У понеділок, 2 вересня, Володимир Зеленський провів зустріч із керівництвом Верховної Ради, Кабміну та правоохоронців. В ході зустрічі президент дав ряд доручень і встановив дедлайни.
Гральний бізнес і видобуток бурштину
Зеленський доручив розробити проєкти закону про легалізацію грального бізнесу та видобуток бурштину і проголосувати їх до 1 грудня 2019 року. Відповідальними Зеленський призначив Дмитра Разумкова (спікер ВР) і Давида Арахамію (голова фракції "Слуга народу")".
Зеленський зазначив, що легалізація грального бізнесу покликана, в першу чергу, стимулювати розвиток туристичного кластеру регіону біля Чорного моря.
В Україні гральний бізнес був заборонений у 2009 році за прем’єрства Юлії Тимошенко. Десять років тому Верховна Рада ухвалила закон, який забороняв вести гральний бізнес.
На початку серпня у Державній службі геології та надр України заявили, що легалізація видобутку бурштину потребує 20-30 мільйонів гривень інвестицій. Це кошти винятково на виконання геологічних робіт.
Приватизація державних компаній
У понеділок президент доручив розпочати підготовку великих держкомпаній до приватизації. Дедлайн призначив на 1 грудня 2019 року. Він також доручив передати не менше 500 підприємств до Фонду держмайна для малої приватизації через аукціони у системі "Prozorro".
Станом на початок серпня 2019 року річний план надходжень від приватизації в Україні виконано на 2,1%
Оборона
Володимир Зеленський доручив розробити план оборони “від агресії”. Він заявив, що для будівництва потужного війська необхідні зміни до законодавства. Їх має запропонувати міністр оборони.
Новий міністр оборони Андрій Загороднюк раніше назвав головним пріоритетом своєї роботи перехід до стандартів НАТО та боротьбу з корупцією.
![]() |
Мораторій на продаж землі
Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів України розробити законопроєкт про оборот земель сільськогосподарського призначення до 1 жовтня. До 1 грудня він вимагає ухвалити закон про ринок сільськогосподарських земель і скасувати мораторій на продаж землі. Відповідальні - голова Верховної Ради Дмитро Разумков, голова депутатської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, голова комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський.
Заборона на продаж сільськогосподарських земель означає, що власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними. Єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору про оренду. Причиною ж заборони було озвучено відсутність в Україні інфраструктури для запровадження ринку купівлі та продажу землі.
Україна володіє значним земельним потенціалом, який становить 5,7 % території Європи. Із 60,3 млн гектарів майже 70 % становлять сільськогосподарські угіддя з високою родючістю
Діджиталізація
Володимир Зеленський доручив до 1 грудня поточного року здійснити повний аудит державних реєстрів та упорядкувати їх. А також надав вказівку підготуватись до електронного перепису населення. Відповідальним призначив Олексія Гончарука та Михайла Федоріва.
Президент очікує план з дерегуляції та вимагає перевести оформлення дозвільних документів в електронну форму. Також в електронний вигляд мають бути переведені топ-30 найбільш популярних сервісів для громадян і бізнесу.
Інфраструктура
Зеленський надав доручення підготувати план реструктуризації “Укрзалізниці”(УЗ) до кінця 2019 року. Відповідальними за підготовку плану президент призначив прем'єр-міністра України Олексія Гончарука та міністра інфраструктури Владислава Криклія.
Раніше в.о. глави “Укрзалізниці” Євген Кравцов заявляв, що борги УЗ перед зовнішніми кредиторами становлять 39 млрд гривень.
Однак прем'єр-міністр Олексій Гончарук, відповідаючи на питання про долю голови правління Євгена Кравцова, сказав, що хоче приймати всі кадрові рішення на підставі аналізу.
А от говорячи про приватизацію, він повідомив, що "є частина УЗ, яка не повинна бути в приватних руках".
Служба фінансових розслідувань
Глава держави доручив Кабінету Міністрів до 1 жовтня розробити законопроект про Службу фінансових розслідувань, а парламенту - ухвалити цей документ до 1 грудня. Відповідальними за ухвалення закону президент призначив Дмитро Разумкова, Давида Арахамію та Гетманцева Данила.
Зазначимо, Служба фінансових розслідувань (СФР) має займатися виявленням, припиненням, розкриттям та розслідуванням злочинів, спрямованих проти фінансових інтересів держави. СФР замінить Управління захисту економіки Нацполіції.
Цей орган має займатись аналітичною роботою, виявляти системні чинники, що сприяють розвитку економічної злочинності та вчиненню таких злочинів. А на основі аналізу подавати пропозиції уряду щодо формування державної політики.
Трудовий кодекс
Крім того, Зеленський заявив, що до 1 січня 2020 року необхідно допрацювати та ухвалити новий Трудовий кодекс України. Серед іншого слід звузити сфери неформальної зайнятості, зокрема, посиливши відповідальність за тіньове ведення господарства.
Нагадаємо, в Україні нині діє кодекс законів про працю, прийнятий у 1971 році. До нього вносилися численні зміни та приймалася безліч підзаконних актів.
Проте був розроблений і новий проект Трудового кодексу, який подали до Верховної Ради ще у 2014 році. У 2015 році він був прийнятий в першому читанні, а його доопрацювання як проєкту завершили лише у 2017 році. Втім, документ досі перебуває в парламенті і залишається неприйнятим.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua