12 грудня минулого року ФСБ Росії на кордоні з окупованим Кримом затримала кримськотатарського активіста Едема Бекірова. Він їхав до своєї матері та родичів, які живуть у Криму.
Російські спецслужби звинуватили Бекірова у перевезенні та передачі в Крим набоїв, а також 12 кг вибухівки. Дружина та донька Едема називають звинувачення повною нісенітницею, а затримання пов’язують виключно з його політичною позицією. Едем Бекіров наголошував на тому, що Крим є українською територією, а також відстоював права кримських татар.
![]() |
Акція на підтримку Едема Бекірова у Херсоні. Фото: Fb Анни Соколової |
У чому підозрюють Бекірова
Слідчі ФСБ Росії підозрюють Едема Бекірова у тому, що він привіз та передав кримському таксисту сумку, в якій було 12 кг тротилу та майже 200 патронів. Цю сумку він, ніби то, просив таксиста сховати.
Про це "Крим. Реалії" повідомив адвокат Бекірова Олексій Ладін.
Він назвав твердження слідчих неможливими, тому що Едем Бекіров має інвалідність, в нього ампутована нога і він фізично не міг підняти таку вагу.
"У травні 2018 року він переніс операцію по шунтуванню сердечного м’яза і медики забороняли йому навіть кашляти. Він фізично не міг передати цю сумку", - зазначив адвокат.
У Київському суді Сімферополя, коли Едему Бекірову визначали запобіжний захід, допитали таємного свідка, яким нібито був той самий таксист.
За словами адвоката, співробітники ФСБ не дуже добре розуміли реальний стан здоров’я Бекірова, коли допитували цього свідка.
"Мій підзахисний чітко пояснив – буквально покроково і погодинно, де і з ким знаходився, коли приїхав до Криму. Плюс у нього було два мобільних телефони, тобто по білінгу можна встановити місце його перебування", - зазначив Олексій Ладін.
Зрештою суд арештував Едема Бекірова на два місяці і відправив у СІЗО.
Пізніше Ладін повідомив, що під час затримання в Бекірова силою взяли зразки слюни для аналізу.
![]() |
Акція на підтримку Едема Бекірова у Мелітополі. Фото: Fb Гульнари Бекірової |
Дружина Едема вважає це тиском на себе
Гульнара Бекірова – дружина Едема, працює заступницею голови Генічеської райдержадміністрації в Херсонській області. Як розповіла вона в інтерв’ю "Слово і діло", арешт чоловіка вважає тиском на себе. Вона відповідає за гуманітарну сферу в районі й не має наміру здавати регіон проросійським силам.
![]() |
Гульнара Бекірова. Фото: Fb Вікторії Сухорукової |
Сам Едем Бекіров працював агрономом та є активістом, що відстоює права кримськотатарського народу. Його дружина говорить, що він дуже любить Крим і не ніколи не боявся туди їздити.
Обвинувачення російських спецслужб вона вважає маячнею з двох причин:
"Навіть не в тому річ, що він інвалід і не міг би нічого навіть підняти. Є його переконання: ненасильницька боротьба. Працюючи агрономом, він 12 років був донором. І, здаючи кров, говорив: "Кров можна віддати або хворим, або дітям", - розповіла в інтерв’ю Гульнара Бекірова.
Здоров’я не для СІЗО
Едем Бекіров останні 18 років має проблеми зі здоров’ям.
"18 років тому, він був як овоч і лікарі не давали жодної надії. Але я не зупинилася й він не здавався. І ми стали на візок. А потім він підвівся й пішов, але перед цим було два роки боротьби. Коли він встав на милиці, через порушення кровообігу в нього розвинулася цукрова хвороба, що призвело до ампутації однієї ноги", - розповіла Гульнара Бекірова.
За її словами, після того Едему робили 12 реампутацій ноги.
Перші 6 днів після затримання родичі Едема не знали, де він знаходиться, а також не могли передати йому ліки. Допуск адвокатів весь час переносили.
"Він повинен приймати по 16 таблеток на день. Вони необхідні для підтримання життя. Тюрма для нього – смертний вирок. Вони (російські спецслужби, - ред.) знущаються над моїм батьком, обвинувачують його в надуманих злочинах і намагаються залякати весь кримськотатарський народ", - заявляла донька Едема Елеонора Бекірова.
Під час обрання Едему запобіжного заходу, йому стало погано просто в залі суду. Затриманому викликали лікаря.
Пізніше, коли Бекіров перебував у СІЗО, уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що в нього в камері є експрес-прибори для вимірювання рівня цукру в крові.
У неділю, 13 січня, Денісова повідомила, що наступного дня, у понеділок, Едема Бекірова мали відвезти у лікарню для проведення необхідних медичних досліджень, а також надати усю необхідну меддопомогу.
Однак, у понеділок доставити Бекірова до лікарні не вдалось, нібито, через відсутність конвою.
15 січня Едема Бекірова таки вивезли у сімферопольську лікарню імені Семашко на обстеження, яке, за повідомленням Людмили Денісової, мало б тривати два тижні.
Однак, уже за три дні, 18 січня, донька Едема Бекірова Елеонора повідомила, що її батька повернули з лікарні назад до СІЗО.
"Йому вкололи інсулін і все", - написала Елеонора Бекірова.
25 січня Бекірова знов вивозили на обстеження. Проте його результати поки що невідомі.
28 січня в’язня вивозили у психіатричну лікарню для експертизи психічного стану. Елеонора розцінює це як моральний та психологічний тиск на свого батька.
У якому стані Бекіров
29 січня дочка в’язня Елеонора заявила про значне погіршення його стану здоров’я.
“Батько знаходиться у тісній камері розміром 6 кв метрів разом з Сервером Мустафаєвим. Цілодобово увімкнено світло, працюють камери. Двоярусне ліжко… Зі слів адвоката і співкамерника - у батька значно погіршився стан здоров’я”, - повідомила вона.
У заяві також йдеться про те, що у Бекірова з’явилась ще одна гнійна рана через антисанітарні умови утримання, а після одного з уколів інсуліна у в’язня стався набряк обличчя. З умовами утримання також пов’язують появу кашлю та задишки.
Батько знаходиться у тісній камері розміром 6 кв метрів разом з Сервером Мустафаєвим. Цілодобово увімкнено світло, працюють камери. Двоярусне ліжко…
Раніше Гульнара Бекірова у розмові з журналістами згадувала, що зазвичай подружжя намагалось контролювати цукор без вдавання до ін’єкцій інсуліна, оскільки Едем був неінсулінозалежний. Однак, як заявив адвокат Олексій Ладін з посиланням на свого колегу Ісляма Веліляєва, ін’єкції інсуліну були призначені після обстеження в лікарні Сімферополя, і, можливо, з врахуванням умов арешту. З його слів, сам Бекіров начебто вже вказує на те, що в умовах СІЗО без інсуліну йому не обійтись.
Ладін також повідомив, що 23 січня Бекіров відчув погіршення і біль в грудях, який назвав схожим на серцевий напад. “Наскільки це можливо в умовах СІЗО, його стан стабілізувався потім”, - повідомив він
Ладін також зазначив, що раніше при прийомі медичних препаратів у Едема Бекірова вже були алергічні реакції, аж до набряку Квінке, тому застосування інсуліну без нагляду лікаря очевидно є небезпечним для в’язня.
Станом на 4 лютого Бекіров без належної медичної допомоги продовжує утримуватись в СІЗО.
“Вони його просто вбивають”, - охарактеризував ситуацію голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в ефірі телеканалу ATR. Чубаров вважає, що це меседж окупаційної влади до кримськотатарських активістів про те, що силовики готові на крайню жорстокість по відношенню до них.
У списку незаконно арештованих ЄС
1 лютого прес-секретар зовнішньополітичної служби ЄС Майя Косьянчич оприлюднила офіційно заяву з вимогою негайного звільнення Едема Бекірова. Його разом з Павлом Грибом було названо незаконно арештованими.
“Кримськотатарський активіст Едем Бекіров був незаконно затриманий при в’їзді на Кримський півострів, незаконно анексований Росією. Через стан свого здоров’я він потребує щоденної медичної допомоги. Ми очікуємо, що він буде звільнений без жодних затримок, і йому буде гарантовано доступ до термінової належної медичної допомоги”, - йдеться у заяві.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua