"Реєстрова" революція

Депутати відкрили справжній клондайк для журналістів-розслідувачів і громадських активістів, але треба проконтролювати його впровадження
20 липня 201509:55

Минулого тижня парламентарії проголосували за революційний закон, що надасть змогу розкрити низку держреєстрів. За два місяці громадяни отримають доступ до реєстрів нерухомості, земельних ділянок, а також бази Державтоінспекції. Розробниками документа стали народні депутати України разом з експертами громадського сектору.

Контроль за 800-тисячною армією чиновників є однією з фундаментальних задач сучасного громадянського суспільства. Тому прозорість майнових статків і неможливість витрачання коштів, отриманих корупційних шляхом, відіб’ють будь-яке бажання в "бюрократів" надалі вимагати побори за свої послуги.

Ба більше, доступність реєстрів для широкої громадськості стане не тільки засобом запобігання корупції в майбутньому, але й надасть змогу вже зараз знайти аномально коштовне майно в чиновників, які все життя перебували на державних посадах.

З 1 січня 2015 року відкрито доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Безперечно, це визначальна подія. Але в цьому реєстрі пошук здійснюється за об’єктом нерухомого майна, що не дуже зручно з погляду пошуку прихованих активів потенційних корупціонерів.

Саме після прийняття закону №2423 відкривається пошук не за об’єктом, а за суб’єктом - іменем фізичної особи. І це справжній клондайк для журналістів-розслідувачів і громадських активістів, які завжди намагалися довідатися про невідповідність стилю життя задекларованим доходам чиновників.

 

Більше того, виділимо можливість пошуку в базі Державтоінспекції. Жоден із можновладців не зможе приховати за грифом "обмежений доступ" свої люксові позашляховики та спорткари, як це було з екс-очільником ДАІ Олександром Єршовим і членами його родини. В базі зазначатиметься марка транспортного засобу, модель та об’єм двигуна. Єдине, що приховають, - державний номерний знак.

Ініціатива прийняття чергового антикорупційного закону отримала відклик із боку провладних структур. В авангарді підтримки був міністр юстиції Павло Петренко, який опублікував запис у своєму блозі з пропозицією підтримати відповідний нормативно-правовий акт.

Але потрібно відзначити, як голосували представники політичних сил. Закон набрав у стінах парламенту 240 голосів. Деталізуємо волевиявлення депутатів пофракційно:

"Блок Петра Порошенка": за - 103, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 26, відсутні - 15.

"Народний фронт": за - 63, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 8, відсутні - 10.

"Опозиційний блок": за - 0, проти - 0, утрималися – 0, не голосували – 12, відсутні – 22.

Позафракційні: за - 14, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 5, відсутні - 23.

"Самопоміч": за - 29, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 1, відсутні - 1.

Група "Партія "Відродження": за - 2, проти – 0, утрималися – 0, не голосували – 4, відсутні – 16.

Радикальна партія: за - 15, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 0, відсутні - 6.

ВО "Батьківщина": за - 14, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 0, відсутні - 5.

Група "Воля народу": за - 0, проти - 0, утрималися - 1, не голосували - 3, відсутні - 15.

Як бачимо, закон прийнято за рахунок підтримки Блоку Петра Порошенка, "Народного фронту", "Самопомочі", більшості "б'ютівців" і "ляшківців". Дещо додали позафракційні. Екс-"регіонали" під соусом нових назв "Опозиційний блок" чи "Воля народу" та деякі поодинокі позафракційні – або прогуляли засідання, або просиділи, не натиснувши жодної з кнопок. Цілком зрозуміло, чому саме вони відповідним чином не підтримали законопроект.

- Прийняття законопроекту №2423 стане ще одним кроком до прозорості власності в Україні, а, відповідно, й інструментом для боротьби з корупцією, - зазначав народний депутат і голова комітету боротьби з корупцією Єгор Соболєв.

Акція щодо прийняття законопроекту №2423 (відкриті реєстри)

Підтримали законопроект антикорупційні об’єднання з громадського сектору, наприклад - профільна група Реанімаційного пакета реформ.

- Можливість пошуку інформації про нерухомість та автомобілі за прізвищем власника стане чудовим інструментом для боротьби з корупціонерами в Україні, які декларують одні статки, а фактично володіють іншими, - акцентував увагу на важливості законопроекту №2423 голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Отож, експертне середовище має довести справу до логічного кінця, а саме - проконтролювати впровадження норм закону №2423 в життя. Іншими словами, не дати "загрузнути" імплементації ідей, закладених в акті, через технічний брак у роботі реєстру.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

20.11.2018, 12:18
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus