Понятійні договорняки, Або як отримати міністерство шантажем виходу з коаліції

"Мені президент на зустрічі в неділю особисто обіцяв, що ніяких дострокових виборів не буде", - запевнив депутатів на фракції в понеділок Арсеній Яценюк.
фото Главкома
28 лютого 201812:09

Кулуарні плітки про те, чи будуть дострокові парламентські вибори, вийшли в публічну сферу. Депутати, які повернулися з канікул, на погоджувальній раді в понеділок влаштували змагання з передвиборчої риторики і всіляко демонстрували готовність перемагати за будь-яких обставин.

А ще – отримувати максимальний зиск зі складнощів у стосунках всередині влади.

Прикладом цього стало міністерство ветеранів, створення якого нардеп від БПП Олександр Третьяков пролобіював методом шантажу виходу з коаліції.

Домовленості з дулею в кишені

На останній "стратегічній" нараді її учасники ще раз "понятійно" підтвердили, що будуть створювати єдину партію. З прем’єром Володимиром Гройсманом на чолі і квотним розподілом 30% президенту, 30% НФ, 20% Гройсману і 20% Кличку. Для того, щоб президент виглядав "увєсістєє", в останній версії формулу злили в варіанті 50/30/20, запхнувши Кличка в квоту Порошенка.

"Але розійшлися всі з дулями в кишені", - каже співрозмовник видання (що власне і підтвердила вчорашня заява Гройсмана про участь у виборах).

Він, як і решта співрозмовників не виключає, що президент може піти на дострокові вибори парламенту влітку з тим, щоб перезавантажити партію та вбити "сепаратистські" настрої Арсенія Яценюка, Володимира Гройсмана та Арсена Авакова.
 

 

Стратегічний план – отримати 10-15% за списками і ще 25-30% у мажоритарці.

"Мені президент на зустрічі в неділю особисто обіцяв, що ніяких дострокових виборів не буде", - запевнив депутатів на фракції в понеділок Арсеній Яценюк.

"Але Березенко діє окремо. Ми можемо піти на дострокові вибори. Але країна не може собі дозволити через півроку після дострокових виборів парламенту іти на президентські. Тому тільки одночасно... Інакше це розсипле в хлам всю країну", - заявив він.

Спікер Андрій Парубій як і на погоджувальній заявив, що вважає чутки про дострокові вибори "зовнішнім сценарієм розкачування ситуації".

Втім, навіть в самому "Народному фронті" є ті, хто вважає за краще все таки піти на дострокові вибори і "зняти кришку з киплячого чайника".

Логіка така: в результаті виборів президент, можливо, і втратить, але поставить в незручне становище головних конкурентів.

За нинішньої соціологією "Батьківщина" та "Опоблок" точно матимуть значно більше представництво у Раді, а політсила Юлії Тимошенко очевидно буде переможцем за списками. Тоді на неї можна буде покласти відповідальність за формування більшості і майбутнього Кабміну. Розрахунок на те, що Тимошенко при цьому доведеться або погодитись на коаліцію з БПП, що електорально невигідно, або з Опоблоком, що теж не вигідно обом, або поставити парламент на межу нових перевиборів – і таким чином дискредитувати її перед президентською гонкою.

Якщо переможе Порошенко – йому це теж буде в плюс.

Тимошенко не дуже подобається така перспектива, але поки вона сказала депутатам просто мати її в голові. Найперше завдання для неї – виграти вибори в ОТГ у квітні. Адже це війна за її базовий електорат і те, щоб мати перед виборами на місцях своїх людей.

Смолій в обмін на Денисову. І не тільки

Окрім домовленостей по партії в неділю сторони дійшли згоди і з тих кадрових питань, які мають бути проголосовані в четвер.

Президент хоче в цей день провести призначення нового голови НБУ Яківа Смолія. В обмін НФ начебто отримає 2 заступників голови НБУ  та омбудсмена .

Але голосування по Смолію відбудеться лише після голосування за омбудсмена.

"Вони звісно прекрасно порішали, але не врахували реакції посольства США та громадських організацій, які в шоці від майбутньої переможиці Людмили Денисової. Ясно, що якщо Аваков доб’ється її призначення, він закриє всю вертикаль – МВС, Мінюст, Пенітенціарка, омбудсмен. Тепер будь-якого бізнесмена можна буде кинути в тюрму, віджати бізнес, і йому навіть нікому буде поскаржитися. Бо у нас буде омбудсмен, яка на запитання, які права людини, відповідає: "Всі люди різні, і права у них різні", - обурювався в кулуарах депутат БПП.

 Фото прес-слуби Верховної Ради

Крім того, незрозуміло, як депутати будуть омбудсмена обирати – відкритим голосування чи таємним. Так само, як і те, чи дасть свої 20 голосів група УДАР, яка висувала своїх кандидатів на омбудсмена та голову Рахункової палати, як і НФ.

Але найцікавіше, що Арсеній Яценюк на фракції не виключив, що не вистачить голосів і за нового голову НБУ.

"Ніяких дискусій про те, що НФ хоче посади заступників голови НБУ ніколи не велось. Якби ми хотіли НБУ, ми б забрали весь – мені президент неодноразово пропонував посаду голови Нацбанку. Ці чутки запускались, бо у БПП немає голосів під Смолія", - сказав він депутатам.

Якщо слова Яценюка, що президент йому ще в листопаді пропонував очолити НБУ правда, то його слова про заступників на фракції різниться з тим, що казали депутати фракції ЗМІ - що Смолія просять взяти в заступники членів Ради НБУ Василя Фурмана та Олену Щербакову.

Олена Щербакова мала зайняти місце Олега Чурія - заступника голови НБУ, який курирує валютну політику. До призначення членом Ради вона була радником голови правління Ощадбанку Андрія Пишного. Василь Фурман претендував на місце першого заступника голови НБУ, яке звільниться після "підвищення" Якова Смолія, або місце заступника голови Катерини Рожкової, яка курирує банківський нагляд і проект "націоналізації Приватбанку".

Але пряме лобіювання звільнення Рожкової дало б підстави звинуватити НФ в роботі на інтереси Ігоря Коломойського, а цього керівництву партії не дуже треба. Цим імовірно і пояснюється те, що "на заступників вони не претендують". Хоча голоси за Смолія НФ обіцяє дати.

Міністерство в обмін на шантаж

У вівторок Рада проголосувала за створення міністерства у справах ветеранів. За постанову авторства Олександра Третьякова дав голоси 241 депутат. Щоб добитися свого, нардеп у понеділок навіть пригрозив вийти з більшості. Перед цим аналогічну погрозу він озвучив 8 лютого.

"Я готовий вийти з коаліції, тому що більше не можу терпіти і бути її членом, відповідаючи за цю бездіяльність. Або нехай тоді виконавчі органи влади також несуть відповідальність, як члени тієї ж коаліції, за свої дії", – попередив Третьяков.

 Третьяков і Южаніна. Фото прес-слуби Верховної Ради

У парламенті Третьяков очолює найбільшу групу в БПП з 25 депутатів, які орієнтовані на нього та генпрокурора Юрія Луценка.

При формуванні Кабміну Гройсмана нардеп вже пролобіював на посаду міністра тимчасово окупованих територій Вадима Черниша. Його ж пов’язували зі спробами протиснути на голову Служби ветеранів Валентина Манька. І ще рік тому депутат почав лобіювати створення нового міністерства. 10 квітня минулого року прем’єр йому в цьому відмовив.

Але через рік зорі стали інакше.

В рамках пенсійної реформи було передбачено суттєве збільшення військових пенсій ветеранам. Уряд розробляв відповідну постанову 3 місяці, Гройсман водив ветеранів і з пафосом розповідав на камери, що він здобув для них достойні пенсії. Прописано це було у постанові 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Даний документ передбачає запровадження нового принципу нарахування грошового забезпечення, згідно з яким розміри посадового окладу та окладу за військовим званням залежатимуть від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Це забезпечить щорічне зростання розміру грошового забезпечення військовослужбовців залежно від підвищення соціальних стандартів у державі.

Крім того, нею передбачається збільшення до 60% частки основних видів грошового забезпечення військовослужбовців, таких як посадовий оклад, оклад за військовим або спеціальним званням та надбавка за вислугу років, тоді як зараз вона становить 15%.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман наприкінці минулого року пообіцяв, що пенсії військовим планується підвищити з 1 січня 2018 року. Зміни повинні були торкнутися 550 тисяч осіб, яким би підвищили виплати мінімум на 1,5 тисяч гривень. Гройсман також додав, що Кабмін пропонує створити автоматичну індексацію пенсій і розмежувати "бойові" і "звичайні" пенсії. "Бойові повинні бути вищими, ніж звичайні пенсій військовослужбовців", - заявив тоді прем'єр.

Однак у грудні прийшов Данилюк і сказав, що на це буде потрібно додаткових 36 мільярдів гривень, яких у бюджеті немає. Тоді введення постанови у дію вирішили перенести на рік. Це викликало протести ветеранських організацій під Кабміном. Також з’явилася інформація про непрозоре фінансування деяких організацій з боку Мінсоцполітики, зокрема виділення їм коштів на святкування 9 травня. В результаті у мітингувальників з’явилася вимога про відставку міністра Реви.

"Гройсман мав би чесно вийти і сказати, що зробив помилку, наобіцявши все і одразу, у крайньому випадку передати вирішення цього питання парламенту. Але він боїться втратити свої лаври", — розповів один із депутатів БПП.

Наразі термін введення в дію змінений на 1 березня 2018 року постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб".

"Гройсман намагався таким чином владнати все і зберегти за собою 600 тисяч високомотивованого електорату, але тоді вже Держказначейство сказало "А х*й вам! Вносьте зміни до бюджету".

На фракції Рева запропонував спеціальну формулу для розрахунку військових пенсій за рахунок чого їх можна буде підняти в 2,5 рази без змін до бюджету.

 Фото прес-слуби Верховної Ради

Альтернативою вирішення цього питання стало створення міністерство у справах ветеранів, яке би перебрало на себе всі функції по соцзахисту розпорошені по інших відомствах.

Тому в залі і знашлись голоси під створення міністерства.

"Якщо прем'єр-міністр адекватний, то він мусить послухати Раду. Якщо він не адекватний, то його треба замінити. Нам не вперше", – відповів Третьяков на питання INSIDER, що буде, якщо премєр не захоче створити міністерство.

Таким чином, Третьяков по суті встановив вчора планку для інших депутатів, що можна просити в обмін на спокій керівництва держави.

І з кожним днем ця ціна ростиме.

Вже зараз від мажоритарників все частіше можна почути: "Ми то підемо і на дострокові вибори, не проблема. Але далі ми будемо з тим кандидатом, який більше дасть".

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 00:27
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus