Минулого тижня фотограф в Раді зафіксував, як депутат "Батьківщини" Іван Кириленко та його колега з БПП Сергій Березенко розподіляли посади голів та заступників місцевих рад, розклавши перед собою в урядовій ложі таблиці з підсумками виборів в 24 областях України.
Але в деяких областях "Батьківщина" перехитрила БПП, і отримала своїх голів облрад. Наприклад в Київській і Житомирській області. Крім того, в Житомирі на виборах мера зійшлися також представниця партії Тимошенко і представник "Солідарності".
Кандидат в мери Любов Цимбалюк від партії Юлії Тимошеко пропрацювала виконуючим обов’язків мера з лютого 2014 – тобто майже півтора роки. А кандидат від “Солідарності” Сергій Сухомлин працював її заступником.
Як боролися два кандидати і як житомиряни робили свій вибір, спостерігав кореспондент INSIDER.
Бабуськи, на старт
Одна з центральних магістралей міста – вулиця Київська, дільниця в приміщенні школи. До сходів повільно, опираючись сильному морозному вітру, іде бабуся на вигляд років 80, її наздоганяють ще три, помолодше – років по 60-70.
Діставшися сходів перша пенсіонерка зупиняється, щоби перевести подих.
- Сємьоновна, тобі помогти? – питають її зі спини три інші жінки.
У відповідь старенька пенсіонерка заперечно хитає головою – цю висоту вона має взяти сама.
![]() |
В холі розмовляють ще двоє пенсіонерів – чоловік і жінка.
- От раніше при Союзі було: приходиш на дільницю – там фуршет, напітки. А тепер що? – каже чоловік.
- Та нам вже все одно, все одно ... – відповідає йому жінка.
На дільниці виборців майже нема, одна людина отримує бюлетень, іде в кабінку, голосує і виходить. Рідко бувало, коли на дільниці одночасно було більше трьох житомирян, котрі прийшли волевиявитись.
На цій дільниці станом на першу годину з близько 2 тисяч громадян проголосувало десь 300.
В розмові з житомирянами непросто було з’ясувати, чим же вони керувалися на виборах у неділю 15 листопада. Став помітний один факт – ті, хто віддали голос за кандидата від президента, пояснювали свій вибір фактами з обіцянок Сухомлина (наприклад, інвестиції з-за кордону), а ті, хто проголосували за Любов Цимбалюк були ідейними прихильниками всієї партії або ж обирали “менше зло”.
76-річний пенсіонер, котрий досі працює на заводі, пояснив, що “на дух не переносить” обіцянки кандидата від “Батьківщини”, а особливо ті, котрі стосуються повернення вкладів часів Радянського Союзу:
- Я голосував за людину, за Сухомлина. Це молодий освічений чоловік. Треба вибирать підприємців, котрі пройшли якусь школу. Треба обіцяти дороги, під’їзди, садки, лікарні, освітлення на вулицях. Якби ви послухали, як ця Цимбалюк обіцяє, як вона “гудить” свого противника – так не можна робить. Вона просто розказує, що він такий-сякий. А ти скажи конкретно – що зробив, а що ні.
Він також розказав, одну з систем агітації, які працювали в місті напередодні:
- Звонили по телефону мені. Сидять там по голосу молоді дівчата. Ви можете поспілкуватися, питають. Я ж кажу що так, питання – за кого будете голосувати, чи видначились. “А чи знаєте, що Цимбалюк хоче понизити тарифи і т.д.? Ви вже визначились?” Я сказав, що ще не визначився. Самі вони, до речі, не зізналися, що зі штабу, хоча я ж точно знаю, що зі штабу.
Ще одна пенсіонерка аргументували свій вибір тим, що провладний кандидат має більше можливостей щось робити для міста.
- Він обіцяв робочі місця для молоді, а у мене онуки. Тому за нього і голосувала.
“Менше зло” і “реальні справи”
Виборців молодше 40 вдалося зустріти на дільницях ближче до вечора. У рішенні і аргументації вони не суттєво відрізняються від людей старшого покоління.
Мати двох дітей Анна прийшла на дільницю з сином. Каже, що керувалася не словами, а ділами. Сухомлин утеплив дитячий садочок, тому проголосувала за нього:
- А від Цимбалюк нічого. У нас, до речі, у дворі є склад нелегальний. Ми всі разом збиралися і писали колективну скаргу на її ім'я. Вона нічого не зробила, просто прислала їм штраф на 50 гривень. А ми ж просили ліквідувати цей склад. А тут як би видно, що людина (Сухомлин) щось робить. Думаю, що мер з нього буде хороший. Я не скажу, що кампанія була брудна або дуже напружена. Реклами було багато і більше в бік Сухомлина, а так все спокійно.
![]() |
Особливом підходом до вибору виділилися наймолодші мої співрозмовники – 19-річний Саша і 22-річний Богдан.
Саме вони голосували за менше, на їхній погляд, “зло”.
- На жаль, Буравков, колишній мер не пройшов. Я б за нього голосував. А так проголосував за Цимбалюк. Підтримав її, тому що вона жінка - хай вона буде. Сухомлин, він, звичайно, молодець, він нам день міста зробив і взагалі нормально так грошима вклався в Житомир. Але якщо людина вклалася, вона це обов'язково відіб'є. Цимбалюк теж, в принципі, нормально вклалася. Але тут вже питання в тому, що хто більше вклався, той більше й отримає, - каже Саша.
Його друг Богдан додав, що останнім часом вони постійно голосують за "менше зло":
- Напевно, це вибір не за когось, а від когось. Ти такий береш бюлетень, дивишся, чийого обличчя менше на постерах в Житомирі, за того і ставиш галочку. Значить у цієї людини менше грошей, хоча не факт, звичайно ж. У Сухомлина є єдиний хороший момент - він уміє заробляти гроші і, відповідно, ними розпоряджатися. Але це теж не говорить про те, що він буде хорошим мером. За моїми висновками, за тими дебатами, які я дивився, менше зло - це Цимбалюк. Її постерів у місті менше.
Так само як і пенсіонери, відчувається, що і ці молоді люди не особливо вірять у реальність свого рішення, не завжди беруться аналізувати факти:
- Ми не ті люди, які будуть судити про якісь там політичні, економічні процеси в місті. Хто ми такі? Навіть, якщо ми спробуємо, все одно буде неправильно. Ну ось можемо побачити, де менше грошей на макулатуру витрачено. Це вже, як на мене краще. У нас ще в місті є такий розповсюджений заробіток. Збери мені 10 голосів і я заплачу тобі стільки-то грошей. Дають бланк. Його потрібно забити 10 голосами - тими людьми, які точно прийду і проголосують за потрібного кандидата. При чому, це все за чесне слово, бо ж ніяк не можуть перевірити потім, за кого люди голосували. При чому за це чіпляються, викидають величезні гроші. А люди то просто поставлять підписи, родичам там допоможуть заробити, а прийдуть і проголосують, за кого хотіли. І гроші ці всі на вітер - за найменший відсоток того, що за них проголосують.
Журналіст від політичної сили
Оскільки людей на дільницях було вкрай мало, то і помітити будь-які порушення чи дивні ситуації було просто.
Окрім спостерігачів та працівників комісії, на дільницях були журналісти від політичних партій, до котрих мене чомусь одного разу зарахували.
До мене підійшов член комісії, запитав чи я кореспондент. Потім позвав жіночку, котра несла в руках якісь папери.
- Ви кореспондент від "Солідарності"? – запитала вона у мене.
Поки вона щось шукала серед паперів, я змогла побачити, що там лежать роздруковані на кольоровому принтері і підписані ручкою посвідчення "ПРЕСА" з символікою партії президента. Коли до жінки прийшло розуміння, що мене сприйняли за іншу, вона почала нервово посміхатися.
![]() |
- Ви чекаєте журналістів від "Солідарності"? – запитала я.
- Та нєєє… ой, ви не правильно пойняли, - відповіла вона мені.
За часу виборів 2012 всі вже звикли до журналістів-"тітушок", але в Житомирі їх змінили майже елегантні жінки за 40. На дільницях вони займалися тим, що з самого початку і до закриття сиділи і нібито щось записували у блокноти.
Сівши біля однієї з таких, я побачила, як виглядають записи у блокноті – це були галочки, рисочки, пташечки. На роздрукованих на принтері бейджах з назвою видання ручкою було вписане їм’я. Видання з назвами “Ваші інтереси”, “20 хвилин”, “Патріот плюс” на посвідченнях журналістів мали печатки інших організацій. Наприклад, на посвідченні від видання “20 хвилин” стояла печатка приватного підприємця Іванова, а газета “Ваші інтереси” на виходить з серпня цього року.
Загалом, не схоже було, що “журналісти” виконували свою роботу на дільниці, адже постійно сиділи в одному місці, не спілкувалися з людьми, не слідкували, чи є порушення. При спробі сфографувати “кореспондентів” всі вони одночасно почали кричати і закривати обличчя.
Потім з’явився чоловік з бейджем газети “Місто Житомир” (google таку не знає – ред.), котрого всі вони знали, і почав говорити зі мною. Не просто говорити, а, як кажуть в Житомирі (і не тільки тут), “навісать” наді мною. Мені намагалися пояснити, що я роблю дуже погані речі і заважаю репортерам працювати.
Я спробувала сфотографувати чоловіка, після чого він зробив неоднозначиний рух в бік моєї камери, а одна з жінок почала кричати “Що, думаєш, маладая-умная?”.
Голова комісії Антоніна Маєвська теж була невдоволена "пресою" і чекала від них провокацій. Вона ще увечері перед виборами виявила, що одна з урн тріснута. Довелося її запломбувати і скласти акт про непридатність. ТВК була про це повідомлена і здавалося б, що інцидент вичерпано.
- Але зранку прийшли ці журналісти і почали кричати про порушення. Я визвала Тамару Терентієвну – голову місцевого ТВК. Вона подивилася на їхні посвідчення і сказала, що вони недійсні і не можуть ці люди бути присутніми на дільниці. Поки приїхали слідчі, більшість журналістів розбіглася, лишилися ті, що зараз сидять тут. І ще й троє чи четверо знову прийшли. Замість тих, хто втекли, з тими ж самими посвідченнями. Вони так мене зранку завели.
![]() |
"Батьківщина" понад усе
Сама пані Антоніна всіляко наголошувала, що закон для неї найголовніше і що вона давно працює на дільницях. Плавно вона перейшла навіть до своїх політичних вподобань:
- Мені головне, щоб усе було по закону, бо скільки я вже тут працюю головою дільниці, то рахую для свого рівня я законодавство знаю добре. Я з 2001 року в "Батьківщині", яка вона не є - погана, дуже погана, дуже добра, добра. Для мене вона завжди одна – моя “Батьківщина”. Я не ганяю по цим партіям. І не заробляю гроші.
Ми стоїмо з пані Антоніною на ганку, говорить вона голосно і висловів не вибирає.
- Я вчителем працюю. Недавно на великій перерві ми обідали з колегою. Їй був дзвінок. Сказали, що хочуть передати їй подарунки від Сухомлина. Вона взяла і відключилась. А я їй сказала передзвонити і запитати, як їм не соромно дзвонити і продаватися за квиток в театр чи ще щось, коли там на Сході хлопці без бронежилета, їжі, пістолета. Вона їм набрала і сказала все це. Це факт, і він не поодиночний, - резюмувала голова дільниці.
Цікавий збіг обставин, що незадовго після розмови, на дільницю завітала сама кандидат від Тимощенко Цимбалюк. Сказати, що для пані Антоніни це було святом – це не сказати нічого. Остання ще раз розповіла Цимбалюк, що відбувається на дільниці, потім вони про щось швидко перемовились і кандидат у мери залишила дільницю.
![]() |
Під час підрахунку голосів в інтонації голови дільниці Маєвської чулися інтонації вдоволення, адже на початку здавалося, що більше голосів набрала Цимбалюк, але в кінці бюлетенів за Сухомлина було більше.
Щодо ролі “журналістів” на цій дільниці, то я так і не зрозуміла, чого вони сиділи. При підрахунку вони стали геть мовчазні і неактивні. Можливо, все було б інакше, за іншого результату.
На цій дільниці і в місті загалом переміг кандидат від “Солідарності” з розподілом голосів 31, 6 тисяч проти 25,7 на момент виходу матеріалу.
Надія помирає останньою
Джерело INSIDER в штабі “Батьківщини” розповіло, що їх політична сила до останнього сподівалася на перемогу.
- В принципі з самого ранку і протягом всього дня була надія. Надія вона помирає останньою. Насправді думали, що наш кандидат може перемогти. По-перше, явка була низька. Голосували в основному пенсіонери, а це здебільшого наша аудиторія.
Якби представниця "Батьківщини" перемогла, вони б повністю контролювали область. Адже цього тижня партія змогла "прокинути" БПП і отримати свого голову облради. Це стало можливим при широкій коаліції цієї політичної партії з “Радикальною партієї Ляшка”, “УКРОПа” і “Опозиціного блоку”.
![]() |
-У нас вийшла така облрада, де провладна партія в опозиції. Ми отримали голову облради. Тут така міні-війна була. "Солідарність" і "Самопоміч" тоді взагалі відмовилися голосувати, навіть бюлетені не брали. За голову проголосували необхідний мінімум – 33 депутати. Там буде важко, - каже співрозмовник у партії.
Не до кінця впевнений у своїй перемозі був і Сергій Сухомлин. У своєму коментарі INSIDER він зізнався, що після першого туру настрій був тривожний, бо 25 жовтня розрив був невеликий, а явка в неділю дуже низька ( за даними ЦВК – 34%) .
- Переміг той, хто зміг мобілізувати електорат. Я радий, що у нас вийшло це зробити. Згідно з даними екзит-полу SOCIS, за мене проголосувало більше пенсіонерів, ніж за опонента.
Говорячи про політичний розклад в міськраді, Сухомлин каже, що в нього ситуація буде простішою, ніж в області, оскільки він сам особисто добре знайомий з представниками різних політичних сил.
- Думаю, об’єднання будуть не через політичні партії, а через спільні проекти. У мене прекрасні стосунки зі “Свободою” ще з часів Майдану. Більшість “Радикальної партії” – це нормальні прагматичні люди. Я не думаю, що вони працюватимуть на деструктив. З “Самопоміччю” є домовленості щодо реалізації спільної програми змін в місті. З депутатами “Батьківщини” знайомий ще з минулих років, якщо їм не буде заважати політична приналежність, вони підтримуватимуть нас. Але з брендом “Батьківщини” я не бачу роботи в майбутньому. Я завжди казав про мораль в політиці. Я декілька разів наголошував, що певні моменти в перевиборчій кампанії мені не дозволять в майбутньому працювати з цими людьми, - каже мер.