Іконостас на грудях: про ордени і медалі "ДНР"

Командири й бойовики "ДНР" і "ЛНР" постійно демонструють публіці свої "нагороди". І вже можна порівняти їх з історичними аналогами*
3 июня 201510:00

Поява будь-яких утворень, що претендують на "державний" статус, супроводжується намаганнями її творців запозичити усі основні ознаки справжніх держав. Передусім це стосується державних символів – творчість у сфері геральдики й вексилології, як правило, знаходить вияв одразу після "проголошення"  "незалежності". Опісля надходить черга грошових знаків (як обігових, що трапляється рідше і лише у більш-менш стабільних "державах", так і випусків, призначених виключно для колекціонерів) і нагород.

(*Примітка: автор посилається на матеріали ЗМІ та інтернет-форумів, що підтримують терористичні організації "ДНР" і "ЛНР". Прохання не проходити за наведеними посиланнями без нагальної потреби, щоб не підвищувати відвідуваність розглянутих інформаційних ресурсів).

З огляду на те, що в сучасних умовах боротьба невизнаних "держав" ведеться не лише на полі бою, а й у інформаційній площині, випуск "нагород" починає відігравати роль, не властиву їм у минулому. Під час бойових дій у Придністров’ї, Південній Осетії та Абхазії "ордени" і "медалі" засновувалися передусім із метою заохочення бойовиків. Публічність нагороджень була досить обмеженою, повідомлення про них і відомості про структуру нагородної системи потрапляли до ЗМІ чи довідкових видань з тривалою ‑ іноді навіть кількарічною ‑ затримкою.

Ця особливість дозволяла викидати на ринок предметів колекціонування різноманітні фантастичні випуски "орденів", "медалей" та "нагрудних знаків". Так, протягом 1990-х років єдиною більш-менш розповсюдженою на колекціонерському ринку справжньою нагородою "ПМР" була медаль "Защитнику Приднестровья".

У випадку "ДНР" і "ЛНР" ця функція "нагород" відійшла на другий план, поступившись пропагандистській. Це посприяло, з одного боку, зростанню загальної кількості нагороджень та їхній публічній фіксації, з іншого – чисельності офіційно запроваджених нагород.

Командири й бойовики "ДНР" і "ЛНР" постійно демонструють публіці свої "нагороди". Описи частини орденів і медалей цих організацій було офіційно оприлюднено. Це дає підстави зробити спробу аналізу їхніх нагородних систем і порівняти їх із історичними аналогами.

 

Наразі найкраще систематизованою і найбільш задокументованою на візуальних матеріалах є система орденів і медалей "ДНР". Початок їй дали одноосібні рішення колишнього "міністра оборони ДНР" Ігоря Гіркіна-Стрєлкова, який заснував три перші нагороди "Новоросії" (після його "відставки" вони вручаються від імені "ДНР"). Ними стали "Георгіївський хрест" та медалі "За бойові заслуги" і "За оборону Слов’янська". Усі стадії розробки дизайну та замовлення виготовлення перших із цих двох нагород детально обговорювалися на форумі forum-antikvariat.ru.

"Георгіївський хрест" запозичено з нагородної системи Російської імперії. Власне, ця відзнака існує й у чинній нагородній системі сучасної Російської Федерації – остання являє собою дуже своєрідний сплав "реконструйованої" системі відзнак Російської імперії та дещо реформованої, але формально чинної, нагородної системи СРСР. Враховуючи символічне значення найпомітнішого елемента "Георгіївського хреста" – георгіївської стрічки – у сконструйованій ідеологами "Новоросії" картині світу, поява саме цієї нагороди як найпершої і, протягом певного часу, найвищої, є цілком закономірною.

 "Георгіївські хрести" для перших кількох десятків "нагороджень" бойовиків "ДНР" було виготовлено у московському антикварному салоні "Лейбштандарт", що спеціалізується на колекційній мілітарії. Ці перші відзнаки являли собою точні копії Георгіївського хреста часів Російської імперії – абревіатуру "ДНР" і номери на них нанесли на місці кустарним способом (фото 1). Крім того, цей перший випуск було виготовлено не зі срібла, а лише посріблено

Пізніше у Луганську було налагоджено промислове виробництво "Георгіївського хреста" та інших нагород "ДНР" і "ЛНР". У офіціозі терористів "Новороссия" сказано, що їх виготовляють "ювеліри на сувенірному заводі". Вважається, що відзнаки карбуються на луганському заводі "Колумб", який раніше виконував подібні замовлення з для державних органів України й Росії. "Георгіївські хрести" почали виготовляти за срібла (про нагороджених "хрестом" першого ступеня – з золота – поки що не повідомляється).

 Фото 1

На відміну від "ДНР", точної інформації про наявність "Георгіївського хреста" у нагородній системі "ЛНР" немає, однак доступні відомості про неї взагалі є дуже фрагментарними. Додамо також, що до нагородної системи РФ "Георгіївський хрест" було включено 2000 року, однак перші нагородження відбулися лише після війни з Грузією у 2008 році. Факт досить символічний.

Другою нагородою, заснованою Ігорем Гіркіним-Стрєлковим, є медаль "За бойові заслуги". Її зовнішній вигляд копіює легко впізнаваний дизайн однойменної радянської нагороди з незначними змінами (у двох варіантах – фото 2, фото 2а). Від радянського зразка "ДНР"’івська медаль першого зразка (вручено одну партію, не має офіційного статусу) відрізняється додатковою жовтою смужкою посередині стрічки і стилізованим зображенням прапора у верхній частині аверсу. Медаль другого зразка ближча до радянського варіанту, однак у нижній частині аверсу замість шаблі і гвинтівки зображено сучасну зброю (РПГ-7 та АК-74), а замість жовтих смужок на краях стрічки розміщено вузькі смуги "георгіївських" кольорів. Перший (неофіційний) випуск – із невідомого металу, другий – зі срібла (як і радянський зразок).

Незважаючи на те, що ця медаль формально є нагородою "ДНР", відоме лише оформлення з використанням слова "Новороссия". Характерно, що в нагородній системі Російської Федерації ця відзнака, на відміну від збереженої радянської медалі "За відвагу", відсутня. Імовірно, саме це стало аргументом на користь її запровадження.

 Фото 2
 Фото 2а

Третя і остання нагорода, заснована Ігорем Гіркіним, ‑ медаль "За оборону Слов’янська". Ця відзнака має прямі паралелі у радянській нагородній практиці часів Другої Світової війни, але її оформлено у стилістиці нагород Російської імперії – головним елементом аверсу є рельєфне зображення "Георгіївського хреста", а реверсу ‑  трираменний православний хрест, крім того, написи на нагороді виконано шрифтом, що наслідує церковнослов’янське уставне письмо.

 Фото 3

Решта нагород "ДНР" з’явилися вже після відставки Ігоря Гіркіна, але вписуються у сформовану ним нагородну систему (на документах до цих нагород фігурує "ДНР", але на самих знаках міститься символіка "Новоросії").

Перша і одна з найпоширеніших відзнак цього циклу за оформленням найбільше схожа на український орден Богдана Хмельницького, а також на низку відзнак часів Російської імперії (зокрема хрестів "За службу на Кавказі" та "За оборону Порт-Артура"). Однак базові елементи цього "ордена" (червоний хрест, круглий медальйон срібного або золотого залежно від ступеня кольору в центрі аверсу) наштовхують на думку про наслідування авторами його ескізу саме дизайну українського ордена Богдана Хмельницького.

 Фото 4

Однією з останніх "нагород", запроваджених у "Донецькій Народній Республіці", стала зірка "Героя ДНР". Її виготовляють із золота. Один із перших зафіксованих на фото випадків нагородження – "Голова ДНР" Олександр Захарченко (він з’явився на публіці з "золотою зіркою" (фото 5, виділено червоним овалом) 9 травня цього року). Ця медаль точно копіює "Золоту зірку" Героя Радянського Союзу та кальковану з неї відзнаку "героя РФ", відрізняючись лише кольорами стрічки і написом на реверсі.

 Фото 5

Крім того, у грудні 2014-го у "ДНР" відбулося як мінімум одне нагородження "Орденом архістратига Михаїла", оформлення якого є відвертим плагіатом із російського ордена "За заслуги перед вітчизною" (нагородженим став депутат Держдуми РФ Сергій Міронов). У підконтрольних терористам ЗМІ також з’являлася інформація про нагородження "орденом святителя Миколая Чудотворця" (з його зображень на фото зрозуміло, що йдеться про копію однойменної білогвардійської нагороди), але статус цієї відзнаки в нагородній системі "ДНР" поки що незрозумілий.

Інформації про нагородну систему "ЛНР" майже немає. Перевіреними є лише повідомлення про заснування її командуванням орденів "За заслуги" (фото 6) і "За звитягу" (фото 7). Крім того, ЗМІ терористів поширили повідомлення про підготовку до затвердження ескізу "Хреста козачої слави". У мережі з’явилися кілька варіантів його дизайну, але чи було затверджено хоч один із них – невідомо.

 Фото 6
 Фото 7

Поряд із описаними вище "нагородами" терористичні організації, що діють у Луганській і Донецькій областях, видають різноманітні "відомчі" чи "організаційні" відзнаки. Передусім це стосується різноманітних "козацьких" загонів на Луганщині. Їх каталогізація видається неможливим і непотрібним завданням.

Російські інтернет-магазини пропонують широкий вибір "нагород" "ДНР", що є або копіями описаних у нашій колонці "орденів" і "медалей", або "фантазіями на тему". Усі вони можуть розцінюватися виключно як сувенірна продукція на рівні з нижньою білизною в кольорах прапорів "ДНР" чи "Новоросії".

Разделы :

КОМЕНТАРІ

21.11.2018, 22:13
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 27 марта 2020

  Суд по делу Ефремова предоставил его адвокатам доступ к информации о пострадавших

   
  • 27 марта 2020

  Венедиктова устранила Трепака от дел Майдана, Гандзюк и Стерненко

   
  • 25 марта 2020

  Новий летальний випадок в Україні від коронавірусу. Які заходи вживає влада (Оновлюється)

  Поліція блокувала 6 населених пунктів на Тернопільщині

   
  • 23 марта 2020

  Офіційні дані про коронавірус: як поширюється і які заходи вводять (Оновлюється)

  Міністр охорони здоров'я виступає за впровадження надзвичайного стану в Україні

   
Система Orphus