5 років для Юрія Крисіна

Що відбувалося із цими провадженнями впродовж кількох місяців, стежив INSIDER.
14 июня 201811:10

Юрій Крисін, тітушка, причетний до вбивства журналіста В’ячеслава Веремія, опинився в тюрмі. Відповідне рішення 13 червня ухвалив Апеляційний суд Києва. Після трьох місяців судових засідань Феміда вирішила скасувати умовне покарання і призначити йому 5 років позбавлення волі.

Паралельно із апеляційним судом Дарницький районний суд Києва три місяці намагається вступити в активну фазу засідань у провадженні про викрадення й катування активістів, до якого також причетний Юрій Крисін. І саме в цьому провадженні тітушку вирішили арештувати і чи не вперше за кілька років обрали йому запобіжний захід, відмінний від особистих зобов’язань і домашніх арештів. Що відбувалося із цими провадженнями впродовж кількох місяців, стежив INSIDER.

Апеляція

Як відомо, справа Крисіна зацікавила більшість медіа лише після того, як суддя Шевченківського райсуду Києва Олег Лінник вирішив призначити Юрієві Крисіну умовне покарання за участь у побитті і вбивстві Веремія. Все це свого часу кваліфікував як "хуліганські дії" прокурор Євген Красножон. Максимальна санкція за цей злочин – 7 років позбавлення волі (за умисне вбивство максимальне покарання 15 років тюрми або й навіть довічне ув’язнення). Тож і адвокати родини убитого, і прокурори вирішили готувати апеляційні скарги. Оскільки 4 роки позбавлення волі з відтермінуванням у 2 роки аж ніяк не задовольняли ані потерпілих, ані державне обвинувачення.

 

Наприкінці зими скарги були готові й подані до апеляції. Засідання почалися майже одразу. Однак із їх результативністю виникали певні проблеми. Точніше проблема – на перше засідання не з’явився засуджений. Як відомо, тоді група активістів знайшла його в дитячому відділенні Інституту Серця. Судді апеляції одразу дали прокуратурі дозвіл на примусовий привід Крисіна.

Втім, проблема вирішалася в іншому місці. Дарницький районний суд, в який Крисін свого часу теж не з’явився (детальніше читайте матеріал Нові справи Крисіна ) вирішив його заарештувати. Що, у свою чергу, мало б усунути низку проблем – вчинення інших злочинів, вплив на свідків, спроби спотворення доказів. До всього, мала вирішитися проблема із затягуванням судового процесу через неявку основного учасника судового розгляду.

На допомогу своєму клієнту прийшли адвокати. Вони нібито не встигли підписати із Крисіним договори про представництво його інтересів. Відтак "не знали" про апеляційні засідання і не з’являлися на них. Оскільки чинне законодавство визначає, що у кримінальних провадженнях інтереси обвинувачених може представляти лише адвокат, судді призначили Крисіну державного захисника із центру безоплатної правової допомоги. Але його послуги не знадобилися. На наступне засідання з’явилися захисники за договором. І одразу ж попросили час на ознайомлення із матеріалами справи. Судді не могли відмовити захисту у такому клопотанні, тож апеляція взяла перерву ще на кілька тижнів.

Паралельно із цими засіданнями в Печерському райсуді Києва адвокати родини Веремія оскаржували рішення прокурора Євгена Красножона про закриття кримінального провадження щодо Крисіна за ст. 115 (умисне вбивство). Як виявилося, його винесли в абсолютно іншій справі, в якій зазначена стаття Кримінального кодексу навіть не фігурувала. Цю інформацію адвокатам потерпілих вдалося долучити до матеріалів справи в апеляції.

"Ситуація така, що на цій стадії неможливо змінити кваліфікацію. І рішення про скасування закриття кримінального провадження апеляційний суд може лише взяти до уваги. Як інформацію про те, що відбувалися певні махінації на початкових етапах розслідування. Змінити кваліфікацію злочину Крисіна апеляція не може", – пояснює один з адвокатів родини Веремія Євгенія Закревська.

Прокурор Олексій Донський додає: коли прокуратура подавала апеляційну скаргу, вона не могла оскаржити рішення про закриття провадження по статті "умисне вбивство".

 

"Коли ми подавали апеляційну скаргу не була скасована постанова про закриття провадження за ст. 115. І прокуратура не мала права це зробити. У неї були пропущені строки ще у 2014-му. Тому ми могли просити змінити запобіжний захід, зважаючи на м’якість призначеного покарання. По ст. 115 щось могли зробити лише представники потерпілих", – говорить Донський.

Він додає – після оголошення апеляційним судом рішення щодо Крисіна слідство не може засудити тітушку за тим же самим фактом, за тими ж епізодами, але за іншою статтею КПК.

"Особу не можна судити за тими ж фактами, за тим же епізодом, але за іншою статтею КПК. Тому провадження по "умисному вбивству" не може рухатися за наявного вироку суду. Єдине питання – касація. Ми вивчатимемо це питання", – запевнив Донський.

Окрім долучення рішення Печерського суду щодо махінацій із закриттям провадження, адвокати потерпілих просили долучити відеозаписи, на яких видно послідовність дій Крисіна. Як відомо в ніч на 19 лютого 2014-го на перехресті вулиць Володимирської та Великої Житомирської тітушки побили і підстрелили Веремія. Той помер від втрати крові в лікарні. Варто пояснити, що Юрій Крисін визнав свою провину в "хуліганських діях". Але він запевняв, що бив журналіста ДО моменту пострілу. Хоча, як пояснює Закревська, на відеозаписі видно, що це відбувалося ПІСЛЯ. Даний доказ Шевченківський суд не розглянув, відтак це відмовилася робити й апеляція.

Прокуратура, своєю чергою, просила допитати "колег" Крисіна, які свого часу проходили у справі Веремія як свідки, а потім перетворилися на підозрюваних. Оскільки, як виявилося, вони також приймали участь у злочинах проти протестувальників під час Революції Гідності. А сам Крисін, переконують прокурори, тиснув на них і змушував давати неправдиві свідчення. В цьому апеляція також відмовила.

"Вимушене каяття"

Якщо ж коротко охарактеризувати апеляційні скарги прокуратури й адвокатів потерпілих, вони зводяться до наступного: Крисін не сприяв розслідуванню, спеціально вводив його в оману, у скоєному не розкаюється, провину визнав під тиском доказів, продовжує вчиняти нові злочини. І, що найважливіше, рішення судді Лінника не обґрунтоване. Відтак держобвинувачення просило для Крисіна 6 років позбавлення волі. Адвокати родини Веремія говорили про 7 років та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

"Крисін притягнений до відповідальності (йдеться про незаконне поводження із боєприпасами, за що Крисін отримав умовний термін покарання – авт.). Обставини щодо вчинення цього правопорушення наводяться не на підтвердження винуватості, а для характеристики особи. Для підтвердження того, що злочинна діяльність стала для нього нормою життя. Тому виправлення не можливе", – заявила під час дебатів прокурор Людмила Гетьман.

Адвокат Закревська, в свою чергу, зауважила що Крисін підмовляв своїх колег давати неправдиві свідчення, що також доводить нещирість його розкаяння.

"На момент завершення досудового розслідування щире каяття – це презумпція. В подальшому дії особи можуть або її підтвердити, або скасувати. І примусити прийти до протилежних висновків. Судовий розгляд на це націлений. І під час розгляду в Шевченківському суді щире каяття і бажання допомогти у розкритті злочину були спростовані. Наприклад, Крисін підмовляв своїх колег, співучасників не давати покази, знищувати, змінювати місце положення речових доказів. Ці факти спростовують те, що щире каяття справді було", – зазначила Закревська.

В той же час, захисник Крисіна Тетяна Гнатюк переконувала, що ані прокурори, ані адвокати родини Веремія не надали доказів, які б свідчили про нещирість розкаяння її клієнта.

 

"Під час проведення слідства допитані обвинувачені, потерпілі, свідки. Досліджені письмові докази. Твердження прокурорів і потерпілих, що суд першої інстанції необґрунтовано визнав щире каяття, оскільки Крисін визнав це вимушено, – не припустимо. Апелянти не надали доказів щодо наявності таких обставин. Прокурори протирічать даним в обвинувальному акті, які були в судовому слідстві 4 роки", – заявила Гнатюк під час дебатів.

Сам Крисін висловився доволі стисло: "Прошу лишити вирок Шевченківського суду, провину визнаю".

Судді, порадившись у нарадчій кімнаті, винесли ухвалу: виправлення без реального покарання не можливе. Також, на думку Феміди, Шевченківський райсуд не навів достатньої кількості доказів на підтвердження щирого розкаяння Крисіна.

"На думку колегії суддів було не достатньо підстав для визнання щирого каяття, оскільки висновки суду не мотивовані. Також при призначенні Крисіну покарання не враховано ступінь тяжкості правопорушення, яке відноситься до тяжких. Характер протиправних дій, які характеризувалися неповагою до суспільства, немотивованою жорстокістю. Поза увагою суду лишилися обставини, на фоні яких Крисін вчиняв протиправні дії, його роль в них та залучення інших осіб. Обґрунтованими є доводи щодо незаконного звільнення від відбування покарання", – зачитав рішення суддя-доповідач Микола Ященко.

 

Відповідно до ухвали, Крисіну присудили 5 років позбавлення волі. Рішення вступає в силу з моменту оголошення, а оскаржити його можна в касаційній інстанції впродовж трьох місяців. Разом із тим, Крисін підпав під дію "закону Савченко". Адже під час досудового слідства у 2014-му встиг просидіти кілька місяців у СІЗО. Тож кожен день в ізоляторі йому порахували за два дні тюрми. Однак, за приблизними підрахунками адвокатів і прокурорів, мова йде про, приблизно, 4 місяці, які можуть відняти від 5-річного терміну покарання. Разом із тим, не враховуються терміни, які Крисін провів у СІЗО, будучи фігурантом інших проваджень.

Державний адвокат і бойкот від Крисіна

Не менш цікаво розвивалися події й в Дарницькому районному суді. Скидається на те, що захист підозрюваного планував затягування розглядів і тут. До всього, сам Крисін вдавався до бойкоту. Так само, як свого часу у справі Веремія. Після арешту він просто відмовлявся виходити із камери СІЗО, аби його доставляли до суду. Врешті, останні кілька засідань він був присутній у залі через відеоконференції.

Так само, як і в апеляції, на судові засідання не приходили адвокати підозрюваного. Фактично, у провадженні про викрадення й катування активістів суд спромігся провести підготовче засідання, але потім понад місяць працював вхолосту і ніяк не міг зачитати обвинувальний акт. Разом із тим, спливав термін запобіжного заходу для Крисіна. Через це головуюча суддя Любов Леонтюк була змушена вирішувати питання щодо призначення адвоката з центру безоплатної правової допомоги. За його участі підозрюваному продовжили термін утримання в СІЗО.

Після продовження запобіжного адвокати Крисіна оголосили судді відвід. Причин, на думку захисту підозрюваного, було кілька. Перша – порушення підсудності. На думку адвокатів Крисіна, провадження має розглядати Шевченківський райсуд. Де чоловік уже отримував умовне покарання за свій злочин. Друга – неправомірне обрання й продовження запобіжного заходу. Третя – неправомірне залучення безкоштовного адвоката. Четверта – адвокатам Крисіна не повідомляли про судові засідання.

"Якщо є кілька злочинів, то підсудність визначається за тим районним судом, в районі якого скоєно найтяжчий злочин. В даному випадку у нас мова про катування людини. Це відбувалося в районі ст.м. Бориспільська, це Дарницький район. До того ж, питання підсудності має вирішуватися під час підготовчого засідання. Коли це питання озвучувалося – адвокати не заперечували", – пояснює Євгенія Закревська.

Що ж до продовження запобіжного заходу – то прокуратура під час судових засідань попереджала сторони процесу про необхідність вирішення цього питання. А коли говорити про повідомлення щодо дат засідань – ще під час перших слухань у березні суд озвучував розклад роботи у справі про викрадення й катування до червня. Потім цей розклад продовжили.

На початку червня суд розглянув клопотання про відвід судді Леонтюк. І не задовольнив його. Найближче ж засідання у цій справі має відбутися 19 червня. І, як очікують і адвокати, і прокурори, суддя нарешті зможе зачитати обвинувальний акт. Тож ще одне провадження щодо Юрія Крисіна офіційно перейде в активну фазу.

Автор: Єгор Федорів

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 06:09
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus