Побиття учасників Революції Гідності: хто компенсуватиме збитки

12 листопада 201820:21

Активісти Революції Гідності та журналісти, які постраждали від рук "беркутівців" у 2013 та на початку 2014 року, озвучили свої цивільні позови на кілька мільйонів гривень. Вони прагнуть відшкодувати свої моральні та матеріальні збитки.

Позови оголошували 12 листопада під час засідання Дарницького суду Києва у справі екс-керівника харківського "Беркуту" Владислава Лукаша. За версією слідства, саме він роздавав накази бити активістів.

Мова йде про побиття 1 грудня на Банковій, де постраждали 67 людей, а також 16 лютого на Інститутській та Кріпосному провулку, де фізичні ушкодження отримали 107 людей.

Підсудний Лукаш у Дарницькому суді

За що компенсація?

Екс-очільника "беркутівців" затримали у листопаді 2015 року. Більш ніж через 2 роки, у лютому 2018, обвинувальний акт щодо Лукаша почали розглядати в суді. З тих пір сторона обвинувачення намагається довести його вину.

Владиславу Лукашу інкримінують відразу кілька злочинів: перевищення службових повноважень, перешкоджання проведенню мирних зібрань, та перешкоджання діяльності журналістів. У разі доведення його вини, йому загрожує до 10 років ув’язнення.  

У понеділок, 12 листопада, у суді закінчили етап подання цивільних позовів.

Із 174 постраждалих, позови з вимогою відшкодувати моральні та матеріальні збитки подали 23 особи. У їх заявах вказані деталі побиття та їх наслідки.

Зокрема, журналісти Антон Черниш та Валерій Гарагуц наголошують: після отримання наказу від свого керівництва, "беркутівці" наносили їм удари "гумовими палицями по руках та іншим частинам тіла" під час силового зачищення вулиці Банкової 1 грудня.

Того дня в період з 9 до 16 години від дій правоохоронців постраждали 19 журналістів та 25 активістів.

Ці ж самі представники харківського підрозділу "Беркут" взяли участь в розгоні учасників Революції Гідності й 18 лютого 2014 року, кажуть слідчі. Тоді вже застосовували вогнепальну зброю. Потерпілі у якості підтвердження цього наводять свої вогнепальні поранення.

"Полковник міліції Лукаш, діючи умисно, організував незаконне силове звільнення вулиці Інститутської та Кріпосного провулка від учасників акції протесту, які там знаходились. При цьому вони застосовували фізичну силу та спецзасоби: гумові палиці, помпові рушниці, гранати дратівливої дії. При цьому керівник підрозділу "Беркут" Владислав Лукаш та інші невстановлені працівники цього підрозділу використовували набої, які можуть спричинити тяжкі та, навіть, смертельні тілесні ушкодження", - зазначив у своїй заяві потерпілий Юрій Баров.

Він вказав, що мав тоді вогнепальне поранення голови, тулубу та руки.

Фото з Facebook Олександра Тимошенка

Інші постраждалі від дій "Беркуту" активісти вказували на те, що правоохоронці вели вогонь з дахів будинків на вулиці Інституській.

Журналіста Володимира Волосюка, за його словами, представник "Беркуту" бив кийком, а вогнепальне поранення в обличчя він отримав від людини в цивільному, яку в ході слідства не встановили.

Чого хочуть потерпілі?

Фінансове відшкодування моральних та матеріальних збитків можливе лише після їх доведення. У якості підтвердження потерпілі використали медичні довідки, отримані відразу після побиття, а також довідки станом на зараз, що підтверджують розлади в їх здоров’ї внаслідок заподіяних травм.

Більшість постраждалих не звертались до суду із цивільними позовами.

Як припустив у коментарі Insider один із учасників Революції Гідності Микола Бондар, більшість людей просто не фіксували отримані ушкодження. Без медичного підтвердження позов неможливий.

Прокурор Валерій Смирнов зазначив у коментарі Insider, що подавати цивільний позов – це право, а не обов’язок.

А тому, якщо люди не подали такі позови, це не означає, що вони не є постраждалими.

На останньому засіданні, призначеному для оголошення цивільних позовів, виступили 7 потерпілих. Вони оголосили свої заяви, згідно з якими вимагають компенсацію моральної шкоди на загальну суму понад 3,6 млн грн.

Суми компенсації різних постраждалих коливаються від 100 тисяч грн до 1 млн грн.

Побиті журналісти крім моральної шкоди також просять компенсувати їм матеріальні збитки за знищену техніку.

Хто має компенсувати?

Позивні заяви, написані постраждалими, мають кілька адресатів. Дехто з позивачів вважають, що компенсувати їх збитки має сам підсудний Лукаш, інші бачить відповідальним МВС.

Сторона захисту в особі адвоката Лукаша Наталії Вознюк не вважає, що компенсувати витрати побитим активістам має її підзахисний.

"Відповідно до закону, за дії правоохоронця відповідає навіть не орган, де він працював, а держава", - зазначила адвокат.

Прокурор теж схиляється до такої думки.

"Позови заявлені як роботодавцю, так і самому підсудному. Як буде вирішувати суд, мені невідомо, це його прерогатива. Але, наскільки мені відомо, у таких випадках компенсувати має роботодавець. А потім у вигляді регресу, роботодавець може звернутись до свого працівника з позовом і стягнути цю суму на користь підприємства", - розповів Валерій Смирнов.

На яку загальну суму надано позовів, прокурору невідомо.

Сторона захисту

На компенсацію потерпілі зможуть розраховувати лише в разі доведення вини екс-керівника підрозділу "Беркут" Владислава Лукаша.

На наступному засіданні в Дарницькому суді розглянуть докази.

Адвокат Наталія Вознюк має таку позицію:

"Мій підзахисний і всі правоохоронці, які працювали під час подій Євромайдану в далекому 2013-2014 році, діяли відповідно до вимог законів. А тому обвинувачення Дарницького суду є неконкретним та абстрактним", - зазначила Вознюк.

Наступне засідання у цій справі відбудеться 19 листопада.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:41
Додати
Система Orphus