«eHealth працює»: як записатися в чергу до «державного» лікаря, не виходячи з дому

26 червня 201718:32

Днями МОЗ презентував систему eHealth та її перший сервіс – реєстрацію закладу первинної допомоги. Система поки працює у пілотному режимі, а з 1 квітня 2018 року стане обов’язковою для всіх медичних закладів, якщо за два законопроекти медичних реформ проголосують депутати Верховної Ради вже найближчим часом.

Хто платив за розробку проекту, коли запрацює електронна картка пацієнта і як записатися в чергу до "державного" лікаря, не виходячи з дому – розбирався INSIDER

"Інтернет зранку "лежить". Йдіть просто так"

"Недавно була у лікаря. Записалася у чергу в Інтернеті, - розповідаю  знайомим. "І що дивного – записатися в Інтернеті?". "Я в державну записувалася". "Серйозно?".

Звернутись до державної поліклініки довелося вперше за останні пару років. Була потрібна консультація офтальмолога. У приватних – все розписано на кілька днів уперед (та й ціни явно не низькі). У державну можна було потрапити рано вранці так, щоб потім не спізнитися на роботу. Але це за умови, що в черзі до лікаря буде не більше 1-2 людей.

Приготувавшись до того, що телефонна лінія реєстратури або буде постійно зайнята, або на дзвінки довго не відповідатимуть, шукаю інформацію про поліклініку в Інтернеті. Окрім адреси Центральної районної поліклініки Подільського району Києва гул повідомляє, що пацієнт прямо зараз може записатися до лікаря цього закладу, не виходячи з дому. Треба лише обрати самого лікаря і вільний для прийому час. Фото медичного працівника, дати, години роботи і номер його кабінету можна дізнатись за пару кліків, зареєструвавшись у якості пацієнта на електронному сервісі helsi.me. Без черг і спілкування з працівниками реєстратури. Новий проект, створений за сприяння міжнародних донорів, поки що працює у тестовому режимі. В Києві його впровадили у лікарнях та амбулаторіях Подільського і Оболонського районів. На сайті проекту зазначається, що систему поетапно введуть і в інших районах столиці та інших містах України.

Реєстрацію сайт пропонує після того, як пацієнт вже обрав собі лікаря, проглянув його розклад і тепер хоче записатися на прийом. Ім’я, прізвище, по-батькові, дата народження і номер телефону – поля, які заповнюються дуже швидко, буквально за кілька секунд. Після цього на телефон приходить смс з кодом реєстрації на сайті, а вашому особистому кабінеті вже зафіксована дата, час прийому і прізвище лікаря. Все як у приватних клініках.

Наступного дня про всяк випадок вирішую прийти в поліклініку на півгодини раніше. Виявляється, в цьому немає особливої необхідності. У реєстратурі мені повідомляють, що інтернет зранку "лежить", і перевірити мою заявку поки не можуть. "То що робити?". "Йдіть просто так, раз вже записувалися".

Все інше від стандартного прийому у лікаря нічим не відрізнялося. Навіть те, що до кабінету окуліста час від часу намагалися потрапити пенсіонери "просто спитати". Але зручність електронного сервісу безперечно помітна. Насамперед тим, хто не має часу на очікування у черзі. І, нарешті, візит до лікаря тепер можна запланувати на кілька тижнів уперед. І точно знати, що потрапите до нього о 8.15, а не на дві години пізніше у порядку живої черги. А ще - не боятися, що під час вашого очікування години прийому спливуть, а лікар безапеляційно зачинить кабінет і піде на огляди до пацієнтів додому.

Медичні картки і рецепти стануть електронними

Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 Подільського району під’єднали до  Національної системи електронної охорони здоров’я з початку 2017 року. У КМДА зазначили, що з того часу до лікарів первинної і вторинної ланок загалом записалося близько 50 тисяч пацієнтів. Трохи більше 40% із них - через інтернет, а інша частина – за допомогою кол-центру цього сервісу. Повідомляється, що з часом будуть також створені електроні медичні картки, які полегшать процес лікування і для лікарів, і для пацієнтів.

"Результати аналізів та обстежень будуть автоматично приходити на вашу електронну картку. Вся інформація про пацієнта буде зберігатись в електронному вигляді, доступ до неї буде лише в лікаря та пацієнта. Людський фактор буде зведений до мінімуму, картки не будуть губитися та псуватися. Таким чином, ви отримаєте сучасний та зручний доступ до інформації про своє здоров’я в будь-який час", - пишуть  на сайті проекту.

 

Зараз до системи вже приєднались 25 медичних закладів у 15 містах України.

За словами в.о. міністра охорони здоровя Уляни Супрун, eHealth – важлива складова медичних реформ, яка була включена у  законопроекті №6327. За нього Верховна Рада вже проголосувала у першому читанні. Якщо законопроект пройде і друге читання, а також за умови що нардепи проголосують також за зміни до бюджетного кодексу (законопроект №6604 про бюджетування галузі, що йде в нерозривному "дуеті" з першим законопроектом). Зараз МОЗ із робочою групою працює над поправками, а законопроект #6604 - перереєстрували.

"У разі прийняття обох законів, в країні діятиме реєстр медичних закладів, пацієнтів, лікарів. З часом перейдемо й на електронні рецепти, на електронну медичну картку. Всі наші громадяни будуть мати доступ до даних про своє здоров’я, доступ до своєї медичної картки", - пояснила  Супрун.

Всезагальна "електронізація"

Користування електронною системою буде безкоштовним як для лікарів і пацієнтів, так і для медичних закладів України. "Закликаю всі медичні заклади України реєструватися. Беремо, заходимо, сміливо користуємося", - говорить Павло Ковтонюк.

В разі підтримки парламентом законопроектів протягом червня-липня 2017 року, вже з осені у системі реєструватиметься набагато більше пацієнтів і медичних закладів. Також восени команда проектного офісу реалізуватиме у електронному режимі запущену навесні програму "доступні ліки".

До весни 2018го року реєстрація в системі – добровільна. За цей час МОЗ сподівається отримати від лікарів і пацієнтів зворотний зв'язок і врахувати побажання щодо того, як працює система. Чи стане система в призначені терміни система  обов’язковою – тепер залежить від Верховної Ради і голосування за законопроекти.

"Починаючи з квітня 2018го, електронна система охорони здоров’я стане єдиним офіційним джерелом для інформації про виділення коштів на конкретну надану пацієнту послугу за принципом "гроші ходять за пацієнтом". Ми будемо використовувати дані eHealth, щоб обліковувати те, що відбувається в медицині, і оплату за медичні послуги", - підкреслює заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

 

Принцип справедливості, який закладають у реформу, тепер має стати реальним, каже Ковтонюк. Лікар точно знатиме гарантовану йому суму коштів. "Коли лікар робить роботу – ми платимо, перероблює – гарантовано доплачуємо", - коментують у МОЗ. А пацієнт буде вільно обирати собі лікаря і в будь-який момент матиме доступ до своєї медичної книжки.

Лікарям потрібен час

Загальна вартість продукту, який буде реєструвати пацієнтів, лікарів і медичні заклади – близько 400 тисяч доларів. Усі кошти на розробку і впровадження системи були виділені міжнародними донорами. Однією із перших міжнародних організацій ініціативу підтримало Посольство Канади в Україні.

"eHealth – дуже оперативний і економний за мірками міжнародної сфери проект. Жодному донору не буде соромно, що брали в ньому участь, - каже Роман Ващук, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні.

До 2020 року, коли електронна система охорони здоров’я має запрацювати всюди по країні, ще багато практичної роботи. В разі голосування за законопроекти у ВР реформа вже остаточно вступить у дію, і в системі треба буде розбиратися лікарям на місцях. Зокрема, вносити в неї дані пацієнтів. В одного лікаря поліклініки районного центру їх має бути близько 1500, а то й більше. Досвідчений користувач комп’ютера витрачає на реєстрацію в системі не більше 5 хвилин. Але багато лікарів приділяють цьому процесу значно більше часу.

Окреме питання – забезпечення лікарень невеликих містечок і сіл комп’ютерами. За словами Супрун, ця проблема не така вже й велика, як здається на перший погляд.

"Я часто буваю в медичних закладах міст і сіл в різних куточках України. І бачу, що комп’ютери є майже всюди. Для нашої системи не потрібна якась особлива "космічна" технологія. Треба лише доступ до Інтернету і електронний підпис головного лікаря мед закладу. Літні люди, які живуть у віддалених селах і не користуються Інтернетом, мають бути внесені в систему їх лікарями. А забезпечення лікарень технікою – це великою мірою завдання самої лікарні, розподілу коштів. Покривати затрати на техніку можуть також місцеві бюджети. У 2018 році ми закладаємо в бюджет додаткові кошти на інвестиційні проекти. Ті міста, що подають заявки на закупівлю такого обладнання, мають буди в пріоритеті. До речі, ті ж смартфони зараз є у більшості людей", - зазначила Уляна Супрун.

Фото Олег Божко

"Давайте подивимося на статистику. Фактом є те, що в Україні смартфонів зараз більше, ніж людей", - додає Роман Ващук.

Проте дослідження агентства мобільного маркетингу  LEAD9 дещо коригує таке уявлення – воно повідомляє, що смартфонами в Україні за підсумками 2016 року користуються не всі, а 51% громадян у віці від 18 до 55 років. Цей показник щороку й справді зростає.

Тому в МОЗ сподіваються, що вже зараз сервісом користуватиметься все більше українців.

Реформа в режимі очікування

Електронна система охорони здоров’я не запрацює, якщо народні депутати цього літа не проголосують за два ключові законопроекти реформи медицини (№6604 і №6327).

"По суті МОЗ зараз починає наступ по всіх фронтах: електронна система охорони здоров’я прийде до вас у будинок, прийде у смартфон. Вона ніколи ще не була так близько. І ось найбільша надія зараз – на здоровий глузд нардепів. Верховна Рада зараз стала саме тим "рубіконом", який нам треба переступити. І тоді зміни будуть невідворотні. Але це залежатиме від того, чим депутати повернуться до людей: обличчям чи чимось іншим. Від того, проголосують вони "за" життя, або "проти" нього. Для цього процесу лишився місяць, інакше реформа взагалі буде відкладена на невизначений термін", - зазначає Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі ЛЖВ (раніше проект eHealth  підтримали найбільші пацієнтські спілки України, благодійні фонди і міжнародні громадські організації).

За словами Шерембея, щороку в лікарні ходять 18 мільйонів українців. І те, як саме вони отримуватимуть допомогу, треба вирішити вже зараз.

"Інколи в мене складається відчуття, що ми є таким собі буром, що пробиває гору. І добиваємося, щоб з того боку йшло світло, - каже Юрій Бугай, керівник проектного офісу eHealth, - Звісно, на цьому шляху стаються перепони. Вони є і будуть, це нормально. Але наскільки багато цих перепон буде в майбутньому – залежить тепер вже від депутатів".

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 13:00
Додати
Система Orphus