Лідер опозиційної Національної асамблеї Венесуели, 35-річний Хуан Гуайдо, оголосив себе президентом країни.
Це сталося вчора у столиці країни - Каракасі, під час багатотисячної демонстрації проти Ніколаса Мадуро, якого минулоріч повторно обрали президентом Венесуели.
Частина світових лідерів стали на бік Гуайдо, визнавши його легітимним тимчасовим президентом. Інші держави натомість підтримали Ніколаса Мадуро.
Так само неоднозначна ситуація у самій Венесуелі. Військові підтримують Мадуро і вважають його чинним президентом в той час, коли жителі країни вийшли на багатотисячну акцію протесту проти нього.
Хто такий Хуан Гуайдо, і як він оголосив себе президентом?
Виступаючи перед учасниками багатотисячного мітингу в Каракасі, Гуайдо заявив, що бере на себе президентські обов'язки, щоб "домогтися закінчення узурпації влади, сформувати перехідний уряд і провести чесні вибори". Мітингувальники його підтримали.
.@Almagro_OEA2015: Congratulations to @jguaido interim President of #Venezuela. You have our recognition to move forward the country's return to democracy #23Ene #OEAconVzla pic.twitter.com/zJ2UiykvMg
— OAS (@OAS_official) 23 січня 2019 р.
Постать Хуана Гуайдо стала помітною після того, як у січні цього року він очолив Національну асамблею - парламент Венесуели.
Під час свого перебування в парламенті він ініціював розслідування корупційних справ, пов'язаних з адміністрацією Мадуро.
Гуайдо також також поставив під сумнів легітимність правління Мадуро і заявив, що має конституційне право перебрати владу в свої руки до наступних виборів.
Зараз Гуайдо діє в рамках 233 статті конституції Венесуели, яка передбачає передачу повноважень президента очільнику парламенту, якщо глава держави залишає пост. В такому разі конституція передбачає проведення нових виборів протягом місяця.
Але тоді нічого не вийшло: Національна асамблея оголосила про відсторонення Мадуро від влади як диктатора, проте Верховний суд став на бік президента і оголосив це рішення незаконним.Парламент Венесуели у 2017 році вже намагався відсторонити Мадуро, керуючись тією ж статтею конституції.
Пізніше Мадуро скликав установчі збори - орган, який вносить зміни до конституції.
Установчі збори взяли на себе парламентські повноваження, але національна асамблея це рішення не визнала. Таким чином, у 2017 році утворилося двовладдя.
В ході протестів в країні у 2017 році загинули більше ста осіб.
Конфлікт між опозицією і Ніколасом Мадуро почав розвиватися ще у 2015 році, коли опозиція отримала більшість в парламенті.
Чому зараз?
Протести у Венесуелі почалися не через заяву Гуайдо, а кількома днями раніше.
10 січня 2019 року Мадуро вдруге приніс присягу у якості президента. Утім опозиційний парламент назвав Мадуро "узурпатором влади", а його дії - нелегітимними.
Верховний суд Венесуели оголосив про початок кримінального розслідування щодо опозиційного парламенту країни.
У відповідь, 21 січня група військовослужбовців Національної гвардії Венесуели вирішила організувати бунт проти президента Ніколаса Мадуро.
Глава установчих зборів Венесуели Діосдадо Кабельо заявив, що 27 національних гвардійців атакували військовий пост в місті Петаре. Там вони нібито захопили зброю. Потім нацгвардійці поїхали в Каракас, після чого опублікували відео на YouTube, у якому закликали до повстання проти Мадуро.
Спробу путчу придушили, його учасників взяли під варту.
Жителі Венесуели вийшли на вулиці та підтримали групу заколотників. Влада застосувала проти них сльозогінний газ.
Did your local media show you this pro-maduro rally from today?
— Marwa Osman (@Marwa__Osman) 24 січня 2019 р.
Well if not, then be sure your local media is rooting for a civil war in #Venezuela pushed & financed by the US. pic.twitter.com/RiIhgKV5gA
Протягом 22 і 23 січня акції протесту проти Мадуро продовжувалися.Тоді очільник Національної асамблеї Хуан Гуайдо заявив, що інцидент свідчить про "загальне відчуття", що панує у венесуельській армії.
Вони супроводжувалися сутичками з силовиками. Як повідомляє La Prensa de Lara, після початку протестів у сутичках загинули 16 осіб.
Точних даних щодо кількості мітингувальників у столиці Венесуели наразі немає. За даними ЗМІ, йдеться про десятки тисяч людей. Населення Каракасу, для порівняння, складає близько 2 млн. осіб.
Як реагує світова спільнота?
Після заяви Гуайдо, світ розділився на два табори: одні визнають Гуайдо, інші вважають чинним президентом Мадуро.
Першим визнав Гуайдо в якості нового тимчасового президента Венесуели очільник США Дональд Трамп.
The citizens of Venezuela have suffered for too long at the hands of the illegitimate Maduro regime. Today, I have officially recognized the President of the Venezuelan National Assembly, Juan Guaido, as the Interim President of Venezuela. https://t.co/WItWPiG9jK
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23 січня 2019 р.
Підтримку Хуану Гуайдо висловили |
Чинним президентом Венесуели визнають Ніколаса Мадуро |
США |
Росія |
Канада |
Китай |
Грузія |
Куба |
Бразилія |
Туреччина |
Парагвай |
Болівія |
Колумбія |
Уругвай |
Перу |
Сирія |
Еквадор |
Іран |
Коста Ріка |
|
Аргентина |
|
Чилі |
|
Гватемала |
|
Панама |
|
Гондурас |
Європа:
Президент Європейської Ради Дональд Туск висловив сподівання, що Європейський Союз підтримає демократичні сили Венесуели в їхній боротьбі проти режиму Ніколаса Мадуро. Туск сказав, що не вважає Мадуро легітимним президентом країни.
Міністр закордонних справ Іспанії Жозеп Боррель зазначив, що уряд Мадуро не є легітимним. Однак, він відмовився напряму підтримувати Гуйадо.
“Ми не знаємо як, але ми збираємося забезпечити вільні і чесні вибори у Венесуелі”, - заявив Боррель.
Президент Франції Еммануель Макрон сказав, що вибори президента Венесуели у 2018 році були "нелегітимними". Він привітав “хоробрість венесуельців, які вимагають свободи”.
Міністр закордонних справ Португалії Августо Сантуш Сілва закликав Мадуро "зрозуміти, що його час закінчився". За його словами, Мадуро "не може ігнорувати волю народу".
Міністри закордонних справ Швеції і Данії також заявили, що про підтримують проведення демократичних виборів в Венесуелі і лідера опозиції Хуана Гуайдо як виконувача обов’язків глави держави.
Зазначимо також, що профілі президента Венесуели Ніколаса Мадуро в Facebook і Instagram позбулися "синьої галочки" - знака, що підтверджує справжність сторінок публічних особистостей і знаменитостей.
Як реагує Мадуро?
Ніколас Мадуро очолює Венесуелу з 2013 року, і зараз не поспішає передавати повноваження Хуану Гуайдо.
Після заяви опозиційного політика, він виступив перед прибічниками з балкону президентського палацу.
Короткий зміст його заяви:
- У тому, що відбувається, винний уряд США
- Венесуела розриває будь-які дипломатичні відносини з Америкою. Усі американські дипломати повинні поїхати з країни протягом 72 годин.
- Хуан Гуайдо - незаконний президентом країни.
- Військові повинні проявити відданість.
Військові і справді підтримали Ніколаса Мадуро, принаймні, офіційно. Міністр оборони країни Володимир Падріні Лопес заявив, що військові не визнають “самопроголошеного поза законом” Гуайдо.
El desespero y la intolerancia atentan contra la paz de la Nación. Los soldados de la Patria no aceptamos a un presidente impuesto a la sombra de oscuros intereses ni autoproclamado al margen de la Ley. La FANB defiende nuestra Constitución y es garante de la soberanía nacional.
— Vladimir Padrino L. (@vladimirpadrino) 23 січня 2019 р.
Як повідомляє агентство EHA News, Мадуро підтримує частина цивільного населення. “Тисячі людей, які підтримують Мадуро, виходять на вулиці, заявляючи, що вони "відкидають переворот і захищають демократію", - повідомляє видання.
Чому жителів Венесуели не влаштовує Мадуро?
Криза у Венесуелі загострилася після смерті глави держави Уго Чавеса. У 2013 році новим президентом став його соратник, Ніколас Мадуро, який продовжив політику свого попередника.
Зараз Венесуела переживає гостру соціально-економічну кризу.
У 2017 році 93% населення країни скаржилися на недоїдання. Інфляція у Венесуелі практично досягла 2 мільйонів відсотків.
Девальвація національної валюти, гіперінфляція, дефіцит товарів першої необхідності та брак ліків призвели до того, що громадяни цієї держави масово залишають країну.
За офіційними даними ООН, з 2015 року з країни виїхало близько 3 мільйонів громадян.
В організації впевнені, що реальна цифра є вищою, оскільки далеко не всі мігранти реєструються.
У серпні 2018 року на Ніколаса Мадуро було скоєно замах під час військового параду в Каракасі.
Влада заявила, що його спробували атакувати безпілотники з вибухівкою. У грудні Мадуро звинуватив в підготовці свого вбивства владу США, Колумбії і Бразилії.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua