Семьи Героев Небесной сотни выступили против строительства Мемориала на Институтской

19 марта 201920:12

26 родин Героїв Небесної сотні склали лист, в якому просять вберегти вулицю Інститутську від будівництва меморіалу в затвердженому станом на зараз проекті. На думку родин, місце, де загинули їх рідні, має бути автентичним, а меморіал стане лише "муляжем" справжнього музейного експонату.

Що і як будують

20 лютого 2018 року Національний музей революції Гідності визначив проект, який став переможцем архітектурного конкурсу. Для цього залучали міжнародних експертів.

Міжнародне журі визначило найкращий проект із 9 запропонованих. Їх автори – архітектори з різних країн світу.

За умовами конкурсу, згідно з проектом-переможцем і має бути побудований меморіальний комплекс Героїв Небесної сотні.

 

Територія проектування охоплює алею Героїв Небесної Сотні від Майдану Незалежності до вулиці Ольгинської, частину вулиці Інститутської та місце, де зараз стоїть капличка (так званий "п’ятачок смерті" біля верхнього виходу з метро "Хрещатик".

Проте наприкінці минулого року на перелічені ділянки був накладений арешт за клопотанням Генеральної прокуратури. Там досі проводяться слідчі дії щодо розстрілів під час Революції Гідності.

На початку нинішнього року Музей з другої спроби домігся зняття арешту з ділянки та почав підготовчі роботи – там встановили паркан та будівельне містечко. Представники музею запевняють, що не будуть проводити будівельних робіт, якщо це заважатиме проведенню слідчих дій.

Проте прокурори ГПУ та адвокати родин Героїв Небесної сотні не раз наголошували, що встановлений паркан вже заважає слідчим діям, а подальші роботи унеможливлять їх, якщо з’явиться потреба в додаткових експериментах.

Паркан на Алеї Героїв Небесної сотні. Фото Insider

Згідно з планом, вони мають завершитись в кінці березня, однак адвокат родин Героїв Небесної сотні стверджує, що завершити слідчі дії до кінця місяця не вдасться.

З чим незгодні родини Героїв

Під час брифінгу родичі Героїв Небесної сотні зазначили, що не мають претензій до самого проекту комплексу. Проте будівництво Меморіалу, який повністю знищує і видозмінює історичну місцевість, її ландшафт та саме місце злочину є, на їх думку, неприпустимим.

"При визначенні цього проекту були допущені помилки: не було зазначено чітких умов архітектору, щоб не змінювався ландшафт вулиці Інститутської. Не потрібно там зносити бруківку, не потрібно спилювати дерева. Це все пам'ять", - зазначила мама Героя Небесної Сотні Олександра Плеханова -  Інна Плеханова.

Член музейної ради при міністерстві культури Євген Дмитрук наголосив, що змінювати вже існуючу історичну пам’ятку, якою стала Алея Героїв Небесної сотні, не можна.

“У нас є доказ тих подій, які відбулися. Ми його хочемо зруйнувати, щоб поставити муляж. Знищення експонатів - це найбільший гріх, який може зробити музейник”, - сказав Дмитрук.

Крім того, родини загиблих занепокоєні, адже після будівництва меморіалу втратяться докази злочинів проти учасників Революції.

У листі родичі Героїв звернулись до міністра культури, директора Музею та голови Інституту національної пам’яті. Зазначили кілька вимог:

 • пояснити, хто формував умови архітектурного конкурсу, в результаті якого обрали переможця;
 • змінити проект реконструкції Алеї Героїв Небесної сотні та зберегти ландшафт місцевості;
 • провести широке обговорення проекту та громадські слухання.

Підписанти зазначили: у випадку, якщо внести відповідні зміни неможливо, потрібно затвердити нове конкурсне завдання.

Брат загиблого Героя Степан Сольчаник обурився формулюванням конкурсної комісії при визначенні переможця. В аргументації серед іншого зазначено: "… шлях через парк дає імпульс краси і легкості".

На думку Степана Сольчаника, такий аргумент не може стосуватись меморіалу на честь загиблих Героїв.

"Ви би бачили обличчя моєї мати, коли я їй зачитав цей фрагмент. Вона за 5 років не зібралась із силами, аби приїхати і побачити місце, де загинув Богдан (Богдан Сольчаник – Герой Небесної сотні, брат Степана, - ред.). Яка може бути "легкість та краса"?, - зазначив Степан.

Фото Віри Гой

Як розповіла у коментарі Insider сестра Богдана Сольчаника Віра Гой, вона разом з іншими родинами ініціювала брифінг саме зараз, бо нині постало питання щодо закінчення слідчих дій на вулиці Інститутській.

На її переконання, ділянка, де планується будівництво, може бути корисною для слідства ще не один рік. До того ж, говорить пані Віра, родичі загиблих, які підписались під листом, хочуть відвідувати вулицю Інститутську саме в тому стані, в якому вона була, коли їх рідні там гинули.

Як реагують у Музеї

Завідувач відділу будівництва Музею Революції Гідності Наталія Бойків зазначила у коментарі Insider, що Музей оприлюднить відповідь родинам.

Вона підтвердила, що теж бачить порушення у формуванні умов до архітектурного конкурсу. Однак, за її словами, провини Музею в цьому нема.

"На мою думку, із самого початку було неправильно прописано технічне завдання. Хто його прописував? Це міністерство культури, спілка архітекторів, департамент будівництва КМДА… Там цілий перелік людей, які формували технічне завдання. Вони не прописали цей пункт, згідно з яким мав зберігатись ландшафт", - сказала Наталія Бойків.

 

При цьому пані Наталія запевнила, що в Музеї готові до діалогу з представниками родин Героїв Небесної сотні.

"Завтра ми збираємось на обговорення цієї ситуації, має бути діалог", - сказала пані Наталія.

Натомість Віра Гой зазначила, що її та інших учасників брифінгу на зустріч не запросили.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

22.03.2019, 00:12
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus