Архивный инсайд: КГБ следил за синагогами и планировал сделать своих агентов раввинами

В зоне повышенного внимания чекистов еврейские общины и синагоги находились по крайней мере до начала Перестройки
25 ноября 201820:48

Наприкінці жовтня у Києві стався скандал: місцева єврейська громада заявила про знайдені у центральній синагозі пристрої для прослуховування, а також про стеження за її діяльністю. У проведенні негласних слідчих дій звинуватили Національне антикорупційне бюро України, хоча там всі закиди спростували.

Хто й навіщо насправді слідкував та прослуховував синагогу Бродського, досі незрозуміло. Але завдяки архівним документам ми точно знаємо: підвищена цікавість “силовиків” до юдейських молитовних будинків — явище зовсім не нове.

Більшу частину післявоєнної історії СРСР євреї вважалися однією з найменш лояльних до влади груп населення. Цьому сприяли, зокрема, поширені серед них емігрантські настрої та симпатії до Ізраїлю (недружнього до Радянського Союзу). Сіонізм, єврейська націоналістична ідеологія, проголошувалася в СРСР не меншим злом, ніж “український буржуазний націоналізм”.

Перша потужна хвиля боротьби з сіонізмом в СРСР припала на 1956-1957 роки — часи Суецької війни, в якій Ізраїль за підтримки Британії та Франції протистояв Єгипту.

У вересні 1957 року керівництво КГБ Радянської України розіслало всім начальникам обласних управлінь вказівки щодо роботи з синагогами. В документі зазначено, що наближається період юдейських релігійних свят, і в синагогах та “міненах” (правильна назви — міньяни, це збори юдеїв для молитви, як правило, вдома у когось із членів громади) перебуватиме велика кількість вірян. На думку чекістів, ці збори “клерикально-націоналістичний елемент” міг використати “у своїх ворожих намірах”.

Фото надано Едуардом Андрющенком

Аби “єврейські буржуазні націоналісти” не влаштовували в синагогах ніяких антирадянських акцій, чекістам було наказано прискіпливіше дивитися за синагогами та міньянами. Насамперед — активніше задіювати агентів у єврейських громадах, які доповідали про поведінку духовенства.

Місяць потому обласні управління “контори” отримали ще одне розпорядження, пов’язане з життям єврейських громад. У Москві тоді почала працювати духовна школа (єшива) “Кол-Яков”, що готувала майбутніх рабинів. І у спецслужбі вирішили відрядити на навчання свого досвідченого та перевіреного агента. Отримавши необхідну освіту, той мав стати рабином в одній з українських синагог.

Фото надано Едуардом Андрющенком

Звичайно, із власним агентом у ролі рабина контролювати життя єврейської громади було набагато легше. З областей до Києва мали надійти довідки-характеристики на кандидатів на подібну роботу. На жаль, інших документів про цю операцію знайти поки не вдалося,  і ми не знаємо достеменно, хто з українських рабинів насправді був агентом КГБ.

В зоні підвищеної уваги чекістів єврейські громади та синагоги перебували принаймні до початку Перебудови.

The Insider та історик Едуард Андрющенко продовжують серію публікацій, створених на основі документів КГБ. Ці документи зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ та були розсекречені в рамках законів про декомунізацію.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

29.11.2018, 13:13
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 13 февраля 2019

  Прокурор, умерший в статусе подозреваемого по делам Майдана, был в день смерти в суде

   
  • 11 февраля 2019

  Задержание активистов: был ли захват здания и какие дела открыто

   
  • 9 февраля 2019

  Активистов "Кто заказал Катю Гандзюк" заблокировали на форуме Порошенка и задержали на акции Тимошенко(ОБНОВЛЕНО в 23:30)

  После задержания активистов отпустили, а потом побили и задержали повторно

   
  • 8 февраля 2019

  По информации Службы безопасности Украины незаконная вырубка леса является одной из следственных версий убийства Екатерины Гандзюк

   
Система Orphus