6 вересня інформаційний простір сколихнула новина, що з партії "Самопоміч" виключили 4 депутатів Київради, включно з лідером фракції Сергієм Гусовським. Депутатів звинуватили в корупції і пообіцяли звернутись до НАБУ та САП. Зі свого боку Сергій Гусовський ініціював саморозпуск фракції "Самопоміч" у Київраді та створення депутатської групи "Київська команда".
INSIDER розбирався, що відбулось у фракції "Самопоміч" та як це вплине на роботу Київської міської ради.
З чого усе почалось
Близько 10 вечора 6 вересня на сайті партії "Самопоміч" з’явилась новина "Сергія Гусовського та ще трьох депутатів виключено з Об’єднання "Самопоміч". У ніч повідомлялось, що виконком партії прийняв рішення виключити з партії Сергія Гусовського, Вадима Василюка, Сергія Харчука та Олексія Руденка. Їх звинуватили в тому, що вони завдали значної шкоди репутації політичної сили.
Підставою для виключення депутатів партії стала підтримка рішення Київської міської ради щодо виділення родичам їхнього колеги Романа Марченка земельних ділянок у місті Києві. Всього ж іде мова по 14 земельних ділянок, які, за даними керівництва партії, захопив Роман Марченко. Ці зловживання досліджувала спеціальна партійна комісія, яка була створення після голосування депутатів у Київраді. З усіх депутатів фракції до неї увійшла лише Наталія Манойленко. Всі інші – переважно члени виконкому партії.
"Якщо депутати фракції це покривають, то це підтверджує і їхню недоброчесність також. Для "Самопомочі" доброчесність була, є і залишається основою цінністю нашої політичної сили. Тому не було, не має і не буде у нас місця для людей, які беруть участь або покривають корупцію", – стверджує голова Київської міської партійної організації "Об’єднання "Самопоміч" Оксана Сироїд.
Водночас у екс-лідера фракції Самопоміч Сергія Гусовського зовсім інше бачення ситуації.
"Ця земля, за яку ми голосували, належать родині депутата Марченка уже багато років. На тому голосуванні йшлось про приватизацію земельної ділянки, під якою стояв будинок Марченка на Бортничах. Наш юридичний департамент вивчив це питання і рекомендував нам його підтримати, що ми з колегами й зробили. Всього за цей землевідвід проголосували понад 70 депутатів Київради", - стверджує Гусовський.
![]() |
Водночас він згадує і дзвінок від керівництва партії напередодні голосування за питання Романа Марченка.
"Мені дзвонили з керівництва партії і просили, щоб ми не голосували на це питання. Однак я вирішив, що у нас кожен має сам приймати рішення і не став забороняти колегам голосувати за це питання. Сам же я не голосував як керівник фракції у Київраді", - згадує Гусовський.
При цьому він продовжує наполягати, що це рішення було узгоджено з юридичним департаментом як фракції, так і Київради. Жодних конфліктів між цінностями партії та голосуванням за землевідвід Марченку у фракції не бачать.
Хоча насправді у протоколах засідання земельної комісії за 2018 рік є кілька згадок про конфлікт інтересів Марченка.
Садовий був, але мовчав
Появі новини про виключення передували збори Київської організації партії "Самопоміч" 6 вересня 2018 року.
"Про те, що в цей день будуть збори мені повідомили через смс. Це було десь близько другої дня", - розповідає колишній член фракції "Самопоміч" Андрій Осадчук.
Це ж інформацію підтверджують й інші члени фракції – Вадим Васильчук та Сергій Гусовський.
"На збори нас покликали. Майже три години йшло обговорення питання Романа Марченка. Однак в результаті вкінці-кінців вийшов Олег Лаврик з виконкому і просто зачитав рішення партії про наше виключення. Тобто всі наші обговорення взагалі не мали жодного впливу на рішення партії. Воно було прийняте заздалегідь. Це дуже нагадує мені практику радянських партійних зборів, рішення яких було відомо наперед", - розповідає Сергій Гусовський.
На тих же зборах був присутній і голова партії Андрій Садовий, однак, за словами учасників зборів, він здебільшого мовчав.
![]() |
"Садовий виступив двічі – на початку зборів, а також після того, як зачитали протокол. Він говорив про цінності партії, але майже нічого не сказав ні про справу Марченка, ні про рішення виконкому", - згадує депутат Київради Вадим Васильчук.
Свою позицію щодо виключення Гусовського Садовий озвучив майже через тиждень – 12 вересня.
"Ми зробили все можливе, аби подальших подій не сталось. Але вони відбулись. Якщо ми хочемо іншої, нової України, у нас немає іншого вибору, як позбуватись найменших ознак недоброчесності. Інакше нічого не вийде. Це боляче, але це правильно", - стверджує він.
Київрада без "Самопомочі"
10 вересня 2018 року 18 з 22 депутатів фракціх "Самопомоч" у Київраді ухвалили рішення про саморозпуск. При цьому Наталія Манойленко відмовилась утрималась. Ще троє депутатів – Дмитро Стрижков, Олеся Пинзеник та Вадим Ноздря були відсутні.
"Вчора ми прийняли рішення про розпуск фракції "Самопоміч" у Київській міській раді. У планах у нас – створення депутатської групи. При цьому поки не йдеться про приєднання до жодної політичної сили, хоча пропозиції нам надходять постійно", - сказав Сергій Гусовський на прес-конференції 11 вересня.
Вже через два дні, 13 вересня 2018 року на сесії Київради Гусовський оголосив про створення нової депутатської групи, яку вирішили назвати "Київська команда". До неї увійшли 17 з 22 депутатів колишньої фракції "Самопомочі" - Сергій Гусовський, Людмила Березницька, Ольга Балицька, Костянтин Богатов, Тарас Борозенець, Вадим Васильчук, Юрій Вахель, Юлія Лобан, Олег Макаров, Андрій Осадчук, Олексій Руденко, Ганна Сандалова, Андрій Таранов, Сергій Харчук, Наталія Шульга.
При цьому відмовились увійти у нову групу 5 членів "Самопомочі" - Вадим Ноздря (він також є керівником комунального підприємства "Зелене місто" у Львові, що займається будівництвом сміттєпереробного заводу), Наталія Манойленко, Дмитро Стрижков, Олеся Пинзеник. Не увійшов до новоствореної депутатської групи і винуватець виключення Гусовського з партії Роман Марченко.
Що далі?
Хоча Гусовський і створив на базі "Самопомочі" нову депутатську групу, втім ставити крапку в історії з київською "Самопоміччю" ще поки зарано.
"Я залишаюсь в партії і хотів би залишитись у фракції. Впевнений, що фракція “Самопоміч” буде в Київській міській раді… Наступної сесії фракція “Самопоміч” відновить свою роботу в Київраді. Якщо ж партія займеться відкликанням депутатів і доведе до логічного завершення, то будуть заходити інші за списком депутати, то можливо до кінця каденції матимемо всю фракцію", - вважає нині позафракційний депутат Дмитро Стрижков.
Втім з ним не згоден член фракції "Свобода" Святослав Кутняк. Він звертає увагу на складність відкликання депутата Київради.
"Закон теоретично дозволяє це зробили, але поки що практично це ніяк не застосовувалось. Це досить складно процедура, і цілком вірогідно, що це все може затягнутись до 2020 року", - стверджує він.
Але на думку Кутняка, рішення "Самопомочі" по Марченку явно запізніле.
"Ми вказували на земельні афери Марченка ще задовго до того, як на це звернуло увагу партійне керівництво "Самопомочі". Ще перед голосуванням я по поличках розклав порушення, які стосуються цієї земельної ділянки, однак мене тоді ніхто не почув, і всі підтримали злочинний проект рішення", - стверджує Кутняк.
![]() |
Однак великої проблеми для роботи Київради після саморозпуску "Самопомочі" він не бачить. На думку депутата, на прикладі "Київської команди" міська влада отримала ще одного союзника.
"Те, що відбулось у "Самопомочі" - це їхня внутрішня справа. Мені це важко коментувати. Що ж стосується Гусовського і його "Київської команди", то його вони сидять тут поруч зі мною і я не бачу жодних перешкод для подальшої їхньої роботи в Київраді", - вважає депутат від БПП Ярослав Діденко.
Сам же Гусовський розповідаючи про створення своєї депутатської групи наголосив на тому, що продовжить займатись київськими проблемами. В першу чергу, це припинення договору з забудовником Поштової площі, а також створення парку на Осокорках. Коментувати свої подальші плани у політиці Сергій Гусовський відмовився, при цьому підтвердив, що братиме участь у парламентських виборах у 2019 році та місцевих у 2020, зокрема і виборах мера.