«Использовали корабль, который не жалко»: новая (не новая) провокация России в Черном море

Для России даже решения международных инстанций не является существенным аргументом
11 июля 201915:56

Військово-морські сили України 10 липня заявили про чергову провокацію російського військового корабля в Чорному морі.

Корабель Чорноморського флоту "Сметливый" зайшов у закритий для мореплавства район, де проводились традиційні навчання України та НАТО "Sea Breeze 2019".

Insider спробував розібратись, навіщо Росії була потрібна ця провокація, і чи правильно вчинили українські ВМС у цій ситуації.

Що сталось

О 8 годині ранку 10 липня в акваторії Чорного моря військові з України та НАТО проводили практичні стрільби корабельної артилерії. Тобто, вели повноцінний вогонь по уявним цілям. У зону, де проводились навчання, увійшов корабель Чорноморського флоту РФ "Сметливый".

На карті ВМС видно, куди зайшов російський корабель

У ВМС України стверджують: росіяни не могли не знати про проведення навчань у Чорному морі, адже для мореплавців було оголошено прибережне повідомлення. Відтак, "Сметливый" зайшов у закриту зону навмисно, щоб "спровокувати на небезпечну ситуацію". На цьому наполягають у ВМС України.

Український фрегат "Гетьман Сагайдачний"  намагався зв’язатися з російським кораблем, однак той вдав, що має проблеми зі зв’язком.

У Росії інформацію ВМС заперечують і кажуть: "Сметливый" стежив за діями кораблів НАТО, "щоб оперативно відреагувати на можливі позаштатні ситуації із загрозою цивільному судноплавству". При цьому, стверджують в Росії, "діяли у відповідності до міжнародного права".

Чим навчання "Sea Breeze" не подобаються Росії

До інциденту 10 липня Росія відзначилась ще одною провокацією на міжнародних навчаннях. За кілька днів до відкриття навчань Росія оголосила про закриття одної з ділянок у Чорному морі.

Зона, яку перекрили росіяни. Зображення Українського мілітарного порталу

Командувач Військово-морських сил Збройних сил України Ігор Воронченко під час церемонії відкриття заявив про вимушене перепланування міжнародних навчань "Сі Бриз-2019" у зв'язку із цим.

Керівник навчань з українського боку контр-адмірал Олексій Неїжпапа тоді заявив, що під час навчань "Сі Бриз-2019" планується вчинити аналогічно до дій Росії:

"Ми також закриємо район в іншому місці. Це буде нашою невеликою відповіддю". Про це писав УНІАН.

1 липня стартували навчання, і в них, крім ВМС США і України, взяли участь також кораблі Болгарії, Румунії, Туреччини та Грузії. Загалом задіяли близько 900 військовослужбовців.

30 червня в Національному центрі управління обороною РФ повідомили:

"Сили Чорноморського флоту приступили до спостереження за американським есмінцем керованої ракетної зброї військово-морських сил США Carney відразу після його входження в акваторію Чорного моря".

Росія негативно ставиться до навчань сил НАТО і присутності  їх кораблів у Чорному морі, що продемонструвала не вперше. У 2018 році аналогічна ситуація виникла під час навчань Великобританії та Нідерландів у Арктиці. Тоді російські винищувачі і кораблі провокували морських піхотинців навіть за полярним колом.

Голова управління корпусом морської піхоти Нідерландів генерал Джефф Макмутрі тоді розповідав:

"Коли ми починаємо тренування в межах нашої програми протиракетної оборони, ми бачимо більше російських кораблів, ніж зазвичай, і вони підходять до нас ближче, ніж у минулі десятиліття. Вони явно хочуть, щоб їхню присутність було помічено".

Навіщо росіяни вчиняють провокації

Insider поспілкувався з трьома експертами з морського права. Усі вони сходяться одній тезі: Росія хотіла завадити навчанням та позначити таким чином свої претензії на виняткове право користування Чорним морем.

Микола Полозов, керівник адвокатської групи військовополонених українських моряків:

"Росія з радянських часів і понині вважає Чорне море зоною виключно власних інтересів і намагається це продемонструвати таким провокативним чином. Це ніщо інше, як навмисна провокація, аби позначити свою присутність у Чорному морі".

Олег Старіков, військовий експерт:

"Завжди було протистояння між Чорноморським флотом і шостим флотом США. Зараз кораблі шостого флоту США увійшли в Чорне море. Росіяни завжди показують, що присутність кораблів НАТО із країн не Причорноморського регіону (Туреччина, Болгарія,  Румунія) недоречна.

РФ показала, що не хоче терпіти перебування чужих кораблів у зоні своїх інтересів, і буде робити все можливе, щоб ці кораблі звідти прибрати.

Але Російська федерація прекрасно розуміє, що її Чорноморський флот не можна порівняти із шостим флотом США, тому вона вчиняє хитро і так, як може: "Я не чую, алло, передзвоніть пізніше".

Максим Паламарчук, експерт з морського права, автор книги "Військово-морська міць":

"Фактично його (російського корабля, - ред.) завдання було завадити навчанням та здійснити тиск. Вірогідно буде направлено протест. Втім, це власне відома з часів Холодної війни практика провокативного тиску без прямого порушення норм міжнародного права.

У даному контексті головною є позиція партнерів України по НАТО, проти присутності кораблів яких у Чорному морі і спрямовані дії росіян".

Максим Паламарчук також відзначив один нюанс: росіяни відправили найстаріший корабель Чорноморського флоту, який їм, ймовірно, не шкода.

Всі експерти сходяться ще в одній тезі: українські військові вчинили правильно і відкривати вогонь чи застосовувати силу до російського корабля було б помилкою.

"Це вже було б ознакою військового конфлікту, якби один з кораблів застосував силу до іншого. Це те саме, що зробив російський флот у Керченській протоці, коли силою захопив три українські кораблі та взяв у полон моряків", - наголосив Микола Полозов.

Які наслідки і як можна реагувати

Адвокат Микола Полозов упевнений, що цей випадок повністю претендує на те, щоб стати ще одним предметом розгляду в міжнародному суді в Гаазі.

"Оцінку, звичайно, мають давати міжнародні інстанції. В України є всі підстави звертатись до міжнародного трибуналу з морського права", - сказав Микола Полозов.

Та як відомо, для Росії навіть рішення міжнародних інстанцій не є суттєвим аргументом. Адже захоплених в полон 24 українських моряків росіяни досі не відпустили попри рішення міжнародного суду.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

11.07.2019, 16:01
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus