"Ядерна війна" скасовується

Як необережна заява російського віце-прем'єра ледь не залишила українські АЕС без ядерного палива
Дмитро Рогозін. Фото A.Savin с сайта wikimedia.org
28 марта 201408:00

На початку березня російський віце-прем'єр Дмитро Рогозін зробив необережну заяву – натякнув, що ядерного палива на українських атомних станціях вистачить лише до кінця квітня. В Україні ці слова сприйняли, як початок "ядерної війни".

Після кількох тижнів затишшя НАЕК "Енергоатом" отримує 300 мільйонів гривень на закупку того ж таки палива в росіян, а про конфлікт із поставками вже нічого не чутно. Що змінилося за цей час?

Монопольна залежність

В Україні є чотири діючі атомні електростанції: Запорізька, Рівненська, Південно-Українська і Хмельницька. Всі вони перебувають у ідпорядкуванні державної компанії "Енергоатом". 15 енергоблоків загальною потужністю майже 14 тисяч МВт забезпечують 50% потреб країни в електроенергії.

З 2011 року в Кіровоградській області планується створення спільного українсько-російського заводу з виробництва ядерного палива, але до справжнього будівництва справа так і не дійшла. В середині лютого "Росатом" повідомив, що його партнер – держпідприємство "Ядерне паливо" – не зміг вчасно внести $42 мільйони у статутний капітал новоспеченого заводу, тож робота зупинилась. Офіційна причина – нестача грошей в українському бюджеті.

Поки будівництво стоїть, паливо і далі доводиться імпортувати. Ще з початку 2000-х років розробляється проект кваліфікації на українських АЕС продукції американської компанії Westinghouse, проте назвати його успішним складно. Після перших поставок виникли проблеми в експлуатації так званих касет і проект відправили на доопрацювання.

За винятком цих розробок, у плані ядерного палива Україна повністю залежна від Російської Федерації, яка, крім поставок нового, переробляє відпрацьоване паливо для подальшої його експлуатації.

Але співпраця є плідною для обох сторін. Як повідомляв lb.ua, Україна займає половину російського зовнішнього ринку поставок і щороку приносить їй близько $500 мільйонів, плюс $100 мільйонів за переробку.

Війна війною, а поставки за розкладом

Майже відразу після заяви Рогозіна генеральний представник "Росатома" в Україні Олександр Мертен повідомив, що, незважаючи на складне політичне становище, компанія не має наміру припиняти поставки ядерного палива.

"Ми ні на секунду не припиняли нашої співпраці та взаємодії з українськими партнерами - НАЕК "Енергоатом", держконцерном "Ядерне паливо" та іншими підприємствами. Ми чітко за графіком виконуємо всі взяті на себе зобов'язання з постачання ядерного палива, обладнання, матеріалів, проведення робіт і надання послуг на українських АЕС", - сказав Мертен у коментарі УНІАН.

Українські партнери "Росатому", схоже,  цим словам довіряють.

25 березня на засіданні Ради оптового ринку електроенергії (ОРЕ) держпідприємство "Енергоатом" звернулося до комісії з проханням надати їй 300 мільйонів гривень для авансової оплати за поставку ядерного палива російською компанією "ТВЕЛ", що входить у структуру "Росатома".

 

Для теплових генерацій ситуація з запозиченням грошей звична. Майже на кожному засіданні Ради ОРЕ, що відбувається раз на місяць, теплові енергогенеруючі компанії звертаються до ринку з проханням про виділення кредитів. Але лист голови "Енергоатому" Юрія Недашковського про запозичення 300 мільйонів був для Енергоринку несподіваним.

"Ці гроші - передплата за ядерне паливо. Ми кредитуємо генерацію для того, щоб закупівля все ж відбулась. Але виходить, що ці гроші ми забираємо в інших виробників електроенергії", - сказав INSIDER голова Ради оптового ринку електроенергії Борис Лісовий перед прийняттям позитивного для "Енергоатому" рішення.

Питання стояло лише в нестачі грошей, про проблеми з транзитом чи поставками російського палива вже не йшлося.

Скандал на рівному місці

Формальним приводом для конфлікту стало прийняте Державною інспекцією ядерного регулювання (ДІЯР) ще 28 січня рішення про обмеження транзиту палива через територію України у зв’язку з нестабільною ситуацією.

До заяви Рогозіна про нього майже ніхто не знав. Не скаржився навіть "ТВЕЛ", хоча саме він займається поставками. Після низки публікацій про початок "ядерної війни" в компанії вирішили все ж прокоментувати ситуацію.

"Незважаючи на заборону на пересування залізничних складів із продукцією ядерного паливного циклу по території України, "ТВЕЛ" продовжує гарантовано, у встановлені контрактами терміни, постачати паливо для європейських АЕС із використанням альтернативних маршрутів", - повідомлялось на офіційному сайті "ТВЕЛу".

Ніяких проблем із поставками в Україну теж не виникало.

"Проблем із поставками ядерного палива і з переробкою відпрацьованого у нас із "ТВЕЛом" не виникало, тому приводів для переживань немає і не було", - повідомили INSIDER у прес-службі "Енергоатому".

Джерело, знайоме з ситуацією, повідомило INSIDER, що обмеження було скасовано вже через кілька днів після виступу Рогозіна. За словами співрозмовника, це було простою формальністю.

Цю інформацію INSIDER підтвердила ядерна інспекція. У ДІЯРі повідомили, що насправді рішення про тимчасову заборону перевезень ядерних матеріалів територією України було прийняте не 28 січня, а 19 лютого. Крім транзиту, воно стосувалось і поставок палива на українські АЕС. Але одразу після заяви Рогозіна нормативний акт було скасовано.

"Тимчасову заборону на перевезення ядерних матеріалів територією України було скасовано 6 березня. Причетним підприємствам і центральним органам влади було надіслано листи з відповідним повідомленням", - повідомили в інспекції.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 14:51
Добавить
Система Orphus