У Старобільському районному суді вже третій рік розглядають справу про держзраду та посягання на територіальну цілісність екс-регіонала Олександра Єфремова.
Він перебуває у СІЗО з 2016 року. Запобіжний захід йому продовжують регулярно. Нині справу розглядають по суті.
22 листопада минулого року в суді почали перехресний допит чотирьох свідків:
- колишнього керівника міліції Луганської області Володимира Гуславського;
- колишнього прокурора Луганської області Сергія Стося;
- екс-голову обласного управління СБУ Олександра Петрулевича;
- його заступника Олега Животова.
З тих пір минуло 4 місяці, а жодного наступного засідання (всього - 16) з перехресним допитом не відбулось.
В чому обвинувачують Єфремова?
Олександр Єфремов – один із колишніх лідерів "Партії Регіонів". Після захоплення державних установ у Луганську та створення так званої "Луганської народної республіки", його затримали.
За версією слідства, Єфремов організовував захоплення будівель Луганської обласної державної адміністрації та Служби безпеки України навесні 2014 року. Тоді приміщення захоплювали озброєні люди під виглядом "народних ополченців".
Детально про захоплення адміністративних приміщень у Луганську Insider писав у 2014 році.
Також Єфремова обвинувачують у сприянні створенню та діяльності терористичної організації "Луганська народна республіка" та державній зраді.
У 2015 році його затримали, а згодом відпустили під заставу. Наступного 2016 року Єфремова повторно затримали в аеропорту "Бориспіль" із квитком до Відня, де, за даними журналістів, проживав його син.
![]() |
Затримання Олександра Єфремова. Фото: ГПУ |
Хто свідки у справі Єфремова?
Усі четверо свідків, які взяли участь у перехресному допиті, мають безпосереднє відношення до подій 2014 року, коли так звані "ополченці" захоплювали СБУ.
Володимир Гуславський. Саме він керував луганською міліцією під час захоплення приміщення СБУ. Тоді там зібрався мітинг. Повісили російський прапор та вмикали російський гімн. Парк поблизу огородили колючим дротом, поставили так звані "блок-пости", на яких чергували "протестувальники". Вони називались "казаками". Поруч також стояли автобуси.
Як писав Insider раніше, коли більшість з так званих протестувальників пішли на штурм, міліціонери не мали команди захищати приміщення. Один із офіцерів СБУ розповідав, що кордони були вибудувані таким чином, щоб його було найлегше прорвати. Що, зрештою, і сталось.
У серпні 2017 року під час засідання у справі Єфремова Гуславський заявляв, що шестеро людей, які згодом захопили будівлю Луганського управління СБУ, були затримані та перебували у СІЗО, яке було підпорядковане міліції. Рішення суду на їхнє затримання чи арешт не було.
![]() |
Володимир Гуславський. Фото: Fb Ігор Стокоз |
Олександр Петрулевич та Олег Животов. Керували обласним управлінням СБУ. Їм, як і Гуславському, закидали "здачу" приміщення сепаратистам.
Напередодні захоплення СБУ затримала кількох основних проросійських диверсантів. Про це Животов говорив в інтерв’ю виданню "Тиждень".
"5 квітня ми провели масштабну операцію. Арештували чимало людей, але особливо відмічу Карякіна (нині – голова "парламенту ЛНР"), Рєльке (перший командувач "АЮВ"), Шварьова та Дядюна (майбутня 4 бригада "ЛНР"), Струбчевського та Моралішвілі (майбутня бригада Дрьомова), Сабакаря з "донского казачества" (першого начальника "штаба контррозвідки ЛНР"), капітана ГРУ Банних тощо", - розповідав Животов.
Затримання цих осіб - одне з ключових питань допиту, який ніяк не може відбутись.
"Агресивна юрба в розпал штурму (!), пропустила до нас Гуславського, який нам пообіцяв: мовляв, відпустіть затриманих "и тогда я уведу толпу от управления", при цьому надавши слово офіцера. А на понеділок пообіцяв особисто доставити звільнених осіб до суду. Зі скрипом отримали дозвіл Києва, відпустили.
Але Гуславський навіщось особисто привіз Рєльке і Ко з ізолятору прямо під управління, де вони й очолили подальший штурм", - заявляв Животов.
Проте співробітники СБУ, які були під час штурму в управлінні, у розмові з Insider казали: Петрулевич здав будівлю СБУ, здав зброярню, завантажив деякі документи у приватне авто і виїхав ймовірно в Донецьк. Більшістю таємних матеріалів, особовими справами співробітників і подібними даними заволоділи сепаратисти, хоч деякі працівники на свій страх і ризик виносили частину “секретки” на собі.
Сергій Стось. Був прокурором Луганської області. У травні 2014 року сепаратисти
також захоплювали приміщення обласної прокуратури. 2 травня після переговорів із Сергієм Стосем, приміщення вони звільнили.
Після окупації Луганська Стось став заступником прокурора Київської області. Нині його прізвище серед керівництва столичної прокуратури не значиться.
Під час початку перехресного допиту до Стося було найменше питань.
Що відбувається в суді зараз
На 18 березня було призначено чергове засідання, на якому мали б провести перехресний допит усіх чотирьох свідків. Для цього використали відео-зв'язок. Свідки мали свідчити, перебуваючи у Шевченківському районному суді Києва.
Однак, з’явились лише екс-керівники СБУ Петрулевич та Животов. Стось про причину своєї відсутності не повідомив, а Гуславський надав суду заяву, що перебуває на лікуванні і не може взяти участі в процесі.
При цьому він попросив взагалі не викликати його до суду через його хворобу, мовляв ті свідчення, які він давав на під час досудового слідства, - вичерпні.
Гуславський також надав довідку з лікарні. Однак, там зазначено, що термін перебування його на стаціонарному лікуванні закінчився 6 березня. Адвокати Єфремова звернули на це увагу суду. Вони вважають, що Гуславський просто ухиляється від свідчень в суді, адже під час минулого його допиту було, на думку захисту, багато суперечностей.
Суддя Олександр Пелих зазначив, що перехресний допит зривається вже багаторазово через неявку окремих свідків. Сам Єфремов додав, що це вже 16 випадок.
Зрештою, суддя переніс допит на 27 березня та застосував до Стося та Гуславського примусовий привід.
Тепер прокурор Павло Кожухівський зобов’язаний доставити свідків до суду. При чому, наступного разу використання відео-зв’язку буде неможливим, тому всі четверо свідків мають прибути до Старобільська.
Наступне ж засідання по суті відбудеться 19 березня. Суд заслухає докази захисту та попросив адвокатів визначитись із переліком свідків сторони захисту.
Суддя також звернувся до Єфремова, аби той був готовий свідчити в суді.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua