Ігри з опозиційними поданнями, Або операція бартер

Як сталося так, що три з подань не дійшли до розгляду в комітеті і чи є це відплатою за те, що депутати дають свої голоси за потрібні закони
22 июня 201816:00

Минулого тижня Верховна Рада провалила всі строки по розгляду подань щодо чотирьох народних депутатів. Жонглювання документами між апаратом спікер та регламентним комітетом дійшло до того, що генпрокурор Юрій Луценко прийшов особисто висловити своє "фе" на засіданні Верховної Ради.

Як сталося так, що три з подань не дійшли до розгляду в комітеті і чи є це відплатою за те, що депутати дають свої голоси за потрібні закони, розбирався INSIDER.

Хроніка подань

15 травня Юрій Луценко підписав подання про надання згоди Верховної Ради на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата з фракції "Опозиційний блок" Сергія Дунаєва. Згідно з текстом подання, Дунаєв, будучи народним депутатом України, подавав завідомо недостовірні відомості у декларації.

16 травня голова Верховної Ради Андрій Парубій передав в регламентний комітет подання генерального прокурора про позбавлення депутатської недоторканності Дунаєва.

18 травня він вніс подання на нардепа з депутатської групи "Воля народу" Олександра Пономарьова, який у кулуарах парламенту вирвав телефон у журналістів інтернет-видань "Цензор.НЕТ" і "Каменярі-інфо".

Його вчинок ГПУ кваліфікували як кримінальний злочин, передбачений ч. 1 ст.171 КК України ("Незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку зі своєю професійною діяльністю, а так само умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності.").

25 травня Луценко вніс до Верховної Ради подання на Олександра Вілкула, що якраз святкував день народження і його колегу Дмитра Колеснікова.

 

Як встановило слідство, "Дмитро Колєсніков, перебуваючи на посаді Голови Агентства держмайна України, зловживаючи службовим становищем, вчинив певні дії, внаслідок чого стало можливим відчуження об’єктів нерухомості - виробничого та лабораторно-побутового корпусу державного підприємства "Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади" у Дніпрі загальною площею майже 7 тис. кв.м"

Вілкулу ГПУ інкримінувала те, що колишній голова Дніпропетровської ОДА протягом 2011-2012 років видав розпорядження про зміну цільового призначення земельних ділянок площею 21 га нібито із земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища), а насправді із земель колективної власності пайщиків двох сільгосппідприємств Нікопольського району.

Крім того, займаючи пост голови облдержадміністрації, Вілкул також видав розпорядження про зміну цільового використання 23 земельних ділянок загальною площею понад 45 га, які перебували у власності товариства з обмеженою діяльністю "АРТ ЛЕНД", із земель сільськогосподарського призначення - на землі промисловості.

5 червня регламентний комітет вирішив, що не може розглянути питання про продання на зняття недоторканності з опоблоківця Сергія Дунаєва, оскільки голова Верховної Ради не ознайомив депутата з текстом подання.

"Подання повернули Парубію, бо він не ознайомив Дунаєва з ним", - сказав INSIDER один з членів комітету.

7 червня комітет не побачив в документах ГПУ належних доказів злочину Пономарьова і дав негативний висновок на подання.

"Комітет вважає, що дії депутата Пономарьова по відношення до журналістів не можуть розглядатися як перешкоджання професійній журналістській діяльності. Відповідно до статті 220 Закону "Про регламент ВРУ", подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України Пономарьова підтримано і внесено до ВР Генеральним прокурором Юрієм Вітальовичем необгрунтоване, .... докази є сумнівними і не можуть підтверджувати факт вчинення народним депутатом кримінального правопорушення", - заявив перший заступник голови комітету Павло Пинзеник.

І вже на початку цього тижня відправив Парубію подання на Колесникова та Вілкула.

Спершу в ГПУ розцінили ці дії як підставу з боку регламентного комітету, з в.о. голови якого Павлом Пинзеником у генпрокурора не надто приязні стосунки. Але потім зрозуміли, що без апарату Парубія тут не обійшлося також.

Насправді ж, як кажуть джерела видання, юристи опоблоківців просто скористались не досконалою юридичною грамотністю оточення Парубія.

За законом про регламент Верховної Ради голова Верховної Ради "пропонує народному депутату, щодо якого внесено подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт, подати протягом п’яти днів письмові пояснення комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, і доручає зазначеному комітету надати висновок щодо подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата згідно із законом".

Після цього комітет має розглянути питання в строк не більше 20 днів. Але не може це зробити, якщо депутат не проінформований.

Раніше депутати теж пробували гратися з цим пунктом. Наприклад, майже до кінця терміну ознайомлення юристи Євгена Бакуліна не забирали папери на ознайомлення з офіційної пошти, а потім раптом їх вийняли зі скриньки київської квартири, де соратник Юрія Бойка вже давним давно не живе. Що в регламентному комітеті розцінили як певний "договорняк" ГПУ і адвокатів Бакуліна.

У випадку з Дунаєвим, Колесниковим та Вілкулом депутати заявили, що не змогли ознайомитися з усіма документами.

Вілкул з цього приводу зняв відео, як він з Колесніковим не можуть отримати документи подання з підводкою "навіть посадити нормально не можуть".

"Документів на зняття з мене недоторканності не виявилося в Апараті ВР! Я прийшов, а мені спробували дати незрозумілий 21 листочок замість заявленого документа обсягом 352 сторінки. Повного пакету не було ні в приймальні голови Апарату парламенту, ні в спеціальній офіційній пошті. При цьому на роботі не було ні спікера, ні глави апарату", - написав Вілкул на своїй сторінці Facebook.

Як дізнався INSIDER, генпрокурор навіть підписав дозвіл на ознайомлення з додатками, але спікер не захотів брати особисто участь в цьому процесі.

"Луценко прислав додатки на комітет, але депутатам їх не дали", - каже співрозмовник видання.

В регламентному комітеті визнали, що додатки в них були, але у Павла Пинзеника не було бажання заробити собі "на статтю зловживання службовим становищем".

"Ще після історії з Довгим Пинзеник казав, що він не хоче, щоб в таке ж подання підставили його ім’я. Ідеться про 222 статтю про розголошення матеріалів слідства. Ми не розуміємо, що таке дозвіл комітету на ознайомлення: хто це може читати – тільки члени чи ще й секретаріат", - каже співрозмовник видання.

Однак інші співрозмовники видання вважають, що проблема не лише в боязні за статтю.

В історії з Вілкулом і Колесніковим йде мова про певний взаємозалік. І ціною питання начебто є те, що Опоблок дав 23 голоси за призначення Володимира Василенка аудитором НАБУ.

Вчора Юрій Луценко пообіцяв, що знову принесе подання на депутатів. Але вже в серпні.

А спікер пообіцяв їх розгляд. І тільки в.о. голови регламентного комітету попросив більше не перекладати з хворої голови на здорову.

"Є дві людини, скажімо так, в цій пленарній залі зі схожою схильністю, подібною схильністю перекладати з хворої голови на здорову – це Голова Верховної Ради Парубій і Генеральний прокурор Луценко. Якби... Якби обидві ці фігури – великі політичні діячі виконували Регламент і свої повноваження хоча би частково так, як це робить регламентний комітет – може, трошки більше би було порядку і у Верховній Раді, і в Генеральній прокуратурі, і загалом в країні", - заявив Пинзеник.

Історія з поданнями не єдина поступка опозиціонерам цього тижня. Ще була нерозглянута поправка про створення бази даних споживачів газу, яка суттєво обмежила заробітки Бойка і Фірташа з облгазів. Крім того, обличчя лідера Опоблоку Юрія Бойка тепер часто з’являється на президентському Прямому каналі в сюжетах про свято першого врожаю і покаладання квітів.

І це лише вершина айсбергу переговорного процесу, де президент намагається надіслати сигнал олігархам, що він не такий страшний, а Народний фронт веде з ними розмови щодо проведення змін до Конституції.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 08:20
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus