Візит президента і ЦВКнаш!

Щоб провести потрібні зміни в закон, Парубій навіть сам провів засідання комітету
21 сентября 201800:07

"Знаєш, чому я люблю готувати? Мені дуже приємно, що після дня повної невизначеності, повної в буквальному сенсі слова, можна повернутися додому і точно знати, що якщо додати яєчні жовтки в молоко з шоколадом, то суміш загусне. Це таке полегшення".

Зазвичай, саме ця цитата з кіношно-кулінарного шедевру Меріл Стріп якнайкраще характеризує  вечір після засідання Ради. Але не цей четвер. 20 вересня у Раді таки майстерно змішували інгридієнти, і вийшли на очікуваний результат. На сніданок  на Грушевського подавали президентський коктейль "Армія. Мова. Віра", а на вечерю – новий склад ЦВК.

Поява і того, й іншого в меню була більш ніж прогнозованою. А от реакція споживачів і інгридієнти приготування заслуговують на детальну розповідь.

Як в Раді слухали президента і призначали новий склад ЦВК, спостерігав INSIDER.

Армія, мова і віра – це не гасло. Це – технологія

Найнесподіваніше у виступі президента зі щорічним посланням було те, що він прийшов у Раду на 10 годину. Адже в Порошенка реноме людини, яка любить працювати вночі, а не вранці.

В решті ж все звелося до очікування тез передвиборчої стратегії президента. І він не зрадив сподівання.

"Армія, мова і віра – це не гасло. Це – формула сучасної української ідентичності. Армія боронить нашу землю. Мова боронить наше серце. Церква боронить нашу душу", - заявив президент.

"Напевно, за останні роки влада зробила, і це точно,  чимало тактичних помилок. І за це на мені особисто лежить частина відповідальності. Але я точно знаю, що ми нічим не схибили і не погрішили у питаннях стратегії! Зробити сильну та успішну Україну невід’ємною та безспірною частиною Європи без жодної перспективи повернення в зону російського впливу – це наша мета, наша амбіція, наша  з вами місія", - додав Порошенко.

 

Більшість своєї промови, особливо, коли йшлося про ворогів, президент говорив в бік фракції "Батьківщини". На що Юлія Тимошенко про щось перешіптувалась з Сергієм Власенком.

- А я взагалі нічого з виступу президента майже не почула. Просто його дуже голосно коментувала Олександра Кужель, - зізналась після виступу депутат від "Батьківщини" Олена Кондратюк.

- Ну так совість же треба мати таке говорити, - відповів їй однопартієць Сергій Власенко.

Соратники Тимошенко назвали промову президента очікуваною і занадто технологічною. Похвалили Олега Мєдвєдєва як спічрайтера. Але зізнались, що 2 роки тому слухати було цікавіше.

Представники Народного фронту і навіть БПП теж не надихнулися промовою президента.

-  Чесно скажу – половину виступу було цікаво, половину нудно, - зізнався не під запис представник партії президента.

- То що, ти злякався ворогів?, - запитав сміючись один з депутатів НФ у київського мажоритарника.

-  Аякже. Секунд на 10. А потім став чекати, коли ж буде підтвердження моїх страхів і не дочекався. Він хоч би якісь реперні слова час від часу повторював, - зауважив мажоритарник.

Тимошенко вирішила не вітати стоячи президента. Фото Богдана Бортакова

- Петро Порошенко у зверненні до ВР чітко озвучив і розжував свої виборчі гасла - армія, мова, віра. І назвав ворогів - реванш проросійських сил, лівий популізм, радикалізм правих. Здобутки, як їх відчуває суспільство, очевидні. Тепер головне - викликати відчуття страху від "ворогів" довкола. Благо, бажаючих "підіграти" цьому виборчому концепту – вистачає, - написала у Facebook після виступу Вікторія Сюмар.

Найцікавіший коменар під цим постом лишив фронтовик Віктор Романюк.

-  Щось дуже нагадує риторику кращих виступів з`їздів КПРС епохи пізнього совка, - написав депутат.

Тут треба нагадати, що Романюк обраний у 94 окрузі, що колись належав клану Засух. А зараз цей округ облюбував і ощасливлює президентський соратник Ігор Кононенко. І вочевидь, цей бекграунд вплинув на емоції депутата при прослуховуванні президента.

Втім, досить швидко зацікавленість депутата змістилась на те, що відбувалось під вікнами Ради. Туди зранку прийшов протестувати Нацкорпус. В якийсь момент хтось кинув шашку, повалив паркан, відбулась невелика штовханина з Нацгвардією. І депутати слідом за журналістами стали визирати у вікна.

- А це, слід зрозуміти, продовження промови президента, матеріалізації загроз, так би мовити, - зіронізував один з депутатів, повертаючись у зал.

Попереду в депутатів був насичений порядок денний – розгляд кількох питань щодо змін до Конституції та заміна складу ЦВК.

І якщо перше було лише справою техніки, щоб окреслити часові рамки доопрацювання президентського законопроекту – тепер комітет має опрацювати пропозиції та поправки й передати депутатам відповідні документи до 21 листопада – то з ЦВК це було завершення дворічної боротьби БПП і НФ.

-  Хай там як хочуть, ми все сьогодні проголосуємо як зайчики, щоб потім не розказували, що ми рука чи нога Москви. В тому числі і їхню ЦВК, - сказав один з соратників Тимошенко.

-  Ой, можна подумати, вона наша. Чули б ви як нас агітували за цю ЦВК, - зіронізував депутат від НФ.

Ми ділили апельсин…, і доділили

Як відомо, останні два роки найбільшим ступором у питанні ЦВК були суперечки БПП і НФ, у кого яка буде квота. НФ часто ставив палиці в колеса процесу створення нової ЦВК. І тільки цього понеділка риторика кардинально змінилася.

 

На останній фракції "Народного фронту" обговорення питання ЦВК багато часу не зайняло. Агітувати за ідею Парубія збільшити кількість членів Центрвиборчкому вирішив особисто Арсеній Яценюк.

"Яценюк казав, що ми державотворці, маємо прийняти складне рішення, яке дозволить поставити крапку в епопеї з ЦВК. І от пропозиція Парубія – це єдиний компромісний варіант", – розповів один із учасників зустрічі.

За словами співрозмовника, один із депутатів "групи Парубія" також спробував присоромити фракцію, бо вони недостатньо захищають спікера в публічній площині. Мова йшла, зокрема, про звинувачення "Опозиційного блоку" на його адресу в симпатії до Гітлера через перекручену фразу на одному із ефірів.

"Тут вже інші почали обурюватися. Бо в нього зараз чоловік десять у фракції лишилося, а йому цілого члена ЦВК свого дають провести", – додав депутат.

Насправді й інших двох важко назвати представниками інтересів саме фракції та партії НФ, а не окремих її лідерів. Зокрема, нардеп Ірина Єфремова пов'язана конкретно із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.

До приходу у велику політику вона встигла попрацювати вчителькою в інтернаті на Харківщині та двох райдержадміністраціях, аж поки Аваков не забрав її на посаду першої заступниці харківської "Батьківщини". За ним же Єфремова перейшла і до "Нафронту". В часи депутатства найбільше вона запам'яталася пропозицією обмежити доступ журналістів до парламентської їдальні.

Інша представниця ЦВК від НФ Наталія Бернацька до останнього була заступницею міністра юстиції Павла Петренка.

А ось Леонтій Шипілов – людина саме Парубія.

В НФ довго підозрювали, що Парубія обкрутили в АП і він підігрує президенту, а не власній фракції. Але зрештою капітулювали.

"На фракції нам сказали, що рішення голосувати розширення складу ЦВК було ухвалене в останній момент. Що ще ввечері понеділка був варіант, що ЦВК розпустять повністю. А цю ЦВК на чолі з Охендовським відмовились фінансувати наші західні партнери. Тому дітись їм було нікуди", - зізнався один з депутатів БПП. Додавши, що варіант з розширенням виглядає все ж юридично привабливіше, ніж звільнення усіх.

Вже у вівторок депутати браво проголосували за розширення. Але тут виявилось, що це не кінець процесу.

 

За законом в дводенний термін депутати мають право подати свої законодавчі ініціативи щодо скасування закону, а потім їх має розглянути регламентний комітет, і винести на розгляд у зал.

Але все це треба було провести до четверга, тобто в середу. А голова комітету, фронтовик Павло Пинзеник відмовився його скликати.

Колеги кажуть, що були задіяні різні шляхи дістати норовливого голову комітету, але той не пішов на вимоги спікера.

І тут сталося те, чого не чекали.

Спікер вирішив зібрати комітет сам. Керівництво БПП ледь не за руки привело своїх членів комітету, НФ – своїх. Депутати зібрались, але брати ініціативу на себе відмовились. Тоді цю ношу взяв на себе Парубій.

Згідно з ч.18 ст.78 Закону про регламент спікер має право провести засідання комітету лише у випадку, коли "відповідний комітет або тимчасова спеціальна комісія несвоєчасно чи неналежно виконують свої функції, й повідомляє про це на найближчому пленарному засіданні".

По-перше, у середу було заплановане засідання комітету і його провели.

По-друге, спікер нічого не оголошував.

Але під його керівництвом комітет таки проголосував за розгляд за постанов про скасування закону про ЦВК. 19 вересня їх благополучно провалили в залі, спікер підписав потрібний закон і відправив до президента.

Справа була за малим – відправити у відставку попередній і проголосувати новий персональний склад ЦВК.

 

Оскільки кожен вважав за краще отримати менше, ніж нічого, то процес пройшов без збоїв.

Відтак у ЦВК буде 7 представників президента і БПП, 3 Народного фронту, по одному від радикалів, "Батьківщини", Опоблоку, "Самопомочі", "Волі народу" та "Відродження". При чому представник "Опоблоку" у четвер обраний не був, оскільки фракція хотіла 3 представників, а в АП сказали визначитись з одним.

Коли пленарне засідання закінчилось, INSIDER зустрів на сходах парламенту Тетяну Юзькову, обрану до нового складу ЦВК.

-  То що в нас тепер новий ЦВК.

- Ні, поки в нас нема ЦВК, є тільки 2 його чинні члени. Ми станемо повноправними, лише коли складемо присягу, а це займе час, з огляду на те, що один з обраних суддя, - уточнила Юзькова.

Щоправда, не факт, що новообраний склад запрацює.

Представник "Народного фронту" Леонід Ємець ще у вівторок не виключив, що закон може бути оскаржений в Конституційному суді. Він зазначив, що згідно з регламентом, після реєстрації законопроекту відведено 14 днів для внесення альтернативних проектів. Ця норма була порушена.

Лідер фракції "Самопомочі" Олег Березюк теж боїться, що новий склад ЦВК не запрацює, бо хтось оскаржать закон.

Крім того, "Опозиційний блок" свого одного кандидата до ЦВК пропонувати відмовився. Офіційна позиція фракції полягає у тому, що за пропорційним принципом із 15 крісел у комісії вона мала отримати два, або ж три у Центрвиборчкомі у складі 17 членів.

Однак співрозмовники INSIDER в цій політсилі пояснили, що цей маневр потрібен був для можливого визнання ЦВК нелегітимною у майбутньому, в тому числі через Конституційний суд.

"Можемо тепер апелювати до Заходу, що нас дискримінують, порушують принцип представленості всіх фракцій", – уточнив один із співрозмовників.

Навесні посли країн Великої сімки вже зверталися до української влади із закликом сформувати "збалансовану ЦВК".

"Ми наголошуємо на необхідності політично збалансованого складу Центральної виборчої комісії, що створить підґрунтя для прозорості та довіри до майбутнього виборчого процесу та його результатів", – йшлося в листі.

Формально відмова "Опоблоку" поставити свого кандидата у новий Центрвиборчком є приводом для оскарження результатів майбутніх виборів.

"Нам не потрібна ЦВК в такому складі, навіщо її легалізовувати? Та і Юлі вона зовсім не вигідна. Можливо за рік доведеться обирати нову комісію, бо ця була сформована протизаконно", – натякнув на варіант розвитку подій ще один співрозмовник у фракції.

Але це вже буде зовсім інша історія. І вочевидь ближче до виборів.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 16:28
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus