Дуель двох переможців першого туру виборів президента розпочалася ще до того, як підрахували перші бюлетені.
“Доля вже так розпорядилася, що звела мене в другому турі з маріонеткою Коломойського”, - сказав Петро Порошенко про Володимира Зеленського одразу після оголошення результатів екзит-полів.
За декілька днів по цьому дискусія двох претендентів на президентське крісло та більшості українського суспільства опустилася до рівня розмов про аналізи.
Доля вже так розпорядилася, що звела мене в другому турі з маріонеткою Коломойського
Домашнє завдання
Порошенко і Зеленській підходили до першого туру з діаметрально різних позицій. Рейтинги коміка за даними соціології були цілком достатніми, щоб не перейматися за потрапляння до другого туру. Натомість команда чинного президента вела запеклу боротьбу з головним опонентом - Юлією Тимошенко.
Табори Зеленського і Порошенка в цей момент між собою не перетиналися.
Комік у звичному для себе образі гастролював з концертами “Кварталу 95” та вів кампанію в соціальних мережах. В медійному полі кандидат тримався за рахунок щоденних трансляцій своїх телешоу на каналі олігарха Ігоря Коломойського “1+1”.
Дебатів і зустрічей з журналістами актор намагався уникати. Подібна тактика мала вберегти його від зайвих ризиків в момент, коли високий рейтинг дозволяв не надто напружуватися для потраплянням в другий тур.
Команда Порошенка навпаки сконцентрувалася на боротьбі з Тимошенко. До кінця лютого штаби важковаговиків обмінювалися критичними висловлюваннями на адресу одне одного та акцентувалися на роботі зі своїми електоральними групами.
Тоді в штабі чинного глави держави були досить спокійні щодо свого проходження в другий тур. Більше того, оточення президента висловлювало певність, що в другому турі їм без проблем вдасться розбити шоумена Зеленського, про що INSIDER писав раніше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Останній бій: як Порошенко і Тимошенко намагаються виграти вибори
За місяць до першого туру команди Порошенка та Тимошенко перейшли до відкритої конфронтації і відверто брудної кампанії з великою кількістю взаємних звинувачень.
![]() |
Команда Порошенка сконцентрувалася на боротьбі з Тимошенко |
Поліція, підконтрольна міністру внутрішніх справ Арсену Авакову, з одного боку та ГПУ, СБУ і ДБР, які очолюють ставленики президента з іншого боку, синхронно викрили виборчі мережі обох кандидатів.
Для дискредитації одне одного штабам обох кандидатів дуже вчасно підвернулися розслідування журналістів про спонсорів кампанії Тимошенко та розкрадання в оборонці оточенням президента.
Концентрація штабу Порошенка на боротьбі з лідеркою “Батьківщина” дозволила наприкінці гонки впевнено обійти її. Але команда президента задалеко відпустила від себе Зеленського.
Розрив
За результатами першого туру відрив Зеленського від Порошенка сягає майже двох разів: 30,24% проти 15,95%.
Зеленський переміг у більшості регіонів. За коміка активніше голосували на сході та в центрі.
В команді чинного президента розраховували, що розрив буде менший, оскільки ядро електорату Зеленського - це люди віком до 40 років. Зазвичай молодь не надто активно ходить на вибори. Але цього разу молоді громадяни змобілізувалися краще.
![]() |
За результатами першого туру відрив Зеленського від Порошенка сягає майже двох разів: 30,24% проти 15,95% |
Порошенко виграв в двох областях: Тернопільській та Львівській. Але навіть в цих регіонах команда глави держави має помітні проблеми. Явка на заході помітно нижча, ніж в центрі та на сході.
Відтак, штаб Порошенка має кілька проблем: низьку явку в базових для себе регіонах та зменшення рівня підтримки на сході та в центрі України в порівнянні з попередніми виборами.
Попри невтішні результати першого кола виборів, у штабі президента в ніч після голосування його команда зберігала спокій.
“Ми спокійні і ми далі з холодною головою будемо працювати над тим, щоб перемогти Зеленського в другому турі”, - не під запис казав один з високопоставлених членів команди Порошенка.
![]() |
Попри невтішні результати першого кола виборів, у штабі президента в ніч після голосування його команда зберігала спокій |
Як і у лютому, в штабі чинного гаранта вважають, що шанси перемогти коміка в другому турі є, хоча цього разу подібні висловлювання звучали з меншою певністю.
Основну можливість переконати громадян підтримати свого кандидата в штабі Порошенка бачать в очній ставці - дебатах. В команді президента вважають, що на дебатах чинний грант без проблем розіб’є недосвідченого опонента. Але як влаштувати таку очну ставку при тому, що Зеленський уникає будь-яких публічних виступів - головне питання для команди Порошенка.
“Вони мають зустрітися на дебатах, але закону про них немає, хоча його подавали ще в попередньому скликанні парламенту”, - не під запис казали в штабі президента.
Сам Зеленський у вечір після виборів сказав, що готовий до дебатів: “Так, я готовий. Порошенко, не Порошенко - яка мені різниця?”.
Вже за кілька годин в штабі Зеленського ввімкнули задню.
“Наскільки це потрібно українському суспільству - це питання. Як показує практика, люди вже втомилися від обіцянок, які вони отримують, зокрема і в межах дебатів, і в межах виборчих кампаній від представників чинних політичних еліт”, - сказав Дмитро Розумков, технолог команди Зеленського.
Війна “відосіків”
Поки Центрвиборчком рахував голоси, а експерти обговорювали результати на телеканалах, Зеленський зняв відео. В ньому він викликав Порошенка не дебати: пафосно, провокативно, дещо зневажливо і з умовами.
Команда ЗеКандидата вирішила перехопити ініціативу та піти у наступ.
У відеозверненні Зеленський покликав Порошенка дебатувати на НСК “Олімпійському”, але перед тим кандидати мають пройти наркологічну експертизу, щоб довести, що серед них немає “ні алкоголіків, ні наркоманів”.
Наркологічна експертиза стала відповіддю на плітки, які ширилися в соцмережах після оголошення результатів екзит-полів, мовляв, Зеленський в своєму штабі був під дією психотропних речовин.
Натомість, серед електорату, який не підтримує Порошенка, тривалий час розганяються чутки про те, що той часто вживає алкоголь. На відповідь Зеленський давав опоненту добу.
На перший погляд заява виглядала анекдотично і було очевидно, що команда коміка вирішила влаштувати шоу, в якому їх кандидат почуватиметься комфортно. Та як свідчать наступні події, до такого шоу актор та його команда самі не були готові.
Ініціатива перейшла на бік команди Зеленського і було складно спрогнозувати відповідь табору Порошенка, адже президент зазвичай веде себе зважено і стримано. Порошенко сам звик нав’язувати свій порядок денний.
Гра за своїми правилами - один з ключових факторів, які дозволили президенту вийти до другого туру. У боротьбі з Тимошенко, саме лідерка “Батьківщини” більшість часу була в числі доганяючих. Гарант вносив в раду указ про воєнний стан - Тимошенко доводилося його підтримувати, президент зіграв ключову роль в отриманні томосу про автокефалію української церкви - лідерка “Батьківщини” вимушено підтримувала церковну тематику, нав’язану Порошенком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Армія, мова, віра” - тільки інакше. З чим йде на вибори Тимошенко
Відповідь Порошенка
Президент не змусив себе надто довго чекати. По опівночі він опублікував відео, в якому прийняв умови опонента. Розважливо і спокійно у своєму ролику голова держави сказав: “стадіон, так стадіон, я чекаю на вас, Володимире Олександровичу”.
Перевага, яка, здавалося б, була на половині поля Зеленського, вмить перейшла до Порошенка.
Єдиної думки в штабі президента щодо згоди на умови опонента проводити дебати на стадіоні не було. Частина технологів відмовляли главу держави від цієї ідеї, але остаточне рішення було за Порошенком.
“Це було особисте і принципове рішення Порошенка. Не секрет, що звернення нашого кандидата готувалося доволі ретельно. Це була важлива заява. Такі не робляться експромтом. Зважувалося кожне слово”, - розповів Олег Медведєв, речник виборчого штабу Порошенка.
З одного боку, Порошенку довелося поступитися і піти на умови опонента, з іншого - тепер ініціатива була на його боці. І команда президента скористатися цим сповна.
По обіді четверга Медведєв провів брифінг на якому повідомив, що в п’ятницю зранку Порошенко чекатиме Зеленського на “Олімпійському” для проходження наркологічної експертизи.
Рівень дискусії щодо виборів опустився до розмов про аналізи кандидатів, чого не було навіть під час балотування Віктора Януковича.
Така ситуація - більше на руку Зеленському, адже увага суспільства прикута до шоу, а не до серйозних розмов про реформи чи геополітичний курс. Хоча відповідь президента виглядала сильнішою, ніж спроба ЗеКоманди вивести його з рівноваги.
НСК “Олімпійський” місцем зустрічі команда президента обрала не випадково. Там знаходяться лабораторії Національного олімпійського комітету. За словами очільниці Мінохорони здоров’я Уляни Супрун, вони - найкращі в країні з допінгових досліджень.
![]() |
Рівень дискусії щодо виборів опустився до розмов про аналізи кандидатів |
У ЗеКандидата на це сказали, що свої аналізи шоумен здаватиме в приватній клініці, оскільки не довіряє державній. Реакція штабу Зеленського була очікуваною, комік і надалі ухиляється від публічної зустрічі з опонентом.
Цікаво, що Зеленський зрештою здав свої аналізи в клініці “Євролаб”, власник якої - Андрій Пальчевський, відкрито висловлює підтримку кандидату.
У документі з результатом тесту, який опублікував Зеленський, дата була проставлена заднім числом - за 2 квітня. А брав кров на аналізи в ЗеКандидата чоловік, який спеціалізується на масажі і який знімався у серіалі “Свати” студії “Квартал 95” - Владислав Кірякулов.
І знову Тимошенко
Ще перед здачею проб крові Зеленський опублікував друге відео у відповідь на прийняту Порошенком пропозицію про дебати. Комік пропонував покликати арбітром дебатів Юлію Тимошенко, яка посіла третє місце у виборчих перегонах.
Така пропозиція виглядає як потужний удар ногою з розвороту в штангу. Хоча певна логіка такого кроку простежується і може принести користь команді Зеленського.
З одного боку - це може бути спробою переманити електорат Тимошенко на свій бік, показавши її виборцям: мовляв, Зеленський поважає їхню лідерку. Крім того - це ще один елемент шоу, якого так прагне команда коміка.
З іншого боку - покликавши Тимошенко арбітром, Зеленський визнав її як сильнішого претендента, хоча в першому турі він переміг її з великим відривом.
Така пропозиція як мінімум недоречна ще й через те, що Тимошенко в очевидній конфронтації з Порошенком і тому не може бути об’єктивною.
Друге, на що доводиться зважати - Тимошенко і Зеленський однаково пов’язані з Ігорем Коломойським. Саме медіагрупа олігарха надала найбільшу медійну підтримку обом кандидатам.
Порошенко, відповідаючи на запитання журналістів про Тимошенко в якості модератора дебатів, сказав, що це може принижувати її виборців.
“Подібне зневажливе звернення - це неповага до політика Юлії Тимошенко, яка зайняла третє місце. І це неповага до 2,5 мільйонів громадян, які проголосували за неї”, - сказав Порошенко.
За що боремося
Загалом, команді Зеленського вдається майстерно відвертати увагу від серйозних дискусій аналізами, арбітрами, стадіонами. Цього може бути достатньо для перемоги на виборах, але чи достатньо цього, щоб керувати країною?
Вочевидь, його табір діятиме подібним чином до кінця кампанії.
Основне завдання ЗеКоманди - не розлякати електорат, який проголосував за коміка в першому турі, мінімізувати ризики і зберегти образ класного чувака з народу. За таких умов відібрати в нього перемогу буде досить важко.
Завдання команди Порошенка в рази складніше. Крім низької підтримки на сході і центрі, та низької мобілізації електорату на заході, президент має ще один важкий тягар - це його антирейтинг, який коливається в межах 50%. Спробувати зменшити рівень несприйняття президента - одне з першочергових завдань його команди перед другим туром.
Кампанії Порошенка бракує й свіжих ідей. Мобілізація ядра електоратут базується на заїжджених та складних поняттях: воєнний стан, томос, зміни в Конституцію, план дій щодо членства в ЄС і НАТО, мова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дорожче за передвиборчі рейтинги: як голосували за інтеграцію в НАТО і ЄС
Парламент вже два тижні розглядає законопроект про мову. Але не факт, що його встигнуть прийняти до другого туру.
“Неможливо спрогнозувати чи ми встигнемо його розглянути”, - каже джерело в керівництві парламенту.
Мовний закон мав би увінчати передвиборче гасло Порошенка “Армія, мова, віра”. Це останній із його заготовлених козирів - далі тільки імпровізація.
Для перемоги Порошенку треба йти на нестандартні кроки. Повернути статус кво міг би союз або бодай спроба домовитися з націоналістично та європейсько налаштованими кандидатами: Анатолієм Гриценком, Ігорем Смешком, Андрієм Садовим, Русланом Кошулинським. Потенційно - це плюс 14,5% рейтингу.
Однак, Гриценко та Смешко заявили, що президента не підтримають одразу після оголошення результатів екзит-полів. Очевидно, що відродити раніше втрачену довіру - завдання надскладне.
![]() |
Гриценко відмовився підтримати Порошенка в другому турі виборів |
Поки ж кандидати міряються аналізами.
"Запроваджуємо нові традиції", - жартома сказав Порошенко в медпункті “Олімпійського”.
Хто б не став наступним главою держави, на президентських виборах в 2024 дискусії щодо аналізів кандидатів вже не викликатимуть іронічних емоцій.
Раунд.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua