У Києво-печерській Лаврі знову скандал. Над музеями Декоративного мистецтва України, музею Книги та друкарства, музею Театру і кіно, Науково-дослідного інституту пам'яткоохороних досліджень а також іконописцями Спілки художників України нависла загроза виселення.
Майже 5 років тому музеї вивели з підпорядкування міста до державної власності за наказом тодішнього прем’єра Азарова. 2010 рік був періодом, коли Московський патріархат УПЦ намагався забрати всі приміщення в лаврі, виселити всі музеї
Але з того часу музеям не продовжували договір оренди. Тепер Фонд держмайна виставив їм нові суми оренди – від 100 до 150 тисяч, в залежності від розміру будинку.
Таких коштів у художників нема.
- Спілка художників зверталася до держави, до Міністерства культури, щоб нам продовжили договір. Зверталися до заповідника – він теж не продовжував. Зараз нам виставили зовсім нові умови нового власника – фонду держмайна. І вони вимагають 150 тисяч оренди за місяць, хоча ми не є прибуткова, комерційна організація. Ми орендували цей будинок протягом 60 років на пільгових умовах, як для діячів культури. У нас була оренда, яка включала в себе тільки комунальні виплати, - розповідає одна з членів Спілки художників Олена Хомякова.
- Я розумію, що Микола Янович підписав, нацарював, але зараз його нема, я не розумію, чому нічого не міняється. Ми будемо вимагати від Київради голосування повернути ці приміщення у власність громади міста. На рівні міста ми зможемо вирішувати, за якими тарифами, хто повинен субсидувати чи дотувати мистецтво, - додає громадський активіст Олег Кочерга.
Нещодавно іконописцям і музейникам надіслали листа з вимогою звільнити приміщення, а потім сповістили про відключення світла.
![]() |
- Тиждень тому був пікет біля будинку, де засідає керівництво заповідника. Побачили пікет, дуже злякалися, тут же увімкнули освітлення. Кажуть, добре, заключайте договір, але на цих умовах, - згадує Хомякова.
Щоб привернути увагу до своєї проблеми митці в п’ятницю пікетували Мінкульт.
Юридична колізія
Через якийсь час двох з мітингуючи закликали на засідання в міністерство. З ними зайшов і кореспондент INSIDER. На засіданні Мінкульт намагався переконати, що він нікого виселяти не збирався:
- Ніхто національну спілку художників з музеїв виселять не збирається. З іншого боку це треба все юридично врегулювати для того, щоб перевіряючі органи не висловлювали ті претензії, які вони пишуть у актах перевірки. Питання не в тому, що хтось хоче когось виселити, а в тій юридичній ситуації, яка на даний момент склалася, - сказав заступник міністра Юрій Зубко.
- Нам зараз нав’язують підписання договору, за яким ми будемо платить за оренду ціну, яку ми просто не потягнемо.це 5000 гривень в місяць на одного чоловіка. У мене зарплати такої нема, у мене взагалі зарплати нема. Я творча людина, де мені брать гроші? – запитував у чиновника іконописець.
![]() |
На що заступник міністра пояснив, що музеї, які держава орендує в Києва, платять орендну плату в розмірі 1 гривні, а якщо вже Київ орендує в держави, то Фонд держмайна визначив, що вони мають платити два відсотки від оціночної вартості
Ці незначні 2% матеріалізуються у суму від 100-150 тисяч гривень, непідйомну для тамтешніх митців.
- Мені як людині збоку незрозуміло, чому заповідник, якай називається Києво-Печерська лавра не може знайти спільну мову з іконописцями. Очевидно, все дуже просто – гроші їм значно ближче. 100 тисяч гривень на місяць значно приємніші, ніж іконописець, котрий працює, малює і творить, - обурюється активіст Олег Кочерга.
Кому здаватися?
Щоб якось вийти з ситуації художникам і музейникам запропоновано ініціювати звернення до міської ради до фонду держмайна, де вона може описати це питання в рішенні і проголосувати за прохання повернути приміщення у власність територіальної громади. Художники сподіваються, що таким чином, орендна плата, як і до 2010 року, становила б 1 гривню на рік при самостійній оплаті комунальних послуг.
Інший вихід запропонувала сторона заповідника Києво-Печерська лавра.
- Зараз потрібно укладати договір з генеральним відділенням Фонду держмайна. Я пропоную конкретний механізм вирішення проблеми. Можна внести зміни в постанову 786 про нарахування і розподіл орендної плати і прописати там національну спілку художників. Тоді в них буде орендна плата 1 гривня за рік, - сказав науковий співробітник заповідника Олег Пивовар на робочому засіданні в Мінкульті.
![]() |
Хоча потім він розповів про інші, більш серйозні проблеми. Так, наприклад, Лавру цього року очікує перевірка державної фінансової інспекції.
- Останній раз вона була у 2012. Зараз перевірка приїде і за оці два роки Національній спілці художників нарахує збитки, нанесені державі по цій націнці в 7%. Ось тут є ризик, що вас виселять. На жаль.
Заступник міністра Зубко, в своє чергу, побачив два варіанти виходу із ситуації – це або внесення змін в законодавство щодо оренди або вирішення питання щодо збільшення дотацій Спілки художників для того, щоб вони мали можливість сплачувати цю оренду.
Також Олена Юрченко-Микита, начальник управління за переміщенням культурних цінностей та охорони культурної спадщини, порадила іконописцям звернутися до юристів і подати правильні документи до фонду Держмайна:
- Не треба керівництво заповідника обвинувачувати тому, що воно когось хоче виселяти. Було ж спільне засідання, де були ви, представники заповідника та міністерства культури, де юристи одноголосно сказали, що ми підготуємо пакет документів, які треба подавати в держмайно. Юристи сказали, щоб ви правильно написали листи.
Після засідання робочої групи в Мінкульті, де були присутніми представники спілки художників та заповідника, дійшли згоди в тому, що художників з майстерень не виганятимуть
- В понеділок має бути опрацьований протокол сьогоднішнього засідання, виділені основні тези щодо діяльності Міністерства культури в цьому напрямку. Серед завдань сьогоднішньої зустрічі в Міністерстві було ініціювати ще одну зустріч на території Мінкульту між Спілкою художників і Фондом держмайна, щоб узгодити всі нюанси з орендним договором, пояснив голова київської організації НСХУ Віктор Коновалов.
Насамкінець художники ще раз взяли обіцянку з Міністерства, що їх не виженуть. Як складеться ситуація далі покаже зустріч в понеділок.