Президент промахнувся. Як Вовка не пустили до НКРЕКП

НКРЕКП працювала як годинник, поки під тиском міжнародних партнерів у 2016-му році не був прийнятий новий закон про регулятор
18 апреля 201819:04

Наприкінці 2014-го року молодий менеджер російського філіалу компанії Roshen Дмитро Вовк очолив Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Він утримався на цій посаді попри ряд гучних скандалів, найвідоміший: введення формули “Роттердам+”, що надала надприбутки для енергетичного холдингу олігарха Ріната Ахметова, та інші преференції для його бізнесу.

Прийнято вважати, що таким чином президент Петро Порошенко закріпив олігарха у статусі свого союзника. Наступні рішення регулятора по RAB-тарифам після завищеної оцінки обленерго та облгазів мали помирити його із Костянтином Григоришиним та Дмитром Фірташем.

НКРЕКП працювала як годинник, поки під тиском міжнародних партнерів у 2016-му році не був прийнятий новий закон про регулятор. Він передбачає повне оновлення складу Нацкомісії на конкурсних засадах.

Здавалося би, регулятор таки отримав шанс на незалежність, однак конкурс був штучно заблокований. Щоби “врятувати ситуацію” президент за допомогою парламентської коаліції отримав право призначити тимчасових членів НКРЕКП.

Хоча за цей час вугільний бізнес Ахметова та інші олігархи отримали великі бонуси, в тому числі за рахунок інших видів генерації електроенергії, час “кишенькової” Нацкомісії знову сплив.

З 23 березня НКРЕКП неправомочна приймати рішення, адже в ній немає кворуму. У конкурсній комісії по відбору нових членів регулятора сподіваються вже наступного тижня покласти на стіл президенту список із 10 відібраних кандидатів, з яких він затвердить 5 – це дозволить розблокувати роботу.

Однак всього у Нацкомісії має бути 7 членів. Зараз проходить другий конкурс, за результатами якого відберуть ще двох її членів. На нього подався і чинний голова НКРЕКП Дмитро Вовк. Однак його кандидатура не відповідає вимогам нового закону.

Як Вовка намагалися протягнути в новий склад регулятора спостерігав INSIDER.

Питання місяця

Конкурсна комісія з відбору нового складу НКРЕКП хоч і з великим запізненням, проте почала свою роботу наприкінці минулого року. Конкурс проходить у два етапи: спочатку відбір 5 членів, потім ще двох.

Уже 23 березня перший етап вийшов на фінішну пряму. Комісія представила рейтинг кандидатів за результатами всіх випробувань, зараз вони мають пройти спецперевірку і тоді президент отримає список із 10 осіб, з яких призначить тільки п'ятьох.

“Сподіваюся, що вже наступного тижня нам нададуть результати спецперевірки і ми зможемо подати рейтинг президенту. Тоді це вже буде його відповідальність, призначити 5 членів НКРЕКП протягом місяця, сподіваюся, що швидче”, – розповідає секретар конкурсної комісії Світлана Голікова.

Колишній член Нацкомісії Андрій Герус результатами першої частини конкурсу задоволений. На його переконання, конкурсній комісії вдалося провести фаховий відбір.

“Там є різні люди, але з тих десяти точно можна обрати більше ніж п'ять достойних. Фінальне рішення за президентом: можна відібрати 5 дуже хороших, а можна таких, що підпадають під вплив. Проте шанси є”, – переконаний експерт.

Таким чином вже найближчим часом за наявності на те волі Петра Порошенка регулятор знову зможе працювати. І у нового складу дійсно є можливість відновити довіру до цього органу.

Надію на швидке вирішення питання дає черговий колапс на енергетичному ринку. Через відсутність кворуму НКРЕКП не може прийняти ряд важливих рішень, наприклад затвердити інвестиційні програми обленерго.

Тобто у тарифах споживачі ці витрати оплачують, однак обленерго не можуть використати дані кошти без рішення регулятора. Мережі не модернізуються і  чим пізніше будуть прийняті інвестпрограми, тим менше часу лишиться для виконання необхідних робіт.

“Ці тимчасові члени НКРЕКП понаприймали для Ахметова рішень приблизно на 14 мільярдів, а люди сидять без зарплати. На Запоріжжяобленерго працівники півроку не отримують грошей. Кажуть, що майже половина звільнилася. Якщо не буде аварійних бригад – це катастрофа”, – додає Герус.

Член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Лев Підлісецький вважає, що президент зумисно затягує процес оновлення регулятора.

“Можливо він не бачить серед кандидатів своїх людей, тому чекає результатів другого конкурсу. Це велика гра, бо є за що: це сотні мільярдів гривень в рік, що знаходяться на ринках, які регулює НКРЕКП”, – стверджує нардеп.

Врятувати рядового Вовка

Другий етап конкурсу набирає обертів тільки зараз. Уже подані заяви та пакети документів потенційних кандидатів. Перші співбесіди розпочнуться 20 квітня.

На два місця у НКРЕКП претендують 22 особи. Однак щодо трьох із них у комісії виникли питання, чи можна допустити цих кандидатів до участі в конкурсі.

Особлива інтрига: під сумнів потрапив і чинний голова Нацкомісії Дмитро Вовк. Він також вирішив подаватися до нового складу регулятора.

Але є одне але. Закон про Національну комісію, що здійснює державне  регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, вступив в силу вже після того, як НКРЕКП очолив Вовк.

Згідно із ним, членом регулятора може бути особа, яка має досвід роботи у сфері енергетики чи комунальних послуг не менше п'яти років, у тому числі на керівних посадах не менше двох років.

Біографія Дмитра Вовка загально відома, саме через неї його вважають людиною президента. З 2009-го по 2013-ий рік він працював віце-президентом в компанії ICU, разом із соратниками Порошенка: екс-главою Нацбанку Валерією Гонтаревою, колишнім міністром енергетики Володимиром Демчишиним та фінансовим радником глави держави Макаром Пасенюком.

До призначення в НКРЕКП Вовк встиг побувати в кріслі національного менеджера компанії Roshen в Росії. Кондитерський гігант, як відомо, і досі належить президенту.

За регламентом конкурсної комісії, у Вовка було два дні, щоби довести свій стаж у галузі енергетики. Здавалося би, де ICU та Roshen, а де енергетика. Проте він впорався.

У поясненні поданому комісії, голова НКРЕКП зазначив, що працюючи в інвестиційній компанії два роки займався проектом по реструктуризації кредитного портфелю групи компаній “Донецьксталь”. Остання, мовляв, працює у сфері енергетики.

На засідання конкурсної комісії, де мала вирішитися подальша участь Вовка у відборі, прийшов цілий десант обурених депутатів, активістів та експертів галузі. В ході обговорення виявилося, що в цьому проекті він брав участь в якості фінансового радника, що не відповідає необхідному досвіду.

“Так можна сказати, що Вовк миється гарячою водою і оплачує рахунки, тож має досвід у сфері енергетики та комунальних послуг. А Roshen плавить шоколад для своїх виробів, так що теж енергетика”, – сміявся нардеп Олексій Рябчин.

Його колеги також дізналися, що “Донецьксталь” дійсно займається видобутком вугілля, проте не енергетичного, а коксівного – для потреб металургії. Так що навіть із натяжкою діяльність Вовка в ті часи не можна зараховувати у досвід роботи в сфері енергетики.

 Фото: Влад Красінський

Проте голова конкурсної комісії Василь Котко все одно намагався доводити, що все не однозначно і Вовк ще має шанси на участь в конкурсі. Суперечки тривали понад дві години, від абсурдності ситуації сміялися вже навіть присутні журналісти та працівники апарату Верховної Ради.

Член комісії Семен Поташник запропонував надіслати документи Вовка на експертизу, щоби фахівці остаточно встановили чи має голова регулятора потрібний досвід. Його колега Василь Яструбинський зазначив, що очільнику НКРЕКП треба дати більше часу, щоби донести необхідні документи: обгрунтування та трудову книжку.

Однак нардеп Ольга Бєлькова, одна із головних лобістів закону про Нацкомісію, нагадала, що жодна із цих процедур регламентом не передбачена, тож комісії доведеться визначитися тут і зараз.

“Все було в руках голови конкурсної комісії. Він тягнув Вовка, як міг. Його в комісію призначив президент із одним завданням: відстоювати інтереси президента. Його фактично підставив Вовк, подавши свої документи”, – пояснив Підлісецький.

В результаті комісія під прицілом кількох телекамер та фейсбук-трансляцій, які вели депутати, не дала жодного голосу за те, щоби дозволити Вовку брати участь у конкурсі.

Один із депутатів розповів INSIDER, що бачив, як двоє членів комісії переписувалися у месенджері, розгублено намагаюсь вирішити, що їм робити. Однак команда зверху вочевидь так і не надійшла.

“Фінальне рішення було прийняте дійсно законне. Воно відкриває шлях до більш якісного, фахового і прозорого НКРЕКП. Звісно ніхто не любить тих, хто підвищує тарифи. Але люди мають довіряти регулятору, який приймає таке рішення”, – резюмує Герус.

Світлана Голікова пояснила, що комісія намагалася всебічно підійти до питання наявності досвіду у енергетичній сфері у всіх кандидатів. Однак, за її словами, відсутність достатніх аргументів у поясненнях конкурсантів, це їхня власна відповідальність.

“Право кожного кандидата – оскаржити рішення комісії в суді. Як секретар, я до цього готова, проте радила би їм в такому випадку робити це якомога швидше, щоби не затягувати конкурс”, – додала секретар конкурсної комісії.




Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 17:19
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus