Великий український мур рухнув, простоявши 27 років. Україна вперше за часів незалежності обрала президента не за геополітичним напрямком “Європа” чи “Москва”. Цього разу розподіл пролягав через площину молодих і старих політиків.
Виборці обох фіналістів президентських перегонів обирали кожен свого героя. Одні - перевіреного бійця старої гвардії, який зміг переконати співгромадян у невідвортності руху в Європу, хай і скомпрометованого через корупційні скандали. Інші - політика нової генерації без досвіду і токсичного політичного бекграунду, який позаяк декларує рух до Європи дещо обережніше.
Після оголошення результатів виборів в них обох буде своє беззаперечне місце в українській політичній реальності.
![]() |
Після оголошення результатів виборів і в Порошенка, і в Зеленського буде своє беззаперечне місце в українській політиці |
Прийняти поразку гідно
15% розриву між кандидатами у першому турі здавалися завеликим гандикапом, аби його відіграти. Втім, команда Петра Порошенка не склала рук, як і сам президент, в намаганні наздогнати конкурента.
Соратники Порошенка вважали, що достатньо лише вийти на дебати і він без проблем переграє недосвідченого Володимира Зеленського. Але всі соціологічні дослідження напередодні другого туру вперто показували розрив, близький до 50%.
Сконцентрувавшись на боротьбі з собіподібними, Порошенко і команда зробили найбільший стратегічний прорахунок - головним суперником виявився комік, якого не сприймали всерйоз.
В штабі поки ще чинного президента в день виборів панувало усвідомлення та сприйняття поразки. Жодних бравих і хвацьких промов. Громадські діячі, волонтери та інтелектуали говорили про досягнення п’ятирічки. Серед присутніх - лише найближчі соратники.
Президента чекали під вечір на оголошення екзит-полів, невтішність яких він знав заздалегідь.
Порошенко сприйняв поразку символічно: він прийшов звернутися до українців у тому ж костюмі, в якому присягав п’ятьма роками раніше в день інавгурації, в тій же синьо-жовтій краватці, в такій же сорочці і з таким же тризубом на лацканах піджаку.
![]() |
Символізм від Петра Порошенка |
“Дорога Україно! Ніколи не здавайся! Ніколи, ніколи, ніколи! Не здавайся в великому, не здавайся в малому, ні в значному, ні в дрібному. Ніколи не здавайся, якщо це не суперечить честі і здоровому глузду. Саме цими словами великого британця Вінстона Черчілля я керувався завжди”, - розпочав він одну зі своїх останніх промов в якості президента.
Дорога Україно! Ніколи не здавайся! Ніколи, ніколи, ніколи!
Порошенко планує після своєї каденції вирішив лишитися в політиці.
“З 22 квітня нам потрібно об’єднатися і боронити країну. Вже наступного місяця я залишу пост глави держави. Так вирішила більшість українців і я сприймаю це рішення. Я піду з офісу, але я хочу твердо наголосити: я не йду з політики. Я залишаюся в політиці і буду боронити країну, бо наша команда має захистити ті здобутки, які ми з вами спільно з українським народом вибороли за ці п’ять років. Новий президент буде мати дуже сильну опозицію. Але я хочу сказати, що країна, наша найкраща в світі Україна лише виграє”, - підбадьорив він свої виборців.
Вже не в президентському кріслі Порошенко пообіцяв захищати європейську і євроатлантичну стратегію, безвіз, українське військо, мову, помісну церкву, нову українську школу, реформу сільської медицини, електронні закупівлі.
![]() |
Петро Порошенко та його команда |
На останні тижні каденції президент має одну незакінчену справу, яку прагне довести до кінця.
“Якщо Верховна Вада наступного тижня ухвалить закон про мову, то я буду щасливий і гордий, що як президент України матиму змогу його підписати. І я точно його підпишу”, - сказав він про документ, який мав би увінчати його гасло “Армія, мова, віра”.
Далі були колективні фото з найближчим колом соратників під оплески присутніх.
Без чітких відповідей
В штабі Зеленського протягом дня панувала впевненість і стримане піднесення. Все той же бар, музика і настільний теніс. Гості, як і годиться, почали сходитися ближче до столу.
Медійні обличчя кампанії Зеленського, як то Олександр Данилюк, Руслан Рябошапка чи Айварас Абромавічус почали з’являтися в штабі під шосту вечора.
За годину до оголошення результатів екзит-полів оператори та журналісти почали займати свої місця поближче до сцени. За тридцять хвилин до фінішу зал, куди мав увійти Зеленський, був забитий вщент.
![]() |
В штабі Зеленського протягом дня панувала впевненість і стримане піднесення. Все той же бар, музика і настільний теніс |
Переможець виборів вийшов до публіки за кілька хвилин до оголошення і тихо чекав восьмої вечора. На екранах висвітился результати: 72,7 на 27,3. Посипалося конфеті, а в залі з хвилину не стихали радісні крики прихильників.
“Так, коктельчик… I’m feeling good. Thank you everybody. Ми зробили це разом. Зараз я дуже дякую кожному. Зараз не буде жодного пафосу, я просто хочу сказати спасибі”, - перші слова людини, яка за кілька тижнів стане шостим президентом України.
Зеленський реабілітувався за прокол на дебатах з “повстанцями “ЛНР” і “ДНР”.
“Дякую всім нашим військовим і волонтерам за те, що ви бережете Україну. Дякую всім українцям, які мене підтримали і дякую всім українцям, які зробили інший вибір. Дякую всім українцям, де би ви зараз не знаходилися. Я обіцяю, що ніколи не підведу вас всіх”, - сказав він.
I’m feeling good. Thank you everybody. Ми зробили це разом. Зараз я дуже дякую кожному
“Поки я ще офіційно не президент, я можу сказати як громадянин України усім країнам пострадянського союзу: подивіться на нас - все можливо”, - продовжив Зеленський.
Слова сильні, але їх своєчасність минула. Делегація західної преси під час оголошення результатів опитувань була величезною. Саме Європа дивиться на Україну уважніше за решту світу.
Після короткого спічу Зеленський пішов, щоб повернутися за півтори години і поспілкуватися з пресою. Він досі не розкриває, хто буде в його команді, коли він обійме найвищу в країні посаду.
“Щодо перших призначень, то у нас буде нова команда, ми будемо призначати нових людей і це відноситься не тільки до пана Юрія Луценка. На сім років у нас голова Нацбанку. Найближчим часом ми представимо команду. З приводу генштабу, в нас є дуже серйозні хлопці, які мають авторитет в армії. Це діючі генерали. Я не маю права називати їх прізвища, бо в нас є домовленість”, - продовжує тримати інтригу Зеленський.
Порівняно з ранішими тезами дещо змінилася його риторика про українську мову.
“Ми - за закон про українську мову, але там є якісь питання. Я повинен захищати українську мову і я буду це робити”, - каже Зеленський.
Щодо відносин з Росією, майбутній президент обіцяє діяти в рамках нормандського формату.
“Ми будемо діяти в нормандському форматі і ми будемо продовжувати мінський процес і ми будемо його перезавантажувати. Я думаю, що там у нас будуть заміни кадрові. Ми будемо йти до кінця заради того, щоб припинити вогонь. Завдання номер один для нас - це повернути всіх наших бранців, всіх військовополонених, наших моряків. Я не можу обіцяти, але я зроблю все, щоб повернути всіх наших хлопців додому”, - обіцяє Зеленський.
![]() |
Володимир Зеленський |
Дещо дивно прозвучала пропозиція журналістам долучитися до “інформаційної війни”.
“Шановні журналісти, ми вас запрошуємо в найближчий час - це наш план, ми будемо робити дуже потужну інформаційну війну з приводу того, щоб закінчити вогонь на Донбасі. Нам буде потрібна ваша допомога. У нас є креативні ідеї”, - анонсував свіжу ідею Зеленський.
Далі переможець виборів видалився приймати вітання від глав Сполучених Штатів та Франції.
Є контакт
Знакова річ - попри тони взаємних образ і звинувачень протягом останніх тижнів кампанії, чинний президент і прийдешній знайшли спільну мову. Порошенко запропонував Зеленському допомогти прийняти управління державою, той - погодився і пропозицію прийняв.
“Ніколи не здавайся чую я і зараз, коли бачу ці результати екзит-полів, а вони очевидні і дають підстави зараз подзвонити моєму опонентові і привітати його: зробити так - це вперше в практиці, але зробити так, як прийнято в цивілізованих європейських демократичних країнах.
Особисто я і вся моя команда будемо готові підставити плече президенту в усіх його рішеннях, які відповідатимуть національним інтересам і наближатимуть нас до ЄС і НАТО. Між офіційним оголошенням результатів виборів і інавгурацією я готовий витрачати будь-який час для того, щоб допомогти новому президенту увійти в курс справ в найменших деталях. Більше того, я готовий передати йому всю мережу міжнародної підтримки України, цю мережу, яку ми так дбайливо вибудовували роками”, - сказав Порошенко під час промови в своєму штабі.
Як недосвідченому політику, Зеленському така допомога може дуже стати в нагоді і він готовий сам за нею звернутися.
“Мені здається, що людина, в якої такий великий статус, то та допомога, яку він мені запропонував, він сказав, що завжди готовий допомогти порадою, я готовий звернутися до нього коли мені знадобиться допомога”, - сказав перед камерами Зеленський.
Більш того, за словами Зеленського, він буде готовий призначити Порошенка на державну посаду, якщо цього захоче.
“Ви хочете, щоб я його кимось призначив? Тоді я звернуся до суспільства і якщо суспільство скаже, що хоче бачити його на якійсь посаді, то все може бути. Але мені здається, що це не сьогоднішнє кадрове рішення. Давайте щось спробуємо зробити новими силами”, - сказав він.
![]() |
За словами Зеленського, він буде готовий призначити Порошенка на державну посаду, якщо цього захоче |
Здається, що такий початок діалогу дає надію обом сторонам українського суспільства: і тим, хто голосував за Порошенка, і тим, хто голосував за Зеленського.
Першим - тому, що ЗеПрезидент може продовжити курс останніх п’яти років під пильним наглядом попередника, який залишається в політиці.
Другим - бо вони вибороли собі президента нової генерації не обтяженого багажем суперечливого політичного минулого.
Самі ж вибори продемонстрували, що за 5 років в країні виросло 25% громадян, які готові захищати чітко артикульовані цінності напротивагу кільком сотням студентів станом на листопад 2013-го.
History has been made.
Самый главный выбор - либо война и разделение Украины, либо примирение. Напомню здесь фрагмент Божьего плана: «И вернется [царь севера] в землю свою с великим движимым имуществом [1945. Эта деталь указывал, что Гитлер нападет также на Советский Союз и будет сражаться до самого горького конца. В начале не было никаких признаков такого окончания войны], а сердце его против завета святого [в СССР был тогда государственный атеизм, и верующих репрессировали], и будет действовать [это означает активность на международной арене], и возвратится в землю свою [1991-1993. Распад Советского Союза и Варшавского договора, русские войска вернулись в свою землю]. В назначенное время вернется обратно» (Даниила 11:28, 29а). Возвращение России в этом контексте означает кризис, который затмит Великую Депрессию. Разрушится не только еврозона, но и ЕС и НАТО. Тогда многие страны бывшего восточного блока покинут американскую сферу влияния и вернутся к военному союзу с Россией. Все предсказания из этого видения сбываются (со времён Древней Персии) со 100% точностью, в хронологическом порядке. В 1882 году Великобритания покорила Египет и принимая на себя роль «южного царя». Более менее в тоже самое время Россия заняла позиции «царя севера», расширяя своё влияние на территории, когда-то принадлежавшие Селевку I (Даниила 11:27).