Яценюк відкрив перші таємниці нової Конституції

Нова редакція Конституції запровадить місцеву і судову реформи та уріже повноваження президента
29 апреля 201411:23

Нова редакція Конституції запровадить місцеву і судову реформи та уріже повноваження президента.

Про це заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк під час виступу із трибуни парламенту.

"Сьогоднішнє засідання Верховної Ради має показати народові України, з якими повноваженнями народ обирає президента", - сказав Яценюк.

"Уряд України звертається до всіх політичних сил, щоб до 25 травня було записано та погоджено текст нової Конституції України. Така нова редакція має бути направлена до Венеціанської комісії та до Конституційного суду України", - сказав він.

"Нам украй потрібне єднання. Основна мета внесення змін - це не боротьба за владу, а розподіл влади… Ми наполягаємо на необхідності внесення зміни до Конституції та формування балансу влади між президентом, урядом, Верховною Радою і нашими судами", - додав прем’єр.

Яценюк також озвучив основні зміни, які міститиме нова редакція Конституції:

Реформа місцевого самоврядування

Обласні, районні адміністрації мають бути ліквідовані.

Місцеві територіальні громади повинні обирати голову виконавчого комітету в області та районі. Має бути створено виконавчі комітети в області та районі.

Передача державно-владних повноважень щодо бюджету, фінансів, економіки, соціальній і гуманітарній сферах виконавчим комітетам.

У зв’язку з ліквідацією державних адміністрацій буде недоцільним збереження представництва державної влади в районах. Відповідно до нової Конституції, повинні бути засновані винятково державні представництва на обласному рівні. Держпредставництво повинно займатися тільки одним – контроль за додержанням законодавства на території кожної області та адміністративно-територіальної одиниці. Представництво не повинно мати жодного фінансового й економічного впливу на розвиток регіонів. Левова частка повноважень переходить до відповідного виконавчого комітету відповідної ради.

Скасування системи загального нагляду органами прокуратури.

Органи прокуратури повинні відповідати європейським стандартам і функція загального нагляду, яка непритаманна органам прокуратури європейського стандарту, повинна бути скасована в новій українській Конституції.

Скасування імперативного мандата народного депутата України.

Відповідно до чинної Конституції, є такий елемент. Вважаємо, що наявність такого мандата звужує права і повноваження кожного окремо взятого народного депутата України. Елемент партійного впливу на народного депутата має бути скасовано.

Повноваження президента.

Президент не представляє жодної гілки влади. Голова української держави є окремим інститутом, який повинен разом із трьома гілками влади балансувати державну владу і не давати можливості її монополізувати. При цьому сам не повинен мати жодного шансу на монополію влади в країні.

Президент буде позбавлений повноважень щодо призначення керівників обласних державних адміністрацій, у зв’язку з ліквідацією обл- і райдержадміністрацій.

При цьому низка функцій президента, яка є в нього за Конституцією, також повинна бути змінена. Наприклад, голова держави, відповідно до чинної Конституції, має право зупиняти акти виконавчої влади з наступною подачею до Конституційного суду. Ми вважаємо, що ця функція має залишитися у президента, але президент має право тільки подавати до Конституційного суду, на предмет неконституційності того чи іншого акта, без зупинки відповідного акта, оскільки це порушує принцип балансу влад. І на цьому нам наголосила Венеціанська комісія.

Окремо потребують правового регулювання повноваження президента щодо внесення кандидатур на посади двох міністрів – міністра оборони і міністра закордонних справ. Склад Кабміну формується парламентською коаліцією на основі подання прем’єр-міністра. При цьому це означає, що щодо двох посад - нацоборони і нацполітики - президент може разом із урядом вносити кандидатури: прем’єр має вносити їх на розгляд уряду за погодженням із президентом.

Реформа судової гілки влади

Ми вважаємо, що Верховний суд України, відповідно до Конституції України, повинен набути реального статусу вищої судової інстанції.

При цьому порядок призначення суддів та їх звільнення має бути кардинально змінений. Перше призначення судді, яке здійснюється президентом, на підставі указу, у непрозорий і корупційний спосіб, повинне бути скасовано. Президент повинен бути позбавлений впливу на судову гілку влади.

Судова гілка влади має бути підзвітна винятково Вищій раді юстиції, як незалежному органу, який формується на конституційних принципах і засадах.

Вища рада юстиції повинна вносити подання на призначення судді.

Президент може мати право на підписання указу про призначення судді, але винятково на підставі подання Вищої ради юстиції, із кінцевим терміном: якщо президент не підписав протягом 10 днів відповідний указ, то рішення ВРЮ набуває чинності без підпису президента.

Крім того, Яценюк повідомив, що паралельно зі зміною Конституції треба розробити ще два акти - Бюджетний та Податковий кодекси.

Бюджетний кодекс

Порядок розподілу міжбюджетних трансфертів, порядок нарахування і зарахування загальнодержавних і місцевих податків до відповідної територіальної громади повинен бути невідкладно напрацьований новою редакцією кодексу. Це дасть можливість, окрім політичної складової, яка буде відображена в Конституції, наповнити органи місцевого самоврядування і територіальні громади відповідним економічним і фінансовим ресурсом.

Податковий кодекс

Нова редакція має бути зреалізована 2015 року. Із 2016-го в країнi має бути введено бiльш спрощену систему оподаткування, в якiй кiлькiсть податкiв буде скорочено з нинiшнiх 22-х до 8-ми. Це дасть змогу спростити процес збору податкiв і подолати корупцiю, а з iншого - надасть можливiсть працювати при прозорих i зрозумiлих механiзмах.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

20.11.2018, 13:07
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus