З Гриценком чи без: що відбувається в демопозиції

Садовий тягне резину, "Демальянс" чекає Садового, а Найєм веде переговори про партію з Гнапом
27 июня 201821:32

Вже менш ніж за рік в Україні відбудуться президентські вибори. На даний момент жоден кандидат не користується достатньою підтримкою електорату, щоби спрогнозувати їх результат.

Так, наприклад, буквально ще минулої осені пара фаворитів була очевидною: лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко та чинний президент Петро Порошенко. Однак станом на кінець червня глава держави займає в кращому випадку 4-5 сходинку у соціологічних опитуваннях, а його місце в топі зайняв Анатолій Гриценко.

Зважаючи на фактор зростаючої підтримки музиканта Святослава Вакарчука та коміка Володимира Зеленського, ймовірність реального висування яких наразі досить невисока, соціологи навіть роблять дві анкети: з цими двома та без них.

На відміну від рейтингу фронтмена “95 кварталу”, відсотки Вакарчука можна легко трансформувати у електоральний бонус когось із лідерів демократичної опозиції. Якщо додати підтримку тих, хто так чи інакше долучався до акцій за антикорупційну та політичну реформи під проводом Михеїла Саакашвілі, включно із Андрієм Садовим та Олегом Тягнибоком – єдиний кандидат від опозиції має значні шанси перемогти навіть Тимошенко.

Однак демократична опозиція поки не поспішає відкрито об’єднуватися і визначатися із єдиною кандидатурою на виборах 31 травня наступного року. INSIDER дізнавався, що планують і на що розраховують представники цього табору.

В пошуках третього

Коли йдеться про партії та організації, що могли би об’єднатися на двох наступних виборах задля спільної перемоги, найбільше цей список відповідатиме складу учасників акції “Велика політична реформа”, яка почалася під стінами парламенту 17 жовтня минулого року. Хіба що за винятком “Національного корпусу” та “Свободи” – ці ведуть перемовини про похід на вибори правим фронтом.

Серія мітингів під гаслами створення антикорупційного суду та виборчої реформи, а в результаті і видворення Михеїла Саакашвілі із країни, наочно показали дві найбільші проблеми опозиції: конкретні вимоги та колективне лідерство.

Попри чітко прописані та підтримані всіма учасниками акції вимоги, після виступів на сцені у перші ж дні список був доповнений пунктом про імпічмент президента. Після цього мітинг вже не могли відкрито підтримувати ряд грантових організацій, адже це могло бути розцінене як пряме втручання у внутрішні справи держави.

Коли під Радою з’явилися намети та камуфльовані чоловіки у балаклавах із палицями – від нього від’єдналися ліберально налаштовані нардепи та активісти, заявивши, що вестимуть боротьбу в інший спосіб. Після реадмісії Саакашвілі опозиція кілька разів виходила на спільні марші, однак за відсутності одного харизматичного лідера демонстрації почали збирати менше людей і скоро припинилися.

Тоді ж із переговорів про спільне політичне майбутнє вийшла “Батьківщина”, зрозумівши, що навколо Тимошенко цей табір не об’єднається. Один із його представників, судячи з останніх соціологічних опитувань, наразі є для нею основною загрозою у другому турі президентських виборів.

Місце лідера-об’єднувача намагався зайняти Гриценко, але невдало. Хоча соціологічна база під це була неабияка.

За даними групи “Рейтинг”, серед всіх опитаних 10,3% висловили підтримку Юлії Тимошенко, друге місце посів Анатолій Гриценко із результатом 7,4%. Однако якщо додати до його результату підтримку інших кандидатів демократичної опозиції: Святослава Вакарчука, Андрія Садового, Валентина Наливайченка, Віктора Чумака та інших, то він би обігнав очільницю “Батьківщини” з перевагою майже в два рази.

Однак ні взимку, ні навесні учасники переговорів не знайшли спільного знаменника.

Один з учасників перемовин розповів виданню, що в форматі “Карфагену” (за назвою чату організаторів акції 17 жовтня) вони вже давно не ведуться. Закінчилося все на зимовій пропозиції лідера “Громадянської позиції” підписати угоду, за якою учасники підтримають того кандидата, чий рейтинг перед виборами буде найбільший. Тоді лідирував мер Львова Андрій Садовий.

 

“Свого часу, коли в рейтингах були зовсім інші цифри: у “Самопомочі” все було значно краще і у самого Садового, то Анатолій Гриценко пропонував підписати угоду, що у кого буде вищий рейтинг навколо того і об’єднаються. Тоді це затягнулося, зараз ситуація змінилася, деякі вже зробили свій вибір, розуміючи, що часу немає: Фірсов і Добродомов. Деякі ще думають, вважають, що це потрібно робити пізніше”, – розповів один із лідерів організації “Автомайдан” Олексій Гриценко.

Також він додав, що особисто підтримуватиме батька на виборах, однак його організація – ні. Мовляв, “Автомайдан” запропонував перевірку кандидатів на доброчесність всім політсилам, однак сам залишається поза політикою.

Зростання популярності Гриценка помітили і у президента. Хоч в АП досі не визначилися, чи йде Порошенко на вибори, коли вони відбудуться і чи не передуватиме їм переобрання парламенту – конкурентів відпрацьовують заздалегідь.

Так кілька тижнів тому Гриценко заявив, що влада готує проти нього спецоперацію з метою не допустити його участі в президентських виборах. За даними INSIDER, мова може йти про тимчасову слідчу комісію щодо розкрадань в армії за тих часів, коли він був міністром оборони.

“Глава ОЗУ, він же замовник – Порошенко. Організатор – Турчинов. Головний виконавець – Пашинський. Виконавці в медійному просторі – депутати Винник (БПП) і Береза ​​(НФ)”, – розповів лідер “Громадянської позиції”.

 

За інформацією видання, збором інформації проти Гриценка та подальшим його переслідуванням доручили займатися колишньому прокурору міста Києва Олегу Валендюку.

“Проти нього чітко об’єдналися деякі люди із оточення Порошенка. Президент чітко розуміє, як боротися із Тимошенко, на неї є кримінальне провадження за старі справи. А що робити з “непрохідним” не ясно. Тому Валендюку пообіцяли київське управління ДБР за те, щоби він знайшов щось на Гриценка і збив його”, – розповів ще один співрозмовник.

Хоча в АП і розуміють всю критичність свого становища, іти шляхом Віктора Януковича там не збираються.

Розпорошені

Наприкінці травня з’явилася перша ластівка майбутнього об’єднання навколо Гриценка, разом із Єгором Фірсовим (“Альтернатива”) та Дмитром Добродомовим (“Народний контроль”) він заявив про створення спільної платформи під назвою “Народна довіра”.

У Гриценка сподіваються у списку своїх союзників побачити також “Рух нових сил”, “Самопоміч”, “Європейську партію” Миколи Катеринчука, “Демократичний Альянс”, "Хвилю" Віктора Чумака та “Силу Людей”.

Один із лідерів РНС Юрій Дерев’янко пояснив, що ця політсила збирається визначитися зі своїм кандидатом шляхом внутрішніх чи зовнішніх праймеріз. За його словами, цю ініціативу підтримали вже 80 громадських організацій.

“В перемовинах беруть участь окремі кандидати, які не є представниками великих політсил, відомі журналісти-розслідувачі, авторитетні громадські активісти тощо. Гриценко не хоче брати участі ні в яких праймеріз, і про об’єднання із нами ніхто не домовляється”, – додав Дерев’янко.

Віктор Чумак також проти праймеріз - він вважає, що кожен кандидат повинен зараз працювати на особистий рейтинг, а об’єднуватися навколо одного потрібно вже у січні.

“Коли рейтинг основних кандидатів 5-7% це теж саме, що 0% – немає очевидного фаворита. Всі розуміють, що треба домовлятися, але як зараз визначити, хто кращий і має представляти всіх, за якими критеріями?”, – уточнив він.

 

На думку Чумака, хід президентських виборів зумовить подальшу підготовку до парламентських: від здатності опозиції домовлятися стане зрозуміло чи доцільно формувати одну спільну політсилу.

У “Самопомочі” можливість об’єднання навколо чиєїсь кандидатури коментувати не спішать. Ба, навіть більше, за даними видання, очільник партії всіляко уникає конкретних перемовин із союзниками. Навесні у партії заявили, що йтимуть на президентські і парламентські вибори, однак своїх кандидатів покажуть тільки восени.

“Самопоміч має декілька кандидатів, які можуть гідно бути запропоновані українському суспільству. Мені здається некоректним зараз називати прізвища, бо до виборів іще достатньо багато часу. І яка гарантія, що у нас першими будуть президентські вибори, а не парламентські?”, – зазначив лідер політсили Андрій Садовий.

Навесні на спільній зустрічі опозиціонерів йшла мова про створення ще однієї партії на чолі з Мустафою Найємом.

Народний депутат Сергій Лещенко розповів, що наразі тривають переговори про створення нової політсили між групою депутатів, колишніх та нинішніх чиновників і експертів. Однак відмовився назвати їх учасників, щоби “не створювати їм проблеми”.

 

INSIDER відомо, що у перемовинах беруть участь ще, як мінімум, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та радник міністра інфраструктури Юрій Гусєв. Останні заяви журналіста-розслідувача Дмитра Гнапа, який вирішив знову йти в політику, дозволяють його також долучити до цього списку. Проте він говорить лише про розмови на тему нової партії. Не більше.

"Не виключено, що вона може бути створена на базі однієї з існуючих вже зареєстрованих партій "Демократичного альянсу" або "Сили людей", - припустив Гнап.

Джерела INSIDER точно заперечують участь в цьому і “Демальянсу”, і "Сили людей".

“Є три варіанти розвитку подій перед президентськими виборами. Один із них – підтримати Гриценка. Є ще можливість висунути свого кандидата або підтримати Вакарчука, якщо він таки вирішить брати участь у виборах, що поки виглядає малоймовірно”, – уточнив Лещенко.

Наприкінці минулого року Вакарчук зібрав в “Аспен Інституті” близько 30 осіб, серед яких громадські діячі та реформатори, в тому числі грузинські і прибалтійські. Він запевнив соратників, що не йтиме в президенти, однак багато говорив про спільну політичну платформу. Цей проект афілюють із олігархом Віктором Пінчуком.

Співрозмовники видання розповідають, що якщо Ігор Коломойський рішуче налаштований Гриценка не підтримувати, то інші українські олігархи все ще приглядаються. Мовляв, основна умова – не чіпати активи та потоки. В цьому контексті цікаво згадати інтерв’ю Сергія Льовочкіна РБК-Україна, де він, по суті, підігрує лідеру “Громадянської позиції”.

"Думаю, що якщо Гриценка підтримають Вакарчук, Садовий, Саакашвілі з Амстердама і він зможе об'єднати "демократичних малюків", то у нього хороші шанси. На сьогодні Тимошенко – лідер перегонів, але Гриценко може перемогти будь-якого з опонентів у другому турі”, – заявив він.

В АП бояться тільки альянсу Гриценка з Вакарчуком.

А співрозмовник, знайомий із ходом перемовин, розповідає, що поки у Гриценка проблеми навіть із “Демальянсом”, з яким його політсила разом не змогла подолати 5%-ий бар’єр на минулих виборах до Верховної Ради.

“Демальянс” чекає, коли до коаліції навколо Гриценка долучиться “Самопоміч”. Про об'єднання партій не йдеться. Але оскільки Садовий “тягне резину”, процес буксує.

“На літо все поставлено на паузу, всі вичікують, а ті, хто при 2-3% впізнаваності заявили про намір балотуватися, просто хочуть виторгувати більше вже перед виборами. А Гриценко тим часом сидить в засаді, вичікує і їздить по регіонах”, – уточнило джерело.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 02:13
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus