Нарощування Росією воєнного потенціалу змушує Європу задумуватися над власною безпекою. Найбільше про Росію говорять ті, хто має з нею спільний кордон. Ця історія про Фінляндію і про те, чому на затримання невеликої групи осіб, імовірно причетної до відмивання коштів, кинули військових і розвідку.
“Проста” туристична компанія
Все почалося 11 років тому, коли у Фінляндії була зареєстрована компанія пов'язана з російським капіталом – Airiston Helmi. Згодом вона почала купувати чималі і недешеві ділянки на архіпелагах. На перший погляд нічого незаконного. Іноземці можуть купувати і будувати нерухомість у Фінляндії, а сама компанія називає себе туристичною і такою, що працює в сфері нерухомості. До того ж, як писав американський офіс Радіо Свобода, у цій північній країні росіяни є найбільшою групою іноземців-власників, тому дивуватися появі конкретно цієї компанії було не так багато приводів.
Зараз вже відомо, що діяльність Airiston Helmi була не зовсім схожа на звичну для фінів ситуацію. Виявилося, компанія купила 17 різних ділянок, більша частина з яких – цілі острови вздовж основних судноплавних маршрутів в районі міста Турку – стратегічного порту Фінляндії. Будівництво житлових комплексів на цих ділянках мало б вартувати мільйони євро, а компанія, згідно з документами, показувала чималі борги, пише газета Helsingin Sanomat. При цьому серед придбаних активів виявилися і виведені з експлуатації фінські військово-морські судна.
![]() |
Червоним позначені придбані ділянки |
Розслідування правоохоронці почали півроку тому, а у серпні 2018 отримали запит від податкової служби, сказано в офіційному повідомленні Національного бюро розслідувань.
Результат операції: знайдено 3 мільйони євро готівкою, не враховуючи кошти в іншій поки не названій валюті та зброю; двоє затриманих (громадянин Росії і Естонії) зі звинуваченням у відмиванні коштів і використанні нелегалів для будівництва на придбаних ділянках; конфіскація великої кількості документів і 200 терабайтів даних, з якими фінські правоохоронці, згідно з офіційними повідомленнями, будуть розбиратися як мінімум до весни, а може й довше.
![]() |
Villa Ybbersnäs в Парайнен, належить компанії Airiston Helmi Фото: Veijo Lindgren / Lehtikuva |
![]() |
Але головне в цій історії – деталі.
Непроста спецоперація
З прес-релізу фінського Центрального бюро розслідувань стало відомо, що участь у затриманнях та обшуках брали прикордонники, розвідка і поліція. Загалом 400 осіб на човнах, літаках та інших видах транспорту. Все це на тлі повідомлення про закриту зону для польотів над архіпелагом.
Навіть якщо врахувати, що Фінляндія – це країна, де про корупцію не читаєш в щоденних газетах, а звинувачення у фінансових злочинах одні з найбільш серйозних і справді неприйнятні в суспільстві, такий масштаб спецоперації навіть самих фінів змусив говорити про більш глибокий підтекст цієї події.
Довге тримання назви підозрюваної "компанії з іноземним капіталом" в таємниці (воно стало відоме лише в середу) підняло градус дискусій і паніки у суспільстві. Щоправда, паніки в рамках темпераменту людей з Півночі.
Слідчі дії відбувались під час візиту прем'єра РФ Дмитра Медведєва до Фінляндії, але про участь розвідки в спецоперації стало відомо вже після. Сам Медведєв, відповідаючи на запитання ЗМІ, назвав параноїдальною ідею військового використання вертолітних майданчиків, розташованих на архіпелазі Турку.
Фінська поліція також заперечує іншу мету спецоперації, крім відмивання коштів. Але тут варто зазначити, що місцеві закони дозволяють правоохоронцям в окремих випадках повідомити медіа неправдиву інформацію, якщо це в інтересах слідства.
![]() |
фото kaleva.fi |
Про те, що власність компанії може бути використана для дислокації там російської армії у Фінляндії дискутували ще з 2014 року. Почали це робити після анексії Криму.
У 2015 році фінські журналісти розслідували діяльність Airiston Helmi і ще тоді виявили, що компанія отримала контроль над глибоководними шляхами до портів Турку та Наанталі. Ці маршрути вважаються ключовими для оборони Фінляндії та безпеки поставок. Джерела в армії тоді висловили припущення, що така активність може призвести до контролю над водними шляхами та навіть їх закриття.
Фінська IL цими вихідними отримала підтвердження від анонімних джерел в армії, що поліцію цікавить щось більше, ніж відмивання коштів у цій справі. І мова йде саме про питання національної безпеки.
Серед теорій є і більш конкретні. Одна з них про те, що це будівництво контролює ГРУ, щоб використати острови для дислокації російського спецназу перед початком війни. Її висловило кілька фінських військових експертів.
Водночас багатьом такий сценарій здається нереальним. Посадовці звинувачують медіа у спекуляціях і посиланнях лише на анонімні джерела. Військові експерти згадують версію про ГРУ у досить скептичному тоні, але навіть вони все ж залишають місце для маневру.
"Це можливість, але я не переконаний", – так описав цю версію фінський військовий оглядач Робін Хеггблум у своєму блозі.
При цьому він не забув згадати експертів, які документально підтвердили, що російські спецслужби працюють з тіньовими приватними компаніями та навіть кримінальними структурами для здійснення операцій за межами Росії.
Не унікальна історія
Після цього випадку у Фінляндії заговорили про зміну законодавства, що встановить певні обмеження для іноземців на купівлю ділянок. Поправки мають внести вже восени. До того ж на Airiston Helmi розслідування не закінчилося. Згідно з інформацією видання IL, список підозрюваних компаній розширюється.
Є аналогічна історія і в сусідній Швеції. 5 років тому місцевий громадянин, який емігрував в Росію майже 20 років тому, купив стару віллу в дорогому районі стокгольмського архіпелагу і при цьому у стратегічно важливій точці для контролю за портом.
Вілла, розташована на території національного парку, раніше використовувалася як конференц-хол чи готель. Тепер вона закрита для відвідувачів. Саме через цю деталь місцеві вірять, що вілла тепер обслуговує російські інтереси. Також, за інформацією громади, Росія викупила сусідній острів.
![]() |
“Ремонт” вілли серед іншого включає зведення фортифікаційних споруд і “об'єкту мистецтва” на сусідньому острові, що більше нагадує вежу. Що відбувається на території маєтку тепер просто не видно. До того ж, до вілли регулярно приїжджають російські дипломатичні автомобілі.
Поки місцевий муніципалітет шле листи в Säpo (шведську розвідку), новий власник найняв прес-секретаря і провів для журналістів екскурсію. Обіцяє, що відремонтує віллу і зробить з неї ресторан з готелем.
"Можливо, там були й іноземні гості. Але я не можу відповісти на це", - пояснив журналістам новий прес-секретар.
Ця публікація підготовлена Лілією Макашовою під час періоду стипендії Шведського інституту. This publication has been produced during the scholarship period thanks to the Swedish Institute scholarship.