Історія виборчих кампаній на 223-му окрузі в Шевченківському районі Києва нагадує бойовик з елементами детектива та психологічної драми.
Два роки тому затяте протистояння тут розпочали "свободівець" Юрій Левченко і колишній керівник району Віктор Пилипишин.
У 2012-му виборча кампанія супроводжувалася підкупом, "тітушками", псуванням бюлетенів, зривом засідань комісії і газовими атаками. У підсумку ЦВК відмовилася встановлювати результати волевиявлення.
На довиборах взимку 2013-го, поки Левченко був комендантом на Майдані, Пилипишин таки обрався в Раду. У травні Левченко став натомість депутатом Київради. І ось тепер опоненти знову змагаються за парламентське крісло. Знову зі скандалами та бійками. Створюючи тим самим підстави, щоб переміг третій кандидат.
Репортер INSIDER побачив, як ведуть кампанію обидва кандидати, порозмовляв з обома, вислухавши взаємні звинувачення й відповіді на них.
"Під кінець буде мордобій із димовими шашками"
На сьогодні в окрузі балотуються 33 кандидати. Водночас із Юрієм Левченком із партії "Свобода" на окрузі зареєструвалися два самовисуванці з прізвищем Левченко – повний тезка та Андрій Левченко з ГО "Об’єднання Свобода".
- Саме по собі це не є порушенням, однак може бути ознакою маніпуляції, – обережно коментує ситуацію Тарас Чмут, київський координатор мережі ОПОРА, яка моніторить вибори в Україні.
У "Свободі" обох "клонів" Левченка вважають витівкою Пилипишина. Так само там помилково вважають "технічним" кандидатом керівника холдингу "Інтернет Інвест" Олександра Ольшанського. Але інтернет-бізнесмен ніяк не пов'язаний із колишнім керівником Шевченківського району, ним керують лише особисті амбіції.
Єдине, що об'єднує Пилипишина та Ольшанського, - використання стилю символіки, однакової з Блоком Петра Порошенка.
Дорогими постерами Ольшанського з гаслом "Разом із Президентом" завішаний весь район.
![]() |
Пилипишин також у тренді - розмістив на першій шпальті своєї газети логотип БПП "Час єднатись".
На запитання INSIDER, чи узгодив він використання цього логотипа з Блоком Петра Порошенко, Пилипишин усміхається:
- Можна сказати так, що те, що... цей логотип використовує Блок Петра Порошенка, тому що це мій логотип.
- Це ваш логотип?! Чому?
- Ви проти того, що час єднатись?
Після цього кандидат додав, що йде на вибори з БПП. Мовляв, він підтримує Порошенка. Крім того, Пилипишин упевнений, що в Шевченківському районі столиці його рейтинг не нижчий, ніж рейтинг президента.
Натомість люди, які займалися формуванням списків БПП, запевняють: домовленостей про підтримку Пилипишина в них немає. За негласною домовленістю зі "Свободою" блок президента в оплату за вихід партії Тягнибока з коаліції не висував своїх кандидатів в округах "Свободи".
- Радше кандидати самі використовують популярний тренд, щоб отримати додаткові бали, а у випадку Ольшанського і просто швидко розкрутитится, - каже один із київських політтехнологів.
![]() |
Пилипишин зараз звинувачує Левченка, що той безпідставно в агітації називає себе єдиним кандидатом від "Свободи", БПП й "Народного фронту". Левченко відповідає, що з БПП це узгоджено на рівні керівництва партій, а з "Народним фронтом" - на менш формальному рівні, однак теж достеменно.
У неділю "Батьківщина" зняла свого кандидата Валерія Лебедівського на користь "свободівця". Зараз Левченко поважно говорить про представника політсили Тимошенко, а ще 2012-го його теж називали "технічним" кандидатом Пилипишина.
Крім того, начебто є домовленості з партією Ляшка, щоби вони також зняли свого кандидата Ігоря Моляра, якщо його рейтинг буде нижчий.
Що ж до Ольшанського, то він сказав INSIDER, що продовжить боротьбу, зазначивши, що за власною соціологією він лідирує. Щоправда, показати результати відмовився. А серед перехожих електорат Ольшанського зустріти за тиждень не вдалося.
Експерти сходяться на думці, що головними конкурентами будуть саме Пилипишин і Левченко.
- Очевидно, що під кінець буде мордобій із димовими шашками. Вибач, що нічого цікавого не розказали. Все дуже передбачувано, - кажуть мені в команді руху "Чесно" після того, як ми обговорили "люстрацію" Пилипишина у сміттєвий бак і те, що відбувається зараз в окрузі.
Хто й чому "люстрував" Пилипишина у смітник
Кампанія в окрузі почалася зі скандалу. При подачі документів до ЦВК Пилипишина "люстрували" у смітник. Через голосування за закони 16 січня.
Пилипишин переконаний, що до акції причетний Левченко:
- Я знаю на сто відсотків, що він причетний, бо там були його люди.
![]() |
Фото Громадське TV |
Левченко не заперечує, що серед людей під ЦВК того дня були також і "свободівці". Однак єдина людина, яку зараз судять за вчинене, – не "свободівець".
Це Віталій Сальніков – колишній директор спортивної школи, який 2009 року пережив замах на вбивство: йому під двері квартири поставили розтяжку гранати Ф-1. Сальніков переконаний, що його тоді замовив Пилипишин.
![]() |
Віталій Сальніков |
За його словами, ворожнеча між ним і Пилипишиним почалася 2007 року. Начебто Пилипишин намагався "рейдернути" землю на Трухановому острові, яка належала спортшколі.
Він розповідає, що після десяти місяців у лікарні зіштовхнувся з пресингом із боку Шевченківського райвиконкому, і зрештою його звільнили з роботи.
Представники "Свободи" почали пильно стежити за перебігом "справи Сальнікова", коли Левченко став опонентом Пилипишина. Зокрема, відвідували судові засідання. І використовували випадок із Сальніковим для чорного PR опонента.
Пилипишин вважає ці звинувачення безпідставними: "Сальніков такий самий негідник, як і Левченко. Хай дасть відповідь, чому він до цього часу не звернувся в Генеральну прокуратуру взагалі".
У відповідь Сальніков стверджує, що подавав і продовжує подавати заяви до прокуратури на нього. Остання - вже на ім’я генпрокурора Віталія Яреми.
Як веде агітацію Левченко
Темрява. Двадцять-тридцять людей, переважно літнього віку, біля бювета.
Левченко говорить їм про люстрацію й реформи. Бабусі йому – про низькі пенсії.
"Свободівець" раз у раз агітує проти Пилипишина. Йому з лавочки апелюють чоловіки:
- Вы за себя говорите, на что тут Пилипишин!
Хтось схвалює Левченка, бо "він такий молодий", хтось починає сперечатись або ставити незручні запитання.
Левченко спершу пробує перекричати всіх, нарешті бере мегафон.
- Боже! – зітхає одна з жінок і відходить.
Ще кілька відходять, махнувши рукою. Я наздоганяю їх:
- Що, не переконав?
- Еге, говорити красіво можна, а що ти зробив? – каже одна жінка з компанії.
- Знаєте, був такий Дон Кіхот, він воював із вітряками, – каже наймолодша, років п’ятдесяти. – А ці воюють із пам’ятниками.
Я кілька разів помічав, як, попри симпатію до Левченка, люди ставлять йому важкі запитання про "Свободу" як партію. А один п’яний від надміру почуттів ніяк не міг оформити думку:
- Д-де, б**дь, Тягнибок покаже воювать?!
- Ну що це за запитання? – Левченко апелює до решти виборців, і на п’яного шикають.
Пізніше я попросив Левченка прокоментувати моє враження: 2012-го він набрав багато на піку популярності "Свободи" в Києві, але зараз антирейтинг "Свободи" тягне його до низу.
- Рейтинг "Свободи" та мій рейтинг у Шевченківському районі – це різні речі, – сказав Левченко.
За доказ він вважає той факт, що став депутатом Київради по Татарці й Лук’янівці, перемігши найпопулярніший на той час УДАР.
Тих десяти людей, які залишилися до кінця мітингу, Левченко душевно просить "поговорити з сусідами". Він залишається, розмовляючи, до останнього виборця.
Як веде агітацію Пилипишин
Віктор Пилипишин, екс-голова Шевченківської райдержадміністрації, веде агітацію значно ефективніше. Він веде її прицільно – але якщо це не "адмінресурс", то що є адмінресурсом?
Дзвінок. Кажуть, що Пилипишин зараз зібрав колектив учительок в одній зі шкіл – школу я не називаю, бо шкода директора. Я побіг туди.
Не встиг застати кандидата, але ще застав його охорону й повний автобус міліції. Пилипишин виходить під охороною з широкою усмішкою, а на запитання тільки ще раз усміхається:
- А ви хто?
- Журналіст.
- А-а-а.
Учительки виходять зі зборів, які були закритими, й, опустивши голови, відмовляються будь-що коментувати. Охорона не пустила на збори нікого, крім учителів. Пилипишин потім скаже мені, що це неправда, і на зборах був "свободівець" – але схоже, це був один із батьків, який саме був у школі. "Свободівці" не змогли знайти цього свідка.
Пилипишин схильний бачити "свободівців" в усіх, хто ставить йому незручні запитання.
Так, одягнений по-домашньому Богдан Ониськів, якого охорона не допустила до Пилипишина, стверджує, що живе в сусідньому будинку. Він хотів лише поставити Пилипишину декілька запитань – у підсумку він ставить їх мені, й вони стосуються логотипа "Час єднатись".
- А тепер дозвольте я піду? Хочу встигнути до сусідки, поки сусід не повернувся, – каже Ониськів і йде, склавши газетку Пилипишина (він відмовився передати її мені, бо має єдиний примірник).
Директор школи труситься:
- Я завтра потеряю работу. Опозорили всю школу. Не топчите меня.
Вона плутається у свідченнях. Спершу директриса каже про збори, що "я этого всего не знаю", а її колега звалює всю вину на "куму Пилипишина", заврайвно Євгенію Ярову.
Потім директриса каже, що не можна проводити збори в навчальних закладах. І, зрештою, заявляє: "Ми завжди раді вітати тих, хто нам допоміг".
І дає характеристику Пилипишину як голові Шевченківської райдержадміністрації: "Это был голова – счастье".
А тим часом кожна з сорока вчительок, яких зібрав Пилипишин, – це потенційно кількадесят батьків на батьківських зборах.
Пилипишин заявив, що не проводив агітації, а звітував перед колективом:
- По-перше, я народний депутат. І я маю право в будь-якому колективі звітувати про свою роботу. А в цьому випадку не велась передвиборна кампанія і не велася передвиборна агітація.
Уточнимо: звіт перед колективом відбувся 10 жовтня, за два тижні до виборів.
Те, що вибори будуть гарячими, свідчить історія з окружною комісією. У четвер туди приїхали "свободівці", які виявили 100 двійників серед членів комісій.
- Вони подають одних і тих самих людей від різних партій, щоби ті гарантовано потрапили в комісії, - каже активіст Володимир Тищенко. За його словами, фальсифікаціям вдалося запобігти.
Водночас активні дії "свободівців" так вразили деяких членів комісії, що ті подумали, буцім прийшли якісь "тітушки".
Якщо люди, які займалися формуванням списків БПП, запевняють:,що домовленостей про підтримку Пилипишина в них немає, в такому разі чому ігнорується відверте використання логотипу? Тому знову ж таки мало віриться в правдивість слів від БПП,що наштовхує на досить негативні думки.А як же обіцянки і виконання їх,мабуть вони вже у Порошенка в смітнику.
оновлення: БПП 21 жовтня відповів на давній запит, що Пилипишин "виправився по телевізору, а ми підтримуємо Левченка".
пилип ишин - твоє місце у смітнику