Закрытые тюрьмы «ДНР»: кто ответит за концлагерь в Донецке

6 сентября 201911:10

Колишні бранці тюрми в Донецьку називають її справжнім концтабором – прихованим від сторонніх очей і неймовірно жорстоким по відношенню до утримуваних там людей.

Бойовики заперечують існування  тюрми, яку прозвали "Ізоляцією", а українські силовики знайшли і заарештували ймовірного організатора місця катувань.

Як з "Ізоляції" зробили тюрму

У 2010 році на території заводу ізоляційних матеріалів у Донецьку почала діяти неприбуткова організація, що займалась культурними проектами. Назву отримала від місця, де базувалася – "Ізоляція".

Вона займала 8 га території. Там розміщувались різні інсталяції. Найвідоміші з них – фасад будинку, що лежить на землі аргентинця Леонардо Ерліха та димова труба у вигляді тюбика з губною помадою. Її вигадав бельгієць Паскаль Мартін Тайю, який був вражений тим, що після Другої світової війни жінки відбудовували шахти на Донеччині.

Гігантська губна помада на території “Ізоляції”. Фото “Радіо Свобода”, 2012 рік

У червні 2014 року "Ізоляцію" захопили бойовики. Команда культурної платформи перебралась до Києва. Сепаратистам дістались виставкові простори, лабораторія цифрового виробництва, бібліотека та лекторії фонду.

Ці приміщення, кажуть у фонді, використовуються як таємна в'язниця, існування якої не підтверджується ватажками “ДНР”, тому доступ до її приміщень залишається закритим для міжнародних гуманітарних і правозахисних місій.

Представники платформи культурних ініціатив збирають серед колишніх бранців тюрми-"ізоляції" свідчення, аби довести існування катівні.

"Від колишніх в'язнів, яким вдалося потрапити на волю, відомо, що територію  перетворено на тюрму, де людей утримують свавільно, катують та примушують до рабської праці", - кажуть у фонді.

Самі ж бранці "ізоляції" розповідають деталі.

Свідчення колишніх полонених

"Ізоляція – це культурний оазис, де проходили важливі культурні заходи", - розповідає на прес-конференції один із колишніх в’язнів тюрми "ДНР" Ігор Козловський.

У січні 2016 року він опинився у підвалі – в центральному офісі "Ізоляції", де люди знаходились по 100 і більше днів, навіть по півроку.

"Це дійсно підвали, де люди лежать на підлозі. Жодних умов не існує, двічі на день виводять в туалет. Один раз на день годують. Я знаю одну людину, яку катували кожну ніч. Справді, це садистська методика, пов’язана з тим, щоб зламати людину і створити з неї не людину, а тварину", - розказує Ігор.

Вдень бранців ізоляції, за їх свідченнями, змушують виконувати брудну роботу.

Ще один колишній ув’язнений – Дмитро Потєхін. Він писав журналістський матеріал для одного із закордонних видань. Вирішив поїхати в Донецьк без акредитації. Чому прийняв таке рішення, пояснює:

"Я знав що є процедура акредитування… Чому про "ізоляцію" так мало відомо? Тому що багато журналістів, які їхали туди, отримували акредитацію і так званий конвой. Для них була обмежена можливість пересуватись Донецьком. Я вирішив ризикнути.

Терористи знали, що журналісти – це окрема категорія. Тому вони намагались із журналістами обережно працювати. Там вони позиціонують себе не як терористи, а як ті, що за допомогою зброї рятують людей від “українських нацистів”. Місця, які дуже схожі на нацистські, не повинні були потрапити у фокус ні журналістів, ні дипломатів".

В "Ізоляції" Дмитра Потєхіна протримали 48 днів. Йому вдалось через місцевих жителів сповістити своїх рідних, де він перебуває.

Відсутність інформації у родин інших в’язнів "Ізоляції" про місцеперебування їх близьких Потєхін називає катуванням їх родичів.

"Тримання без інформації родичів затриманих – це психологічні тортури, визначені міжнародним правом", - говорить він.

Адвокат фонду "Ізоляція" Володимир Єфименко зачитав свідчення двох жінок, яких катували у секретній тюрмі ДНР.

Адвокат Володимир Єфименко у суді. Фото: Герман Крігер

Мовою оригіналу

Ірина, 2014 рік

"Когда начинались обстрелы, нас переводили в бомбоубежище. Холодное и сырое помещение. Задержанные там лежали на земле на матрасах и кусках пенопласта. В разговоре с одним из мужчин мы выяснили, что он там находился 37 дней. Мужчина лежал не двигаясь, поскольку с его слов, его сильно избивали и сломали ребра.

Запах там был ужасный…

Я видела следы побоев на их лицах, там содержались около 20-30 человек.

Во время одного из обстрелов нас перевели в другое помещение, там тоже содержалось около 20-25 человек…"

Галина, 2017 рік

"Приезжали незнакомые мне мужчины, заносили в подвал стол, сразу одевали мешок на голову, связывали скотчем руки и ноги, привязывали тело скотчем к столу, присоединяли к пальцам провода и пытали током…"

Ще одним відомим бранцем "Ізоляції" є журналіст Станіслав Асєєв. Він досі у полоні "ДНР". У 2018 році на російському пропагандистському телеканалі вийшло інтерв’ю з Асєєвим, де він "зізнається" у тому, що був шпигуном "для українських спецслужб".

Правозахисники і колишні в’язні "Ізоляції" закликали не сприймати ці зізнання Асєєва, яких від нього домоглися тиском та катуваннями.

Того ж 2018 року вийшла книга Асєєва "В ізоляції". Це збірка про життя окупованих територій Донбасу.

Володимир Єфименко переконує: фонд "Ізоляція" зібрав достатньо доказів того, що катування у секретній тюрмі ДНР тривають досі.

Як судять можливого засновника донецької катівні

Колишній голова "ЦВК" так званої "ДНР" Роман Лягін вперше після затримання з’явився перед українськими журналістами. Це сталось 3 вересня у Шевченківському суді Києва. Там мали провести підготовче засідання у справі, де його обвинувачують у тероризмі.

Роман Лягін у суді. Фото: Герман Крігер

Одним із епізодів є саме захоплення приміщень, де розташовувався фонд "Ізоляція".

"Лягін – це ідеолог "ДНР". Людина, яка часто бувала на телебаченні. Саме він керував захопленням "Ізоляції", - говорить Ігор Козловський.

Затримання Лягіна вкрите таємничістю.

Про те, що Лягіна затримали, ще у березні цього року повідомляла нардеп Наталія Веселова. Тоді вона писала, що Лягін здався за програмою СБУ “На тебе чекають вдома”. Пізніше в СБУ цю інформацію спростували, а сама Веселова виправила своє повідомлення та зазначила:

“Було б непогано, якби він (Лягін, - ред.) пройшов по програмі СБУ “На тебе чекають вдома”, і став цінним свідком”.

14 червня Лягіну таємно від журналістів обрали запобіжний захід – його арештували на 60 діб. Тоді представників ЗМІ зібрали в одному залі, а засідання провели в іншому. Ні в суді, ні в ГПУ не пояснили цю витівку. Запитань щодо Лягіна залишилось багато.

Після того, коли вже спливли 60 діб арешту, Лягіна, все ще під вартою, доставили до Шевченківського суду на підготовче засідання. Його очікувано відклали, бо ні сам Лягін, ні його захисник не ознайомились з матеріалами справи.

Коли ж таки затримали Лягіна? Коли спливає термін його запобіжного заходу? Чи готують його до обміну? Які ще кримінальні справи проти нього відкриті?

Прокурор Максим Комарницький у суді не зміг відповісти на жодне з цих питань.

Найпоширеніша відповідь прокурора: я не можу це коментувати. Фото: Герман Крігер

Він пояснив лише, що обвинувальний акт з епізодом "Ізоляції" передали до суду ще до того, як Лягін був затриманий. Тому він та його захисник не могли ознайомитись з ним. Через це засідання відклали аж на два місяці – до 1 листопада.

На питання, коли спливає термін тримання під вартою і чи не вийде Лягін на волю до 1 листопада, прокурор відповів:

"Не вийде".

Він підтвердив, що Лягін "дає свідчення". Також відомо, що триває слідство у ще одній справі проти Лягіна – за підозрою в держзраді. 

За твердженням прокурора, коли обвинувальний акт щодо держзради направлять до суду, справи об’єднають.

 Фото: Герман Крігер

Представники фонду "Ізоляція" 4 роки добивались, аби їх визнали потерпілими у цій справі.

На підготовчому засіданні суддя Олена Мєлєшак не дозволила представнику "Ізоляції" представляти фонд у якості сторони потерпілих. Це обурює адвоката Володимира Єфименка.

Колегія суддів відклала засідання. Фото: Герман Крігер

"Незважаючи на захоплене майно кількох суб’єктів підприємницької діяльності, СБУ не хотіла визнавати "Ізоляцію" потерпілою стороною. Держава усунулась від збору доказів. Ми робимо це самотужки – наполегливо фіксуємо факт створення закритої в’язниці", - каже Єфименко.

Координатор "Медійної ініціативи за права людини" Ольга Решетилова вважає показовим те, що фонд "Ізоляція" тривалий час не міг захистити свої права. За її словами, це свідчить про поганий стан справ щодо подій, пов’язаних з війною.

"Можемо констатувати неефективність розслідувань у цих справах", - резюмує вона.

Заставка: Фото: Герман Крігер

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

6.09.2019, 11:16
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus