Кредитори української залізниці - Кремль і "Сім'я"

Українська залізниця залучить понад 30 мільярдів гривень 2013 року. INSIDER з'ясував у кого
19 листопада 201312:25

Цьогоріч "Укрзалізниця" планує залучити приблизно 31 млрд гривень. Це більш ніж половина від плану з отримання чистого прибутку 2013 року– 53,44 млрд гривень. У кого українські залізні дороги позичають гроші?

Третина боргу УЗ - в російських банках

На перше січня 2013 року заборгованість "Укрзалізниці" за кредитами та облігаціями, згідно з даними фінансового плану монополії на 2013 рік, становила 16,07 млрд гривень.

Найбільшими кредиторами залізниці були російські банки – "Сбєрбанк" та ВТБ. Їм держпідприємство заборгувало 2,57 млрд та 2,78 млрд гривень відповідно. "Промінвестбанку", який належить російському ВЕБу, УЗ має повернути 1,2 млрд гривень.

Загалом на російські банки з початку року припадало більше третини боргу залізних доріг. Ще одним великим кредитором УЗ був Експортно-імпортний банк Кореї. Борг перед ним – 2,08 млрд гривень.

Олександр Янукович. Фото: прес-служба "МАКО"

Серед великих кредиторів також варто виділити "Райфайзен банк Аваль" – 647 млн грн, "ВБР" Олександра Януковча – 476 млн, та "Експрес-банк" – 548 млн грн.

Борг за облігаціями залізниці на 1 січня – 2,3 млрд гривень. Цього року "Укрзалізниця", згідно з фінпланом, має повернути 31,870 млрд гривень боргів. А залучити компанія планує 31,126 млрд гривень (довгострокові/короткострокові кредити та інші фінансові зобов’язання). Прогнозують, що загальний борг на кінець року зросте до 17,873 млрд гривень. 

Кому заборгували залізниці 2013 року

Найбільшим кредитором українських залізних доріг цьогоріч стала компанія Shortline PLС. У травні регіональні залізниці залучили в цієї британської компанії понад $900 млн. В обґрунтуваннях до пропозицій про залучення коштів ідеться, що гроші необхідні на оновлення рухомого складу та перекредитування попередніх запозичень. Організатором цього запозичення став міжнародний Barclays Banк, а Shortline PLC була спеціально створена для цієї операції. Компанія мала емітувати облігації та передати УЗ гроші від їх розміщення.

Крім Barclays, за даними "Вісника державних закупівель", 2013 року найбільше позичали залізниці в російських банків – "Сбербанку Росії" і ВТБ.

Обидва російські банки кредитували УЗ в основному в доларах США. Третє місце в кредитному рейтингу посів "Альфа-Банк" росіянина з українським корінням Михайла Фрідмана.

Серед українських банків, що кредитують залізниці, – ВБР Олександра Януковича, ПУМБ Ріната Ахметова та банк "Юнісон" братів Антона і Олександра Клименків. Останній – міністр доходів і зборів.

Банк старшого сина президента Віктора Януковича з початку року прокредитував залізницю на суму, що перевищила борг УЗ перед цією фінустановою за всю попередню історію.

Доля кредитів, виданих 2013 року залізницям, у кредитному портфелі банку Януковича - 23%.

INSIDER надіслав запит у компанію "Мако-холдинг" Олександра Януковича з двома запитаннями: "Чому ВБР є одним із найактивніших кредиторів "Укзалізниці"? Та наскільки ризиковано мати в кредитному портфелі банку значну частку заборгованості залізниць з огляду на те, що 2015 року в Україні може змінитися влада, у зв’язку з чим можуть виникнути проблеми з поверненням боргів?"

Відповіді не було.

Цього року в переліку улюблених кредиторів залізниць опинився банк "Юнісон" сім'ї Клименків. Незважаючи на те, що фінустанова отримала ліцензію від НБУ лише в лютому, вона видала залізницям кредитів на 130 млн грн, що становить 100% від кредитного портфелю банку.

Загалом українські залізниці кредитувалися під 10%-21%, залежно від суми та періоду, на який видавали кредит. В "Укрзалізниці" не відповіли на запитання INSIDER стосовно кредитів.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 12:10
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus