Скраплений газ за заниженими цінами в Україні продають із 2009 року з ініціативи уряду Юлії Тимошенко. За задумами чиновників, це мало б забезпечити пальним за пільговими цінами домашні господарства, які не підключені до газової мережі.
Але зараз на аукціони виставлявся майже весь вироблений держкомпаніями скраплений газ, об'єм якого в рази перевищує потреби населення.
Річний попит на балонний газ коливається в межах 70-80 тисяч тонн. А на спецаукціонах 2013 року "Укргазвидобування" продала 201,066 тис. тонн скрапленого газу, повідомила компанія у відповіді на запит INSIDER. Із цих обсягів 155 тис. тонн було реалізовано за пільговою ціною - 2130 гривень за тонну. Ще 17 тис. тонн продано по 7789 грн за тонну, 16,8 тис. тонн по 7985 грн і 12,3 тис. тонн по 8133 грн за тонну.
Різниця між спожитим населенням і реалізованим на спецаукціоні скрапленим газом потрапляє в баки автомобілів через заправні станції, але вже за ринковими цінами. Маржа на тонні становить 5-8 тисяч гривень.
Фаворитами спеціалізованих аукціонів із продажу скрапленого газу для потреб населення з 2010 року є структури, пов’язані з бізнесменом Сергієм Курченком – власником групи СЄПЕК.
Майже всі минулорічні обсяги викупили п’ять компаній, які пов’язані з Курченком.
Однак у середині 2013-го державна компанія "Укргазвидобування" спробувала зупинити схему. Вартість відвантаження скрапленого газу було збільшено в 50 разів - до 3,5 тис. грн за тонну, і відвантаження призупинилися.
Паралельно пальне держкомпанії почали продавати через "Західну нафтогазову компанію", пов’язану з Юрієм Борисовим. Він є головою правління "Укргазвидобування" і креатурою Дмитра Фірташа. За даними Oilnews, це дозволило "Західній нафтогазовій компанії" потрапити в коло найбільших операторів скрапленого газу 2013 року.
Відновлення бізнесу
Однак наприкінці року Курченко зміг відновити статус-кво. В грудні на "Першій незалежній біржі" було проведено чотири спецаукціони, на яких реалізували 42 744 тонни скрапленого газу. Левову частку обсягів скупили вже згадані структури.
Біржа належить Курченкові та володіє монопольним правом на організацію аукціонів із продажу нафтопродуктів виробництва держкомпаній.
За результатами одного з грудневих аукціонів було реалізовано 16,9 тис. тонн скрапленого газу за 36 млн гривень по 2 130 гривень за тонну пального. Звіт про результати торгів є в розпорядженні INSIDER.
![]() |
14,2 тис. тонн на 30,2 млн гривень придбали ТОВ харківського бізнесмена (INSIDER уже повідомляв, як саме вони пов'язанні з СЄПЕК Курченка): "Черкасигазпостач", "Харківспецгазпостач", "Донецькпобутскрапгаз", "Київоблпропангаз".
Іще 2,7 тис. тонн на цьому аукціоні докупили газорозподільні підприємства – міськ- та облгази. При цьому максимальні лоти, придбані газорозподільними компаніями, становили від декількох десятків до декількох сотень тонн, тоді як зазначені ТОВ купували від сотень до тисяч тонн пального.
Ринкова оптова ціна скрапленого газу на початку січня, за даними консалтингової групи "А-95", становила 10 700 гривень за тонну. Маржа з одного аукціону компаній Курченка, з урахуванням витрат на закупівлю та відвантаження, становила 5 070 гривень із тонни або 72 млн гривень за весь придбаний обсяг.
До підвищення ціни виручка на газі зі спецаукціонів була приблизно на третину більшою.
Черговий аукціон - черговий прибуток
Через місяць на "Першій незалежній біржі" відбулося ще два спецаукціони (173-1 та 173-2) з продажу скрапленого газу, на яких "Укргазвидобування" реалізувало 27 637 тонн пального. Ціна становила 2 130 грн за тонну.
INSIDER отримав від джерел у Кабміні інформацію про результати одного з цих аукціонів.
На спецаукціоні №173-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення ТОВ Курченка за 24,5 млн гривень придбали 11,52 з 14,56 тис. тонн виставленого на реалізацію.
Маржа реалізації цього пального на ринку при оптовій ціні 10 530 гривень за тонну, з урахуванням витрат на покупку та відвантаження, становила 56,6 млн гривень. В аукціоні також брали участь газорозподільні компанії, які закуповували пальне в обсягах до 200 тонн.
Наприкінці січня INSIDER звернувся через прес-службу Міністерства енергетики та вугільної промисловості до міністра Едуарда Ставицького із запитом про ситуацію з проведенням спеціалізованих аукціонів із продажу скрапленого газу.
Паралельно запит було надіслано на сторінку Ставицького у Facebook. Людина, яка адмініструє сторінку міністра, порекомендувала звернутися у прес-службу. Відповіді на момент публікації не отримано.
"Укргазвидобування", як і "Перша незалежна біржа", на запити видання не відповіли.
Раніше спеціалізовані аукціони проводили раз на рік. На них компанії викуповували річні прогнозовані обсяги виробництва скрапленого газу державними компаніями. З 2013 року такі аукціони проводять раз на місяць.