Ефремов на свободе. Почему это стало возможным

31 июля 201918:43

Київський Апеляційний суд відпустив з-під варти екс-голову фракції "Партії регіонів" Олександра Єфремова, якого обвинувачують у державній зраді.

Таку ухвалу було винесено після скарги на рішення суду першої інстанції продовжити арешт регіоналу на час розгляду справи. Апеляцію розглянула колегія на чолі з Тетяною Тютюн 22 липня.

Ще два місяці тому таке було б неможливим. То що ж змінилось на користь Єфремова?

Як було раніше

Раніше, коли слідство у справі було завершено, і її передавали до суду, запобіжні заходи на час процесу знаходились у відповідальності того суду, який її розглядає.

Зазвичай запобіжні заходи продовжують або переглядають щодва місяці. 

Апеляцію на рішення з приводу запобіжних раніше можна було подавати лише після вироку. Тобто практично рішення апеляції для обвинуваченого вже нічого не змінювало - бо всі запобіжні заходи на момент вироку вже були ним відбуті. 

В процесі ж судового розгляду, одразу після отримання чергового рішення про запобіжний захід на наступні два місяці, оскаржити його було неможливо. Забороняла це частина 2 статті 392 Кримінального процесуального кодексу (КПК).

"Ухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень окремому оскарженню не підлягають", - зазначалось тоді у статті.

Окрім того, раніше при обвинуваченні у тероризмі та державній зраді запобіжним заходом міг бути обраний лише арешт. А саме "державну зраду" та пособництво діяльності терористичної організації "ЛНР" інкримінують Єфремову.

Тож, Старобільський суд в Луганській області, який розглядає справу Єфремова, 19 червня вчергове продовжив йому арешт на два місяці. 

Екс-регіонал та його захисники оскаржили це рішення, бо дещо змінилось.

Що змінилось

13 червня Конституційний суд України визнав положення статті 392 КПК неконституційними. Таким чином, запобіжні заходи під час судового процесу стало можливо намагатись оскаржувати в апеляційному суді.

По-друге, 25 червня, Конституційний суд (КСУ) визнав положення про безальтернативність арешту у разі обвинувачення у тероризмі і держзраді неконституційним.

Суддя Пелих, озвучуючи ухвалу про продовження арешту Єфремову 19 червня, зазначив: "ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Луганської області протягом 7 днів".

Цікаво, що це, друге рішення, яким КСУ відкрив можливість для зміни Єфремову запобіжного заходу з арешту на більш м’який, було прийнято за один день до завершення строку можливої апеляції Єфремова щодо арешту.

Таким чином захисники Єфремова стали одними з перших, хто скористався цим рішенням Конституційного суду.

Чому розглядав столичний Апеляційний суд

Адвокати подали апеляцію до Луганського апеляційного суду. Але там сказали, що не можуть призначити колегію суддів для розгляду скарги. 

Відтак Луганський апеляційний суд звернувся до Верховного суду, який передав справу на розгляд Київському Апеляційному судом.

Чим небезпечне звільнення Єфремова (на думку прокурора)

Судовий розгляд у справі Єфремова триває вже понад два роки. Там допитали свідків і залишилось дослідити лише ті матеріали, які нададуть адвокати.

Прокурор Павло Кожухівський зазначив, що Єфремов може переховуватись від суду і не тільки.

"З боку Єфремова може бути застосований тиск на свідків. Єфремов дозволяє собі погрожувати прокурорам, погрожувати суддям. І це не зважаючи на те, що відбувається відеофіксація засідання. Якщо Єфремов буде на свободі, то можуть бути набагато гірші дії з його боку", - говорив він в Апеляційному суді перед рішенням про звільнення.

Більше того, паспорт громадянина України у Єфремова не вилучався. Що відкриває йому можливість до переміщень.

Павло Кожухівський, прокурор
З боку Єфремова може бути застосований тиск на свідків. Єфремов дозволяє собі погрожувати прокурорам, погрожувати суддям

У чому обвинувачують

За версією слідства, Єфремов організовував захоплення будівель Луганської обласної державної адміністрації та Служби безпеки України навесні 2014 року. Тоді приміщення захоплювали озброєні люди під виглядом "народних ополченців". Захоплення цих будівель став відправною точкою до розширення контролю ключових установ міста, і дуже швидко зробив Луганськ опорним пунктом проросійських окупантів.

Також Єфремова обвинувачують у сприянні створення та діяльності терористичної організації "Луганська народна республіка" та державній зраді.

У 2015 році його затримали, а згодом відпустили під заставу. Наступного 2016 року Єфремова повторно затримали в аеропорту "Бориспіль" із квитком до Відня, де, за даними журналістів, проживав його син.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

31.07.2019, 18:45
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus