Чому "регіонали" не хочуть оприлюднювати звіт щодо перевірки МОЗ

Тимчасова комісія виявила махінації на сотні мільйонів
27 ноября 201312:00

На сьогодні в Україні діє вісім державних цільових програм, спрямованих на оздоровлення українців, профілактику та боротьбу з тяжкими захворюваннями (діабет, ВІЛ, туберкульоз) і поліпшення демографічної ситуації.

Мільярди гривень із державного бюджету на їх реалізацію було витрачено даремно, адже "покращень" українці так і не дочекались, а значна частина коштів осіла в кишенях власників декількох фірм.

МОЗ під прицілом

Постановою Верховної Ради в травні поточного року було створено Тимчасову слідчу комісію (ТСК). Її мета – розслідування фактів порушень законодавства під час здійснення держзакупівель, неефективного використання державних коштів і зловживань службовим становищем із боку посадових осіб Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) під час реалізації державних програм.

До складу комісії увійшли 13 народних депутатів: шість від Партії регіонів, три від "Батьківщини" і по одному від УДАРу, "Свободи", Комуністичної партії і позафракційників.

За п'ять місяців роботи члени ТСК написали близько 700 запитів до контролюючих органів, у тому числі до МВС, СБУ, митних органів і МОЗ. За словами заступника голови комісії Олега Гелевея ("Свобода"), звіт, написаний за результатами перевірок, повністю відображає ті зловживання, які є у міністерстві. Документ є в розпорядженні INSIDER.

Олег Гелевей, Фото: svoboda.org.ua

"Ідеться про сотні мільйонів, а самі зловживання мають конкретний системний характер. На ринку України є декілька сталих груп, які були і при нинішньому, і при минулому уряді… Такі структури не пускають на ринок конкурентів. Жодна інша фірма не може взяти участь у тендері", - розповів Гелевей кореспондентові INSIDER.

У сусідів ліки дешевші

За словами членів комісії, найвідвертіші махінації проводять із цінами на медичні препарати, якими пересічні українці користуються мало не щодня. Результати аналізу свідчать, що роздрібні ціни на окремі лікарські засоби в Україні перевищують ціни на відповідні товари в Білорусі та Російській Федерації у перерахунку на гривню, інколи - більш ніж на 60%.

 

"Проблема в тому, що, згідно з законом, ті, хто торгує ліками і медичним обладнанням, мають податкові пільги, та пільги на сплату акцизів і мита. Відповідно, наші нечисті "ділки" зацікавлені в тому, щоб показати найбільшу ціну після ввезення ліків, а прибутки, які до них приходять, йдуть за кордон на офшори і там розсіюються", - каже Гелевей.

Особливо це стосується ліків, які застосовують для профілактики та лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій і грипу. Ціни на них, залежно від пори року, можуть зростати до 21%.

Під час роботи комісії було доведено, що відбувається це за рахунок підвищення гуртово-відпускних цін українськими фармацевтичними підприємствами. Серед них "Київмедпрепарат", "Фармак", "Технолог", "Здоров’я", "Стирол Біофарм", "Лекхім-Харків", "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод".

Найвигідніше для українських компаній продавати ліки вартістю до 100 гривень, адже торговельна (роздрібна) надбавка на них може становити 25% від закупівельної ціни. На дорожчі медикаменти надбавка стає меншою, наприклад, на товари від 1000 гривень – усього 10%.

"2012 року по частині тендерів із державного бюджету переплачено понад 100 млн грн. Можна також говорити і про зловживання у таких програмах, як вакцинація - щеплення отримали 60% українців, коли в бюджеті заплановано повну вакцинацію", - розповів кореспондентові INSIDER голова ТСК Анатолій Дирів ("Батьківщина").

Не обійшлася без скандалів і закупівля автомобілів швидкої допомоги, яких у МОЗ замовили майже на мільярд гривень. За даними телеканалу ТВі, ПАТ "НВО "Практика", яке стане одним із найбільших постачальників, на кожній кареті заробить 290 тисяч гривень, а всього їх більше тисячі. "За нашими підрахунками, маємо понад 200 млн грн переплати за ці автомобілі", - каже Дирів.

Згідно з результатами конкурсу, за одну карету "швидкої" класу "В" МОЗ заплатить майже 650 тисяч. Ця сума складається з вартості автомобіля – вона постійна та становить 250 тисяч. Обладнання коштує 110 тисяч, а переобладнання (технічні роботи) обійдеться по 290 тисяч за авто. Журналісти стверджують, що за ці кошти в автомобілі можна встановити навіть джакузі.

"Регіонали" проти

Систематичні затримки медикаментів та обладнання для лікарень, низька якість і завищені ціни, спроба створити монополію на ринку державних закупівель МОЗ – це лише частина тих порушень, які було виявлено під час роботи тимчасової комісії.

Але є одна проблема – для того, щоб результати роботи ТСК якось змінили ситуацію, звіт має схвалити Верховна Рада, відзвітувати перед якою досі не вдалося.

"Спочатку звіт підписали 11 із 13 членів ТСК, однак згодом представники ПР відмовилися від підписів. Попри це, сім підписів, які залишилися, цілком достатньо, аби направити в парламент, - розповідає Гелевей. - Декілька тижнів поспіль його ставили на п’ятницю, що означає – похоронити звіт. Думаю, зараз роблять усе, аби звіт не те, щоб не схвалили, а навіть не розглядали в сесійній залі".

 Володимир Мисик

"Регіонал" Володимир Мисик, який також входить до ТСК, пояснив, що роботу комісії ще не завершено, тому підписання звіту не скасували, а просто перенесли.

"60% відповідей на наші запити ще не дійшли, а більшість тих, на які вже відповіли, потребують уточнень. Ми запитували одне, а у відповідь нам приходило зовсім інше, або просто без уточнень. Ми ж не можемо писати неперевірену чи не уточнену інформацію, тому ми не відмовилися підписувати, а просто перенесли своє рішення", - сказав Мисик кореспондентові INSIDER.

За його словами, роботу навряд чи буде завершено до кінця року, тому на повний звіт слід чекати вже 2014-го. Але пан Гелевей має щодо цього інші припущення.

"Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова - член Партії регіонів. Не думаю, що там є зацікавленість оприлюднювати факти зловживання. Думаю, на них тиснуть, адже у звіті - правдива інформація, заперечити яку дуже складно", - каже заступник голови комісії.

А поки члени ТСК вирішуватимуть, коли все ж подавати звіт, Міністерство охорони здоров'я і далі закуповуватиме ліки і медобладнання за завищеними цінами, відправляючи державні кошти на рахунки приватних структур, які так уміло пристосувалися до змін у законодавстві.

Заступник міністра охорони здоров'я Олександр Толстанов у коментарі кореспонденту INSIDER повідомив, що поки звіт не буде затверджений, ніяких дій з боку МОЗ не буде.

"Цей звіт тільки проект, я не можу говорити про махінації, якщо вони не підтверджені, нехай парламент затвердить звіт, і ми проведемо розслідування. Наші представники були на засіданнях, так, є помилки, але вони неминучі, коли проводять такі реформи. Якщо говорити про махінації, то треба, що б МОЗ провів розслідування, на якому рівні вони були, якщо були взагалі",- сказав Толстанов.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 09:38
Добавить
Система Orphus