С минимальным запасом: как Рада урегулировала переход приходов

18 января 201909:00

“Відійди від мене, нечисть”, - звертався голова Верховної Ради Андрій Парубій до голови “Опозиційного блоку” Вадима Новинського. Після двох невдалих спроб спікер парламенту втретє ставив на голосування законопроект про переходи релігійних громад.

Андрій Парубій, голова Верховної Ради
Відійди від мене, нечисть

Очільник “Опоблоку” підійшов до президії і намагався переконати Парубія, що той проводить голосування всупереч процедурі.

“За регламентом, якщо депутат заявляє, що до законопроекту є правки та зауваження, голова не має права виносити законопроект на голосування в цілому. У нас є такі правки”, - говорив з трибуни Новинський перед голосуванням.

Попри протести, депутатам “Опозиційного блоку” не вдалося зупинити голосування. Законопроект підтримали 229 народних депутатів - лише на три більше за мінімальні 226 голосів, необхідних для ухвалення документу.

Голосування за законопроект про переходи релігійних громад

Фракція

Загальна кількість депутатів

Проголосували “за”

Не голосували, відсутні, утрималися або були проти

“Блок Петра Порошенка”

135

86

49

“Народний фронт”

81

65

16

Позафракційні

60

30

30

“Опозиційний блок”

38

0

38

“Самопоміч”

25

16

9

“Відродження”

24

1

23

“Радикальна партія”

21

17

4

“Батьківщина”

20

9

11

“Воля народу”

19

5

14

ЗАГАЛОМ

423

229

194

Як переходитимуть громади

Чинний закон про релігійні організації дозволяє здійснювати переходи громад від одних релігійних організацій до інших. Та процедура таких переходів в законі не прописана.

“Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості”, - це й усе, що говорить закон про переходи парафій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Митрополит Київський Єпіфаній і нова сторінка українського православ’я

Зміни, які прийняли депутати врегульовують механізм переходів. Документ передбачає, що відтепер громади зможуть переходити від однієї церкви до іншої відповідно до рішення загальних зборів громади. Збори можуть скликати члени громади.

Щоб ухвалити рішення про зміну підлеглості необхідно, щоб рішення підтримало дві третини членів релігійної громади. Але є одна важлива деталь, кількість необхідних голосів рахуватиметься не від загальної кількості членів громади, а від мінімальної кількості членів за якої збори вважаються повноважними. А це вже визначається статутами самих громад.

Якщо припустити, що в статуті умовної громади для повноважності зборів необхідна присутність 50% членів, а в громаді 60 осіб, то дві третини необхідні для переходу - це 20 чоловік.

Рішення про зміну підлеглості засвідчуватимуть підписи членів релігійної громади, які підтримали таке рішення.

Нові правила захищатимуть права громадян, які відмовляться від переходу до іншої релігійної організації. Вони матимуть право утворити нову громаду та укласти договір про користування культовою будівлею з громадою, яка нею володіє або користується.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супостати, біси, кулаки: як Рада церкви перейменовувала

Що цікаво, зміни до закону забороняють релігійній організації відчужувати майно, якщо розпочато процедуру переходу громади від однієї релігійної організації до іншої. Під час переходу релігійні організації не зможуть продавати, обмінювати, заставляти, встановлювати іпотеку чи безоплатно передавати майно у власність чи управління сторонніх осіб.

Попри протести, депутатам “Опозиційного блоку” не вдалося зупинити голосування

Реакція на законопроект

Категорично проти законопроекту висловлювалися депутати “Опозиційного блоку”.

“Пропоновані зміни створюють суперечність з положенням чинних статутів релігійних громад, деякі положення законопроекту просто неможливо буде реалізувати, а інші прямо створять перепони для релігійної діяльності і можуть бути підґрунтям для корупції. Суть законопроекту – узаконити рейдерство храмів та майна канонічної Української Православної Церкви та під тиском правоохоронців і місцевої влади забезпечити масовий перехід парафій в новостворену Православну Церкву України”, - сказав Вадим Новинський.

Решта фракцій підтримували прийняття законопроекту.

“Мета його прийняття не в підіграванні якійсь одній релігійній громаді, як би прихильно чи ні ми до неї не ставилися, мета законопроекту – запобігти конфліктам, які хочуть спровокувати в Україні. Зараз, у зв'язку з активізацією релігійного життя, як ви знаєте, багато релігійних громад хоче змінити конфесійну приналежність, а хтось навпаки не хоче її змінювати. Закон це жодним чином ефективно не регулює. Це призводить до знищення майна в храмах, це призводить до конфліктів між громадами”, - сказав голова комітету з питань культури і духовності, депутат “Народного фронту” Микола Княжицький.

Голова комітету з питань культури і духовності, депутат “Народного фронту” Микола Княжицький

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шлях до автокефалії: як українська церква стала незалежною

Законопроект розкритикували в Українській православній церкві Московського патріархату.

“Під приводом, полегшення зміни підлеглості та нібито покращення процедури реєстрації статутів релігійних громад, народні депутати намагаються запровадити масову перереєстрацію статутів усіх релігійних організацій в Україні протягом року. Прийнятий закон націлений виключно на “догоджання і наповнення однієї релігійної спільноти”, - сказав протоієрей УПЦ МП Олександр Бахов.

Невдовзі після голосування депутати-“опоблоківці” зареєстрували дві постанови про скасування прийняття цього законопроекту. Це означає, що до розгляду їх в парламенті спікер Парубій не може підписати закон та передати на підпис президенту.

Екс-“регіонали” вказують на порушення процедури під час голосування: парламент не розглянув зауваження до законопроекту, депутатам не були надані супровідні документи до законопроекту за 7 днів до голосування, були виявлені факти “кнопкодавства”.

Скоріше за все, розблокують підписання закону вже на наступній сесії парламенту, яка розпочнеться 5 лютого.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

22.01.2019, 00:34
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus