Політичний тиждень: виборам бути, самотній Філарет і студентська перемога

Домовленості з олігархами і загибель руйнівника міфів російської пропаганди
23 июня 201919:42

“Носієм влади в Україні є народ”, - сказав Конституційний суд і переклав відповідальність за вибори на громадян. І зробив це замість того, щоб вирішити, хто має рацію у тлумаченні закону: президент чи парламент.

У той же час Філарет, почесний Патріарх новоствореної помісної православної церкви, томосу про автокефалію якої чекала вся країна, виокремлюється і підіймає з попелу Київський патріархат. Бо “як є Патріарх, то є і Патріархат”.

А у Київському національному університеті спробували поновити на кафедрі права колишнього заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича - Андрія Портнова. Студенти влаштовують міні-Майдан і перемагають.

INSIDER підготував огляд головних подій тижня, що минає.

Глава адміністрації Януковича у Київському університеті

Ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КНУ) Леонід Губерський 14 червня поновив на посаді професора кафедри конституційного права юридичного факультету Андрія Портнова.

Портнов - колишній перший заступник голови Адміністрації президента часів Віктора Януковича. Він втік з України слідом за екс-президентом після перемоги Революції Гідності.

У 2014 році Європейський Союз запровадив санкції проти колишнього заступника голови президентської канцелярії, але згодом чиновника з санкційного списку виключили.

Пізніше у 2015 році прокуратура відкрила проти Портнова кримінальні провадження за статтями про розтрату або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем.

В ухвалі Печерського районного суду міста Києва від 3 травня 2019 року вказується, що прокуратура здійснювала досудове розслідування щодо Портнова за фактом привласнення коштів Київського національного університету та Київського національного економічного університету на загальну суму 137 639 гривень.

Напередодні інавгурації Володимира Зеленського екс-глава Адміністрації президента повернувся в Україну.

На викладацьку діяльність Портнова до КНУ було запропоновано зарахувати з 1 вересня цього року. Це викликало обурення у студентів університету.

Надвечір вони організували акцію протесту біля червоного корпусу вишу.

 

До керівництва університету вони висунули дві вимоги: скасувати наказ про працевлаштування Портнова, та щоб ректор КНУ Леонід Губерський публічно вибачився за зарахування екс-глави АП.

Частина студентів влаштували сидячий протест під дверима ректора університету.

Підтримати студентів прийшли навіть деякі народні депутати.

 

Зрештою, близько 22:00 вечора на вимогу студентів до вишу прибув Губернський, який підписав рішення про розірвання угоди з Портновим.

“Адміністрація Національного університету ім. Шевченко скасувала наказ про моє призначення в університет. Спокійно приймаю це рішення”, - прокоментував це рішення політик.

Відновлення УПЦ КП

“Раз є діючий Патріарх, то є і Київський Патріархат”, - вважає багаторічний лідер прихильників українського православ’я, почесний патріарх новоствореної помісної церкви Філарет.

Саме йому багато українських мирян завдячують наданням томосу про автокефалію українській церкві. Та за такий подарунок від вселенського патріарха Варфоломія, Філарету довелося заплатити дорогу ціну.

Фото: УНІАН

Відмова від участі у виборах предстоятеля Філарета була однією умов Вселенського патріархату про надання томосу.

На помісному соборі 15 грудня главою новоствореної помісної Православної Церкви України обрали учня Філарета - митрополита Епіфанія.

Патріарх бажав продовжити керувати церквою в Україні. Такі домовленості, нібито, були на соборі.

“На архієрейському соборі була домовленість, що я продовжую керувати Церквою на території України разом з Епіфанієм, а він представляє Церкву назовні. Письмово ми не підписували, тому що я довіряв. І Президентові довіряв, і Епіфанію довіряв, а вони обманули”, - стверджував Філарет в одному з нещодавніх інтерв’ю.

Ставши лише одним з багатьох архієреїв, хай навіть одним з найпочесніших, патріарх вирішив повернутися до управління церквою. Хоча обрав для цього досить спірний шлях.

Він оголосив про скликання собору Української православної церкви Київського Патріархату, яка була розформована 15 грудня під час помісного собору.

“Автокефальна церква і Київський патріархат припинили своє існування і стали єдиною Православною Церквою України. Тут у мене в портфелі два оригінали документу, що Київського патріархату тепер немає як юридичної реалії. Тепер всі - частина єдиної церкви”, - говорив тоді біля воріт святині архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря).

20 червня у Володимирському соборі в Києві відбувся так званий "собор Української православної церкви Київського патріархату".

На нього прибули аж двоє архієреїв: митрополит Іоасаф з єпархії в російській Бєлгородській області, та вікарний єпископ цієї єпархії Петро. Хоча Філарет розсилав запрошення ще за кілька днів до “собору”.

Учасники зібрання ухвалили рішення про відновлення ліквідованої УПЦ КП і скасували визнання Православної Церкви України.

У ПЦУ до дій Філарета ставляться стримано і розколом його “собор” називати не поспішають. Кажуть, що це скоріше “відділення” малої групи священнослужителів. Оцінку діям патріарха у помісній церкві дадуть вже найближчого понеділка.

“На найближчому засіданні Священного Синоду ПЦУ, яке скликається Предстоятелем 24 червня 2019 року, будуть ухвалені рішення, пов’язані з подіями, що відбулися”, - йдеться у повідомленні ПЦУ.

Конституційний суд і “самі розбирайтеся”

Після інавгурації Володимир Зеленський одним з перших указів достроково припинив повноваження Верховної Ради, призначивши перевибори на 21 липня.

В документі президент посилався на пеший пункт статті 90 Конституції, яка дозволяє розпустити парламент, якщо протягом місяця у ньому не сформована коаліція з більшістю у 226 голосів.

Формально коаліції у парламенті не існує з 2016 року, коли з неї вийшли “Батьківщина” і “Самопоміч”. У “Блоку Петра Порошенка” та “Народного фронту” було лише 215 мандатів. Однак, парламент весь цей час працював.

Голова Ради Андрій Парубій це пояснював тим, що до коаліції входять і позафракційні депутати. Хоча ні у Конституції, ні у регламенті Верховної Ради це питання чітко не роз’яснюється.

“Народний фронт” вийшов з коаліції 17 травня. Тоді ж Парубій офіційно оголосив місяць на формування нової більшості.

Відтак, Зеленський не дотримав букви закону і розпустив парламент раніше, ніж дозволяє Основний закон.

Кількома днями згодом частина народних депутатів звернулася до Конституційного суду з вимогою перевірити законність указу президента і скасувати його.

Суд мав стати арбітром між депутатами та президентом.

 

20 червня судді більшістю голосів ухвалили рішення, у якому фактично підтвердили протиправність указу Зеленського, але сам указ не скасували.

Конституціоналісти послалися на те, що ні в Основному законі, ні в регламенті Ради немає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій.

“Конституційний Суд України констатував, що розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів до Верховної Ради України відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції України (носієм влади в Україні є народ - ред.)” - йдеться у рішенні суду.

Президент і олігархи

Під час зустрічі з представниками бізнесу президент Володимир Зеленський заявив, що домовився з українськими олігархами про відновлення інфраструктури Донбасу.

На це за підрахунками експертів його команди потрібно, нібито, 300 мільярдів гривень.

“Ми не чекатимемо завершення війни. Ми вже зараз починаємо працювати на територіях Донбасу, які ми контролюємо”, - сказав Зеленський.

Президент хоче продемонструвати мешканцям окупованих територій переваги життя у вільній Україні.

 

“Я закликаю вас не стояти осторонь і долучитися до фінансування цього проекту як у якості інвесторів, так і у якості благодійників”, - звернувся Зеленський до представників бізнес-середовища.

“Те саме я нещодавно запропонував власникам великого бізнесу: Рінату Ахметову, Віктору Пінчуку, Ігорю Коломойському. З іншими я ще не зустрівся, але збираюся. Вони беруть на себе відповідальність за вирішення конкретних питань. Пан Пінчук вже зараз забезпечить квартирами 24 родини наших полонених моряків і далі буде опікуватися проблемами соціальної допомоги всіх військовослужбовців. Це наша домовленість”, - сказав Зеленський.

Рінат Ахметов за домовленістю з президентом, нібито, вкладатиме кошти у медицину та інфраструктуру.

“З паном Ахметовим ми дійшли згоди не лише щодо відміни формули “Ротердам+”, але і що він буде вкладати у медицину і вкладати у інфраструктуру Донбасу. Перший результат - це 200 “швидких” для сільських та міських лікарень по всій Україні”, - розповів Зеленський.

Щодо Коломойського, з яким президента пов’язували тісні робочі стосунки у минулому, Зеленський віджартувався.

“Пан Коломойський буде вкладати дуже великі гроші в інфраструктуру Донбасу, але він про це ще не знає”, - сказав Зеленський.

Наступного дня Коломойський спростував домовленості з Зеленським та сказав, що після інавгурації з ним не зустрічався.

"Вчора ж Зеленський заявив, що "Коломойський про це ще не знає". Так я справді дізнався про це з виступу. Я вже коментував журналістам, що на залишок від 20 тисяч фунтів на тиждень (обмеження Високого суду Лондона витрати олігарха - ред.) можу пофарбувати ларьок. Це ж також мала архітектурна форма", - сказав Коломойський у коментарі журналістам “Української правди”.

За словами президента, домовленості з олігархами не передбачають жодних преференцій для їхніх бізнесів.

“Ні їм, ні вам я не пропоную жодних преференцій, жодних монополій”, - сказав Зеленський.

У бізнес-середовищі заяви про домовленості з олігархами сприйняли неоднозначно.

“Президент сказав, що домігся від олігархів згоди брати участь в проектах по відновленню Донбасу. І взагалі вони допомагатимуть в міру своїх сил. І це дуже поганий сигнал”, - вважає фінансист Сергій Фурса.

За його словами, олігархи завжди мають власний інтерес.

“Вони можуть вкладати гроші. Якщо очікують прибуток. І можуть використовувати державу, щоб цей прибуток отримати. Чому раптом олігархи хочуть брати участь в ініціативах президента? Вони сподіваються, що в результаті щось отримають? Але це погано. Це точно не деолігархізація. Або вони сподіваються, що їм щось пробачать? Але це теж погано, тому що пробачать їм в рази більше, ніж вони вкладуть. Вкладуть, фактично, в піар першої особи. А це хабар”, - вважає Фурса.

Загибель депутата

19 червня у Києві знайшли мертвим координатора групи "Інформаційний спротив" народного депутата фракції "Народний фронт" Дмитра Тимчука.

Дмитро Тимчук. Фото: УНІАН

Першим інформацію про смерть поширив колега Тимчука по фракції і близький соратник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова - Антон Геращенко.

“Годину тому, у себе вдома при чищенні нагородного пістолета завдав собі смертельне поранення патріот України і мій друг Дмитро Тимчук”, - написав Геращенко на своїй сторінці у Facebook.

Щоправда, згодом депутат відредагував публікацію і прибрав згадку про чищення пістолета.

За годину в поліції підтвердили смерть Тимчука. На місці події очільник Національної поліції Сергій Князєв заявив, що правоохоронці розглядають версіями загибелі депутата нещасний випадок або необережне поводження із вогнепальною зброєю.

Крім того, з’ясувалося, що в момент загибелі депутат в квартирі був не сам.

“Є громадянка, яка перебувала з ним в квартирі”, - сказав Князєв.

За фактом події поліція відкрила кримінальне провадження за статтею “навмисне вбивство”.

Пізніше поліція повідомила про імовірне зникнення ювелірних прикрас із квартири нардепа.

Кількома днями потому прокуратура повідомила, що найімовірнішою версію загибелі стало самогубство.

“Виходячи зі свідчень близьких осіб, слідство володіє інформацією про те, що останній час загиблий перебував в депресивному стані, а останній тиждень взагалі не виходив з дому, як і в день смерті”, - повідомила речниця прокуратури Києва Надія Максимець у коментарі Громадському.

***

Дмитру Тимчуку було 46 років. До свого 47-го дня народження він не дожив дещо більше тижня.

Народився Тимчук у Забайкальському краї Росії. Його сторінку у Facebook відкриває напис: “Украинец. В 5-м поколении по обеим линиям и до мозга костей”.

У березні 2014 року з початком російської агресії Тимчук очолив групу “Інформаційний спротив”. Під його керівництвом проект висвітлював російську інтервенцію та розвінчував міфи російської пропаганди.

_____

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

23.06.2019, 20:01
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus