Виртуальные дебаты: Порошенко и Зеленский на финише кампании

Порошенко пытается встретиться с Зеленским так же отчаянно, как шоумен пытается любой ценой избегать встречи с президентом
17 апреля 201910:30

Володимиру Зеленському та його команді вдалося перед другим туром виборів нав’язати Петру Порошенку свою гру. Головна баталія напередодні виборів розгортається довкола тестів на вживання наркотиків, обміну відеозверненнями та продукування мемів.

Та навіть на чужому полі Порошенко, на диво, виглядає сильнішим за свого опонента. Щоправда, три тижні між першим та другим туром здаються замалим проміжком часу, щоб скоротити відрив від Зеленського.

За даними соціологічної групи “Рейтинг”, станом на 10 квітня, відставання чинного президента від шоумена становить понад 40% серед тих, хто визначився з вибором і прийде голосувати.

 

Дебати - як остання соломинка

Після першого туру виборів INSIDER писав, що основну можливість вирівняти становище в команді президента вбачають у дебатах. Соратники президента вважають, що на очній ставці Порошенко зможе розбити суперника вщент, продемонструвавши на всю країну його некомпетентність.

В штабі Зеленського, вочевидь, це розуміли, тому вирішили зіграти на випередження. В результаті шоумен вийшов з власною ініціативою провести дебати на “Олімпійському” стадіоні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кинути виклик і втекти: заочний раунд дебатів Порошенка та Зеленського

Та в своєму зверненні Зеленський упустив одну деталь - він не назвав дату дебатів, що поклало початок перестрілці між штабами датою їх проведення.

Соратники президента вважають, що на очній ставці Порошенко зможе розбити суперника вщент. Фото: прес-служба глави держави

Порошенко запропонував дату 14 квітня. Більше того, чинний президент наполягав на дебатах у три раунди.

“По програмі укріплення оборони і безпеки, по зовнішній політиці і третє - по захисту конституційних прав і свобод”, - озвучив основні теми він під час свого першого візиту на “Олімпійський” для здачі допінг-тестів.

У відповідь Зеленський сказав, що “його” дебати відбудуться напередодні дня тиші.

“19 квітня на НСК “Олімпійський” відбудуться мої дебати з Порошенком, де я зможу поставити йому будь-яке питання”, - сказав він у своєму черговому відеозверенні.

В команді президента вирішили не відмовлятися від проведення заходу, запланованого на 14 квітня. Хоча було очевидно, що шоумен його проігнорує і дебатів з того не вийде.

Стадіон

Модерувати дискусію організатори покликали ведучого Громадського радіо Андрія Куликова, чия репутація мала, так би мовити, легітимізувати захід. До того ж, якби Зеленський раптом вирішив з’явитися, навряд хтось міг би дорікнути ведучому в упередженості, зважаючи на його авторитет.

Напівдебати відбувалися в конференц-залі “Олімпійського”. Туди допустили всіх охочих журналістів.

Модерувати дискусію організатори покликали ведучого Громадського радіо Андрія Куликова

Прихильники Порошенка спостерігали з тим, що відбувається всередині, з моніторів на площі біля стадіону.

Президент прибув на місце заздалегідь. Спершу він виступив з короткою промовою зі сцени, а потім попрямував до конференц-холу.

До початку заходу читалося, що “дебати” проходитимуть в форматі прес-конференції. Зрештою так і сталося. Андрій Куликов оголосив регламент: 5 хвилин на вступне слово, 45 хвилин на запитання-відповіді і 5 хвилин на прикінцеве слово.

“Я не хочу мірятися роликами. Я категорично проти віртуальної кампанії. Для того, щоб народна творчість того чи іншого кандидата і креативних агенцій збавила запал, є єдиний інструмент - дебати. Якщо ти ховаєшся, то мені, навіть не як президенту, а як громадянину, це не подобається”, - звертався Порошенко до опонента.

Прихильники Порошенка спостерігали з тим, що відбувається всередині, з моніторів на площі біля стадіону

Після годинного спілкування з пресою президент попрямував на сцену, де прес-конференцію слухали кілька тисяч осіб.

Він виступив з черговою полум’яною промовою, а наприкінці разом з солістами рок-гурту заспівав приспів на мотив пісні “я прийшов, тебе - нема”.  

Публіка жваво реагувала на це скандуванням “Порошенко”. Хоча в натовпі знаходилися і поодинокі голоси прихильників Зеленського, які вигукували “Порошенко - брехло”.

Насамкінець президент зробив те, чого в натовпі чекали найменше.

“Я запрошую всіх зараз пройти на стадіон. Стадіон, так стадіон”, - сказав він зі сцени.

Натовп рушив в чашу “Олімпійського”. Люди зайняли декілька секторів для “селфі з президентом”.

Разом з Порошенком люди заспівали гімн, після чого той ще раз звернувся до присутніх з промовою з рупором в руках. Відвідини стадіону тривали близько години.

В штабі Зеленського спробу команди президента провести дебати назвали мітингом.

“Сьогодні пройшов агітаційний мітинг Петра Олексійовича під стадіоном. Ми не беремо участі в агітаційних мітингах поки ще чинного гаранта Конституції. Те, що там сьогодні не буде Зеленського, було відомо заздалегідь”, - сказав Дмитро Разумков, спікер штабу Зеленського.

Люди зайняли декілька секторів для “селфі з президентом”

Другий шлях - виправляти помилки

Вирішальну роль у значному розриві між Порошенком та Зеленським в першому турі зіграв великий антирейтинг президента - близько 50%. Його мінімізація, наряду з дебатами, яких так прагне чинний гарант, дає можливість скоротити відрив.

В команді президента покладають сподівання на те, що зниження антирейтингу може стати протиотрутою в боротьбі з Зеленським.

Відтак, Порошенко до першого туру і після - два дещо різних президенти. На відміну від Порошенка “до”, нинішній гарант демонструє відкритість, якої бракувало попередні 5 років його каденції.

За тиждень після виборів Порошенко провів зустріч з представниками громадських організацій, де обговорював всі наболілі питання. Хоча в останні півтора-два роки він зустрічався переважно з блогерами, які йому відкрито симпатизують.

Те саме стосується епопеї з аналізами. Складно уявити, що під час своєї каденції до виборчої кампанії Порошенко міг проходити по два рази наркологічні тести на вимогу політичних опонентів. А тут погодився.

“Не я, а в своєму ролику пан Зеленський сказав, що ми маємо перед дебатами здати тести. Я був здивований.  Чесно кажучи, я не зрозумів чому саме і з якого переляку всі мають терміново бігти здавати тести. Куди прийшов? Іншого місця немає - на стадіон. Кому здав? Хто хоче, той хай і бере, мені немає чого ховати”, - напівжартома казав він під час “дебатів”.

Порошенка, який неформально спілкується з натовпом з рупором у руках, можна згадати хіба лише на Банковій 1 грудня 2013 року під час спроби штурму Адміністрації екс-президента Віктора Януковича.

Та не лише публічністю президент намагається відмежуватись від негативу, який назбирався протягом каденції.

Порошенко ініціював відставку голови Херсонської обласної ради Андрія Гордєєва, якого громадськість підозрює в причетності до вбивства активістки Катерини Гандзюк.

Під час “дебатів” президент повідомив про звільнення першого заступника голови Служби зовнішньо розвідки Сергія Семочка, якого підозрюють в корупції.

Підіграв Порошенку і Кабінет міністрів своїм нещодавнім рішенням про заборону нерегулярного авіасполучення між Україною та Росією. Ним з 2014 року користувався Віктор Медведчук, кум Володимира Путіна.

“Віктор Медведчук де-факто є представником Путіна, а не представником України. Він не представляє президента України і не буде представляти”, - сказав Порошенко під час “дебатів”.

Відкритість та виправлення помилок - чи подіє цей антидот на антирейтинг Порошенка стане очевидно вже після другого туру голосування.

Дебати, яких ми не побачимо

Порошенко намагається зустрітися з Зеленським так само відчайдушно, як шоумен намагається за будь-яку ціну уникати зустрічі з президентом.

Спроба Порошенка прийти на телеканал олігарха Ігоря Коломойського “1+1”, який підтримує Зеленського, щоб поговорити в ефірі з шоуменом, здавалася кроком непоказного відчаю. Хоча тоді в телефонній розмові з опонентом, яка транслювалася в ефірі телеканалу, Порошенко виглядав зваженіше та спокійніше за Зеленського.

Під час “дебатів” 14 квітня президент запрошував коміка прийти в ефір телеканалу ICTV наступного дня, куди їх обох запросив телевізійний мовник. Але і цього разу Зеленський проігнорував запрошення, відрядивши на ефір члена своєї команди, екс-міністра фінансів Олександра Данилюка.

Цілком можливо, що президенту не довелося б ловити шоумена по телеканалах, якби існував закон про дебати, який в парламенті зареєстрували ще попереднього скликання. Його відсутність дає простір для маніпуляцій всім сторонам в призначенні місць, дат, вибору зручних форматів та загалом трактування визначення “дебати”.

“Я зроблю все, щоб дебати відбулися. Єдине на що я не піду - це на порушення закону. Він передбачає, що кандидати “беруть”, а не “можуть брати” участь в дебатах, які мають відбутися на Суспільному мовнику. Я вважаю, що кандидати як законослухняні громадяни 19 числа будуть на Суспільному о 20:00, бо це вимога закону”, - посилався на роз’яснення Центрвиборчкому Порошенко під час прес-конференції.

Президент пропонує Зеленському попередньо зустрітися на “Олімпійському” о 16:00 і поговорити до 18:00, а потім перебратися на Суспільне. В команді ж коміка наполягають, що дебати вони організовують на “Олімпійському” о 19:00.

“У законі ніде не прописано, що дебати повинні відбуватися в студії Суспільного за такою-то адресою - це вільне трактування закону, як це часто буває у представників чинних політичних еліт”, - сказав Дмитро Разумков, спікер штабу Зеленського.

Таким чином “зелена команда” підштовхує Порошенка до вибору: прийти на Суспільне або на “дебати”, організовані штабом Зеленського.

В команді коміка Зеленського наполягають, що дебати вони організовують на “Олімпійському” о 19:00

Поштовх сісти за стіл переговорів обидва штаби отримали від Міністерства спорту. У вівторок зранку міністр Ігор Жданов провів нараду з директором НСК “Олімпійський” Валентином Груздєвим і доручив останньому забезпечити рівний доступ кандидатів до стадіону.

Під цією заявою читається позиція міністерства, що стадіон в оренду нададуть або обидвом сторонам одночасно, або ж нікому.

В другій половині дня з’явилася інформація, що представники арени та обох кандидатів підписали угоду про оренду стадіону.

Щоправда, переговори між штабами кандидатів не закінчилися. Залишаються питання щодо формату, часу та регламенту. І кожна зі сторін буде наполягати на своєму баченні дебатів. Чи вдасться їм домовитися - питання відкрите.

Якщо ж команди Порошенка і Зеленського не домовляться, то найімовірніше, що всі залишаться на своїх вихідних позиціях.

Це означає, що офіційні дебати на UA:ПЕРШИЙ можуть розпочатися о 20:00 і в президента буде зовсім мало часу, щоб перебазуватися з “Оліміпійського” в студію телеканалу. Це при розрахунку, що дебати Зеленського почнуться о 19:00 на стадіоні. Відповідно, очна ставка може тривати хвилин 20-30, якщо вона взагалі відбудеться.

На фініші кампанії країна може побачити “дебати” віртуальні, коли кожен дебатуватиме “в себе на кухні” і критикуватиме опонента за те, що той проігнорував зустріч.

Дуже зручно, коли закон неписаний: кожен може його трактувати його по-своєму.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.04.2019, 10:35
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus