“Уряд не вирішує наших проблем. Уряд і є нашою проблемою”, - зацитував Володимир Зеленський під час інавгураційної промови сорокового президента США Рональда Рейгана.
Відставка поточного складу Кабінету міністрів була одним з ключових послань в промові нового гаранта.
“Я не розумію наш уряд, який тільки розводить руками й каже: ми нічого не можемо зробити. Неправда. Можете. Ви можете взяти аркуш, взяти ручку і звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступні покоління, а не про наступні вибори! Зробіть це. І люди оцінять”, - говорив тоді Зеленський.
![]() |
Фото: Адміністрація президента |
Ці слова викликали усмішку Володимира Гройсмана, який у той момент сидів в урядовій ложі. Прем’єр-міністр схвально хитав головою.
Того ж дня очільник уряду написав заяву про відставку.
Лишити все як є
За тиждень Верховна Рада зібралася для того, щоб розглянути відставку Гройсмана і як наслідок - всього складу Кабміну, оскільки за законом відставка прем’єр-міністра означає відставку всього складу уряду.
“В понеділок Президент сказав про те, що він звертається до уряду з проханням подати у відставку. Так я хочу сказати наступне: я ніколи в своєму житті не тримався за жодну посаду і не збираюсь триматись за посаду”, - сказав Гройсман, виступаючи з трибуни парламенту перед голосуванням.
![]() |
Володимир Гройсман. Фото: прес-служба Верховної Ради |
Думки парламентарів щодо відставки розділилися: частина фракцій критикували уряд чинного прем’єра, натомість інші наполягали, що до перевиборів знімати з посади главу уряду - беззмістовно.
“Хвалені і розказувані темпи економічного розвитку, які, начебто, демонструє Україна, насправді нижчі, ніж загальносвітові. Сировинна структура економіки. Хвалитесь зростанням експорту, але, якщо подивитися в структурі експорту, - це сировина. Не подолана корупція на митниці, в офшорних гаванях, у податкової”, - критикував Гройсмана лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко.
Друга за чисельністю фракція парламенту “Народний фронт” виступила проти відставки, яка, на їх думку, могла б паралізувати виконавчу гілку влади.
“Новий Президент не подав кандидатури на нового Прем’єр-міністра, адже Рада розпущена. І тому вважаємо, що Прем’єр-міністр Володимир Гройсман повинен далі працювати, адже не можна допускати хаосу в економіці і вакууму у виконавчій гілці влади”, - сказав лідер “фронтовиків” Максим Бурбак.
“Блок Петра Порошенка” проводив засідання фракції з самого ранку, щоб визначитися, чи буде фракція підтримувати відставку уряду.
“Фракція партія "Блок Петра Порошенка" ухвалила рішення не підтримувати відставку Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. Ухвалення рішення про відставку Прем'єра у нинішніх умовах несе шкоду та загрозу для воюючої країни і може призвести до колапсу національної економіки. Необдумані заяви про дефолт вже призвели до загрозливих наслідків – інвестор йде з України”, - говорив очільник “БПП” Артур Герасимов.
![]() |
Артур Герасимов. Фото: прес-служба "БПП" |
Цьогоріч на Україну припадає пік з виплатами за міжнародними запозиченнями. В “ББП” відставку уряду розцінили як загрозу в контексті роботи з міжнародними донорами.
“Після відставки Прем'єра юридично жоден виконуючий обов'язки не має права підписувати рішення уряду. При цьому варто пам'ятати, що нинішній рік - один з найвідповідальніших для співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, бо Україна має сплатити значні відсотки за зовнішнім боргом, який набирала купа передників”, - сказав Герасимов.
Зрештою, за постанову про відставку Гройсмана проголосували 97 народних депутатів.
Як і у випадку з законопроектом про зміну виборчих правил, який подавав до Ради попереднього тижня Зеленський, за президентську ініціативу вчергове проголосувало менше сотні депутатів.
![]() |
Фото: прес-служба Верховної Ради |
За два тижні новообраний гарант отримав другий поспіль ляпас від парламенту.
Назагал, якщо порівняти голосування за відставку уряду та за виборчий кодекс, можна окреслити ситуативне коло союзників нового президента.
Обидві ініціативи підтримали “Батьківщина”, “Самопоміч”, “Радикальна партія” “Опозиційний блок” та близько 30 позафракційних депутатів.
Цього явно замало, аби Зеленський міг у цьому скликанні парламенту просувати свої ідеї.
Пряник для виборців
За гучними і красивими заявами не завжди криється вирішення проблеми.
Вимога відставки Кабінету міністрів з боку новообраного президента виявилася не більше, ніж блефом, який був потрібен його виборцям, а не йому самому.
“Кандидатуру для призначення на посаду Прем'єр-міністра України вносить Президент України за пропозицією коаліції депутатських фракцій”, - говорить Конституція.
Це означає, що для призначення нового уряду, Зеленський мав би узгодити з коаліцією його склад і тоді подати на розгляд парламентарів. Але в останній робочий день перед інавгурацією, “Народний фронт” фронт вийшов з коаліції.
Того ж дня голова Верховної Ради Андрій Парубій оголосив про її відсутність і про 30-денний термін для формування нової.
![]() |
Андрій Парубій. Фото: прес-служба Верховної Ради |
У випадку схвалення відставки парламентом, Гройсман все одно продовжив би працювати в кріслі прем’єра аж до обрання нового складу парламенту, формування коаліції та формування нового уряду.
“Після того, як парламент проголосує й прийме мою відставку, я продовжую працювати прем'єр-міністром до утворення нового уряду. Навіть статусу “в.о.” немає", - казав нещодавно прем’єр в інтерв’ю одному з телеканалів.
Відтак, у Зеленського не було навіть теоретичних шансів змінити склад Кабінету міністрів.
Але у блефі з відставкою виграли всі: новий президент продемонстрував принципову позицію, якої чекають його виборці, а прем’єр - свою безстрашність залишити посаду.
Битва за голоси виборців набирає обертів.
_____
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua