9 способов превратить дело Януковича в фарс

25 января 201915:51

89 судових засідань відбулось у кримінальній справі щодо держзради колишнього президента України Віктора Януковича. Півтора роки справу по суті розглядали в Оболонському суді Києва. І менш ніж за місяць до 5-ї річниці втечі Віктора Януковича з країни суд таки виніс вирок колишньому президенту - 13 років ув’язнення.

Insider вирішив дослідити, якими методами адвокати президента-втікача досягали такого довгого розгляду справи.  Ми також попросили проаналізувати законність цих методів юриста, представника сімей Героїв Небесної сотні Віталія Титича.

1. Безкінечно змінюй адвокатів

Всього у справі Януковича про держзраду взяли участь 11 адвокатів. Заміна захисників, як державних, так і за контрактом, було доволі частим явищем у цій справі.

На початку розгляду справи тодішній адвокат президента-втікача Віталій Мешечек, який був призначений державою, відмовився від ведення справи після кількох засідань. Озвучена ним причина: "занадто складна справа".

Зрозумів це адвокат вже після допиту кількох свідків. Прокурори були категорично проти самоусунення адвоката. Однак, суд Мешечека відпустив.

Тоді центр з надання безоплатної вторинної допомоги призначив іншого адвоката Максима Гераська. За два місяці він не зміг ознайомитись зі справою, заявивши, що прочитав 37 томів із 51. Тоді суд відсторонив адвоката "через непрофесіоналізм" і попросив його заміни.

Третім державним адвокатом став Ігор Ляшенко. Він ознайомлювався зі справою та взяв участь у допиті кількох свідків. Аж поки Віктор Янукович не повернув у справу своїх трьох захисників за контрактом – Віталія Сердюка, Ігоря Федоренка та Андріану Фозекош.

Пізніше долучився четвертий приватний захисник – Богдан Біленко. Утім вже у липні минулого року всі четверо адвокатів-контрактників самоусунулись - після того, як суддя оголосив про початок дебатів. Янукович відкликав їх, бо вважав справу заздалегідь вирішеною українською владою.

Втім, цей аргумент не завадив президенту-втікачу знов залучати до справи найнятих ним адвокатів.

Наприкінці липня 2018 у справі з’явився новий захисник – Олександр Байдик. Теж на контрактній основі. Як заявляв сам, на нього особисто вийшов Віктор Янукович.

Крім нього пізніше був призначений державний захисник Віктор Овсянніков. Той відзначився тим, що протягом одного дня кілька разів залишав залу суду і відмовлявся слухати дебатну промову прокурора. Через це суд замінив його наступним безкоштовним адвокатом – Юрієм Рябоволом.

У вересні 2018 року до справи долучився ще один захисник Януковича за контрактом - Олександр Горошинський,

Заслуховували вирок двоє адвокатів за контрактом – Байдик та Горошинський.

Віталій Титич, юрист
Те, що відбувається в цьому процесі, зокрема із залученням адвокатів безкоштовної правової допомоги – це дикість і грубе порушення процесу. Вина за це лежить на головуючому судді і всій трійці суддів.
 

2. Просто не приходь на суд

Першим промишляти неявкою на судові засідання став державний захисник Максим Герасько ще в жовтні 2017 року.

Продовжила починання колеги трійця Сердюк-Федоренко-Фозакош, які у грудні того ж року поїхали до Москви збирати докази, проігнорувавши судове засідання. Повторили вони це і в січні минулого року.

Також адвокати відбували у відрядження не тільки до Росії. У січні вони також не з’явились до суду, бо поїхали до Туреччини та Польщі.

Речниця Генеральної прокуратури Лариса Сарган тоді писала:

"Прокурор Руслан Кравченко вважає такі причини неповажними, натомість упевнений, що такі дії захисту екс-президента спрямовані на зрив судових засідань".

Захисники Януковича не з’являлись також і в Печерський суд, де розглядалась справа розстрілу учасників Революції Гідності.

Дії адвокатів привели навіть до мітингу під стінами Оболонського суду. Представники "Української антикорупційної асоціації" та ВО "Свобода" звинуватили в тому числі суддів, які, на їх думку, дозволяли "перетворювати судовий процес на фарс".

Фото: Цензор.НЕТ

Таким чином за весь час розгляду справи по суті через неявку різних адвокатів судові засідання переносили більше 10 разів.

Віталій Титич, юрист
Це питання етики і, можливо, притягнення їх (адвокатів, - ред.) до відповідальності. Колегія суддів стежить за дотриманням учасниками процесу законодавства і може накладати на них стягнення аж до видалення із процесу, і направляти заяви до дисциплінарної палати. Вони також могли накладати на них стягнення у вигляді штрафу

3. Заявляй допити сотень дивних свідків

Ще в червні 2017 року захист Віктора Януковича подав клопотання допитати 143 свідки захисту.

Серед відомих особистостей у списку були: спікер ВР Андрій Парубій, міністр МВС Арсен Аваков, екс-прем’єр Арсеній Яценюк, голова РНБО Олександр Турчинов.

Чималу частину списку захисту складали свідки з Росії та Криму. Це, переважно, колишні охоронці Януковича, очевидці "нападів на президента" і "небезпеки його життю". Такі свідчення вони давали в суді по скайп-зв’язку.

Аргументації щодо важливості переважної більшості з них не переконали суддю Владислава Дев’ятка. І той затвердив лише 23 свідки.

Через півроку після початку розгляду справи по суті апетити адвокатів щодо свідків зросли. Вони заявили клопотання про допит першого верховного представника Європейського Союзу по іноземним справам і політиці безпеки Кетрін Маргарет Ештон, федерального президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмайера та голови комітету Європарламенту по іноземним справам Елмара Брока.

Фото: Цензор.НЕТ

Вже коли суддя оголосив про початок дебатів (майже через рік після початку розгляду справи по суті, - ред.) адвокати склали новий список свідків, яких вони хотіли б допитати в судовому процесі. Туди увійшли 250 людей.

Зрештою, напередодні дебатів у суді було допитано загалом 52 свідки.

Колишній захисник екс-президента Ігор Федоренко був все одно обурений:

"Суд, замість того, щоб допитувати свідків і вивчати докази, похапцем згорнув дослідження доказів і вивчення обставин та передчасно оголосив дебати", - заявляв Федоренко.

Саме цією "несправедливістю" адвокати Януковича будуть пояснювати подальші зриви судових засідань.

Віталій Титич, юрист
Покази свідка є доказами. Вони повинні доводити існуючі обставини прямо чи опосередковано з іншими. Свідку мають бути відомі ті обставини, які підлягають доведенню в кримінальному провадженні. Звинувачення у цій кримінальній справі вичерпується написанням Віктором Януковичем листа до громадянина Путіна. Все. Свідками можуть бути лише ті люди, яким відомо про обставини складання, пересилання, отримання цього звернення

4. Викликай поліцію, пиши заяви про злочин

Тут знову першопрохідцем був Герасько. Поліцію він викликав до суду, бо суддя не задовольняв його клопотання.

Продовжив шлях колеги адвокат Сердюк. Він звертався до поліції двічі. Вперше - у квітні минулого року. Вдруге – у липні. В обох випадках Сердюк був незадоволений намаганнями судді перейти до стадії дебатів. Сторона захисту називала це рішення злочинним.

 

Адвокати кілька разів намагались відвести колегію суддів, навіть звертались до Верховного суду, однак той скаргу не задовольнив.

Віталій Титич, юрист
Завдання адвокатів – максимально перетворити судові засідання на цирк, аби потім, якщо буде якийсь вирок, його оскаржити

5. Зривай засідання криком і демаршами

Не нехтували захисники Януковича і залишенням зали суду під час засідань.

Таку форму роботи над захистом Януковича вони почали практикувати, коли суддя Владислав Дев’ятко заявив про закінчення етапу допиту свідків і перехід до судових дебатів.

"Це злочинне рішення. Ми не допитали усіх свідків", - обурювався тоді адвокат Сердюк.

Сторона захисту, серед інших, хотіла заслухати екс-прем’єра Миколу Азарова.

Суддя був невблаганний. Тому захисники просто залишили залу суду.

Своєрідну тактику в Оболонському суді використовували напару вищезгадані адвокати Овсянніков та Байдик. Вони намагались перекрикувати прокурорів, які читали "дебати", а коли це не виходило – просто залишали залу суду.

 

Нагадаємо, Овсянніков – державний адвокат. Він відмовлявся слухати дебатну промову прокурора, вимагаючи часу на ознайомлення з матеріалами справи.

Віталій Титич, юрист
Адвокат має застосовувати все, що може бути в інтересах свого підзахисного, але якщо це не порушує права інших учасників процесу. Це дикість, те що відбувалося в цих судових процесах і явне порушення процедури. Вся відповідальність на Дев’ятку – як він все організував, так воно і відбувалось

6. Перешкоджай державним адвокатам

Ставлення адвокатів за контрактом до державних захисників під час усіх засідань було, м’яко кажучи, негативним.

Через зрив засідань приватних захисників Януковича суд змушений був призначати державних. Одного з них – Юрія Рябовола, навіть довелось фактично заштовхувати в залу суду. Цьому протистояли адвокати, що на той момент вже вийшли зі справи на чолі з Віталієм Сердюком.

Крім того, сам Янукович регулярно надсилав заяви, якими забороняв державним адвокатам його захищати. Він також позивався до Центру з надання безоплатної правової допомоги, однак суд його позов відхилив.

Віталій Титич, юрист
Є закон України. На жаль, КПК дає можливість зловживати цим клоунам. Вимоги КПК погано прописані щодо процедури надання державних адвокатів. Адвокати Януковича, користуючись цим, роблять посміховисько з України і українців на весь світ

7. Зачитуй промову нескінченно довго

Менше години знадобилось прокурору Руслану Кравченку, аби зачитати свою дебатну промову. І це попри те, що його кілька разів перебивали та намагались перекричати. У кінці він зазначив, що сторона обвинувачення просить для екс-президента 15 років тюрми.

Натомість промова адвоката Олександра Байдика дійсно здавалась нескінченною.

 

Він цитував покази свідків, публічні виступи Луценка, Парасюка, Порошенка та інших політиків. Зачитував висновки експертів, згадував фрагменти відео- та текстових матеріалів журналістів, яскраво описував події Революції Гідності, цитуючи декого з її учасників.

У день, коли Байдик мав закінчувати свою промову, він не з’явився у суд, надавши довідку про госпіталізацію.

Продовжив дебати його колега Горошинський. Він згадував філософів Вольтера та Платона, говорив про особистий мотив генпрокурора Луценка. Але найбільше уваги приділяв тому, що "при Януковичу було краще". Сюди відносив економічний стан українців та політичну стабільність. Квінтесенцією виступу Горошинського стала його впевненість у тому, що "Янукович зробив більше для асоціації з ЄС, ніж інші президенти".

30 жовтня обидва адвокати завершили свої дебатні промови за ініціативою судді.

Віталій Титич, юрист
До всіх процесуальних дій застосовується термін "розумні строки". Значення цього поняття визначає головуючий у процесі

8. Вступай у довгі бюрократичні процедури

У середині жовтня минулого року стало відомо, що Віктор Янукович хоче скористатись своїм правом і виступити в суді з останнім словом. Робити це він хотів по відео-зв’язку з Росії. Однак, для цього екс-президент вимагав, аби поруч знаходився адвокат.

Все б нічого, але для присутності поруч з підзахисним захиснику Горошинському потрібно було пройти акредитацію в Росії.

 

Тоді адвокат заявив, що процедура може зайняти місяць.

Суддя Дев’ятко, поправляючи адвоката, зазначив, що за законом РФ ця процедура може тривати і півроку.

Відзначимо, що Віталій Сердюк зареєстрований у Росії, але він на той момент уже не був адвокатом Януковича в цій справі.

Суддя погодився на реєстрацію Горошинського в РФ. Також суддя під час засідання 30 жовтня встановив дату, коли Янукович виступить із останнім словом – 19 листопада.

9. “Падай на больнічку”

Ні 19 листопада, ні пізніше Віктор Янукович не зміг виступити в суді з останнім словом.

Як повідомляли ЗМІ, 16 листопада екс-президент потрапив до лікарні із травмами хребта та коліна. Ці травми він, ніби то, отримав під час гри в теніс.

Під час судового засідання адвокат Олександр Горошинський заявив, що Віктор Федорович не може виступити з останнім словом через стан здоров’я. Однак, він не відмовляється від цього права.

Суддя задовольнив клопотання сторони захисту і засідання для фінальної промови екс-президента перенесли на 5 грудня.

Але і це не допомогло суду вислухати екс-гаранта. За словами Горошинського, він досі знаходиться в лікарні, а виступ з лікарняної палати може принизити честь і гідність колишнього президента. Тому адвокат попросив суд зробити перерву в засіданнях на невизначений термін, поки Віктор Янукович не одужає.

Суддя Дев’ятко відмовив і відправився до нарадчої кімнати готувати вирок.

24 січня вже цього року Владислав Дев’ятко разом з колегами протягом одного дня зачитав вирок, яким призначив покарання Віктору Януковичу у вигляді 13 років позбавлення волі.

Бонус

Адвокати Віктора Януковича відразу після проголошення вироку цілком прогнозовано заявили, що оскаржуватимуть його в апеляціному порядку та в міжнародних судових інстанціях.

Звісно, це не можна назвати способом затягти справу, бо це є поширеною практикою і правом будь-якої із сторін, але по факту це відтермінує набрання чинності озвученого вироку.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

25.01.2019, 16:41
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus