У суботу, 8 грудня, по завершенню футбольного матчу "Чорноморець-Ворскла" у Одесі вже на виході зі стадіону було затримано 12 представників місцевого ультрас-руху.
Затримання відбувалось під 6-им сектором, відвідувачі якого вивісили та підсвітили фаєрами банер "Кремль, покайся". Окрім того, поруч був вивішений банер з назвами захоплених українських катерів та буксира.
Всіх затриманих вболівальників поклали на землю, а потім "автозаком" вивезли до відділку, де на них були оформлені однакові протоколи про "дрібне хуліганство" та "опір при затриманні". При затриманні використовували будівельні "стяжки" замість кайданок.
У поліції щодо причин затримання плутаються: вказують то піротехніку, то напад на патрульних, то "підпал сидінь" на стадіоні.
Ультрас-рух заперечує: на патрульних не нападали, палили піротехніку на кожній грі, і деколи набагато більше, а затримали зненацька на цьому матчі. До того ж, на цій грі палили фаєри не лише на шостому секторі, проте затримали тільки його відвідувачів. Ультрас впевнені – затримали через банер про Кремль.
Піротехніка
Під час гри 8 грудня суддя був вимушений двічі призупинити матч через дим від піротехніки, який опускався на поле. Це не рідкісне явище для українського і світового футболу, і практично кожного туру футбольних змагань можна знайти приклади таких випадків.
Матч був завершений на 96 хвилині з рахунком 0:1 на користь "Ворскли".
Вболівальники з 6-го сектора в розмовах з Insider кажуть – за гру запалили кілька фаєрів та димів, не більше.
Фото на сайті ultras.org.ua фіксують застосування піротехніки також і на 20-му секторі.
![]() |
Фото з матчу 8 грудня ultras.org.ua. Квадратиками позначено номери секторів |
Подібні фото та відео з 20-го сектору використовують і у повідомленнях прес-служби Національної поліції для ілюстрації адмінправопорушень.
![]() |
Фото з сайту Нацполіції Одеси |
Проте затримання відбулись лише під виходом з 6-го сектору.
Саме вболівальники цієї трибуни вивісили банер "Кремль, покайся" і пізніше підсвітили його фаєрами для привернення уваги
![]() |
У розмові з Insider ультрас Григорій (ім’я змінено на його прохання) каже:
"Якщо вважати застосування піротехніки адмінпорушенням, за нього логічно платити штраф після рішення суду, однак жорстке затримання у випадковому порядку людей з того сектору, на якому відбувалось адмінпорушення, ще й з застосуванням спецзасобів, законом навряд передбачено".
Він та його колеги описують контингент сектору: це частково так звані "старі" (люди старшого віку з близьких до ультрас кіл), а також звичайні цивільні вболівальники, так звані "кузьмічі". За словами Григорія, серед затриманих були і випадкові люди, не ультрас.
Затримання
Олександр Прохоров був серед затриманих увечері 8 грудня.
Ось як він описує момент свого затримання:
"На виході зі стадіону мене скрутили, спакували і відвезли у відділок. В момент затримання я просто спускався сходами. Побачив, що попереду якийсь "заміс". В цей момент мене схопили за руки і поклали обличчям в асфальт. До цього на секторі, на якому я знаходився, палили фаєри та дими. Це відбувається кожного матчу практично. Але цього разу ми, окрім того, вивісили банери в підтримку українських моряків. Ми пов’язуємо затримання саме з цими банерами".
За словами Олександра, коли затримані лежали на асфальті в оточенні поліції, то чули від них деякі коментарі про банери.
"Будете знати, що розвішувати", - цитує Олександр слова силовиків.
Одразу кілька затриманих, які побажали коментувати без зазначення їх імен у виданні, цитують слова силовиків про "долар по 30" та "де ваша Україна?".
"Не знаю, до чого це було. Ми лежали обличчям в асфальт і слухали цю маячню", відповідає один з них на уточнюючі питання.
Затриманих повезли до відділку автозаком. На Олександра Прохорова, як і на інших, склали протокол про адмінпорушення. Під час складання протоколу поліцейські, каже Олександр, висловлювались нецензурно.
"Я вказав у документі, що не згоден, і що хочу бути присутній на судовому розгляді", - зазначив він. Станом на 9 грудня на судовий розгляд його не викликали.
Доставленних разом з ним до райвідділку Олександр нарахував дванадцятеро.
Відео після затримання. Опублікував Роман Сініцин
"Спалили на секторі у нас одну чи дві димові шашки і 2-3 фаєри", - каже Олександр. "Зазвичай палимо набагато більше. Фаєри – це формальний привід. Справа в банері. Більшість з затриманих вболівальників брали участь у подіях 2 травня. Я також брав участь у них. Відтоді у нас з поліцією не дуже хороші стосунки, бо співробітники поліції брали участь у подіях на іншому боці".
Другого травня 2014 року на проукраїнську ходу у центрі Одесі, учасниками якої були також ультрас, місцевим "антимайданом" було вчинено напад з застосуванням вогнепальної зброї. Присутні представники поліції не затримували нападників, натомість в деяких випадках виступили їх прикриттям. Численні фото зафіксували, як нападники ведуть стрільбу з-за спин поліцейських.
![]() |
2 травня 2014, Одеса, "антимайданівці" стріляють з-за міліцейських рядів |
Дмитро Фучеджі, керівник Одеської поліції на той момент, зараз знаходиться у розшуку за статтями "перевищення влади та службових повноважень" і "службова недбалість".
![]() |
Судячи з коментарів радника голови Одеської поліції Руслана Форостяка та вигуків на відео, у затриманні брали участь так звані "тактики" з патрульної поліції. У той же час на фото з відділку співбесідники видання ідентифікують також представників підрозділу поліції особливого призначення (колишній "Беркут").
![]() |
Фото з відділку. Troublemakers Ukraine |
Версії поліції
Радник голови Одеської поліції Дмитра Головіна Руслан Форостяк у своєму дописі на Facebook стверджує, що причиною масового затримання стала спроба доставити одну особу до райвідділку для складання адмінпротоколу.
"Після матчу було вирішено доставити одну особу в адміністративному порядку до райвідділу для складання адмін паперів, але його колеги намагались фізично перешкоджати патрульним поліцейським, тактичній групі виконувати свої обов'язки, вчинили злісну непокору та вдались до фізичного спротиву", - зазначив Форостяк у своєму дописі.
Відео, яке могло би підтвердити його версію, він, проте, не опублікував.
"Ключове тут: цих осіб затримано не на стадіоні, а вже після матчу на вулиці, за напад на патрульних", - наголошує Форостяк.
Він також заперечив участь екс-"беркутівців" у затриманні та підтвердив, що затримання відбувалось за межами "чаші" футбольного стадіону після завершення футболу.
Цей пост Форостяка був написаний вранці 9 грудня як реакція на пост волонтера Романа Сініцина, якого він неодноразово згадує у тексті.
Однак, увечері 8 грудня на сайті поліції Одеси з’явилось повідомлення про затримання вболівальників. У ньому немає жодного слова про напад на патрульних "тактиків" на вулиці, а причиною затримання вказано застосування піротехніки та "підпал сидінь" на стадіоні.
"Поліцейські не допустили правопорушення", - йдеться у повідомленні про затримання, яке відбулось після завершення футболу, коли всю піротехніку вже було спалено, а правопорушення були відтак завершені і не продовжувались. Яке саме правопорушення не допустили поліцейські затриманням вболівальників після футболу – на сайті поліції не уточнюють.
Щодо затриманих – вказано, що лише дехто з 12 вдався до опору при затриманні. Про жодного з затриманих у вечірньому повідомленні поліції не вказано, що він вчиняв напад на патрульних, і що саме це стало причиною затримання. Відео опору при затриманні також не було опубліковано.
9 грудня відділ комунікації поліції Одеси опублікував додаткове повідомлення, яке загалом повторює тези попереднього, з деяких посиленням: група осіб вчиняла правопорушення, заважала проведенню матчу, несла загрозу безпеці громадян та нищила майно стадіону.
Для ілюстрації правопорушень у поліції використали фото та відео переважно з 20 сектору (в той час як затримували відвідувачів шостого сектора).
Тобто, як докази правопорушень затриманих вболівальників з 6-го сектору у публічному просторі поліція використовує фото та відео правопорушень переважно зовсім інших людей на зовсім іншому (протилежному) секторі стадіону.
З трьох наведених у повідомленні поліції фото лише одне є світлиною подій з 6-го сектору, і на цьому фото зафіксовано лише один фаєр. Ось це фото:
![]() |
Фото поліції Одеси |
У відеокоментарі поліції Одеси використано наступні фото з піротехнікою:
- Три фото з димами та фаєрами 20-го сектору
- Одне фото розсіяної димової хмари над футбольним полем.
- Фото з одним фаєром на шостому секторі.
"Поліцейські…не допустили подальшого нагнітання обстановки", - знову йдеться в повідомленні в поліції, хоча затримання відбувались вже після гри.
Застосування спецзасобів
На фото з відділку вище видно, що до затриманих вжито будівельні стяжки.
Фото розрізаних стяжок, які залишились у нього після затримання, передав Insider і затриманий Олександр Прохоренко.
![]() |
Стяжки і копія протоколу про адмінпорушення Олександра Прохорова |
Insider направив до поліції Одеси серед інших і питання про те, яка була необхідність у їх застосуванні, адже за словами затриманих вони і не пробували чинити опір.
"Навіть якби хотіли, це було неможливо, через грандіозну чисельну перевагу, яку ви бачите на відео", - каже Олександр.
Закон про Національну поліцію визначає, що після застосування спеціальних засобів (у тому числі для знерухомлення), співробітник забов’язаний написати про це рапорт.
Стаття 45, пункт 6 Закону: Поліцейський зобов’язаний у письмовій формі повідомити свого керівника про застосування до особи спеціального засобу.
Insider направив до поліції Одеси запит щодо оприлюднення таких рапортів.
До чого тут адміністрація клубу
У своєму повідомленні Руслан Форостяк вказує на те, що за реагуванням під час футбольного матчу до поліцейських зверталась в тому числі "адміністрація".
У повідомленні відділу комунікації поліції Одеси також йдеться про те, що дирекція стадіону написала заяву про злочин, за якою відкрите кримінальне провадження за статтею 194 ККУ (Умисне знищення або пошкодження майна).
Стадіон "Чорноморець" належить однойменному футбольному клубу. З його керівництвом у ультрас-руху затяжний конфлікт та непорозуміння.
"Гендиректор - це колишній міліціонер, до того ж 2 травня він був не на нашому боці", - кажуть у приватних розмовах ультрас "Чорноморця".
Сторінка "Вірні пиву", яка висміює співпрацю ультрас-рухів з офіційними адміністраціями клубів та комерційними структурами, опублікувала 9 грудня відео. У підводці до нього автори сторінки стверджують – на кадрах зафіксовано теперішнього гендиректора "Чорноморця" у міському камуфляжі без розпізнавальних знаків і з автоматом під час подій 2 травня.
"Причиною затримання фанатів могли слугувати і напружені стосунки з керівництвом клубу. Раніше одесити влаштовували доволі масштабні за мірками України піро-шоу і намагались зривати матчі свого клубу. Останній матч міг стати хорошим приводом для керівництва "Чорноморця" влаштувати неприємності для своїх фанатів. Банер міг послугувати тут лиш додатковим приводом", - стверджують у авторитетному серед ультрас виданні Troublemakers Ukraine
"Яка різниця хто? Що власники клубу, що менти – "вата". І ті, і ті ненавидять нас за проукраїнську позицію", - реагує одесит-ультрас Григорій.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua