У вівторок прем’єр-міністр Володимир Гройсман нарешті прозвітував про досягнення та плани уряду. Щоправда перед журналістами. Промова глави Каміну здебільшого була наповнена неконкретизованими та абстрактними прогнозами.
Що хотів сказати Urbi et Orbi прем’єр, слухав INSIDER.
“Зараз нам потрібно провести п'ять реформ”
Прем’єр-міністр анонсував проведення у цьому році 5 стратегічних реформ. Глава уряду планує прийняти їх до середини липня і наголошує, що парламентська коаліція вже розглядає ці питання і розуміє необхідність їх прийняття.
"Зараз нам потрібно провести п'ять реформ: реформа пенсійної системи, продаж не ефективних активів, реформа землі і реформи, пов'язані з освітою та охороною здоров'я. Це той пакет рішень, який дасть можливість забезпечити економічне зростання і конвертувати доходи бюджету в підвищення якості життя українських громадян", – зазначив прем'єр.
“Ефективно керувати такою кількістю підприємств просто неможливо”
Пояснюючи необхідність продажу неефективних активів, Гройсман зазначив, що сьогодні працює лише половина державних підприємств, при цьому тільки третина є ефективними та прибутковими.
"В Україні є 3,5 тис. державних підприємств, це без комунальних. 51% з них реально працюють, 49% - невідомо, що з ними відбувається. Ефективно керувати такою кількістю підприємств просто неможливо", - зазначив Гройсман.
За його словами, Україна за 10 років втратила 82 мільярди гривень внаслідок не ефективного управління та корупції на держпідприємствах.
"32% державних підприємств прибуткові. 70% є не ефективними. Інших варіантів, крім продажу ефективному власнику, не існує", - додав прем’єр.
“Майже 90% українців відмовляються від лікування, бо для них це дорого”
"Дев’яносто відсотків українців відмовляються від лікування, бо для них це дорого. Ми маємо змінити цю систему та провести необхідні зміни та реформи", - сказав Гройсман.
Він обурений тим, що люди змушені обмежувати себе у медичних послугах, що система охорони здоров'я не є ефективною.
"Ми маємо великий рівень смертності. Наш уряд сьогодні пропонує реформу, завдяки якій ми отримаємо чіткими результат", - додав прем’єр.
За словами глави уряду, нині середня тривалість життя українців — 70 років, а після проведення медичної реформи тривалість життя наших співвітчизників можна збільшити у середньому до 78-80 років.
“Ці кошти є, точніше, будуть”
За словами прем’єра, приблизно 1,3 мільйона українців отримають підвищення пенсій до 200 гривень, 1,2 мільйона - від 200 до 500 гривень, майже два мільйона - від 500 до тисячі гривень на місяць, а ще 1,1 мільйона пенсіонерів отримають підвищення пенсій на понад тисячу гривень.
Прем'єр додав, що для цього підвищення необхідно буде виділити "кілька десятків мільярдів" гривень.
"Це кошти Пенсійного фонду. Кілька десятків мільярдів. Ці кошти є, точніше, будуть, і ми зможемо зробити модернізацію пенсійної системи", - зазначив очільник Кабміну.
Крім того, Гройсман заявив, що уряд має намір запропонувати Верховній Раді України з 1 жовтня скасувати оподаткування пенсій для пенсіонерів, які працюють.
“Жоден сантиметр української землі не дістанеться іноземцям”
Володимир Гройсман заявляє, що Кабінет міністрів підтримує відкриття ринку землі для українських громадян.
"Жоден сантиметр української землі не дістанеться іноземцям. Ми не підтримуємо відкриття ринку для великих компаній і холдингів. Потрібно запустити ринок для фізичних осіб... Я хочу, щоб український фермер виробляв конкурентну продукцію", - сказав він.
“Наш уряд продовжує працювати”
Прем'єр-міністр України заявляє, що парламентська коаліція поки не обговорює питання переформатування нинішнього складу уряду.
"Поки що коаліція таке питання не порушувала й не обговорювала. Наш уряд продовжує працювати. Як ви бачите, в нас є багато завдань, які ми повинні виконати в цьому році", - сказав Гройсман.
Він також додав, що уряд 14 лютого спрямував свій звіт в український парламент, і українські депутати його розглядають, зокрема в комітетах.
"І коли парламент визначитися з його розглядом, ми прийдемо і відзвітуємо. Ми абсолютно відкриті до повної співпраці з народними депутатами України", - додав голова уряду.
“В 2019 році я буду брати участь у президентських виборах”
Прем’єр повідомив, що планує взяти участь у виборах 2019 року виключно як український громадянин шляхом голосування за відповідного кандидата.
“В мене є сенсаційне повідомлення: в 2019 році я буду брати участь у президентських виборах. Як і всі громадяни України прийду і проголосую за кандидата в президенти. Інших намірів в мене жодних немає, я про це говорив і сьогодні хочу підкреслити”, - додав він.
Також Гройсман пояснив, що хоче використати посаду прем’єра-міністра як інструмент для зміни ситуації в країні.
“А якщо говорити про посади, то це все від лукавого. Є ті, хто мріє про посади, їм їсти не давай, дай їм на якійсь посаді посидіти. Вони це роблять десятиріччями”, - резюмував голова уряду.
“Ні від кого я в країні не залежу”
Гройсман запевняє, що є абсолютно незалежним від впливу будь-яких політиків чи бізнесменів.
На запитання про те, як часто він зустрічається з олігархами, Гройсман сказав: "Час від часу я зустрічаюся з усіма людьми, в тому числі і з ними... Це не часто".
"Відверто кажучи, спеціальних розмов щодо якихось речей не відбувається", - запевнив він.
При цьому прем’єр наголосив, що є абсолютно незалежним.
"Точно можу вам сказати - ні від кого я в країні не залежу. Я абсолютно, повністю незалежний від будь-кого", - сказав глава уряду.
“Доведеться передати Тимошенко замість грошей”
Прем'єр-міністр України вважає “безглуздям” газовий позов Росії до України на 40 мільярдів доларів. І вважає, що якщо Юлія Тимошенко підписала такі контракти, то вона й має нести за них відповідальність.
"Це – безглуздя, це наслідок підписання контракту Тимошенко. І нам Росія все порахувала, що вона напідписувала і поставила 40 мільярдів доларів позов до суду. Ну, доведеться передати Тимошенко замість грошей. Якщо вона підписала, хай вона і несе за себе відповідальність. Чого ж за це мають платити всі українські громадяни?", - заявив Гройсман.
“Із президентом ми кожного дня обмінюємося думками з різних питань”
Гройсман спілкується з президентом Петром Порошенком щодня. Обговорюють робочі моменти.
"Що стосується зустрічей із Президентом, то ми, кожен день спілкуючись, кожного дня обмінюємося думками з різних питань", - сказав прем’єр.
Він зазначив, що, зокрема, готовий висловити свою думку стосовно кандидатури на посаду глави Нацбанку.
"Що стосується НБУ, це компетенція Президента внести кандидатуру у разі відставки глави НБУ. Якщо Президент вважатиме за доцільне запитати мою думку, я завжди її висловлю абсолютно відкрито по тій чи іншій кандидатурі, над якою він буде працювати", - заявив Гройсман.
“Хто задоволений своєю роботою - має йти на пенсію”
Прем’єр-міністр зізнався журналістам, що є самокритичним в оцінці результатів року своєї роботи на посаді глави уряду.
"Тому, хто задоволений своєю роботою, треба йти на пенсію. Я думаю, що треба бути завжди дуже самокритичним, це дуже гарно дисциплінує", – сказав прем’єр.
Він зазначив, що в уряду є багато проблем, проте Кабмін здатний долати їх.
"Якщо говорити в цілому про уряд, я не даватиму персональних оцінок міністрам, то зрозуміло, що десь є більший прогрес, десь – менший. Я намагаюсь допомагати колегам бути більш ефективними. Дякую колегам, що допомагають мені", – розповів Гройсман.
Він додав, що дуже б хотів, щоб уряд став монолітною командою задля змоги долати всі виклики.
Свій виступ прем'єр закінчив тим, що він реаліст і оптиміст.