У той час, як лідер "Батьківщини" Арсеній Яценюк укотре влаштував вихід у народ та спільно з Юрієм Луценко агітував за євроінтеграцію, його соратники з "Фронту змін" провели публічне розлучення.
7 жовтня депутати Андрій Павелко та Володимир Полочанінов заявили про створення власного політичного проекту - ВО "Демократи", який з’явиться на основі "ФЗ" і продовжуватиме політику партії до її "об’єднання" з "Батьківщиною".
Фактично – це перше публічне визнання конфліктів у середині найбільшої опозиційної фракції. І хоча лідери "Батьківщини" продовжують запевняти, що в партії все, як ніколи добре, ситуація значно похитнулась.
Відтак постає питання: скільки ще невдоволених готові вирушити в самостійне плавання найближчим часом?
Старі внутрішні війни
Конфлікти в середині "Батьківщини" визрівали не один місяць, а її об'єднання з "Фронтом змін" не всі партійці сприйняли з ентузіазмом.
Злиття двох політичних сил відбувалося за рішенням "згори", що в підсумку викликало хвилю невдоволення "знизу". Простіше кажучи, на рівні регіональних центрів обох партій об’єднанню не зраділи.
Прикметно, але про непорозуміння говорили не лише кулуарно. Приміром, однією з перших вісток негараздів стала чернетка листа окремих членів "Батьківщини". В документі, адресованому Юлії Тимошенко, гостро розкритиковано і механізм об'єднання, і систему спільного функціонування двох політсил.
І хоча сама Тимошенко висловила повну довіру Арсенію Яценюку, а ініціаторів сумнозвісного листа Юрія Одарченка та Миколу Томенка запропонували виключити з фракції, конфліктів не поменшало.
Ба більше, непорозуміння посипалися одне за одним, усе більше вказуючи на політичні тріщини та промахи.
Найгучнішим досі вважався інцидент з Анатолієм Гриценком. Третій по списку "Батьківщини", Гриценко не боявся відкрито засуджувати керівництво партії. Однак виходити з фракції не поспішав.
"Я мандат складу за однієї умови - якщо разом зі мною це зробить Арсеній Яценюк", - наголошував парламентарій.
Згодом почалися регіональні чвари за лідерство на місцях, але найбільшого удару "Батьківщині" завдала поява "тушок", переважно за квотою "ФЗ".
"Біло-сердечники" виправдовувались, як могли. Усі зазначені події вони називали "тертям і свідченням демократизму всередині фракції". Мовляв, у такій великій політичній родині не може усе йти гладко.
"Ну, знаєте, те, що на зміну депутатам "старої гвардії", приходять молоді з "Фронту змін", так, це ж логічно! Вони більш професійні, молодші та прогресивніші. Це не витиснення, а раціональний розподіл кадрів", - заспокоював екс-глава фракції Іван Кириленко в кулуарах.
Однак невдоволення зростало не лише серед депутатів "Батьківщини". Соратники Яценюка вважали, що об’єднання знищує саму ідеологію "Фронту змін". Не кажучи вже про те, що значна частина регіональних керівників відверто противилася злиттю.
Говорячи про проблеми, доречно згадати і заяву Юрія Луценка, згідно з якої у фракції є люди, "від яких потрібно позбутися, з якими є проблеми".
Маю на увазі Миколу Мартиненка
Власне, коли на початку політичного сезону, знову з’явилися чутки про можливих вихідців, багато нардепів "не на диктофон" одразу вказували на Мартиненка.
"Так, є такі чутки, що будуть "тушки", але якщо вони і будуть, то це люди Мартиненка", - прокоментував INSIDER нардеп Андрій Сенченко.
Прикметно, але серед потенційних "тушок" називали Дениса Дзендзерского, Леоніда Сергієнка, Ірину Купрейчик, Тетяну Донець і уже згадуваного Андрія Павелка.
Нові "фронтовики"
Як повідомив INSIDER один із колишніх "фронтовиків", Арсеній Яценюк пообіцяв своїм однопартійцям декілька сценаріїв після входження до парламенту. Перший: на базі "Батьківщини" і "Фронту змін" створюється нова політична сила з новою назвою. Другий: "ФЗ" буде окремою фракцією.
Нічого з цього виконано не було. Ба більше, за словами багатьох нардепів обох сторін, не впоравшись з об’єднанням, Яценюк практично самоусунувся від складного процесу.
"Він про це неодноразово заявляв і публічно, і у вузькому колі: хто виявиться сильнішим, хто проявить себе в роботі, той і обійме керівні посади у ВО "Батьківщина", - розповів INSIDER соратник Арсенія Петровича з "ФЗ".
Зрештою, невдоволення призвело до демаршу Павелка та Володимира Полочанінова.
"Ми починали як єдина політична сила, яка не мала характеру лідера, ми мали абсолютно інші цілі та програму. Однак зараз усе вирішує одна-дві людини, що і змусило нас подумати про свій проект. "Фронтом змін" назвати його не могли, бо це бренд Арсенія, але зміст буде колишнім", - наголосив Полочанінов.
Бажання нардепів відродити розформований "Фронт змін" поки що не має сильної опори, як і немає лідера, яким, попри всі помилки, є Яценюк.
Попри це, у відступників є незадоволені злиттям люди в їхніх і сусідніх обласних організаціях, а також гроші.
Так, ядром нової партії на основі "Фронту змін" мають стати ті члени місцевих рад різних рівнів, які відмовилися йти в партію Юлії Тимошенко.
Нагадаємо, що від "Фронту змін" в обласні, міські та районні ради пройшло 2 тисячі осіб. Переважна більшість із них не вступили в "Батьківщину" і не планують цього робити. Ці люди періодично звертаються до депутатів із пропозицією створити нову партію, яка стояла б на тій же ідейній платформі.
Ми не плануємо стати комусь конкурентами на виборах у Києві чи на виборах президента, ми готові підтримати єдиного кандидата від опозиції, якщо такий буде. Однак ми готуємося до 2017 року
Недовге затишшя
Очевидно, що Яценюк пішов на об'єднання не з високих цілей і принципів - завдяки використанню образу Юлії Тимошенко "Батьківщині" на фініші виборчої парламентської кампанії вдалося вийти на друге місце.
На подібний результат Яценюк сподівався і на президентських виборах. Але, як бачимо, бити горщики націонал-демократичний табір вміє краще, ніж готуватися до виборів.
За даними джерел INSIDER, до лав нової політичної сили можуть вступити Леонід Сергієнко (тесть Павелка), Геннадій Зубко та Віталій Немилостивий (колишні регіональні керівники "ФЗ").
Також були помічені переговори з позафракційними нардепами, які пройшли в Раду за квотою Яценюка, Ігорем Скосаром і Віктором Тимошенком. Щоправда, "фронтовики" поки не поспішають із радикальними кроками.
"Затишшя тимчасове. Очікуємо дозволу на створення депутатських груп, який надасть цій партії значної ваги в парламенті. Повірте, тільки-но таке рішення ухвалять, "тушки" просипляться з "Фронту змін", як сніг", - зізнався INSIDER один із потенційних "вихідців".
"Чекають також на розв’язку ситуації з Юлією Тимошенко", - додав інший "фронтовик".
Як би там не було, однак створення нової партії може стати серйозною іміджевою втратою для Арсенія Яценюка. Адже якщо в партію увійде більшість "ФЗ", у тому числі народні депутати, це продемонструє нездатність лідера "Батьківщини" об'єднати навколо себе не тільки нових партійців, але й своїх соратників.
Ольга Каретнікова, Віктор Огієнко, INSIDER