Чи виселять художників і музеї з Лаври

З митців просять за оренду на суми понад 100 тисяч і вимикають світло
8 февраля 201510:00

У Києво-печерській Лаврі знову скандал. Над музеями Декоративного мистецтва України, музею Книги та друкарства, музею Театру і кіно, Науково-дослідного інституту пам'яткоохороних досліджень а також іконописцями Спілки художників України нависла загроза виселення.

Майже 5 років тому музеї вивели з підпорядкування міста до державної власності за наказом тодішнього прем’єра Азарова. 2010 рік був періодом, коли Московський патріархат УПЦ намагався забрати всі приміщення в лаврі, виселити всі музеї

Але з того часу музеям не продовжували договір оренди. Тепер Фонд держмайна виставив їм нові суми оренди – від 100 до 150 тисяч, в залежності від розміру будинку.

Таких коштів у художників нема.

- Спілка художників зверталася до держави, до Міністерства культури, щоб нам продовжили договір. Зверталися до заповідника – він теж не продовжував. Зараз нам виставили зовсім нові умови нового власника – фонду держмайна. І вони вимагають 150 тисяч оренди за місяць, хоча ми не є прибуткова, комерційна організація. Ми орендували цей будинок протягом 60 років на пільгових умовах, як для діячів культури. У нас була оренда, яка включала в себе тільки комунальні виплати, - розповідає одна з членів Спілки художників Олена Хомякова.

- Я розумію, що Микола Янович підписав, нацарював, але зараз його нема, я не розумію, чому нічого не міняється. Ми будемо вимагати від Київради голосування повернути ці приміщення у власність громади міста. На рівні міста ми зможемо вирішувати, за якими тарифами, хто повинен субсидувати чи дотувати мистецтво, - додає громадський активіст Олег Кочерга.

Нещодавно іконописцям і музейникам надіслали листа з вимогою звільнити приміщення, а потім сповістили про відключення світла.

 

 - Тиждень тому був пікет біля будинку, де засідає керівництво заповідника. Побачили пікет, дуже злякалися, тут же увімкнули освітлення. Кажуть, добре, заключайте договір, але на цих умовах, - згадує Хомякова.

Щоб привернути увагу до своєї проблеми митці в п’ятницю пікетували Мінкульт.

Юридична колізія

Через якийсь час двох з мітингуючи закликали на засідання в міністерство. З ними зайшов і кореспондент INSIDER. На засіданні Мінкульт намагався переконати, що він нікого виселяти не збирався:

- Ніхто національну спілку художників з музеїв виселять не збирається. З іншого боку це треба все юридично врегулювати для того, щоб перевіряючі органи не висловлювали ті претензії, які вони пишуть у актах перевірки. Питання не в тому, що хтось хоче когось виселити, а в тій юридичній ситуації, яка на даний момент склалася, - сказав заступник міністра Юрій Зубко.

- Нам зараз нав’язують підписання договору, за яким ми будемо платить за оренду ціну, яку ми просто не потягнемо.це 5000 гривень в місяць на одного чоловіка. У мене зарплати такої нема, у мене взагалі зарплати нема. Я творча людина, де мені брать гроші? – запитував у чиновника іконописець.

 

На що заступник міністра пояснив, що музеї, які держава орендує в Києва, платять орендну плату в розмірі 1 гривні, а якщо вже Київ орендує в держави, то Фонд держмайна визначив, що вони мають платити два відсотки від оціночної вартості

Ці незначні 2% матеріалізуються у суму від 100-150 тисяч гривень, непідйомну для тамтешніх митців.

- Мені як людині збоку незрозуміло, чому заповідник, якай називається Києво-Печерська лавра не може знайти спільну мову з іконописцями. Очевидно, все дуже просто – гроші їм значно ближче. 100 тисяч гривень на місяць значно приємніші, ніж іконописець, котрий працює, малює і творить, - обурюється активіст Олег Кочерга.

Кому здаватися?

Щоб якось вийти з ситуації художникам і музейникам запропоновано ініціювати звернення до  міської ради  до фонду держмайна, де вона може описати це питання в рішенні і проголосувати за прохання повернути приміщення у власність територіальної громади. Художники сподіваються, що таким чином, орендна плата, як і до 2010 року, становила б 1 гривню на рік при самостійній оплаті комунальних послуг.

 Інший вихід запропонувала сторона заповідника Києво-Печерська лавра.

- Зараз потрібно укладати договір з генеральним відділенням Фонду держмайна. Я пропоную конкретний механізм вирішення проблеми. Можна внести зміни в постанову 786 про нарахування і розподіл орендної плати і прописати там національну спілку художників. Тоді в них буде орендна плата 1 гривня за рік, - сказав науковий співробітник заповідника Олег Пивовар на робочому засіданні в Мінкульті.

 

Хоча потім він розповів про інші, більш серйозні проблеми. Так, наприклад, Лавру цього року очікує перевірка державної фінансової інспекції.

- Останній раз вона була у 2012. Зараз перевірка приїде і за оці два роки Національній спілці художників нарахує збитки,  нанесені державі по цій націнці в 7%. Ось тут є ризик, що вас виселять. На жаль.

Заступник міністра Зубко, в своє чергу, побачив два варіанти виходу із ситуації – це або внесення змін в законодавство щодо оренди або вирішення питання щодо збільшення дотацій Спілки художників для того, щоб вони мали можливість сплачувати цю оренду.

Також Олена Юрченко-Микита, начальник управління за переміщенням культурних цінностей та охорони культурної спадщини, порадила іконописцям звернутися до юристів і подати правильні документи до фонду Держмайна:

- Не треба керівництво заповідника обвинувачувати тому, що воно когось хоче виселяти. Було ж спільне засідання, де були ви, представники заповідника та міністерства культури, де юристи одноголосно сказали, що ми підготуємо пакет документів, які треба подавати в держмайно. Юристи сказали, щоб ви правильно написали листи.

Після засідання робочої групи в Мінкульті, де були присутніми представники спілки художників та заповідника, дійшли згоди в тому, що художників з майстерень не виганятимуть

-  В понеділок має бути опрацьований протокол сьогоднішнього засідання, виділені основні тези щодо діяльності Міністерства культури в цьому напрямку. Серед завдань сьогоднішньої зустрічі в Міністерстві було ініціювати ще одну зустріч на території Мінкульту між Спілкою художників і Фондом держмайна, щоб узгодити всі нюанси з орендним договором, пояснив голова київської організації НСХУ Віктор Коновалов.

Насамкінець художники ще раз взяли обіцянку з Міністерства, що їх не виженуть. Як складеться ситуація далі покаже зустріч в понеділок. 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:59
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus