Перший день Верховної Ради після канікул пройшов напрочуд спокійно. На політичні промови депутати виділили годину робочого часу, а потім повернулися у звичний режим. Проголосувавши за порядок денний з четвертого разу, парламентарі розбрелися кулуарами – спілкуватися з електоратом через об’єктиви телекамер.
Однак ледь відчутна напруга все ж зависла у повітрі. Вже під час наступної сесії пройдуть президентські вибори. Їх результати можуть кардинально змінити політичні розклади під куполом. Деякі депутати готуються до цього заздалегідь, налагоджуючи контакти із вчорашніми ворогами.
У публічних виступах очільники більшості фракцій, спікер та прем’єр-міністр закликають до стабільної роботи та голосування за важливі законопроекти. Думки про власне політичне майбутнє та ймовірну конфігурацію наступної влади поки залишаються за дужками. Проте вже зовсім скоро вони перетворяться у цілком конкретні меседжі.
Про що розмірковують парламентарі наперодні найгарячішого, а для декого можливо і фінального, політичного сезону, дізнавався INSIDER.
Великі сподівання
Напередодні президент вніс до Верховної Ради проект змін до Конституції, що передбачають закріплення в її тексті курсу України в Європейський Союз та НАТО. Цю пропозицію поки підтримує більшість фракцій. Розгляд може розпочатися вже наступного пленарного тижня.
Після цього законопроект буде відправлений до Конституційного суду і на фінальне голосування до зали потрапить вже на початку наступної сесії у січні 2019-го року. Один із “рупорів” БПП Сергій Березенко пояснив, що такі зміни необхідні, аби жоден із наступних керівників держави не мав змоги легко розвернути процес назад, як свого часу це зробив Віктор Янукович.
“Далі маємо взятися за зміни виборчого процесу, безумовно, це обрання нових членів Центрвиборчкому. Бо таке ЦВК, в такому складі більше працювати не може. Також потрібно у розумні строки прийняти державний бюджет”, – додав нардеп.
Все це відбувається на фоні звинувачень БПП, що вони заблокували вибори в ОТГ, які можуть показати кращий результат Тимошенко, в більш ніж 100 громадах.
Спікер парламенту та один із лідерів “Народного фронту” Андрій Парубій у своєму виступі також згадав ЦВК, наполіг на скасуванні депутатської недоторканності і прийнятті Виборчого кодексу.
“Ми входимо у виборчий рік, і перед нами є зобов'язання провести реформу виборчого законодавства. Я хочу нагадати, що в цьому залі у важких дискусіях у 226 голосів був прийнятий в першому читанні Виборчий кодекс. Виборчий кодекс, який запроваджує відкриті списки і можливість громадян впливати на списки політичних партій”, – наголосив він.
![]() |
Цікаво, що голова фракції НФ Максим Бурбак, згадавши виборчу реформу, точно не зазначив, якою вона має бути. Співрозмовник у “Нарфронті” розповів INSIDER, що ідея із відкритими списками поки залишається дискусійною. А його колега з БПП узагалі стверджує, що у фракції стався розкол на тлі туманного політичного майбутнього.
“НФ вже не існує. Є групи, найбільш впливові – Яценюка та Парубія. Було показово під час голосування по ЦВК, яке вони провалили, тому що більшість не хотіла давати Парубію провести свого кандидата, вони не хочуть підсилення його позицій”, – каже депутат, наближений до спікера.
Інший впливовий “фронтовик” такі висновки спростовує. Мовляв, все було простіше, сторони побоювалися “кидка”: “Якщо на 13 крісел йде 14 кандидатів, то є чітке розуміння, що когось кинуть. Ніхто не хоче, щоби його кидали, тому ЦВК і не проголосували”.
Натомість Георгій Логвинський із цієї ж фракції розповів, що у партії поки немає чітких планів щодо майбутніх виборів, і визнав, що інформаційну боротьбу вона поки програє.
“У нас буде з’їзд і тоді буде прийняте рішення, чи йде “Народний фронт” на президентські вибори. Формат походу на парламентські, наскільки мені відомо, поки взагалі не розглядається, до них більше року. Зараз велика кількість виборців ще не визначилася, тому будь-які соціологічні дані хибні”, – додав він.
Ставка на Петра
Натомість у президентській політсилі депутатам озвучили арсенал, яким будуть “брати” свого виборця: закріплення євроінтеграційних прагнень в Основному законі, дипломатичні успіхи, надання Томосу про автокефалію, нова армія.
Наприкінці літа активно циркулювали “вкиди”, що через низькі рейтинги в АП розглядають варіант перенесення виборів через можливу дестабілізацію ситуації в країні. Приводом могло стати загострення на Донбасі або внутрішньополітична криза після визнання самостійності Української церкви.
![]() |
Коаліційні депутати переконані, що у Порошенка на такий поворот подій не розраховують. Ключовий аргумент: його передвиборчий штаб вже розпочав активну роботу і форс-мажор в плани не входить. Однак похід на вибори до Ради чітко залежить від результатів президентських перегонів.
“Якщо Петро перемагає, то на парламентських візьмуть близько 25% за рахунок бренду, повторюючи результат 2014-го. Якщо ні, то повернуть “Солідарність”, сам він після цього дуже навряд піде в парламент”, – розповіло джерело в БПП.
За його словами, у найгіршому випадку партія проведе показове “очищення”. Мажоритарників відправлять у “Наш край”, а за Ігорем Кононенком та Олександром Грановським вже закріплені округи, які вони обдаровують шампунями та ліжками для колоній.
Велике значення в контексті президентської кампанії для Петра Порошенка мають союзники. “Бппшники” переконані, що можуть розраховувати на підтримку Віталія Кличка та його партії “УДАР”.
Хоч багато хто і хотів відправити мера Києва на вибори як самостійну одиницю, виграти він їх не зможе, а будь-який новий президент захоче мати свого очільника столиці, і не факт, що його прізвище буде Кличко.
“Прем’єр також скоріше наш, ніж не наш. Журналісти запитують, що ми знаємо про “групу 40-ка депутатів” Гройсмана, але зараз взагалі не зрозуміло, хто в неї міг би входити”, – констатував співрозмовник.
![]() |
Вочевидь, ними можуть бути мажоритарники, яким прем'єр вчора пообіцяв підвищити субвенції на регіони.
Незважаючи на те, що президент і радий би звільнити прем'єра, але голоси на це наврядчи збере, тож поки з невдоволенням спостерігає за тим, як генпрокуратура пробує посадити Мирослава Продана за сумнівно набуте майно в Туреччині і хату в Стоянці.
"Оскільки Гройсман на кількох останніх зустрічах з освітянами хвалив Порошенка, то президент просив генпрокурора поки не чіпати голову ДФС, але той відмовився", - каже співрозмовник видання.
Тому дискусії по Гройсману нема.
Натомість одним із ключових питань минулої фракції була ситуація із NewsOne, яким тепер керує Андрій Портнов – колишній заступник голови адміністрації Януковича.
Було три позиції: бойкотувати ефіри NewsOnе, не ходити і на NewsOnе, і на 112-ий, який купив Віктор Медведчук, та з’являтися всюди, як і раніше. До спільного знаменника так і не дійшли.
За кілька днів до цього БПП видала заяву із закликом до депутатів не брати участі в програмах телеканалу NewsOne через його антидержавницьку позицію та “кремлівську маріонетку Портнова”. Той, у відповідь, подав на партію в суд.
Альтернативне майбутнє
Не секрет, що в Адміністрації президента постійно моделюють другий тур прийдешніх виборів. Штаб працює над двома ключовими завданнями: як провести в нього Порошенка і підібрати йому зручного спаринг-партнера. За соціологічними опитуваннями, ним може стати Юрій Бойко або Юлія Тимошенко.
Очільниця “Батьківщини” наразі почуває себе найбільш комфортно. Вона лідирує за всіма рейтингами, як і її політсила, яка почуває себе настільки впевнено, що офіційно заявила про відмову від будь-яких блоків на парламентських виборах.
В штабі Тимошенко вірять, що їй єдиній на користь ця піврічна кампанія, бо навряд в ній відбудуться радикальні зміни, а кандидати суттєво змінять свої позиції.
Вочевидь, все що робитиме лідер "Батьківщини" - це знецінюватиме ініціативи президента, і пропонуватиме свій новий альтернативний курс. Від малозрозумілої теми Конституції на осінь вона перейде до більш конфортної для неї теми економіки.
У своєму першому після канікул виступі в Раді Тимошенко запропонувала меморандум про незмінність курсу країни.
“Я закликаю напередодні початку всіх цих виборів підписати всім політикам, які балотуються на президентську посаду, а також в Верховну Раду, меморандум щодо незмінності курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України”, – заявила вона, намагаючись створити альтернативу змінам в Конституцію від Порошенка.
Джерела INSIDER, знайомі із ситуацією всередині “Батьківщини”, розповіли, що переорієнтацію значної кількості депутатів видно неозброєним оком.
![]() |
“До Юлі підходять всі, і ті, хто навіть не дивився в ту сторону. Посміхаються, вітаються, цікавляться як справи. Особливо мажоритарники, але вони не розуміють, що якщо вона стане президентом, то за відкриті партійні списки проголосує навіть ще цей парламент”, – уточнив один із них.
З іншого боку існує чітке розуміння, що поки умовно проєвропейський табір сконцентрувався на внутрішній боротьбі, колишні “регіонали” та симпатики дружби із РФ готуються до реваншу. За переказами, вже навіть голова “Радикальної партії” Олег Ляшко підійшов до Тимошенко із пропозицією не переходити у словесних баталіях на особистості, бо “на парламентських всім буде важко”.
“Самопоміч” тим часом все ще відкрито не демонструє бажання об’єднувати зусилля з будь-якою політсилою чи кандидатом у президенти. Лідер цієї фракції Олег Березюк планів на вибори не розкриває.
“У нас є очевидний кандидат і ви скоро про нього почуєте. Про майбутню коаліцію ще думати зарано, ми поки розбудовуємо політичну силу. Виборчу реформу звичайно підтримуємо: відкриті списки з пропорційною системою”, – заявив він виданню.
Ще влітку в оточенні Андрія Садового казали, що не бачать причин, щоб не брати участь в президентських виборах.
Натомість депутат від “Опозиційного блоку” Ігор Шурма запевнив, що його політсила готова в майбутньому парламенті будувати коаліцію із будь-якими партіями в залежності від обставин, окрім радикальних сил.
“Якщо два політичні середовища готові зробити крок одне одному назустріч, навіть якщо вони не зовсім є однодумцями, наприклад “Батьківщина” і “Опозиційний блок”, поступитися принципами заради держави, це дасть можливість об’єднати людей з різними поглядами”, – уточнив нардеп.
Також він поділився планами на можливий прихід до влади. Мовляв, основне – мир через проведення переговорів. Депутат визнав Росію учасником конфлікту на Донбасі і що домовлятися потрібно насамперед із нею. На запитання про забаганки агресора, зокрема плани щодо федералізації України, відповів ухиляючись:
“Питання переговорів не може бути формою тиску, це пошук компромісу. Вертайте Крим – тоді подивимося на федералізацію. Все дуже може помінятися за рік. Вчора Захарченко був живий, сьогодні вже ні. Завтра можуть бути такі політичні потрясіння, які ми вже не знатимемо до чого приведуть”, – пояснив Шурма.
Його колега із колишньої коаліційної фракції стверджує, що Банковій вдалося розділити “Опозиційний блок” у питанні єдиного кандидата. За його словами, на вибори нібито окремо зібрався йти Євген Мураєв та Вадим Новинський.
“Історія “Опоблоку” тут не про президентські вибори, а про парламентські. Головне зараз влізти в бійку, набити собі ціну і далі лавірувати. Зеленський і Вакарчук також розуміють, що їм не перемогти, але після цього з’являються реальні шанси вести фракцію в наступний парламент”, – заявив він.