Наскільки глибокою є боргова яма України

Порівняно з іншими країнами, український зовнішній борг не є великим. Проблема у відсутності розвитку економіки
19 марта 201508:00

Уперше в історії України зовнішній борг становитиме 191,26% ВВП, а дефіцит бюджету - 11% ВВП.

У березні Україна отримала перший транш від МВФ на суму $5 млрд. З них 2,2 млрд отримає НБУ для підтримки курсу гривні, а 2,8 буде спрямовано на фінансування планів уряду. Всього Україна отримає від кредиторів 17,5 млрд доларів.

Ця сума додасться до повного державного зовнішнього боргу, який, за інформацією Мінфіну, на 31 грудня 2014 року становив  $69,81 млрд (1 100,83 млрд грн).

Але, крім державного боргу, існує ще й корпоративний. Тобто борг комерційних банків та інших недержавних корпорацій. Разом із ним загальний борг України на 1 жовтня 2014 року становив $135,891 млрд. Насправді він дещо більший, бо ця статистика не враховує боргів АР Крим і Севастополя, анексованих Росією.

Таким чином загальний зовнішній борг України після отримання всього траншу МВФ становитиме 153,391 млрд доларів. Кожен громадянин України буде винен приблизно 3370 доларів.

З 2007 року наш держборг збільшувався неухильно, іноді майже подвоюючись за рік.

Динаміка державного боргу України (за даними Мінфіну)

Внутрішній валовий продукт (ВВП) України за офіційним обмінним курсом (official exchange rate) за підсумками 2013 року становив $175,5 млрд, але після обвалу гривні 2014-го він зменшився до $71,05 млрд. Саме таку цифру, тільки в гривнях - 1 трлн 538 млрд грн, нещодавно назвав перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський.

Таким чином після отримання всієї позики від МВФ уперше в історії України зовнішній борг становитиме 191,26% ВВП, а дефіцит бюджету - 11% ВВП.

До речі, однією з головних вимог кредиторів Міжнародного валютного фонду було утримання впродовж 2019-2025 років сукупного дефіциту сектору загальнодержавного управління - з урахуванням підтримки НАК "Нафтогаз України" і Пенсійного фонду - у середньому на рівні 10% від ВВП, але не більш ніж 12%.

Звідки ж узялися такі борги? Кожна держава позичає, щоб покрити дефіцит її бюджету. Мінфін стверджує, що дефіцит українського бюджету за підсумками минулого року становив 170 млрд грн, або 7,85 млрд доларів (за курсом НБУ на 15.03.2015).

Головні “чорні діри”, які безупинно поглинають гроші - це Пенсійний фонд, дефіцит якого в 2015 році заплановано на рівні 81 млрд грн, та НАК "Нафтогаз України". Його дефіцит за підсумками 2014 року становив 103 млрд грн.

До того ж, Україна виплачує вже накопичений борг у розмірі понад $75 млрд. Лише на виплату відсотків за ним витрачається щорічно понад 10 млрд грн.

Що ж планує зробити уряд, аби нарешті припинити падіння України у боргову яму? Нещодавно прем'єр Арсеній Яценюк оголосив, що завдяки підвищенню ціни на газ для населення та заміні джерел постачання газу вдалося скоротити дефіцит бюджету НАК "Нафтогаз України" з $8 млрд до одного.

Крім того, Україна пообіцяла МВФ підвищити тарифи і доходи населення, скоротити спеціальні пенсії та обмежити виплати працюючим пенсіонерам. Щодо останнього заходу, то він запрацює вже з 1 квітня цього року, коли в період роботи пенсіонера йому виплачуватиметься пенсія у розмірі 85%, але не менше за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За розрахунками Камбіну, це дозволить зекономити 4 млрд грн.

В інших країнах

Бюджетний дефіцит - це головний біль не лише української економіки. Ось перша десятка країн світу з найбільшими зовнішніми боргами, які іноді в декілька разів перевищують їх ВВП.

Країна Зовнішній борг, $ % боргу від ВВП
США 17,997 трлн 106
Великобританія 9,591 трлн 406
Німеччина 5,547 трлн 145
Франція 5,750 трлн 222
Китай 3 трлн 37,5
Японія 2,861 трлн 60
Голландія 2,527 трлн 316
Люксембург 3,472 трлн 3443
Італія 2,651 трлн 124
Іспанія 2,305 трлн 167

Дані cia.gov на 31.12.2012 року

Зовнішні борги головних промислово розвинених країн набагато перевищують українські. А зовнішній борг, наприклад, Великобританії чотириразово перевищує її ВВП. Чому ж тоді їх кредитний рейтинг залишається високим, а економіки - міцними?

"Усі держави хочуть отримувати живі ресурси, більше витрачати та швидше розвивати власну економіку. Саме це й призводить до накопичення боргів, - пояснює директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. - Суттєва ж різниця зі ситуацією в Україні полягає у тому, що розвинуті країни беруть гроші в борг на тривалий термін і під низькі відсотки, оскільки вони мають стабільну національну валюту. Відтак обслуговувати ці борги вони здатні за рахунок економічного зростання. В Україні ж, як ми бачимо, спостерігається протилежна ситуація: національна валюта нестійка, її різкий обвал призводить до значного збільшення виплат за борговими зобов’язаннями, а через це кредитори дають гроші під високі відсотки.

Утім, оскільки Україна намагається вирватися із замкненого кола боргів і стабілізувати власну економіку, було би корисно вивчити досвід деяких боржників із першої десятки.

США: 18 трильйонів доларів

Американці настільки занепокоєні власним боргом, що навіть створили спеціальний онлайн-годинник, який показує заборгованість у режимі реального часу.

 

Найбільшим кредитором Сполучених Штатів є Китай. Американці заборгували йому $1,24 трлн. Далі йдуть Японія ($1,23 трлн), Бельгія ($335,4 млрд) та фінансові установи на Карибських островах - Багамах, Бермудах, Кайманах, Панамі, Антільських островах Голландії та Віргінських островах Британії.

Цікаво, що США заборгували $86 млрд Росії та $84,8 млрд Мексиці. Така ситуація призводить до того, що Китай уважно спостерігає за найменшими неприємностями у США, які можуть позначитися на їх фінансовій стабільності.

Коли у 2013 році виник ризик дефолту американської економіки, віце-міністр фінансів Китаю Чжу Гуан’яо (Zhu Guangyao) навіть зробив спеціальну заяву на засіданні уряду: “Ми просимо США вдатися до всіх належних кроків, аби до 17 жовтня підвищити крайню межу боргових зобов’язань і запобігти дефолту, забезпечивши тим самим безпеку китайських інвестицій в американську економіку”.

Головні іноземні власники казначейських цінних паперів США (за даними Мінфіну США)

Щодо Росії, то її частка в "борговому пирозі" США теж доволі суттєва. Вона, наприклад, у декілька разів перевищує ВВП штатів Монтана, або ж Південної чи Північної Дакоти. "Будемо сподіватися, що російський президент не телефонуватиме колекторам", - жартують американці.

Уряд США пропонує декілька заходів боротьби із заборгованістю:

  1. Відкрити кордони для іноземних працівників і бізнесменів, які могли би сплачувати більше податків.
  2. Підвищити пенсійний вік з 60 до 70 років. Це дозволить збільшити кількість платників податку з прибутку та скоротити їхню залежність від системи соцзабезпечення.
  3. Зменшити адміністративні перешкоди для бізнесу, які призводять до втрати щонайменше $1 трлн податків на рік.
  4. Скасувати податкові пільги для фізичних осіб і корпорацій, що дасть близько $1 трлн додаткових податків на рік. Окрім того, планують підвищити податок на продаж бензину й інших видів палива.
  5. Уважно вивчати досвід боротьби із боргами в інших країнах.

Великобританія: 9,5 трильйона доларів

Через фінансову кризу за останні п'ять років борг Великобританії подвоївся. Ще у 2011 році журнал Forbes писав, що на кожен зароблений фунт стерлінгів мешканці британських островів винні чотири. Відтоді ситуація майже не поліпшилася. У 2009 році бюджетний дефіцит цієї країни сягнув 9% її ВВП. Майже як в Україні з її 11%.

Бюджетний дефіцит Великобританії у 2003-2019 роках, млрд фунтів стерлінгів (прогноз Управління з бюджетної відповідальності)

Варто зауважити одну характерну особливість британських боржників. У 2007 році уряд лейбористів (британські ліві) позичив £37,7 млрд, з яких більшу частину (£28,3 млрд) інвестував у великі проекти. У 2013 році уряд консерваторів (британські праві) позичив £91,5 млрд, з яких інвестував лише £23,7 млрд. Місцеві експерти вважають це доволі красномовною ілюстрацією економічної політики лівих і правих.

Окрім того, попереджають експерти, в Британії дуже важливо розрізняти поняття зростання боргу та бюджетного дефіциту, бо вони не пов'язані напряму: уряд може позичати навіть тоді, коли дефіцит близький до нуля.

Кому саме винна гроші Великобританія, дуже добре видно з діаграми, складеної корпорацією ВВС за даними МВФ і Світового банку.

 

Британський уряд пропонує такі заходи для скорочення бюджетного дефіциту та боргового навантаження:

  1. Підвищення пенсійного віку у зв'язку зі старінням населення.
  2. Скорочення витрат на охорону здоров'я завдяки спеціальній системі оцінки видатків.
  3. Скорочення довгострокових пільг. Наприклад, замість виплати грошової допомоги за інвалідністю держава могла би надати людям із обмеженими можливостями якусь легку посильну роботу.
  4. Поступове підвищення податків для осіб із високим рівнем доходу.

Німеччина: 5,55 трильйона доларів

ФРН теж має свій "борговий годинник". З огляду на його дані, цій країні вдалося суттєво зменшити своє боргове навантаження.

 

Але зовсім нещодавно картина німецьких кредиторів виглядала так. На той час зовнішній борг ФРН дорівнював 176% її ВВП, а кожен німець був винен 50 659 євро.

Кому винна гроші Німеччина?

Інфографіка ВВС на кінець 2011 року

Німецька історія знає одну подію, яка радикально скоротила зовнішні борги країни. Зазвичай її називають Лондонська боргова угода. Трапилася вона у 1953 році, коли провідні капіталістичні країни вирішили врятувати економіку післявоєнної Німеччини від дефолту. На той час країна була винна за умовами Версальського договору 1919 року 16 млрд марок урядам і приватним банкам США, Франції та Британії.

Німеччина так і не змогла виплатити ці гроші у 1930 році, але після війни таки вирішила розплатитися для відновлення своєї фінансової репутації. Крім того, після війни Німеччина позичила ще 16 млрд марок у США. За умовами Лондонської угоди було вирішено скоротити цей борг до 15 млрд марок, а виплату продовжити аж до 1983 року.

Сьогодні німецька економіка вважається найсильнішою в ЄС і таких угод більше не потребує. Профіцит рахунку поточних операцій Німеччини в 2014 році сягнув $285 млрд, що навіть краще, ніж у Китаї.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель, якщо й згадує про чиїсь зовнішні борги, то тільки про грецькі. Нещодавно вона заявила, що надавати якісь пільгові умови виплати боргу цій країні не варто: якщо набрав кредитів, треба нести за них відповідальність і вчасно розплачуватися.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

23.11.2018, 12:39
Добавить
Система Orphus