У серпні 2013 року уряд Миколи Азарова виділив фірмі "Євро Фінанс ЛТД" держгарантії для залучення фінансування в рамках будівництва Білоцерківського сталепрокатного заводу.
Гроші планували залучити 2013-го в розмірі 1,35 млрд гривень.
У "Євро Фінанс ЛТД" непроста історія. Ще на стадії обговорення плану будівництва заводу 2007 року жителі міста Біла Церква (Київська область) виступили проти спорудження: влаштовували мітинги й акції протесту, в першу чергу через екологічний ризик (район має статус зони посиленого радіологічного контролю, де заборонено зводити підприємства, що завдають шкоди навколишньому середовищу).
Ось на цьому відео тоді ще президент України Віктор Ющенко розповідає про доцільність будівництва заводу.
Поступово засновник фірми, виходець з Ірану Алі Мохаммад Хані Омран налагодив діалог із керівництвом міста, створив фонд, за кошти якого в місті проводили благодійні заходи, концерти. Хвиля обурення жителів міста стихла.
Компанія має дві доволі великі ділянки землі, що фактично розташовані на території міста, поряд із річкою та Одеською трасою, але насправді вважається, що ці землі належать до території села Шкарівка.
В Алі Омрана вистачило грошей лише на те, щоб побудувати на одній ділянці ось таку конструкцію.
![]() |
Вона вже поросла бур'яном і заіржавіла. В другому будинку сидить охорона.
![]() |
Поряд стоїть підйомний кран.
![]() |
Як відомо, основна діяльність "Євро Фінанс" - збирання металобрухту. На офіційному сайті компанії сказано, що "Євро Фінанс ЛТД" контролює шосту частину українського ринку втормета.
До компанії входить "Київвтормет", "Одеський втормет", "Запорізький втормет", "Тернопільський втормет", кіровоградське підприємство "Вторинні ресурси", "Олександріявтормет" та інші, які щороку заготовляють близько двох мільйонів тонн чорного металобрухту. Компанія постачає лом на підприємства "Метінвесту", "Запоріжсталі" і ДЕМЗ (Донецький електрометалургійний завод). 2011 року, за даними Forbes, виручка найбільшого підприємства з групи Омрана - "Укрвторчермета" - сягала 2,3 млрд гривень.
Як зазначає видання, у травні 2012 року в "Євро Фінанс" з'явився новий співвласник. Кіпрська Citrullus Trading придбала в Омрана 40% у капіталі "Євро Фінанс". Citrullus Trading володіють на паритетних засадах Warwick LTD із Британських Віргінських островів і кіпрська Melintroco Trading, яка на 100% належить жителю Єнакієвого 21-річному Арсенові Іванющенку - синові "регіонала" "Юри Єнакієвського" (Юрій Іванющенко).
![]() |
![]() |
Як відомо, Іванющенко має тісні стосунки зі своїм земляком, президентом України Віктором Януковичем , а до сфери його інтересів зараховують фінанси, машинобудування, вугільну промисловість.
У вересні 2013 року прес-служба Юрія Іванющенка спростувала інформацію про зв'язок "Євро Фінанс" із депутатом і його сім'єю. "Відповідально заявляємо, що ніякого відношення підприємство з іноземними інвестиціями ТОВ "Євро Фінанс ЛТД" не має ні до яких структур, так чи інакше пов'язаних із народним депутатом Іванющенком Ю. В. або з членами його сім'ї, включно з сином Арсенієм", - зазначено у відповіді на запит агентства Інтерфакс-Україна.
У листопаді 2013 року у ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Євро Фінанс ЛТД" почала переводити акції підприємств на афілійоване з нею ТОВ "Металінвест ЛТД".
ТОВ "Металінвест ЛТД" зареєстровано 29 грудня 2010 року і на час створення 100%-ва частка перебувала у власності Алі Омрана.
Своєю чергою, цікавою виявилася позиція губернатора Київщини. За даними "Інтерфакс-Україна", голова Київської облдержадміністрації Анатолій Присяжнюк висловився проти будівництва компанією "Євро Фінанс" металургійного заводу в Білій Церкві.
"Ми вивчили це питання, воно залишається складним, тому що суспільство не погоджується, і ніхто його не лобіює", - сказав Присяжнюк. За словами губернатора, він запропонував визначити для майданчика нове призначення. "Можливо, під житловий комплекс. Нехай громада вирішує", - зазначив голова Київської ОДА.
Позиція Присяжнюка виглядає дивною, адже саме за клопотанням Київської обласної держадміністрації уряд погодився надати "Євро Фінанс" гарантії під позикові кошти.
![]() |
Алі Омран |
Алі Омрана здивувала заява губернатора області, оскільки ніяких документів про позицію обласної влади проти будівництва заводу компанія не отримувала.
"У нас на руках усі документи. Ми почали будівництво три роки тому. Завод збудовано на 30%", - сказав виданню президент "Євро Фінанс".
Чесно кажучи, на фото видно лише купу металобрухту, а не 30% заводу.
Компанія планує вкласти в будівництво електрометалургійного заводу $550 млн, хоча вже вклала $100 млн власних коштів.
Підприємство планує виробляти на рік 1,8 млн тонн заготовки і сортового прокату на електродугових печах, де як сировину використовуватимуть металобрухт.
Першу чергу потужністю 850 тис. тонн продукції на рік планують запустити 2015-го , другу - 2017 року, однак як це зроблять, якщо зараз на території лише бур'ян, – таємниця.
Підсумок: уряд виділив держгарантії для залучення 1,35 млрд гривень на будівництво заводу, який пов’язаний з Іванющенком. Завод не будують, незважаючи на те, що фінанси планували залучити ще 2013 року.
Сьогодні, як і рік тому, коли я вперше потрапив на територію будівництва заводу, там лише бур'ян. За час, що минув із моменту виділення держгарантій, там поставили один кран.