У середу зранку генеральний прокурор оголосив про те, що в Україну з Панами нарешті екстрадовано колишнього керівника Нацпроектів Владислава Каськіва. Цей факт мав би стати приводом для свята в ГПУ, але натомість обернувся скандалом.
По-перше, виявилось, що повернувся він добровільно.
По-друге, суд встановив йому сміховинну заставу у 160 тисяч гривень.
А, по-третє, Каськів заявив, що пішов на угоду зі слідством, і виплатив усі 7,5 мільйонів збитки по справі ГПУ.
Генпрокурора звинуватили після цих новин у договорняках з чиновником доби Януковича, і Юрію Луценку довелося виходити на брифінг і виправдовуватися.
Де блукав, на кого працював, в чому звинувачувався і чому так мало заплатив державі опальний голова агентства Нацпроектів, збирав INSIDER
Від вкраденої Пори до мільярду на LNG-термінал
Владислав Каськів почав свою публічну кар’єру з того, що очолював під час виборчої кампанії 2004 року так звану Жовту Пору. Вона брала активну участь в боротьбі за режимом президента Кучми на грантові гроші. Але десь в розпал першого Майдану з’ясувалось, що бути революціонером – не значить бути скромним, і офіс Пори знаходився весь час в ресторані "Шато" на Хрещатику.
Коли революція закінчилася, а Ющенко став президентом, Каськів пішов до нього в штатні радники. А потім вирішив створити партію Пора. Однак це закінчилось великим скандалом, бо виявилось, що бренд було вкрадено у Чорної Пори, з якої і починалась боротьба.
Незважаючи на скандал, у 2007 році Каськів обирається до Верховної Ради за списком блоку "Наша Україна - Народна самооборона".
![]() |
У другому уряді Тимошенко він працює радником прем'єр-міністра з питань іноземних інвестицій. Це при тому, що, щоб не голосувати за прем’єрство Тимошенко, Каськів зліг з фіктивним апендицитом.
А після обрання Януковича президентом швидко перейшов на його бік і очолив Нацагентство з держінвестицій.
І тут почався скандал на скандалі.
Найгучніший з них, звісно, про будівництво терміналу з прийому скрапленого газу (LNG-термінал) на суму до мільярду доларів. Термінал мали побудувати біля міста Південне, поруч з нафтовим терміналом "Укртранснафти" та морським торговельним портом "Південний". При цьому експерти не виключали, що термінал став би ресурсним хабом для підприємств, контрольованих Дмитром Фірташем, звідки той отримував би газ для своїх підприємств з виробництва добрив.
Але термінал так і не збудували. Після того, як в листопаді 2012 року Микола Азаров та Юрій Бойко підписали угоду з Gas Natural Fenosa, іспанські ЗМІ з’ясували, що такої компанії немає, а фіктивну контору очолює лижний інструктор Джорджі Сарда Бонвеі.
![]() |
Незважаючи на скандал, Каськіва не звільнили, а й далі віддавали йому інвестиційні проекти. Зокрема, так і не запущений Повітряний експрес до Борисполя на китайські гроші, проведення зимової Олімпіади, для якої виділили землі "Боржава резорт", записані на двоюрідного брата Владислава Каськіва - Олександра Матковського, а також масштабний проект по поставці питної води, який також не був реалізований.
За всі свої зальоти Каськів так і не був звільнений. Можливо тому, що привів його на цю посаду Сергій Льовочкін, і діяв Каськів у його інтересах. Принаймні, саме так заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, коли звинуватив безталанного івесторошукача у крадіжці 2 мільярдів бюджетних коштів.
У березні 2014 Каськів звільнився з займаної посади і десь зник. У лютому 2015 з’ясувалось, що він працює у Відні, у компанії Ozario Holdings GmbH. афільованій з Фірташем. Принаймні, так стверджує нардеп Сергій Лещенко.
18 червня Каськіва затримали в Панамі, і з того часу ГПУ вела перемовини про його екстрадицію. Незважаючи на те, що ще в березні йому відмовили в статусі біженця, процес ішов повільно. Як пояснив в інтерв’ю INSIDER, Євген Єнін – це був перший випадок екстрадиції з цієї країни.
![]() |
"Каськів знаходиться в Панамі, щодо нього діє домашній арешт, він не може залишати межі Панама-сіті. Заставою виступає один із пов’язаних з ним об’єктів власності", - сказав тоді заступник генпрокурора.
Водночас на початку вересня він все таки припустив швидке вирішення справи.
"Як не модно стало в останні роки фотографуватися десь там зі свіжою газетою і чашкою кави, все це має зазвичай той самий фініш. В тебе рано чи пізно закінчуються статки, адвокати висмоктують з тебе останні гроші - уповільнення процесу коштує достатньо дорого. Відповідно захисники розуміють, що в тебе ці гроші є, тож їх долі я не заздрю", - зауважив Єнін.
Судячи з усього, заступник Луценка виявився правим, і замість платити панамській владі, Каськів вирішив за краще розрахуватись дрібною копійкою з Україною.
Адже за розтринькані гроші він заплатив лише 7,5 мільйонів, які йому інкримінували в епізоді про рекламу. А от за інші гріхи його можуть і не дістати. Чому? Читайте далі.
Офіційне пояснення
Через скандал в соцмережах Юрій Луценко змушений був провести брифінг і заперечити домовленість між ним та органами прокуратури.
"Це – стандартна угода для екстрадиції. Жодних інших угод з паном Каськівим або його адвокатами у нас не існує", - сказав Луценко і продемонстрував лист до МЗС Панами щодо екстрадиції Каськіва, де йдеться про наміри притягнути його в Україні до кримінальної відповідальності.
Він заперечив твердження Каськіва про те, що він добровільно приїхав в Україну, зауваживши, що за ним до Панами літали троє співробітників СБУ.
"Каськів добровільно погодився на спрощену процедуру екстрадиції, без оскарження її в суді. Про будь-який добровільний приїзд не йдеться", - сказав Луценко.
Генпрокурор також заперечив, що Каськів пішов по вже обкатаній відомством схемі про угоду зі слідством, де підозрюваний дає свідчення на вищих керманичів і виплачує шкоду бюджету, яку назве ГПУ.
За словами Луценка, від самого початку слідство пропонувало Каськіву укласти угоду про співпрацю в рамках звинувачень проти нього.
![]() |
"Наразі пан Каськів не йде на цю пропозицію. Ми пропонували йому це, але він вважає, що йому нема чого повідомити слідству", - сказав генпрокурор.
Найбільше звинувачень сьогодні Луценко отримав за надто низьку суму розтрат у звинуваченні і відповідно застави, яку заплатив Каськів.
Колишній очільник Нацагентства, яке лише на одному LNG терміналі втратило 1 мільярд гривень, виявився винним бюджету лише 7,5 мільйонів.
Це при тому, що свого часу відомство Арсена Авакова, яке починало слідство по Каськіву, заявляло про завдані збитки у 2 мільярди гривень і 255 мільйонів, виведених в офшори.
В ГПУ це пояснили тим, що в них залишалась лише справа про розтрату коштів на банери зовнішньої реклами, а решту справ передано в НАБУ.
"Ми розслідуємо одне провадження, щодо розкрадання держкоштів під час оплати зовнішньої реклами Державною агенцією, яку очолював Каськів, сума збитків - 7, 5 мільйонів. Я вважаю те, що пан Каськів оплатив цю суму, лише підтвердженням доказовості обвинувачень проти нього. Ще кілька кримінальних проваджень передані до НАБУ, там збитки – приблизно на 200-300 мільйонів, але по них до суду має йти САП, після того, як НАБУ проведе відповідну роботу. Наскільки я знаю, по жодному з цих проваджень підозри не висунуті", - сказав Луценко.
![]() |
В НАБУ INSIDER не змогли сходу повідомити, на якій стадії знаходяться справи, і попросили написати запит, але відомо, що ще в серпні це відомство просило Кабмін надати документи щодо оборудок Каськіва.
Тоді ж було повідомлено, що Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні щодо заволодіння державними коштами службовими особами Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, ряду державних підприємств та іншими особами на загальну суму 567 млн. гривень.
А матеріали по Повітряному експресу навіть були передані до суду, де збитки були оцінені у 127 млн. гривень.
Але на брифінгу генпрокурор сказав одну фразу, яка змушує підозрювати, що до відповідальності САП і НАБУ Каськіва можуть і не притягнути.
За словами Луценка, після висунення підозр, НАБУ та САП мають окремо погодити притягнення Каськіва до відповідальності по цих епізодах з урядом Панами. А ось тут виникає проблема, через яку буксує в тому числі і справа Мартиненка. За законом України, САП і НАБУ можуть здійснювати міжнародну діяльність. А за міжнародними угодами – ні. Тобто з великою імовірністю, Панама просто поверне Україні всі наступні документи по Каськіву з запитанням, а ви хто. Хоча Євген Єнін будь-які труднощі заперечує і обіцяє підтримку ГПУ при внесенні документів.
Хто заплатив за бенкет?
Старі друзі кажуть, що одразу по прильоту панамський втікач збирався святкувати повернення в Caribbean Club. І вочевидь, це місце було вибране невипадково, бо саме тут Каськів розважався всю свою молодість. Сам заклад належить його куму. А родич ще одного завсідника цього клубу оплатив ті самі 7,5 мільйонів.
Вдень Владислав Каськів похвалився, що прилетів в Україну на свої гроші і вже заплатив збитки по справі, щоб зняти всі питання. Але, як виявилось, платив їх Іван Миколайович Суслов ще 25 жовтня в Акордбанку.
![]() |
Іван Суслов - президент ВАТ "Агропромислова корпорація "Сквира". Саме його родина розбудувала село Буки. Син Суслова Євген став наймолодшим мером в історії України, а потім двічі депутатом від "Батьківщини". Там він здружився з Наталією Королевською, і в 2012 вже йшов на вибори з її партією "Україна, вперед".
![]() |
Так ось Євген Суслов – дуже давній друг Каськіва. В тому ж Caribbean Club у них була своя зоряна тусовка, у яку свого часу входили також нинішній посол України в Канаді Андрій Шевченко, прес-секретар президента Свят Цеголко, міністр АПК Тарас Кутовий, міністр інформполітики Юрій Стець та депутат від Радикальної партії Юрій Чижмар. В тому ж клубі любив відпочити і Сергій Льовочкін. Дехто зі згаданих, сьогодні на питання про екстрадованого відповів, що ачив його востаннє на фото в новині. І більше бачити не хоче.
Але Суслов і Каськів багато подорожували світом і справді були друзями. Питання тільки, чи свої гроші заплатив батько Суслова, чи це десь інвестовані гроші Каськіва?
Другий транш, а саме судову заставу у сумі 160 тисяч, заплатив такий собі Єрмолаєв Віктор Володимирович. Людина зі схожими ініціалами була двічі помічником Олександра Кузьмука в Раді. Але знайомі з Каськівим не змогли згадати, хто б це міг бути. Скоріше за все, мова йде про адвоката, який вніс за клієнта кошти.
![]() |
Але формально саме Суслов і Єрмолаєв забезпечили перебування Каськіва на волі.