеться не дорожче, ніж звичайний повсякденний одяг. Так, штани коштують 500-700 грн, стільки ж – куртка. Чоботи – 1500 грн. А шапка та перчатки для повної відповідності – по 200 грн.
Однак, "камуфльована форма не є військовою, якщо на ній немає шевронів", - говорить представник Генштабу ЗСУ Віталій Голота.
![]() |
Шеврони в воєнторзі. Фото: Insider |
Не проблема для бажаючого "стати" військовим. У тому ж таки воєнторзі продаються шеврони "на різний смак". Це емблеми Збройних сил України, прикордонної служби, поліції та інших оборонних структур. Також там можна придбати навіть вже готові наліпки з прізвищами, військовими посадами та групами крові. Ціна – 50-200 грн. При чому придбати все це можна без будь-яких посвідчень.
![]() |
Асортимент наліпок в магазині. Фото: Insider |
За словами Віталія Голоти, це створює проблеми військовим. Люди, що одягають форму, можуть дискредитувати Збройні сили.
Під час круглого столу за участі авторів законопроекту, одна із присутніх в залі запитала в пана Голоти, як боротись з особами в формі, що знаходяться в громадському місці у стані алкогольного сп’яніння, або навіть, розпивають алкоголь на вулиці.
Представник ЗСУ зазначив, що військові несуть відповідальність за такі порушення. Однак, без заборони на носіння військової форми цивільними важко визначити, чи дійсно порушниками є військовослужбовці.
Камуфльована форма не є військовою, якщо на ній немає шевронів
Воєнний стан
У двох з десяти областях, де діє воєнний стан, місцева влада ввела заборону на безпідставне носіння форми. Заборона діє в Запорізькій та Вінницькій областях.
Та, як розповів у коментарі Insider Віталій Голота, поліцейські не мають суттєвих повноважень, аби змусити людину бодай зняти форму. Вони можуть лише запропонувати.
"Місцеві адміністрації прийняли таке додаткове рішення, але в нас нема як притягнути людину до відповідальності. Поліцейський може підійти, уточнити, чи має людина право на носіння форми. Якщо не має, то поліцейський може провести з ним профілактичну бесіду та запропонувати зняти форму і більше не вдягати", - розповів Віталій Голота.
![]() |
Представник Генштабу ЗСУ Віталій Голота |
Злочин і покарання
Дієвішими нині в цій ситуації є самі військовослужбовці. Військовий розвідник, автор книги "Грязь. Khaki" Сергій Сергійович з позивним "Сайгон" розповів Insider власну історію виявлення псевдовійськового.
"У Дніпрі в переході побачив чоловіка в нашій уставній парці. Звернув увагу, що в нього борода приклеєна. Кажу: звідки куртка? Він мовчить. Подивився на бірку, а вона рукою підписана. Змусив його зняти цю куртку", - розповів Сергій Сергійович.
За його словами, то виявився музикант, який співав пісні про війну і хотів викликати жалість у людей, та за допомогою форми заробити грошей.
Він проти такого обману за рахунок військових, але каже – більшою проблемою є підробні державні нагороди.
"За нагородами потрібно стежити більше ніж за формою. Я стільки вже цих "героїв" бачив. Вони беруть, плавлять з алюмінія, фарбують в жовтий колір і продають за 200 грн. Кожен може вдягти і ходити", - каже ветеран.
Він вважає, що це знецінює роль і значення державної нагороди для військових. А відтак покарання за таке дійсно має бути серйознішим ніж зараз.
За нагородами потрібно стежити більше ніж за формою
Що пропонують?
Народні депутати разом розробили законопроект, який пропонує ввести адміністративну та кримінальну відповідальність за три види порушень:
- безпідставне носіння військової форми;
- виготовлення та безпідставне носіння державних нагород;
- руйнування могил та пам’ятників, споруджених на честь захисників та борців за незалежність України (в тому числі Герої Небесної сотні).
Згідно із законопроектом в разі його прийняття, цивільні, що вдягли військову форму, можуть отримати попередження, або сплатити штраф – 2550-3400 грн. За носіння нагрудного знаку без документів автори законопроекту пропонують штрафувати на суму 850-1700 грн, за виготовлення медалей та орденів – штраф 1700-3400 грн. А за пошкодження могил і пам’ятників військовим може "світити" ув’язнення, строком 3-5 років. Таку зміну пропонують внести до кримінального кодексу.
За словами одного з авторів законопроекту Андрія Тетерука, камуфляжна форма, в якій більшість любить ходити на риболовлю та полювання, не є військовою формою.
Заборони на камуфляж законопроект не передбачає.
"Ми маємо чітко розмежовувати, що є форма одягу, яку використовують Збройні сили, національна гвардія, нацполіція, служба безпеки, а є мисливська форма, яка не підпадає під ці зразки форми. Можна використовувати будь-яку форму, яка не містить знаків розрізнення, військових звань і таке інше", - пояснив Тетерук.
Нині в законі немає пункту, який би забороняв продаж форми для оборонного сектору. Однак, Андрій Тетерук пообіцяв, що особисто внесе цю правку, якщо закон буде прийнято в першому читанні.
Ми маємо чітко розмежовувати, що є форма одягу, яку використовують Збройні сили, національна гвардія, нацполіція, служба безпеки, а є мисливська форма, яка не підпадає під ці зразки форми
"Я особисто сформую таку правку, щоб переслідувати за незаконний продаж тієї форми, що замовляється сектором безпеки. На ній навіть є клеймо: "не для продажу". Не можна буде купити встановлену форму для Збройних сил в будь-якому воєнторзі, на базарі та будь-де", - наголосив нардеп.
Розглянути законопроект депутати зможуть вже у четвер, 6 грудня.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua