Одним другом меньше: конец договора о сотрудничестве с РФ

В 1997 году ратификацию соглашения поддержали 311 народных депутатов. В этом году за его прекращение проголосовали на несколько десятков меньше - 277
7 декабря 201818:50

Сьогодні український парламент має виправити помилку, тому що Росія ніколи не була другом для України. Саме існування України завжди було для росіян великою проблемою”, - сказав перед голосуванням за припинення договору про дружбу з Росією депутат Юрій Береза.

Народні обранці підтримали ініціативу президента і проголосували за припинення угоди, щоправда її не розриватимуть. Договір діятиме до 31 березня 2019 року.

Напередодні INSIDER розповідав у своїй публікації, як у 1998 році парламентарі ратифіковували угоду про дружбу та співробітництво з РФ. Сьогодні розказуємо, як її скасовували.

Депутати та урядовці вирішили дочекатися, аби десятирічний цикл дії угоди сплине. Тоді у Росії не буде формальних підстав не визнавати факт її припинення.

“Ми йдемо по процедурі припинення, або непродовження, а не денонсації. Ми звертаємося до статті 40, яка говорить чітко, що договір укладається терміном на 10 років. Його дія автоматично продовжуватися на наступні десятиріччя, якщо жодна з високих договірних сторін не заявить іншій про своє бажання припинити його дію. Ми і використовуємо цей момент, щоб потім не було такого, що Росія скаже, що не визнає його припинення Україною в односторонньому порядку”, - говорить голова комітету у закордонних справах парламенту Ганна Гопко.

 

Та така позиція до вподоби не всім. Частина парламенту наполягали саме на розірванні угоди - “Батьківщина”, “Самопоміч”, Радикальна партія, депутати партії “Свобода”.

“Зараз нам слід не припиняти договір, нам слід сформулювати чітко і зрозуміло, що ми розриваємо договір у зв'язку з тим, що він порушений Російською Федерацією. Це дасть колосальний поштовх нашій дипломатичній роботі, так само роботі в судах. Натомість формула, запропонована з вулиці Банкової, передбачає, що немає жодного логічного зв'язку між діями Росії як агресора і нашим припиненням оцих договірних стосунків з Росією”, - сказав депутат “Батьківщини” Ігор Луценко.

П’ять років почекали

Перші ініціативи розірвати договір були ще в 2014 році на самому початку російської агресії. Весь цей час керівництво держави відмовлялося від подібного кроку, мотивуючи це тим, що договір необхідний Україні - в першу чергу, для доказової бази в міжнародних судах щодо злочинів Росії.

“Нам був потрібен час для того, щоб використати дію цього договору для розгляду деяких судових справ. Зокрема тих, які стосуються трьох мільярдів боргу президента-втікача, а також для деяких подань, які стосуються використання міжнародного морського права. Ми здійснили багато процесуальних дій і в Гаазі, і в інших інституціях, тому зараз вноситься цей законопроект”, - розповідає заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця.

Загалом, у МЗС пояснюють, що за 5 років підстав для непродовження договору назбиралося вдосталь.

“РФ зухвало знехтувала основоположними принципами договору, порушуючи територіальну цілісність України, вчиняючи збройну агресію проти України, застосовуючи військовий та економічний тиск, втручаючись у внутрішні справи України, порушуючи суверенну рівність та права громадян України. За відсутності добросовісних намірів до мирного врегулювання спорів, пов'язаних з чисельними та грубими порушеннями договору Російською Федерацією продовження дії договору на наступний 10-річний період, є принципово неможливим”, - говорить Кислиця.

За даними МЗС, Росія порушила 7 статей договору:

 • про стратегічне партнерство, рівноправність та визнання суверенітету одна одної;
 • про повагу територіальної цілісності і визнання непорушності існуючих кордонів;
 • про мирне врегулювання спорів, незастосування сили, економічного тиску та невтручання у внутрішні справи;
 • про взаємну роботу над підвищенням безпеки в регіоні;
 • про непідтримку дій спрямованих проти іншої країни;
 • про заборону дій, які шкодять економіці іншої країни;
 • про свободу транзиту осіб, вантажів і транспортних засобів через території одна одної відповідно до загальновизнаних норм міжнародного права.

“Вчинивши в 2014 році збройну агресію і окупацію частини української території, яка триває досі, Росія фактично показала, що ця угода не варта паперу, на якому вона написана”, - говорить голова комітету закордонних справ Ганна Гопко.

У 1998 році ратифікацію угоду підтримали 311 народних депутатів. Цьогоріч за її припинення проголосували на кілька десятків менше - 277. Проти виступив тільки Опозиційний блок.

Ганна Гопко, голова комітету закордонних справ
Вчинивши в 2014 році збройну агресію і окупацію частини української території, яка триває досі, Росія фактично показала, що ця угода не варта паперу, на якому вона написана

Ще 400 угод

Договір про дружбу і співробітництво - лише одна із сотень угод, які діють між Україною та Росією. Частина з них парафовані парламентами обох країн, є серед них міжурядові та міжвідомчі. Дехто з депутатів вважає, що Київ має розірвати всі договори з Москвою.

“Ми пропонуємо розірвати всі договори з державою-агресором. Ми вважаємо, що держава-агресор не повинна мати ніяких договірних стосунків. Вони порушили всі домовленості. По суті, Україна сьогодні в односторонньому порядку виконує ці зобов'язання, що є нонсенсом і абсурдом”, - сказав депутат “свободівець” Андрій Іллєнко.

У комітеті закордонних справ парламенту вже давно чекають на ревізію всіх договорів з Російською Федерацією.

“Ми чекаємо від Міністерства закордонних справ ревізії всієї договірно-правової бази з РФ. Ми заслуховували чотири рази на комітеті представників МЗС, останній раз це був травень цього року. На той час МЗС повідомило нас, що українською стороною було виконано всі необхідні внутрішньодержавні процедури і прийнято рішення про припинення або зупинення дії однієї міждержавної угоди, 25 міжурядових угод та 18 міжвідомчих угод. Тому в нас був заклик до міністра закордонних справ перед тим, як давати обіцянки на пресу про 20 чи 40 угод, які готуються до припинення, представити цей список, а не робити просто публічних заяв в повітря” - розповіла голова комітету Ганна Гопко.

Досі діє договір про базування Чорноморського флоту РФ у Криму. У 2010 році Віктор Янукович та Верховна Рада пролонгували його до 2042 року так званими “харківськими угодами”.

Тим не менше, на одну “стратегічну” угодою між Україною та Росією у 2019 році стане менше. Та ще певний час договір про дружбу буде чинним.

“До 1 квітня 2019 року будемо мати взаємини стратегічного партнерства”, - говорить депутат “Батьківщини” та колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк.

Лише з квітня в Росії офіційно стане на одного друга менше.

“Сьогодні з Путіним може дружити тільки Башар Асад та Кім Чен Ин. Більше ніхто у світі  цього робити не хоче”, - каже заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

Олексій Гончаренко, заступник голови фракції БПП
Сьогодні з Путіним може дружити тільки Башар Асад та Кім Чен Ин. Більше ніхто у світі цього робити не хоче

Читайте також нашу публікацію “Двадцять років дружби, якої не було” про те, як депутати приймали договір про дружбу з РФ.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

7.12.2018, 19:10
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 21 марта 2019

  Суд не задовольнив апеляцію Мангера щодо його відсторонення

  На засіданні 21 березня адвокати озвучили клопотання, в якому попросили скасувати рішення Шевченківського суду Києва

   
  • 21 марта 2019

  В суде озвучили документ о том, как готовилась антитеррористическая операция на Майдане

  На скамье подсудимых по этому делу - бывший руководитель СБУ Киева генерал-майор Александр Щеголев

   
  • 20 марта 2019

  Суд отказался допрашивать так называемых "грузинских снайперов" в деле расстрелов на Институтской

  Адвокат Александр Горошинский подал ходатайство допросить четырех граждан Грузии

   
  • 20 марта 2019

  Прокуроры по делу Ефремова просили суд назначить ему защитников за счет государства

  Заседание по сути было запланировано на 19 марта. На нем адвокаты имели озвучить свой список свидетелей

   
Система Orphus